Karpetten Karpetten, beslistaparte dessins Holtap Karpetten dessins, in 9, 12 moderne en 16 els elke beurs. Ziet onze speciale étalage. ZUSLOHE's Manufacturenhandel, Rechtestraat, de Rijp rDe Tijd*-boter f 0.80 per pond. Spaart êdd ten koste van Uw lichaam! Joh. LAUWERS, Payglop3, ALKMAAR Moderne klokken Zomerpra MWmmmmm Oandidaatstelling Gemeen- teraad De candidaaistelling van de R.K. Staatspartij voor de as. Gemeenteraadsverkiezing luidt ais volgt: 1. J. P. Poel 2. J. Obée 3. Noë 4. J. B. Sassen 5. P. Taam 6. A. F. Vredevoort 7. Th. de Vries 8. M. Blokdijk 9. O. J. Abels Openbare Yergidoriig «rer „Landbouw ei Mlddeistaid" Dinsdagavond 25 April hield de Nationale Bond Landbouw en Maatschappij, afdeeling West- Qraftdijk in café Post een open bare vergadering met bovenge noemd onderwerp. De heer P. Bruin Hz., Noord- rinde van Graft, heeft de leiding van deze vergadering. Hij heet allen welkom. Het spijt en het bevreemdt spr., dat niet meerderen uit de Rijp zijn komen luisteren naar den spreker van hedenavond, den heer A. Evers. Spr. releveert wat ge passeerd Is, om te geraken tot deze openbare vergadering in het belang van den middenstand in het algemeen. De heer Bruin geeft hierna het woord aan den heer Evers pro pagandist van L. en M. De heer Evers heeft de uitnoo- diging gaarne aangenomen, om te spreken over de beginselen van L. en M. en te spreken over onze toekomst, tw. „Landbouw en Middenstand". Spr. wijst op de uitlatingen van sommigen die nog steeds weer op meer soberheid gaan aandringen. Het is op hetoogen- blik zoo gesteld met de land bouwers, middenstand, kleine zakenman, dat allen zich bedreigd gaan gevoelen door trusts en car- teis, enz. Daarbij dan het groote leger werkloozen. Dit alles vreet aan het moreel van de bevolking, het blijkt dus, dat wij nog op de achteruitgang zijn. Om uit deze impasse in ons leven te geraken, zal iets moeten gebeuren, een tooverstaf is er niet. In de beginselen van L. en M. zijn paragraven opgenomen, die uitwijden over sociale en economische zaken. Het cultu- reele belang is in deze paragra fen niet vergeten. Spr. zegt, dat in het beginsel programma zaken zijn besproken, die oud zijn als de historie van de wereld. Het maatschappelijk beginsel heeft bij dit alles niet als richt snoer gediend. Voortgaande wijst spr. er op dat industrialisatie, en handel voor alles gaan in de wereld, ook in ons Tand. De landbouw is er ook wel, doch komt op het laatst. Noodig is, dat de rollen omgedraaid wor den. Voor de industrie is noodig, dat de grondstoffen uit andere deelen van de wereld aange voerd moeten worden. Grote keuze en prijzen voor Haarvelours Axmlnster Bouclé Veel narigheid heeft dit alles aan ons volk gebracht. Het is waar, dat veel maatre gelen genomen zijn om de landbouw te helpen. Al die maatregelen hebben niet die ruimte gebracht, die men daar mee beoogde. De waardetoekenning van de landbouw is nog zeer gering. Bij handelsverdragen zien we dat men waren ruilt voor Land- bouw-artikeien uit het buitenland. Dat is zeer verkeerd en fnui kend voor onze landbouw. Spr. behandelt de tarief-machtigings wet op enkele punten. Bereikt heeft men met deze wet, dat de belooning tusschen landbouw en industrie nog ver der van elkaar is verwijderd. L. en M. houden als norm de toestand van voor de oorlog aan. Hiervan is niet de bedoe ling de tijd terug te zetten. L. en M dost dit, omdat in '14 de verhoudingen zoo waren, dat met de belooning van den arbeid in die dagen, het welvaartspeil van toen te dragen was, zegt spr. Deze toetssteen is thans weg. Met cijfers duidt spr. dit op zijn wijze aan. Deze wijziging heeft tenge volge, dat de koopkracht op het platteland zeer gering is, zoodat de kleine boeren er slecht aan toe zijn. Deze verhouding moet weer naar elkander toegebracht wor den. Dat is recht. Dat wil L. en M. Dat is de strijd niet alleen van L. en M. Belangrijke verbeteringen zijn dan te verwachten. Vrouwen- en kinderarbeid zou in ieder geval kunnen verdwijnen. Spr. wijst op de bedrijfsvoe ring op de boerderijen. Door deze toenadering kan drainage, enz. beter toegepast worden. Per 30 hectare zou bv. een arbeidskracht meer geplaatst knnnen worden. 80.000 menschen zouden op deze wijze aan het werk, kun nen komen. Zoo komen dus door deze 80.000 een nog veel grootere Is Uw breukband of buikband versleten, of te slap, koopt dan een nieuwe. Uw lichaam is meer waard, dan de prijs van een bulk of breukband. Koopt een goede band. Een band van Lauw er s. Uw gezondheid is het waard. Sedert 1886 het huis van vertrouwen TELEFOON S0O6 groep aan het werk door de da- gelijksche behoeften. Het is 'n zaak voor ons gehee- le volk. Aan vele andere mogelijkhe den zal dan voldaan kunnen worden. Meerderen zullen dan in staat zijn te genieten van deze veranderingen. De heer Westhof wijst in zijn plan er op, dat de cultuurgrond met 450000 hectare uitgebreid kan worden,. Spr. wijst op enkele belangrijke zaken, b.v. ontwatering, ruilverkaveling, ver betering van cultuurgrond, enz. Dit alles brengt mee, dat hier ook weer meerdere menschen hun brood kunnen verdienen. Hierbij komt middenstand voor den dag. En industrie is dan mogelijk bij deze ontplooiing. Op deze wijze kan de werkloos heid worden weggewerkt. Doch het verhoydingscijfer moet beter gesteld worden. Met de crisis- landbouw-wetgeving is dtt niet mogelijk. Spr. noemt o.a. de rundvee-teelt-regejing, enz. Spr. geeft een uiteenzetting van deze teeltregeling. Een groot aantal rundvee is er nu toch te veel. Wij hebben niet een teveel aan landbouwproducten, doch tekort, bv. granen. Daar moet nog veel te veel van ingevoerd worden. 700.000 hectare noodig voor ons eigen graan. Va millioen ton voederkoeken tekort. Bij oorlogsgevaar komen we dus te kort. Door de bevol kingsaanwas worden de behoef ten nog grooter. Tegen 47.000.000 kg- boter, staat een gebruik van 56.000.000 kg. margarine. Dan is de stroom melk toch nog niet groot genoeg, om de magarine te doen verdwij nen en ons vrij te maken van de invoer van de producten voor die margarine. De moeilijkheden, die er zijn, zijn nog te regelen. Laten we onze soldaten en matrozen b.v. eens gaan voeden met producten van onze eigen bodem (room boter), dan gaat het al eenigszins de goede kant uit. De plannen van L. en M. worden nog veel tegengewerkt, ook door de andere landbouw- groepen en de graanhandel. Spr. noemde hun bestiijdingsargu- menten. De macht van deze graanhan del is groot. Nog nooit hebben wij gestaakt bij een bepaling van den minister. De graanhandel deed dit wel. De heer Evera bespreekt o.a, het ge val van het staken van boeren in Bel gië onder minister De Maan. Verder bespreekt hy de kwestie van het zelfstandig bestaan van het geheele platteland. Zelfstandige menschen in hun bedrijven, dus met groate verantwoorde lijkheid. Dat ia iets wat niet domineert bj) sommige beroepen, bv. onderwijzers, waar by een geringe ambitie hetaelfde loon betaald wordt. Al heel erg moet het zyn, wil het daar verkeerd gaan. Wat de Sociale politiek van L- cnM. betreft, het volgende, zegt spr. Het so ciale beginsel is gemeenschappelyk bezit in de gemeenschap. Daar is L. en M. vierkant tegen. Wat bv. de monarchie betreft, is het in de socialistische omge ving anders dan voor 25 jaar, Doch hun beginselen zijn niet weg, en daar houdt L. en M. terdege reke ning mee. De heer Evers gaat thans over tot behandeling van de trustvorming. Spr. geeft een uiteenzetting van de groei van deze cartels. We herinneren aan 't verslag (nr. 1444 van 7 Januari 1939) betreffende de vergade ring van L. en M. te West-Qraftdijk en wel naar aanleiding van de rede van de heer Zuldervliet, aldaar uitgesproken over hetzelfde onderwerp. Een woord is niet bekend by deze heeren„verzadigd zyn". „De Unilever" vindt breedvoerige bespreking. Ook voor de arbeiders is hier een groot gevaar, zegt spr. Hier is economisch werken op eerlyke wy*e niet de oorzaak van de groei. Al les strydt tegen de zedelooze manier, o.a. de groote winsten op de margarine en het aan zich binden van winkeliers door hun monopoli op mdrgarint, te dwingen tot verkoop van hun vleeschwaren „Unox" Tegen het groote reclame-kapitaal IS niet te strijden door andere groote bedrijven in die vleeschwarenbranche. ZU kunnen geen gratis voorstellingen geven aan hun e.v. afnemers tot gebruik van hun producten. De gevaren zijn overal, Boerenstand, mlddenstnnd, arbeiders, consumenten, voor allen is gévaar. Alles wordt onderge schikt gemaakt van de rijkste tot de armste boeren, Dat geldt eveneens voor de middenstand. Doodgedrukt zullen ze worden. Arbeiders hebben ook al niets te vertellen. Wat de consumenten bttreft zy hebben ook niets te zeggen. L. en M. heeft de strjjd aangebonden tegen hen. De N.A.P.A. is een middel van be- strydiag tegen de trust-cartels. L. cn M. dost aan deze actie mee, omdat dit moet. Ook is men in L. en M* in beginsel tegen de verbruiks-coöperaties. Verder zegt de hesr Evers, dat het nijgt zop is, dat L. en M. verlangt naar een ander staatsbestel, Neen de wanbe grippen over de Landbouw moeten weg. De toestand van baat tegenover el kander moet weg, waar4epring moet tr komen, Spr. citeert tpt slot een strophe uit het landspel gepasseerde zomer te Rolde opgevoerd. De heer Bruin dankt den heer Evers voor zijn duidelijke uiteenzetting. Van 4e gelegenheid tot vragen stellen wordt door verschillenden gebruik gemaakt. De heer Ultentuls, voorz. van de afd. W.-Graftdijk, heeft den heer Bruin verzocht de leiding op zich te nemen van deze vergadering, daar genoemde heer beter bekend is in de Rijp. Zeer teleurstellend, dat niet meer deren het gevaar beseffen, waarin zij zullen komen te verkeeren, besluit spr. De heer Bruin spreekt hierna het slotwoord. Wekkers, barometers, thermometers, enz. enz. Zelfs uw reparatie wordt een jaar gegarandeerd. Horlogerie de Rijke, de Rijp Verkoopiig Woensdag jl werd door No taris Luijckx alhier, Woon- en Winkelhuis en erf eigendom van den heer K. J. Hijstek, in het open baar verkocht in het café van den heer C. Blokdijk. Kooper werd de heerW. Krijgsman Beemster voor de som van f360. Yereei. Taidrerzirgiig Donderdag jl. hield deze Vereeni- ging een ledenvergadering in de O. L. School. Het bezoek was niet groot. De heer T. P. van Houwellngen, voorz., leidde. De vergadering hechtte haar goed keuring aan het feit, dat mw. Roemer- Hooijberg het secretariaat overdroeg aan den heer C. de Ruiter, penning meester. Den heer Ruiter werd voor zijn bereidwilligheid dank gezegd. De voorz. doet mededeeling van zijn bezoek aan de vergadering te Beemster. 28 scholen zijn lid met ruim 600 kinderen. Thans hebben alle aan geschreven afd. van .Het Witte Kruis", ook de Rijp, subsidie toegezegd. Daar is men dankbaar voor. De contributie per lid per kind moet een halve cent verhoogd worden. De con tributie wordt hierna vastgesteld op f l.öO ijer jaar. De afd. de Rijp telt 53 leden. Indien tusschen het 5-jaarl. onder zoek een kind van een lid kies- of tandpijn heeft, dat kind dan behan- - MARKT PI Kleine Boerenkaas f Volvette kaas met F Boter t 1.25—f 1,30 Kippeneieren f 3.20- Eendeneieren f 2.85. Vette koelen f 0.60 Vette varkens f 0.44 C00P. CENTRAL] PURMERJ Hotel I Afdeeïing Aanvoer 140000 Eendeneieren Broedeteren 100000 Kippeneieren 240000 Totaal 70-1 65— 63- 60— 58-; 56-; 53^: 50-; 45—4 kaasb; Dinsdag 25 Op de gehoudi kaasbeurs werc 19 partijen, wegei K.G. Handel mat Hoogste prijs f 17 L1CH1 voor AUTO's en Van 29 April I Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag deld kan worden dc tandarts.. Indien door ziekte derzocht kan word een kind na genezir gemeente, waar de onderzoek uitoefent Uit het finantieel heer de Ruiter bleel saldo van f 3.92j is Hierna sluiting. Mei-aroii Naar we verne De Rijp van de 6 Mei a.s. haar A De arbeiders toe „Nieuw Leven" dijk zal het loonei kers" opvoeren. Gra Baadsrerg Van de Dondet den raadsvergade in het volgend m slag op. Opeiiag Ctifi De offlceële o nieuwe Centrale deze gemeente za op Donderdag 4 middags 11 uuf. Toegang uitslu noodigden, waari teerde Sraten van Des namiddag; gelegenheid geget ouders kinderen langstelling tot 1 van het nieuwe st West-Gi „Biukrekers" op „Nieuw L Zondagavond jl noemde Arbeidei eeniging een oper in Café Kramer. Ten looneeie het tooneelspel „B George Habner, d Sr.

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1939 | | pagina 2