voor De Rijp, Graft, Noordeie, 0.- en W.-Graltdijk, l en N.-Sctiermer, Deemster enlOmstrelen I MM van Lijst ]5 MarchantS Kiezers Wilt gij een gezonde demo cratie bevorderen? Stemt op No. 948. Zaterdag 29 Juni 1929 L)it blad wordt in dezen geheelen omtrek gelezen; de beste publiciteit Predikbeurten i)e rijt Ned. Hervormde Kerk graft Ned. Hervormde Kerk RIJPER NIEUWS-en ADVERTENTIEBLAD Abonnementsprijs - 30 cent per drie maanden - franco p. p. f 1.60 per jaar plus incassokosten Losse nummers 3 cent, Electrische Drukkerij Ak,. 8'MA De Rijp Telefoon 1. Postrekeniif 39751 Advertentieprijs 7 cent per gewonen regel bij abonnement reductie - Inzending tot Donderdags - Verschijnt WekelIJks - te Graft dienst Doopsgezinde Kerk I geen dienst Ev. Luthersche Kerk 8 Morgens 10 uur de Heer TV. Tan Acliterbergli Gereformeerde Gemeente i Morgens Half Elf en 's Middags 4 uui Godsdienstoefening 8 Morgens 10 uur Ds J. Roofeer Doopsgezinde Kerk (Koordeinde) geen dienst Ned. Hervormde Kerk Oost-Graftd()K dienst te West-Graftdijk Iest-Grattdi)l i Morgens 10 uur I)s J. E. Loy-^eu Doopsgezinde Kerk Oost-Gr&ftdiJi geen dienst Drieholzeo geen dienst Zuid-Schermer geen dienst Groot-Schermer geen dienst Advertentiën ijl Stemt op Woensdag 3 Juli GEMEENTERAAD GRAFT. Woensdag 26 Juni 1929, nam. 7Va uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer P. A. Romijn, Burgemeester. Secretaris: de Heer C. A. van Staveren. Alle leden tegenwoordig. De Voorzitter opent de ver gadering, waarna voorlezing ge schiedt van de notulen der vori ge vergadering, welke onveran derd worden goedgekeurd en vastgesteld. Medegedeeld worden de na volgende ingekomen stukken: van Ged. Staten van N.-H. missive van 8 Mei j.1., waarbij goedgekeurd worden terugge zonden een tweetal raadsbeslui ten tot wijziging der Begrooting 1928 in de vurige raausveiga- dering vastgesteld van de Gezondheidscommissie Purmerend begrooting 1930; van B. en W. van Graft het verslag over het correspondent schap der arbeidsbemiddeling alhier, over 1928, onder mede- deeling dat hunnerzijds daaraan niets is toe te voegen van dezelfden proces-verbaal van kasopneming, waaruit blijkt, dat op 26 Juni door hen is op name gedaan van kas en boeken van den gemeenteontvanger al hier, welke in goede orde werden aangetroffen van Dijkgraaf en Heemraden van den Eilandspolder, dat van wege dat waterschap in de kos ten van dempen Kloosterhaven te West-Graftdijk een bijdrage zal worden verleend van f 400. van de afd. Alkmaar der Ned. Vereen, van Staatsburgeressen verzoek om als No. 1 op de voordracht van candidaten voor Regenten van het Centraal Neu traal Ziekenhuis aldaar, een vrouw te plaatsen, waaromtrent den Voorzitter wordt medege deeld, dat men van verschillende zijde deze aangelegenheid in be spreking heeft en voor het tot candidaten-stellen komt, ook de gemeente nog wel nader zal worden voorgelicht, waarom hij in overweging geeft in deze richting nog geen stappen te doen. Alle, welke stukken overigens voor kennisgeving worden aan genomen. Voorts wordt medegedeeld, dat is ingekomen een verzoek van J. W. Kwakkel te Oost- Graftdijk, die vrijstelling vraagt van schoolgeldbelasting, waar deze boven zijn draagkracht gaat en hij niet in de R. I. is aange slagen. De Burgemeester deelt mede. dat verzoeker volgens verkregen inlichtingen en aan de hand van de schoolgeidverordening niet kan worden vrijgesteld, was zijn inkomen beneden f 1000. zoo zou geen schoolgeld van hem gevraagd zijn. De heer Koppen grijpt deze gelegenheid aan, om op te mer ker,, dat hij de schoolgeldrege ling in deze gemeente in verge lijk bij andere gemeenten zeer hoog vindt, waaromtrent hij een paar tabellen van regelingen uit omliggende gemeenten voorleest en die vergelijkt met die uit deze gemeente. Hij had reeds veel eerder zijn verlangen tot wijzi ging dezer regeling te kennen willen geven, doch in verband met van Rijkswege aangekondig de, -.inrpiippip herziening van de schoolgeldregeling, waaromtrent in den Troonrede reeds beloften zijn gedaan, is hij op sleeptouw gehouden. Thans nu er een schriftelijke klacht is ingekomen en hij, door zijn veelvuldig in aanraking komen met die gezin nen waar het schoolgeld betalen bezwaarlijk wordt gevonden, lan ger wachten niet toelaatbaar acht, thans zou hij gaarne bevorderen een billijker schoolgeldtarief, al thans voor de laagste klassen in te stellen. De kinderen die van af 1 April j.1. de O. L. School te de Rijp bezoeken, zijn vol gens de getroffen regeling met de Rijp, schoolgeld verschuldigd in eigen gemeente, zoodat die ten opzichte van Oost-en West- Graftdijk in dezelfde conditie blijven, dus ook bij wijziging van het tarief, hetgeen hij een goede maatregel noemt. De heer Heijnis zou het een onbillijkheid vinden, wanneer de ouders van kinneren die deR.K. School te de Rijp bezoeken meer schoolgeld zullen moeten betalen dan die, welke de O. L. School aldaar bezoeken, eerst- genoemden zullen niet vallen onder de regeling welke Graft voor eigen gemeente gaat vast stellen, waar zij worden aange slagen volgens het tarief gelden de voor de Gemeente de Rijp. Wat overigens de gedachte van den heer Koppen betreft, inzake het bezwaar voor de kleine in komens om tamelijk veel school geld te moeten betalen, wordt dit geheel door hem gedeeld. De heer Koppen vindt dit dan een prikkel voor de Rijp om in dezelfde richting werkzaam te zijn. Weth. Tromp gevoelt het be treffende verzoek niet te kunnen inwilligen, doch hij wil gaarne er toe mede werken, om in een volgende vergadering met plan nen te komen tot wijziging van de schoolgeldverordening in den geest als door den heer Koppen bedoeld. De Voorzitter geeft de verga dering in overweging, voor en aleer in dien geest verder te gaan, te overzien welke gevol gen daaraan verbonden zullen zijn; niet vergeten moet worden dat het onderwijs ernstige kos ten op de gemeente brengt en eene billijke vergoeding als tot heden wordt gevraagd niet zoo maar zonder meer over boord gegooid moet worden. Voorts wordt gelezen een ver zoek van N. de Jongh Dzn, alhier, die om ontheffing vraagt van zijn aanslag in de hondenbelasting, waar bij 7 i. ten onrechte in die belasting is aangeslagen, waar zijn hond nog geen half jaar oud was - deze was geboren in Fe- breari j.1. - terwijl bovendien het dier onlangs werd overreden en gedood. Besloten werd tot inwilliging van het verzoek. Hierna deelt de Voorzitter mede, dat in verband met de vacature Hoofd der O. L. School te Oost-Grafrdijk aan den Mi nister van Onderwijs ontheffing is gevraagd van de verplichting om een wachtgelder aldaar te benoemen, zulks met het oog op den heer Janknegt, die sinds 1 April j.1. op wachtgeld is ge steld, tengevolge van de ophef- der O. L. School op het dorp Graft. Genoemde heer Janknegt is als tijdelijk hoofd eener school in de gemeente Ede werkzaam. Echter is op deze aanvrage eene afwijzing gekomen, waarbij te kennen werd gegeven, dat de gemeente Graft verplicht is tot herplaatsing van genoemden wachtgelder, zoolang deze niet definitief is herplaatst elders en hij dus ten laste van 's Rijks schatkist wachtgeld geniet. Dat de heer Janknegt tijdelijk elders werkzaam is, brengt hierin geen verandering. Na ontvangst van dit schrijven is aan B. en W. gebleken, dat aan de school te Ede, waar de heer Janknegt werkzaam is, in de vacature van hoofd zou worden voorzien en liet het zich ernstig aanzien, dat het tijdelijk hoofd de heer Janknegt zou benoemd worden voor vast. Naar verkre gen inlichtingen stond deze no. 1 op de voordracht. De uitslag van de dezer dagen aldaar ge vallen benoeming was, dat de heer Janknegt niet werd benoemd, zoodat de gemeente Graft ver plicht is hem te herplaatsen en

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1929 | | pagina 1