Forticol lijmt alles! Pluimvee-Nieuws Syiteaei tot probleneit In mijn votig artikeltje wees ik er op, dal systemen door menschen worden gemaakt tot problemen en door niets ter we reld zullen en kunnen worden opgelost, alleen de mensch Verder laschte Ik de zin er in, dat het een gelukkig verschijn sel was, dat meerderen tot dit inzicht zijn gekomen en zich in spannen voor een nieuw systeem in verschillende tranches. Het verheugde mij een zelfde gedachte te ontmoeten bij iemand van beteekenis. en die was?... niemand meer of minder dan Ir. H. J. Huisman, Rijkszuivelconsu- lent. In het Nieuws van den Dag, van 9 Maart 1939.4e blad, wordt een heel artikel gewijd, „Holland moet beter kaas maken". Ge noemde Consulent heeft de ge breken aangewezen en geannaly- seerd. Geeft ons een kijkje in de zuivelfabrieken, en trekt te velde tegen de nieuwe methode van zuivelbewerking, waardoor de oude opzet-kaas in het ge drang komt, door de minderwaar diger waterrijke kaas. Over pas- teurisatie van kaasmelk merkt hij op, dat de slechte melk er van verbeterd, maar de beste melk verliest er door in kwaliteit. Waarschuwt tegen kuilgras en zegt zeer economisch, maar ge vaarlijk, de boterzuren bacterieën veroorzaken de beruchte knijpers. Oorzaak: verkeerd systeem. Het directeur-salaris wordt vastge steld op kwantiteit, gevolg: kwa liteit in de knel. Waarschuwt: Wil Holland zijn wereld-reputatie voor zijn beroemd artikel „Hollandsche kaas" be houden, dan over moet gaan tot een nieuw systeem. Deze raadgeving van een man als Ir. Huisman mogen de boeren wel ter harte nemen. Het is mij niet mogelijk, in zoo'n kort bestek de inhoud van dit zeer lezenswaardig artikel weer te geven en verband te leggen met eischen en belangen onzerzijds, zonder aan de waarde te kort te doen. Hoewel het de moeite ruimschoots waardig is, is het de ruimte, die dat niet toe laat daaraan te voldoen. Meerdere vooraanstaande personen zijn de mening toegedaan, waar 't oude systeem niet aan het doel beant woordt, hebben we ons van een nieuw systeem te voorzien. Hoe wel dit een oplossing zal zijn voor een betere regeling in de pro ductiecirculatie, dienen wij ons wel rekenschap te geven, dat dit alleen niet voldoende is. Dat wil zeggen, dat met de invoering van een nieuw systeem alles niet naar wensch zal gaan. Neen, daarnaast moeten wij over man nen beschikken, die dat willen en voor 100 pCt streven in den geest, waarop het nieuwe systeem is ingesteld. Met andere woorden, dat nauw keurig de toepassing wordt na geleefd. Iedere persoon moet ver antwoordelijk gesteld worden, die er aan deelneemt. Daarnaast heb ben wij te zorgen, dat 't niet gaat als met verschillende Coöpe ratieve instellingen, o.a. met de Coöperative Eierenveiling, die. hoe goed ook bedoeld, mislukte, De belangeloosheid, „kortzichtige naijver", enz. is meestentijds de oorzaak van slechte resultaten, met als gevolg, dat de goede opzet door slordige naleving een last veroorzaakt op de rug gen van leden en aanvoerders. De verkrachters van dergelijke instellingen gaan vrij uit, verkla ren de leden schuldig onder het devies, „'t Volk is er nog niet rijp voor. Maar deze zeggers zijn zelf niet rijp en verlangen geen volk met rijpe ideën, zij zuigen zich liever aan de onrijpe tepel zat. Dat Is gemakkelijker dan te wer ken aan de rijping voor de goe de gezindheid, die noodig is, voor het slagen van het wel vaartspeil der producenten. Het is rustiger voor hun be langen met „onrijp", dan met „rijp" goed om te gaan. Met al deze genoemde en meerdere niet- genoemde factoren moet rekening gehouden worden. Vooral bij de besprekingen van de technische en organisatorische opzet moet rekening worden gehouden met de mogelijkheden. Laat ieder daar eens rustig over nadenken, opdat iedereen, zich een beeld zal kunnen vor men, hoe 't moet en kan, om het vermeden kwaad, buiten de kring van het nieuwe sysleem te hou den. Wij moeten vooral de zaak nauwkeurig uitstippelen tot het vormen van een goede grondslag. Daarvoor is noodig, de aanvaar ding van de persoonlijke verant woordelijkheid met wederzydsche evenredige waardeering, als dit de grondslag vormt van ons be ginsel en doel en middelen wor den daaraan ondergeschikt ge maakt. Dan zullen gemakkelijk vele moeilijkheden voorkomen worden. Vooral de bedrijven moeten in overeenstemming zijn met ons doel en streven, 't Zij groot of kleinbedrijf, kan zonder bijzon dere kosten met eenige moeiten er aan voldoen. De dieren goede huisvesting, goede verzorging. Vooral bij winterdag om sterk bevruchte eieren te winnen, is van groote beteekenis. Dit kunnen wij be reiken door bijzondere technische middelen, die we elkaar kunnen verstrekken. Alles moeten wij in het werk stellen, niets mag men nalaten, om hét beste aan onze afnemers te waarborgen. Even eens Is noodig, om aan onze concurrenten het hoofd te bieden. Daarvoor is noodig de persoon lijke verantwoordelijkheid als waarborg voor kwaliteit. Even redige waardeering voor bescher ming tegen fraude en minder waardige handelspraclijken. Open lijke erkenning van gelijke be rechting bij geschillen. Welke de organisatie van buiten af wel eens zal ontmoeten, De eerste bijeenkomst zat spoedig na deze volgen. Weest paraat, zorg er voor goed beslagen ten ijs te komen. C. Bankersen. Dit bet Reo-kimp De uitslagen van de op Zon dag 2 April gespeelde wedstrij den zijn: hsv i—reo i 1—3; reo ii qrashoppers ii 3—2; reo bjr—volendambjro—12; ilpendam A-jr REO a-jr 2-2. Door de 3—2 overwinning van ons tweede, is dit elftal geheel buiten gevaar gekomen en het heeft dan ook tot heden geen slechte competitie achter den rug Er zijn 13 wedstrijden gespeeld, waarvan er 4 werden gewonnen, 4 gelijk gespeeld en 5 verloren; alzoo 12 punten; 28 doelpunten voor en 26 tegen. Jongens, dat is heel mooi in de reserve 2e klasse en ook de goede geest is in jullie elftal goed bewaard. Het derde kon de laatste we ken geen 11 man bij elkaar krij gen; daar er steeds eenige spe lers moesten invallen voor het eerste en tweede, maar jelui kun nen toch, hoop ik, de competitie nog uitspelen. De A-jr hebben nog eens kans je voor het Kampioenschap, maar dan moet er gewonnen worden van wbsv jr thuis en uit van de VOLENDAM B-jr. Nu nog iets van de wedstrijd te Heiloo. Er was een groote be langstelling voor deze wedstrijd. Ook van de kant van Reo was men flink opgekomen, ondanks dat onze jongens den laatsten tijd niet veel presteerden. We kunnen er echter direct aan toe voegen, dat men een wedstrijd heeft gezien, die men niet gauw weer vergeet. De elftalcommissie had de opstelling danig veran derd en niet minder dan 3 spe lers waren op een andere plaats gesteld. Eerst veel critiek, want critiek is zoo gemakkelijk, maar de elftalcommissie, die voor cri tiek niet terugdeinst, werkt ten slotte in het belang van het geheel en is nooit persoonlijk. En som mige supporters doen beter, zich niet met het werk der elflalcom. missie te bemoeien, want ze heb ben er niet mee noodig. Beide elftallen hadden een in valler. Binnen 1 minuut had hsv reeds de leiding genomen door een penalty. Even later maakte onze midvoor uit een strafschop gelijk. Er werd van beide zijden heel goed spel gegeven en in het veld waren de partijen even sterk. Reo speelde zoo enthou siast als we in lang niet meer ge zien hadden. Spoedig hadden onze mannen dan ook succes en we derom is het de midvoor, die op onverwachte wijze er 2—1 van weet te maken. Na de rust was Heiloo een tijdje aardig in den aanval en we verwachtten ieder oogenblik den gelijkmaker. Doch onze achterhoede wa? geweldig op dreef en retourneert alles. Toen was het wederom Reo, dat ver woed komt opzetten en het is vooral onze spil, die steeds de voorhoede aan het werk weet te zetten, totdat de midvoor aan alle onzekerheid een einde maakt en een derde kogel in de touwen jaagt, die Reo een 3—1 voor sprong bezorgt. Een duizend koppige menigte heeft dezen wedstrijd bijgewoond en allen waren enthousiast over het ver toonde spel van Reo in deze Competitie dan ook nog niet beter gezien. En nu a.s. Maandag twee be langrijke wedstrijden. Om half één reo A-jr—wbsv a-jr om de bovenste plaats en om 2 uur reo i—usv i. reo in speelt in Hoorn tegen always forward in om half één. De Sportverslaggever „V.V. Qrootichermcr". Wat wij hadden verwacht, is uitgekomen. Grootsehermer kon het Zondag tegen Graftdijk niet bolwerken. Met niet minder dan drie in vallers moest zij den strijd tegen de kampioenen aanbinden, Daar kwam nog bij, dat de rechtsach ter het al gauw met den scheids rechter aan den stok kreeg met het gevolg, dat hij het kleedlo kaal kon opzoeken. De strafcom- missie zal hier wel verder be slissen. Graftdijk won dan ook verdiend met 6—2 en schakelde daarmee Grootschermer uit voor het gouden kruis, Met de Paasch- dagen wordt er niet gespeeld, maar zoo gauw de competitie afgelopen is, zal er getracht wor den eenige vriendschappelijke partijtjes te laten spelen. Ook begint de tijd weer te naderen, dat er 's avonvs kan worden getraind. Laten wij ho pen, dat er veel gebruik van zal worden gemaakt want dat zal het spel en de speler ten goede ko men, D. Wandelsport Nieuws Zoo hebben we dan met de Paaschdagen. niet minder dan vijf wandeltochten in Nederland. Het zijn: in Amsterdam, geor ganiseerd door l.a.t. (185 km.); - markt purmerend - Kleine Boerenkaas f 0.f 18.50 Volvette kaas met Ryksmerk f 22.50 Boter I 1.25—f 1.35 Kippeneieren f 3.30f 3.70. Eendeneieren f 2.Ö5. Vette koeien f 0.60-f 0.70 p. K.g. Vette varkens f 0.47—f 0.50 p. K.g. COOP. centrale eierveilino purmerend b.a. Hotel Paradijs. Afdeeling EIEREN. Aanvoer Prys 120000 Eendeneieren f 2.70f 2.85 Broedeieren f 0.f 0.— 90000 Kippeneieren 210000 Totaal 70 - 80 Kg. f 0.0.- 65—66 3.60—3.75 63-64 3.55-3.70 60—62 3.45-3 65 58-59 3.45—3.55 56—57 3.40—3.50 53-55 3.35-3.45 50—52 0.0.— 45—48 0.0.— KAASBEÜRS. Dinsdag 4 April 1939. Op de gehouden gemeentelijke kaasbeurs werden verhandeld 21 partijen, wegende plm. 55.000 K.G. Handel matig. Hoogste prijs f 18.— per 100 pond LICHT OP ▼oor AUTÜ's en RIJWIELEN Van 8 April t|m 15 April '89 Zaterdag 7.13 uur Zondag 7.15 Maandag 7.17 Dinsdag 7.18 Woensdag 7.20 Donderdag 7.22 Vrijdag 7.24 Zaterdag 7.27 in Bussum, door prins bernhard (30 km); in den Haag, door s.v h. (20 en 30 km); in Meer kerk door tempo (20 en 30 km) en in den Helder door de jut ter (20 en 30 km), zooals men zie', kan wandelend Nederland weer volop genieten. Wij verwijzen hier alleen even op de tocht in den Helder, daar deze de mooiste tocht is, die in onze buurt ligt. De start vindt plaats vanaf gebouw R.K. Volks bond aan de Molengracht, 's mor gens 10 uur tot 10.30 uur voor de 30 km en om 11 uur voor de 20 km. U komt toch ook, nietwaar? Het wordt „knal"!! Voor Zondag 16 April slaat er geen wandeltocht voor de Rijpers op het programma, daar er op deze dag wandeltochten worden gehouden in Utrecht, Schiedam, Veendam, wat wel een beetje uit onze koers ligt. Maar dan Zondag 23 April... dan organiseeren de Wandelsport, vereenigingen „de wandeltoe rist" en „jan pastoors" te te Haarlem een gezamenlijke bol- lentocht. Wij wekken U op om ook aan deze tocht deel te ne men. Een uitwijding hierover is o.i. niet noodig, daar de Neder- landsche bollenvelden genoeg be kend zijn. Wij hopen daarom ook, dat de Rijp nu eens niet met 1 of 2 wandelaars deelneemt, maar minstens met 10 of 12. We willen eindigen mei U een paar prettige Paaschdagen toe te wenschen en hopen, dat wij U dan de 2e Paaschdag in ons mid den mogen begroeten. Het is lente, dus strekt uw beenen maar eens uit, het kan gerust geen kwaad! tip. 10 cent per tube. Boekhandel HOOGCARSPEL

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1939 | | pagina 4