DIIPPP .MALLE GEERT voor Do Rijp. Graft, Noordeinde, Oost- en West-Oraftdijk, Zuid- en Noordschermer, Beemster en Omstreken Zangvereeniging „Voorwaarts" - De Rijp kastpapier Let vooral op de kwaliteit! No. 145 3 Zaterdag 11 Maart 1939 Openbare Ruilverkavelings- vergadering in „Het Rijper Wapen". Vroeg begonnen, V roeg gewonnen OVERTEHHEBLAD Abonnementsprijs - 30 cent per drie maanden - franco p. p. f 1.60 per jaar pior incasiokosr» Ijoswe nummer» 3 ceni Klectnsche Drukkerij GJ-. J. Hoogcarspei (Fa. Eisma) - De Rijp Telafooii I. Pnatrckiaii; 39751 Advertentieprijs f cent per gewonen regel bij abonnement reductie - Inzending tot_Donderdags VERSCHIJNT WEKELIJKS P RE DJ KB E UR TEN De Rijp Ned. Hervormde Gem. geen dienst Doopsgezinde Gem. s Avonds 7 uur Ds. P. Keuning Ev. Buthersche Gem. s Morgens 10i uur Ds. Th. Scharten 2 uur Zondagschool. Gereform. Gemeente s Moi gens 10 uur en 's Middags 2.30 uur Leesdienst. Graft Ned. Hervormde Gem. s Avonds 7 uur Ds. W. A. Kastein Doopsgezinde Gem. Noordeinde van Qraft geen dienst Ned. Hervormde Gem. Oost-Graftdijk dienst te West-Graftdijk. West-Graftdljk s Avonds 7 uur Ds. J. E. Loysen Doopsgezinde Gem. Oost-Graftdljk s Morgens 10 uur Ds. P. Keuning Zuld-Sohermer s Morgens 10 uur Ds. J. E. Loysen Driehulzen geen dienst Groot-Sohermer s Morgens 10 uur Ds. J. L. Brinkerink Donderdag 9 Maart jl. sprak Ir. A. Swart voor een zeer best bezette vergaderzaal van den heer J. Post over de voor ieder belangrijke ruilverkaveling van de Eilandspolder. Aanwezig waren de heeren C. A. van Staveren, burgemees ter van de gemeenten Graft en de Rijp, Ir. A. Swart en eenige andere ingenieurs van het Pro vinciaal bureau te Haarlem, be nevens de heer Rietsema, Tuin- bouwconsulent te Hoorn. In de zaal bemerkten we de Weth. en Raadsleden van de Rijp, bestuursleden van verschillende organisaties, zooals Coöp. Tuin- bouwvereening en L.T.B., enz. Ir. van Rossum du Chatel, Insp. van de werkverschaffing, was mede aanwezig. Te ongeveer half acht opent burgemeester van Staveren met een welkomstwoord. Spr. wendt zich speciaal tot de aanwezige ingenieurs, die zich veel moeite getroosten, de ii Opvoering van de OPERETTE: j; onder leiding van den Directeur, den Heer A. VINK op DONDERDAG 16 en ZONDAG 19 MAART a.s., in de zaal van Mw. de Wed. J. van der Vliet. MUZIEK O. HOP. Opening der zaal 7 uur. AaflTaBg 7.30 BUf Entrée 50 cents, plus belasting. Werkloozen half geld, op vertoon van werkl.-kaart. Den geheelen avond wordt enlrée geheven. Plaatsbespreking op beide dagen van 12-1 uur. Voor hardhoorenden wordt eerste rij vrij gehouden RAI. TVA.1 I Eilandspolder tot meer welvaart te brengen. Dit is hoogelijk te waardeeren. Richt voorts een speciaal woord lot den spreker, Ir. O. A. Swart, adj-secretaris van de Centrale Cultuurtechnische Commissie te Utrecht. Wij kun nen rekenen op een duidelijke uiteenzetting. Spr. wijst er op, dat, na het uitspreken van de rede, vragen kunnen worden gesteld. Na afloop van de openbare vergadering kunnen aanvragen gedaan worden Hierna worden de aanvragen onderzocht, of overgegaan zal worden tot verkaveling. Het is echter noodig, dat alles serieus onderzocht wordt en iedereen zoo goed mogelijk wordt ingelicht. Ir. Swart dankt voor de uit- noodiging, om over dit belang rijke onderwerp te komen spre ken. Er is zeer groote behoefte aan cultuurgrond. Dit blijkt uit de steeds grootere aanvraag, bv. in de Wieringermeerpolder. Spr. gaat over tot behandeling van de verkavelingsgronden. Wijst in dit verband op de toestand in de Eilandspolder. Het groote aantal perceelen is een bezwaar voor een doelmatige verdeeling. Van het 830 ha groote gebied is ca. 610 ha cultuurland en ca. 220 ha water. Van het cultuur land is ongeveer 90 pCt als gras land in gebruik, terwijl de ove rige 10 pCt voor den groven tuinbouw wordt g.bruikt. Het is volgens hem een bewijs, dat de toestand niet best is, als de bevolking met 200 inwoners binnen betrekkelijk korten tijd terugloopt. De perceelen, groot in aantal zijn allen door slooten geschei den. Voor de technische kwestie verwijzen we naar de eerste ver gadering, waarvan een verslag in het nr. van dd. 29 Octoberwerd geplaatst. De cultuurgronden zijn goed, maar sommige perceelen zullen veel beter geëxploiteerd kunnen worden. Inpolder za! plaats moe ten vinden op groote schaal. We gen moeten gemaakt worden. Cijfers kan spr. niet geven. Een uitgewerkt plan is ook niet aan wezig, De grond is van zeer goede kwaliteit. Het water in de slooten is ondiep, wat een ge mak is. De bagger is zeer goed bruikbaar. Een ringdijk, niet te hoog, moet worden gemaakt, slooten moeten gedempt met de veengrond, aan gevuld met de goede teelaarde. Na inklinking van ongev. 35 cm komen vele goede perceelen in gebruik. Alle perceelen natuur lijk niet. Er zal in de lengte een hoofdweg komen, waarop dwars wegen aansluiten, en slooten zullen, zoo noodig, worden ge. graven Het ligt in de bedoeling een kavelbreedte van 50 meter aan te nemen. Het werk dient zoo te geschie den, dat geen hinder ontstaat. Indien dit wel geschiedt, dan dient schadevergoeding gegeven te worden. Het is niet mogelijk, de gehee- de polder ineens onder handen te nemen. Zes jaar zullen ver- loopen, alvorens alles in orde opgeleverd zal zijn. Vermoedelijk zijn 1 k 2 jaar noodig om weiland in gebruik te nemen. Wat de aanvang van het werk betreft, indien Vc deel van alle eigenaren zich uitspreken voor ruilverkaveling, wordt het werk aangevangen. Uit alles zal echter moeten blijken, wat de uiteindelijke kos ten zullen worden voor de eige naren. Steun van overheidswege is hierbij onmisbaar. Veelal wordt 90 pCt der arbeidsloonen door het rijk vergoed. Soms wordt het geheele bedrag ver goed, waarnaar ook hier gestreefd zal worden. Burgerljjlze stand. Nadruk verboden. DE RIJP. Overleden: Maartje Molenaar, oud 62 jaren, echtgenoote van Daniël Hoek. GRAFT. Geen aangifte. ZUID- EN NOORDSCHERMER. Geen aangifte. BEEMSTER. Geboren. Engelbertus, zoon van E. Oud en van L. M. Dekker. Anna Margaretha, dochter van P. Vlaar en van C. van Wonderen. Lourencius Cornetis, zoon van P. Roet en van A. Boots. Willempje, dochter van W. Sas en van Q. Bakker. Gehuwd. Wierd Tellinga, 28 jr. en Arrisje Bruijnis, 20 jr, Overleden: Anna Margaretha Vlaar, oud 1 dag, dochter van P. Vlaar en van C. van Wonderen. GEMEENTE DE RIJP. Bevolking van 2 Maart tot 8 Maart *39 Vertrokken personen: Willem C. Visser, van Krallngerbuurt 442, naar 's-Gravenhage. Trijntje Visser, van Krallngerbuurt 442, naar 's-Gravenhage. In voorraad: prachtig zwaar wit, rood of blauw aan vellen, wit kastpapier aan rollen, rollen wit da mastpapier, kastpapier met rand of kastrollen Rollen Crêpe. Punaises WIJ ZIJN NIET DUURI Papierhandel H00GCARSPEL (Firma Eisma) De Rijp Vermoedelijk kan ook een sub sidie van de Provincie tegemoet gezien worden. Begonnen zou kunnen worden met 75 hectaren, zegt spr. Gedurende dien tijd zullen die eigenaars andere grond toege wezen krijgen. Een billijke vergoe ding, b.v. pachtwaarde, wordt ge geven aan hen, die gedurende dien tijd geen behoefte hebben aan die grond. Na verkaveling wordt dan de grond teruggegeven. De nieuwe kavels mogen niet te groot wor den, zoodat hier weer slooten en wegen noodig zijn. In 30 jaren kan de nieuwe grond afbetaald worden. De uiteindelijke kosten kunnen eveneens in 30 jaren vol daan worden. Een zeer matige rente, 2,78 pCt, wordt gevraagd.

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1939 | | pagina 1