Ondertrouwkaarten SPORTNIEUWS. REO-Niem. Reo I ging Zondag jl. met 3 invallers naar Castricum en wist aldaar tegen Vitesse 11 een 2—0 overwinning te behalen. Reo is daardoor in het bezit gekomen van den beker, een paar jaar geleden door den heer Molenaar beschikbaar gesteld. Wie deze beker 2 keer won, werd eigenaar. De eerste maal won Vitesse, dit voorjaar Reo en nu was dit dus de tweede keer. Een mooie wedstrijd was het niet, doch alle elf hebben hun uiterste best gedaan en het werd de witzwarten niet cadeau gegeven. Na afloop ging het heele elftal, een paar bestuurs leden en eenige supporters op visite bij onzen vroegeren Gees telijken Adviseur Pastoor Goes. Allerhartelijkst werden we ont vangen en een gezellig uurtje werd bij Zijn Eerw. doorgebracht. Daarna werd ook het Kermis, terrein nog even bezocht en zeer voldaan ging het gezelschap weer op De Rijp aan. Wat de fancy fair betreft, raad- dlege men de raambiljetten en ook de advertentie in dit num mer. De nieuwe raambiljetten van Reo zijn ook klaar en ze zien er helder en florisant uit. En ze zullen hun doel niet missen. Als de sportvrienden nu ook om de adverteerders denken, kunnen zij, die met deze reclame tevens Reo steunden, (want wij hebben de biljetten gratis) er ook nog wat voor terugzien. Iets wat een goede sportsman hun dan ook wel zal gunnen. In het wedstrijdprogramma van Zaterdagmiddag komt een wijzi ging daar P.S.C.K. ten elde ure nog afbericht stuurden. Om 1 uur Reo Jr.St jan gaat door en dan wordt er nog onderhandeld voor de andere. Doch Zondagmidd. 1.30 komen de Graftdijker Veteranen en om 3 uur de wedstrijd van den dag Reo 1- USV I van Uitgeest om een be ker van den heer C. Blokdijk. De Sportverslaggever ü.S.V.-Nieuws. Doordat Sandow afbericht zond, hadden de wedstrijden GSV II—Sandow II en GSV I- Sandow I Zondag jl. geen door gang. Voor Zondag: 10.30 u. GSV II—Kr.dijkerBoysII 1.30 u. GSV I Kr.dijker Boys 1 Beide wedstrijden zijn voor de nederlaagwedstrijden, waarvan GSV 11 3 van 6 wedstrijden ge speeld heeft en GSV I, 1 van de 5. P.P.C. „Y.Y. firoolscbermer". Zondag speelde ons tweede elftal een vriendschappelijken wedstrijd tegen De Rijp 3, aan den Wormerweg. De uitslag 4—2 is voor ons tweede elftal lang niet oneervol, aangezien de noo- dige invallers mee waren. Nu jongens, als jullie volledig uit komen en jullie zijn aan elkaar gewend, dan zullen jullie in de competitie heusch geen slecht figuur slaan. De secretaris had de eervolle opdracht om „Grootschermer" te vertegenwoordigen als afge vaardigde naar de Alg. Verga dering van de N.H. Voetbal-Bond in Alkmaar. Nu jongens, het was weer „vechten tegen de bier kaai". De algemeene reserves blijven gehandhaafd, zoodat wij weer voor hetzelfde feit komen te staan van ronselen met spelers van een laag en een hoog elf tal en omgekeerd. Alleen de me dische sportkeuring kan in de toekomst vruchten afwerpen, wan neer wij in de buurt ook een sportieven dokter kunnen vinden, want anders zullen er nog wel eenige bezwaren bestaan met het oog op de kosten. Het was deze keer nogal vroeg afgeloo- pen zoodat iedereen nog even van het mooie weer genieten kon. Zondag a.s. is dan de dag waarop Grootschermer 1 uit zal komen tegen oude tegenstanders van verleden zomer. Om 12 40 uur speelt Groot schermer I tegen BKC 11 te Ob- dam. Verleden jaar lootte Groot- schermer tegen Oudesluis 1. Dit maal is Oudorp in dit tournooi opgenomen. Als de zwartwitten volledig uitkomen, geven wij hun een goede kans om in de finale te komen, die ook op dien zelfden dag nog wordt gespeeld. Het is dan meteen een goede oefening voor de competitie. Als het goed weer is, zullen ze al lemaal wel op de fiets heen gaan. Als jullie dan om 11 uur af rijden, hebben jullie al den tijd. Dus daar rekenen wij dan op en natuurlijk allemaal present! D. A.Y.Y.-Nituws. Een oude bekende, n.l. Groot schermer II was Zondag de tegen standervan ons derde elftal. Het' is een vrij aantrekkelijke partij geworden van twee ploegen, die in kracht niet zoo veel verschil den. A.V.V. III won ten slotte door betere schotvaardigheid, met 4—2, nadat reeds met de rust een 21 voorsprong was be haald. P. Klok nam alle 4 doel punten voor z'n rekening. Direct na deze ontmoeting kwam A.V.V. II in het veld om Beemster II te bekampen. Wel heel duidelijk is in dezen wed strijd het groote verschil naar voren gebracht tusschen Beem ster 1 en haar reserves, in ver gelijking met A.V.V. I en ons tweede elftal. Het werd een één zijdige vertooning, daar ons tweede met haar tegenstander kon doen wat zij wilde. De 70 uitslag in ons voordeel geeft wel een overtuigend bewijs hiervan. De A.V.V.-voorhoede gaf som tijds aardig samenspel te zien, terwijl van de Beemsler-aanval totaal geen kracht uitging. De halflinie was eveneens In goeden vorm. Opvallend goed waren wederom de bekende „ingooien" van de kant half Dammes Het backstel Visser—Middelveld was volkomen voor z'n taak berekend. Houtman in het doel behoefde slechts een enkele maal hande lend op te treden. We zouden rechtsbuiten Eggers, die over een goede bal-techniek blijkt te be schikken, willen aanraden, de bal wat spoediger voor te gooien, ongetwijfeld zullen doelpunten dan niet uitblijven. Midvoor Vis ser scoorde wederom de meeste doelpunten. Bij Beemster vonden wij de halflinie en de doelman het beste deel van ons elftal. P.P.C. Van de Opkomst, gelegentheid en vergroting van het dorp De Rijp. door Jan Adriaansz. Leegwater geboren in De Rijp, in 't jaar ons Heeren 1575. In zijn Leeven Ingenieur en de Moolen-maker van De Rijp. Daer leit een breede regte sloot beginnende van Mienwiet van Graft af, strekkende Oost aan na de Rijp toe tot aan de Boeier- sloot 't welke de Rijpsloot ge- naamt wert. Daer heeft het dorp van de Rijp den naam eerst van gekregen, zo ik verscheiden maal in mijn jonkheit van de oude luiden en van mijn vader zaliger heb hooren verhalen, gelijk als veele Steden en Dorpen in Hol land haaren naam van de Wate ren gekregen hebben. Een oude Vrouwe, geheeten Maartje Alberts,die op 't Oostende van de Rijp woonachtig was, die ik in mijn jonkheid zeer goed gekend heb, dezelve wist te ver halen dat haar moeder gedenken mocht, dat daer niet een tuinstaak op het kerkhof van de Rijp en stond; daer stond een kerk nog kapel, nog klokhuis ofte iets; maer daer stond een rood kruis, daer ging men des avonds na ouder gewoonte om het Vrouwe lof te zingen. Daerna is allereerst in de Rijp een houten Kapelle gekomen, welke bisdom eerst verzorgt en verkregen is van den Abt of Bisschop van Utrecht in 't jaar 1467 en daerna is het Steenen Choor gebouwt, zo ik verstaan heb, met een Orgel daer in, waarvan de Oudemaat Orgelist geweest is tot zo lang als het Land Calholyk was, en de Papen in de kerk waren. Mijn Grootmoeder, te weten mijn Vaders Moeder, Griet Maar- tens van de rijp, die een oude Vrouw was van 90 jaren, den- welke gerust en de gestorven is in 't jaar 1604, de welke geden ken mogt, dat de Rijperkerk, die nu nog aan de toren vast slaat (namelijk toen de Autheur dit schreef) eerst gefondeerd en ge- timmert is in 't jaar 1529, waar van Willem Aris van de Rijp den eersten steen geleit heeft. Deze Vrouw, mijn Grootmoeder, mogt mede gedenken, dat aldaer in de Rijp, niet meer als veertig huizen en stonden. Dit alles heeft zij mij verscheidenmaal verhaalt en veel andere notable stukken meer. Ook herhaalde zij mij mede, toen de kerk getimmert werde, zo gaven de Huisluiden de Timmerlui en Metselaars de kost en drank een egelljk na zijn ver mogen, op beurten om, de zom- mige twee of drie dagen, ende die wel vermogen waren, een week, nadat de gelegenheid mede bragt, en als daer matrialen aan kwamen, hout en steen, zoo kwamen de Huisluiden, met een grooten ijver en bragten die materialen ter liefde op het Land. Nog een notabel stnkxken Mijn Grootmoeder heeft mij herhaalt, dat de Huisluiden in de Rijp zeer eenvoudig en slegt waren in hare jonkheit, dat al daer in de Rijp niet een eigen Vrouw en was, die met zeep konde wasschen, anders als een Brabantsche Vrouw die in de Rijp woonde, die een Hooftdoek met zeep konde wasschen, (wel ke hooftdoek, die ik in mijn jonkheid wel gezien heb, zo groot waren dat zij met slippen op de schouderen hingen; gelijk nu de Jodinnen dragen) waarvan het loon een Eij was, ende men kogt twee en dertig Eijeren voor een Stuiver, en ook mede kogt men drie kop boter voor een Stuiver. De eijgen Vrouwen Drukkerij Hoogcarspel (Firma Eisma) De Rijp wiesschen haar hemden en lijn- werk, dat zij tot nooddrust van doen hadden, met Duive-dreken andere onreinigheid; alles om het geld te sparen, ende ook mede omdat zij niet beter wisten. Yan mijn afkomst en geslagt. Deze mijn Grootmoeder Griet Maartens 90 jaren zijnde toen zij stierf, heeft binnen haar leven gezien, zes van haar eigen kin deren, 47 kindskinderen, 63 an derkindskinderen, en nog 26 die aan dit geslagt getrouwt waren, makende 't zamen een getal uit van 142, behalve nog andere 36 die gestorven waren. Sij was zeer kloek van menorie, wist dingen te verhalen van oud en nieuw, 't zij uit Schriftuur of andere boeken of dingen, die zij aangemerkt hadden uit Werelds loop, waarvan zij, vermits haar ouderdom,groote ervarenheit had, en zeer levendig wist te vertel len, en aan andere bekent te maken. Yaa zowmige oude gelegeitheilei. Mijn Grootmoeder, te weten mijn Moeders Moeder, genaamt Pielje Pieters Schoutes, die was een Susterling van den Abt van 't Clooster van Egmond ende zo ik wel van mijn oude Oom heb hooren verhalen, zo en was daar niet meer als één Speelwerk van klokken in Holland; dat was op het Clooster in Egmond. In dien tijd van mijn Groot moeder en was daer maer één korenmolen, op het Eijland, de welke in 't Dorp van Schermer stont, daar de andere plaatsen ende gehugten mede ter Molen mogten komen; en het maalloon van een zak zaad was een oortjen ende die Luiden (zo mij ver scheidenmaal herhaalt is) en konden dikwijls geen oortjen op malkander verzamelen, moesten daarom nog Eijeren uit het nest nemen, om het maalloon daar mede te betalen. Behalven dien, zo hadden die gemeene Bueren op 't West-end van de Rijp een Oven, daar zij op beurten in bakten, om het bakloon mede te besparen. De Huisluiden van Schermer waren in mijn jonkheit, toen ik daar eerst getrouwt was, wat rouw van manieren en zeden; dewelke nu mede al zeer betemt enpe manierig zijn. Daar waren weinig huizen die schoorsteenen hadden. Ook was daar zelden een bekwame "zolder ofte vloer in 't huis. IJsbrand Jansz. de Lange, die op 't West-end van de Rijp woont, in het derde huis bewes ten de west-enderbrug, die men Jan Stijnesbrug pleeg te noemen, die heeft mij herhaalt, toen mijn Over-groot-Vader(genaamtReper) dat eerste huis op dat Erf liet timmeren (daar nu lange IJsbrant nog tegenwoordig woont) daer en stonden der niet meer als zeven en twintig huizen in de Rijp. Wordt vervolgd.

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1936 | | pagina 4