„INKEER", ,/N ABUIS", voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid- enNoordsctiermer, Beemster en Omstreken JSfo. 1403 Zaterdag 26 Maart 1938 OPENBARE UITVOERING BAL NA. blijft gevestigd Reclitestraat 36 Geboortekaarten Telefoon 1 Verlovingskaarten Ondertrouwkaarten Rouwbrieven B oogcarspel (Fa. Eisma), de Rijp. RIJPER NIEUWS- u ADVERTENTIEBLAD Abonnementsprijs - 30 cent per drie maanden - franco p. p. f 1.0O per jaar plas Incassokosten Losse nummers 3 cent Electrische Drukkerij G. J. Hoogcarspel (Fa. Eisma) - De Rijp Telefsti 1. Psitrekeaiif 39751 Advertentieprijs T cent per gewonen regel bij abonnement reductie Inzending tot Donderdags „r ttlr- */a|r.|tl|c» PREDIK.BE XJR TEN De Rijp Ned. Hervormde Gem. s Avonds 7 uur Ds. W. A. Kastein Doopsgezinde Gem. s Morgens 10 uur Ds. P. Keuning Ev. Buthersche Gem. s Avonds 6} uur Ds. Th. Scharten Gereform. Gemeente s Morgens 10 uur en's Middags 2J uur Leesdienst. Graft Ned. Hervormde Gem. geen dienst Doopsgezinde Gem. Noordeinde van Oraft geen dienst Ned. Hervormde Gem. Oost-Qraftdijk dienst te West-Graftdijk. West-Oraftdijk s Avonds 7 uur Ds. J. E. Loysen Liturgische Dienst. Doopsgezinde Gem. Oost-Graftd|jk geen dienst Zuld-Sohermer geen dienst Driehuizen s Morgens 10 uur Ds. W. A. Kastein Groot-Schermer s Morgens 9{ uur Ds. J. Heep Aan de ingezetenen van de eertijds beroemde dorpen DE RIJP en GRAFT Of ik nü mijn toegezegd „Ingezonden" wilde schryven? zoo luidde de vraag van het Bestuur van het Oudheidkundig Genootschap ,,de Rijp" in een brief aan ■y gericht' Maar natuurlijk! Had ik nog niet den dag daarvoor in een ge schiedenisles den lof van het typische dorp, waar Leeghwater dacht en werkte en plannen ontwierp, gezongen? En zelf hield ik mij eveneens een paar weken geleden nog met de Ryper historie bezig. Een historie, die nauw samenhangt met de geschiedenis der Zaanstreek, waarvan de Ryp en Graft het Noordelijke ver lengstuk zou kunnen heeten. Wie zich nu eenmaal aóó heeft ingeleefd als schrijver dezes ln de lotgevallen en toestanden van deze streek, kan plet onverschillig staan tegenover neen, moet zich noodzake lijk verdiepen in wat de Rijp in den eeuwen is geweest, Immers: èn de Zaan streek èn de RypGraft vonden eenmaal in zeevaart en vlsschery een hoofdbron vin bestaan. Daardoor werden allerlei bedryven beoefend, die met de uitrusting van schepen annex warenscheepsbouw, ■astenmakery, touwslagerij, zeildoekwe- very en andere. Toea na ongeveer 1640 de beoefening der walvlschvangst niet meer uitsluitend in handen van reeders uit bepaalde steden was, maar het bedrijf vrij werd, behoorden de Rijpers mede onder de eer sten, die de gladde, traanryke monsters temidden van het Pool-ys vervolgden. He) blyft een uiterst-curieus tafereel, dat dorpen op vrij verren afstand van de zeekust talryke schepen uitrusten ter van hef „RIJPER KLEIN TOONEEL" op Zondag 27 Maart 1938 's avonds 8 uur, in de zaal van den heer J, Post te de Rijp. Opgevoerd zullen worden: Tooneelspel in 3 bedrijven door A. Bromet, en Klucht in 1 bedrijf. Entrée: 65 cent per persoon (belasting inbegrepen) Plaatsbespreking op den dag der uitvoering van 12—1 uur. walvlschvangst, en een aanzienlijk ge deelte van de dorpsbevolking direct of Indirect zijn bestaan daarin vindt; vele Rypers en Grafters dienen als comman deur, stuurman, harpoenier of matroos op de schepen; anderen zijn betrokken by de traankokerijen, van welke soort Inrichtingen bv. te Graft drie bestonden. Nog weer anderen houden zich bezig met het verzorgen van de proviand: inge zouten vleesch, spek, seheepbeschuit. Hoewel het laatste product te Wormer en Jisp werd gebakken, vond het toch ook bereiding in de Ryp. Maar weinig minder belangryk (doch veel ouder) was de beoefening der haringvangst door deze dorpen. En hoe veel aanzienlijke kaas- en graanhande laars waren er gevestigd! Zoo zou ik kunnen doorgaan, doch het was niet de bedoeling hier, hoe beknopt ook, de ge schiedenis van Uw interessante plaatsen te schrijven. Daarmee zal ik my nog verscheidene jaren hebben bezig te hou- dea. Het onderwerp heeft om verschil lende redenen mijn algeheele aandacht. Neen, dit alles was slechts een aan loopje. Men kan geen stap in de Ryp en Graft doen, of de histosle spreekt. Ik onder vond dit alle keeren, dat Ik er was. En ik zal er in de toekomst, naar ik hoop, meermalen zyn. Want met de oprichting van het Oudheidkundig Genootschap is een nieuw centrum geschapen, waarmee ik vele relaties hoop te onderhouden. Allerwegen ontwaakt gelukkig het besef, dat de voorgeslachten ons allerlei dingen hebben nagelaten, die de intimiteit van hun leven verhoogden. En wij, 20e eeuwers diedeze dingen grooten- deels niet meer hebben ook wij on dergaan de bekoring van dat oude. In de Rijp zyn in vele huizen de schouwen versierd geweest met tegeltableaux, die betrekking hadden op de beoefende be dryven, of ook wel scènes uit de Heilige Schrift voorstelden. Er zijn schilderstuk ken in deze Beemsterdorpen vervaardigd. Er is knipwerk geweest, dat op bordjes werd geplakt, welke evenals Delftsche bordjes op de lambrizeeringen de binnen kamers versierden. Ik doe maar een greep! By al het typisch-Noordholland- sche, dat de woningversiering ook in deze plaatsen vertoonde, hadden ze nog zoo iete als eigen kuituur. Waar is dit alles gebleven Helaas het antwoord daarop is niet bemoedigend, en ook geen compliment voor de RijpersGrafters. Indien allen zóóveel pletelt voor deze dingen hadden bezeten als de heer P. Schuurman te Graft, zouden deze dorpen nü in het bezit zijn van een kostbaar en kostelyke oudheidkundige verzameling, Thans ls het zóó, dat prachtige dingen her- en derwaarts z(jn verspreid geraakt. „Na kaarten" daarover geeft niet veel doch des te meer zij het streven: „Red den wat te redden is". Nóg zyn belang rijke voorwerpen in bet bezit van fami lies, die ze zeker in bruikleen aan het Museum willen afstaan. ,,Aan het Mu seum??", vraagt U. Zeker - de Ver- eeniging heeft de beschikking gekregen over een uitstekend i%te richten museum ruimte! Daar kan men ook bezorgen, wat bv. bij het uitdiepen van slooten wordt opgehaald i tegels en aardewerk (of dee- len daarvan); yzerwerk, dat by de wal vlschvangst dienst deed beenderen van walvisschen afkomstig; oude spinnewie len, gebruikt by de zeildoek weverij, enz. Maar: ook GELD is noodig. Ja, schreeuwend noodig De Vereenlging moet we zouden haast zeggen haringnetten vol donateurs ophalen. Dat FOTO-ATELIER JAC. MOLENAAR - DE RIJP dit aantal groot kan worden, ligt aan het feit, dat het Bestuur het donateur schap op f 1.per jaar minimum heeft gesteld. Laat het aanmeldingen regenen by den Secretaris, den heer de Jong. Deze zaak is het meer dan waard. Komt Rypers en Grafters, toont, dat gij nog iets van het bloed van het onder nemende voorgeslacht in de aderen hebt. Het nu kleine de Rijp en 't nog kleinere Graft kunnen zich groot toooen in de wijze, waarop ze hun glansrijke his torie eeren. Zaandam, Maart '38. S. Lootsma, Leeraar Geschiedenis. worden direct geleverd door de Eleclrische Drukkerij ZONDAG 37 MAART Doktersdienst dr. S. SCHERMERHORN stand. Nadrak verboden. DE RIJP. Geen aangifte. GRAFT. Geen aangifte. ZUID- EN NOORDSCHERMER. Geen aangifte. BEEMSTER. Geboren: Uiltje, toon vanR. Wiersma en van J. Cadenau Adriada Anna Alida, dochter van W. N. Droog en A. Bos. Ondertrouwd: Johannes Roelofs, 28 jaar en Grietje de Boer, 28 jaar Jan Kramer, 28 jaar en Hillegonda Ubbels, 21 ]aar. Gehuwd: Pieter Vriend, 29 jaar en Elizabet Marees, 20 jaar. Overleden: Klaas de Jonge, 2 jaar, zoon van Jan de Jonge en van Belitje Eijssen (overleden te Alkmaar). GEMEENTE DE RIJP. Bevolking van 17 Mrt. tot 21 Mrt. '38. Vertrokken personen: J. F. Köhne, van Oostdijkje 133, naar Amsterdam, Schipbeekstraat 18 hs. De heer Hemmer op den tweeden Nutsavond Vrijdag 18 Maart jl. trad de heer Hemmer uit Beemster op als spreker voor het Nutsdepar- tement de Rijp en Omstreken. Het moet de wegblijvers spijten, da! zij niet hebben genoten van deze goede voordrachtskunst uit "uitsluitend Nederlandsche letter kundige werken. Ds. Kastein opende en heette allen welkom, in het bijzonder den spreker. Het speet hem, dat niet meerderen waren opgeko men. De heer Hemmer wees er verder op, dat door zijn keelontsteking deze avond uitgesteld is gewor den. Zijn eerste schets was een Falklandje (Heijermans): „Bar- berlje's Portret". Het bleek al spoedig, zooals we reeds gemeld hadden, dat de heer Hemmer een aangenaam verteller is, zoodat deze tragi komische schets in zijn ware gedaante voor ons ging leven. Hij typeerde prachtig de verschil lende personen. Daarna declameerde hij het prachtige „Beatrijs" van den dich ter Boutens,waarvan verteld wordt, zooals de heer Hemmer zeide, dat, naar aanleiding van dit ge dicht Prinses Juliana Haar Doch tertje „Beatrix" wilde noemen. De heer Hemmer gaf hierin zijn kunst ten volle. Met een prachtige nuanceeering gaf hij dit gedicht weer. De dichter zou geen bezwaar hebben gehad te-

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1938 | | pagina 1