Halt! Let op VULPEN Zw. een prima gouden Vulpen Zendt copie vroeg in s.v.p. Slxil-NlcoUas "Romaas w Xla&wboeta Cisma's Voor Huis en Tuin Van komen en gaan! Het zoo plotseling verschei den van onzen burgemeester P. A. Romijn doet ons onwillekeu rig terugdenken over de ja-en waarin hij hier als hoofd de zer gemeente heeft gewerkt;- over de wijze waarop hij hier ca 31 jaren geleden zijn entiée maakte en over de situatie in deze gemeente toen zijn benoe ming plaats had. Voorganger van den heer Ro mijn was, zooals velen hier we ten, de heer S. Appel. Deze diende, of liever regeer de de gemeente en haar inwoners vrijwel souverein. Man, van onbetwiste bekwaam heid was hij hier de meest in vloedrijke persoon gewordenhij zag zich gekozen tot lid der Prov. Staten van Noord-Hoilandwas burgemeester der gemeenten de Rijp en Qraft; directeur der Maat schappij tot Bevordering van Nij verheid; beheerder der doops gezinde colleges, bewindvoerder der fondsen erven Kos en fidei commis en secretaris-penning meester van den Eilandspolder enz. en in al die functies deel de hij vrijwel alleen de lakens uit, waardoor hier de toestand zoo was, dat een legio personen zich van hem afhankelijk deed voe len door den grooten invloed welke hij in al die college'suit- oefende, en dus kon begunsti gen hen, die zijn wil deden, of benadeelen degene die wel eens een vleugje zelfstandigheid durf den toonen. Op hoogen leeftijd nam zijn bestaan plotseling een nooitge- dacht einde, en, zonder daarover in bijzonderheden te treden, leek het wel of een zekere opluch ting in veler gemoed gekomen was en alsof den plotselingen val van den meest hooggeplaat- sten invloedrijksten persoon, de geesten had wakker geroepenen vaak de meest-onderdanige tot de alles-beterwetende en alle-ge- zag - becritiseerende had doen overslaan. In die jaren waren hier nog belangrijke takken van industrie houtzagerij, kalkbranderij, touw- slagerij, Meelfabriek De graan handel enz. die allemaal binnen de laatste 30 jaar zijn verdwe nen. de vele waarschu wingen voor het koopen van een welke vaak goedkiop schijnt en nog veel te duur blijkt te zijn, waartegen cuze duursto pennen toch goedkoop zijn omdat ze goed zijn en door ons onder volle garantie worden geleverd. Als Sinterklaascadeau: natuurlijk uit EISMA's Boekhandel, De Rijp TTTVTTVTTTTT In de toenmalige vacature voor burgemeester waren ook meer dere sollicitanten, en toen werd geheel buiten verwachting op 8 Januari 1900 als burgemeester van de Rijp en Qrafi benoemd de hier totaal onbekende heer P. A. Romijn. Diens entrée in onze gemeen te werd al dadelijk een fiasco, niet door hem, maar door de af wezigheid van elk blijk van be langstelling van het toenmalig gemeentebestuur. Per tram aan het s'ation De Rijp arrivgerende waren daar noch wethouders, noch raadsle den van zijn aankomst op de hoogte; en er was niemand die hem op dezen zoo gewichtigen dag met een „Welkom" tegemoet trad. Wel heeft men bij zijn hu welijk getracht dit verzuim te herstellen, maar dit nam niet weg dat de ontvangst van dezen jongen burgemeester, die bezield met de beste bedoelingen zijn dit door hem begeerd en verkre gen ambt kwam aanvaarden, bij hem heel lang een diepen teleur stellenden indruk heeft achterge laten; hier trad al dadelijk de groote tegenstelling naar voren tusschen den ontvangst van den nieuwen burgemeester en de wijze waarop men gewoon was den vorige burgemeester te res- pecieeren. Toch aanvaardde hij zijn ambt met volle ambitie en groote werkkracht. Heel veel viel aande gemeente-eigendommen te ver beteren; bestratingen, bruggen, kaaien, en openbare gebouwen waren steeds heel primitief op gelapt en hieraan werd geleide lijk de hand geslagen. Oebouwd werden de nieuwe Openb. en Bijz Lagere Scholen, de houten beschoeiïngTuingracht werd een geheel van steen; op de buurtjes kwam overal bestra ting; een zestal gemeentewonin gen wprden gebouwd; het ou de Raadhuis van Graft en de Rijp werden gerestaureerd, de Ned.- Herv. Kerk en toren evenzoo; de algemeene begraafplaats keurig in orde gebracht alsmede de om lijsting der Herv. Kerk met hek en heesterwerk. Nu weten we wel, dat Romijn dit alles niet alléén deed, maar overal gaf hij zijn volle mede werking en invloed, en was hij een warm strijder om geld voor die dingen los te krijgen: geen De maand In dei Siertniu De vorst heeft ons dezen keer misschien wel wat verrast, zoo dat velen overhaast hun knolge wassen in den tuin hebben moe ten opnemen, zooals Dahlia's en Gladiolen. We controleeren die nog eens en maken ze voor al goed schoon. Van Dahliaknol len snijden we de lange punten weg en ook korten we de sten gels* nog wat in, omdat deze aan de einden misschien zijn inge- rot. Bij Oladiolus nemen we de wortelresten en ook het over blijfsel van den ouden knol weg; de kleine knolletjes of kraaltjes kunnen bewaard worden. Vroegbloeiende G adiolen kun nen we al weer planten, maar dan moeien we gedurende den winter flink dekken. Wie daarte gen opziet, laat ze op een vorst- vrije, droge plaats overwinteren en plante ze in Maart, ze komen dan wat later in bloei. Alle niet winterharde planten moeten we nu zoetjes aan gaan dekken. De afgevallen bladeren zijn ervoor te .gebruiken, maar ideale dekking geven die niet. Bij veel regen gaat het blad rotten. Beter is het om turfmolm Wijlen Burgemeester P.J.A. ROMIJN ia zijn werkvertrek gemakkelijke of aangename taak want evenals mi iedere uitgaaf onder de loupe genomen wordt viel er ook voor al deze werken heel wat tegenstand uit zuinig heidsbeginsel te overwinnen. Zooals we hierboven opmerk ten, waren bij het in functie tre den van burgemeester Romijn de rollen omgekeerd. Angst was er bg velen dat de nieuwe burge meester evenals zijn voorganger te veel macht zou krijgen, waar door' vaak bevooroordeeld tegen hem werd geageerd, ook dan, waar hiervoor eiken redelijken grond ontbrak; en, de heer Ro mijn had nu juist géén natuur om voor zijn vele tegenkantersopzij te gaan... integendeel, zocht hij juist daardoor vaak zijn wil door te zetten, wat nogal eens klein- dorpsche machts-concurrentie schiep en zijn vrienden van het „heden" in „vijanden" deed omslaan. Gedachtig aan het „te veel macht in één hand" haast ten vennooten der Mij tot Bevor dering zich dan ook, om bij no- tarieele acte van 1 Maart 1900 in de statuten dier Mij. zooda nige bepaling vast te leggen, dat de directeur slechts in één- en commissarissen slechts in twee zedelijke lichamen vennoo ten der Mij mogen zitting .heb ben; want heel vaak waren het juist de baantjes (honorariums?) aan deze Mij, die den inzet vormden tot menige wrijving tus- November. te gebruiken. Rozen kunnen we in deze maand wel planten of verplan ten, als we ze daarna goed dek ken. Het is echter beter om te wachten tot het voorjaar. Stam rozen buigen we met de kroon op den grond en overdekken de ze met aarde. Tusschen struik rozen brengen we blad, dat we aan de kanten afdekken met den nentakken. Vaste planten kunnen we bij open weer goed overzetten; ou de pollen scheuren we daarbij in stukken, de buitenstes'ukken zijn de beste. KAMERPLANTEN. Al hoort dat misschien niet direct in de ze rubriek thuis, dan willen we er toch met een enkel woord op wijzen, dat het nu noodig is om de kamerplanten rust te ge ven. Ze dienen alle. beslist aan den drogen kant te worden ge houden. Wel is het zeer goed om eens per week de kronen te besproeien om deze stofvrij te maken; leerachtige bladeren, als van Clivia's, Aspedistra's en.ook palmbladeren lapt men wekelijks met spons en zeem. schen verschillende groepen van personen, die natuurlijk nooit eigen of vriendenbelang, maar immer op onbaatzuchtige wijze het algemeen welzijn wilden dienen. Nooit is de Rijpeen gemakke lijke gemeente geweest; en ze ker had hier bij betere onder linge verhoudingen heel veel an ders kunnen zijn; en, waar over al het burgemeestersambt vele moeilijkheden meebrengt, daar tellen deze in de Rijp dubbel: (men wone maar eens eenige ja- reu de raadszittingen te de Rijp en Graft bij om conclusie te kunnen trekken). Niettegenstaande alles, was burgemeesterRomijn bij hetover- groote deel der bevolking toch populair, en heel veel werd door en met hem tot stand gebracht; en, nu hij op 15 October 1931 zoo vrij plotseling is heengegaan zijn er vele resultaten van blijvende waarde die de herinnering aan zijn ruim 30-jarigen arbeid zal doen voortbeslaan. Van gaan en komen Burgemeester Romijn is heengegaan, en uit 'n paar honderd sollicitanten zal een nieuwe benoemd worden. Wie dit zal zijn? Wij weten het niet, al stellen wij daarin ook veel belang; we wachten dit maar kalm af. Waarom we dit stuk „geschie denis" schreven? Dat weten we wel. Het komt ons voor, dat wie hier ook moge worden be noemd nooit meer een verzuim mag plaa's hebben als er toen voor ruim 30 jaar is geschied, maar dat men hem, die aange wezen zal worden hier hoofd der gemeente te zijn, op waardige wijze en met vol vertrouwen te gemoet dient te komen en hem de gelegenheid moet worden ge laten zich hier in te werken, zijn burgers te leeren kennen en hem de volle bereidheid tot samenwer king moet worden geboden. Op deze basis kan een juiste ver houding worden verkregen tus schen burgemeester en burgerij, die in deze zoo moeilijke tijd dringend noodig is in het be lang van onze gemeente. We twijfelen ook niet of on« tegenwoordig gemeentebstuur en zijn ingezetenen zullen als die tijd daar is doen wat er te doen valt zal ook dit jaar weer arri- veeren Wij hebben een rijken voor raad in zéér go edkoope fonkelnieuwe Kinderboeken, allen in fraaie banden. is een geschenk van blij vende waarde, dat steeds wordt gewaardeerd. raden we U aan deze reeds NU te bestellen; U voor komt teleurstelling, want wij zorgen dat ze bijtijds voorhanden zijn. De Rijp. Levert alle boeken, pakket ten en periodieken tegen uiigaafprijs.

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1931 | | pagina 4