Reol-Constantiusl 1939 voor Do Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid- enNoordschermer, Beemster en Omstreken No. 1467 Zaterdag 17 Juni 63 I RIJPER 1853 NIEUWS-en ADVERTENTIEBLAD Abonnementsprijs - 30 cent per drie maanden - franco p. p. f 1.60 per jaar pla, tncaiiokostea Dosse nummers 3 cent Electrische Drukkerij GJ-. J. Hoogcarspel (Fa. Eisma) - De Rijp Telefoon 1. Poitrekeiinz 39751 AdTertentieprijs "7 cent per gewonen regel bij abonnement reductie - Inzending tot Donderdags - VERSCHIJNT WEKELIJKS PREDIKBE UR TEN De Rijp Ned. Hervormde Oem. s Avonds 7 uur Ds. W. A. Kastein Doopsgezinde Oem. s Morgens 10 uur Ds. P. Keunlng Ev. Lvthersehe Oem. s Morgens 10J uur Ds. Th. Schatten 2 uur Zondagschool. Oereform. Gemeente s Moi gens 10.30 uui en 's Middags 3 uur Leesdienst. Woensdag 21 Juni s Avonds 8 uur Ds. Vreugdenhil van Rijssen Oraft Ned. Hervormde Oem. geen dienst Doopsgezinde Oem. Noordeinde van Oraft s Morgens 10 uur Ds.P. J.Smidts van den Helder Ned. Hervormde Gem. Oost-Graftdijk dienst te West-Graftdijk. West-Qraftdijk s Morgens 10 uur Ds. J. E. Loysen Doopsgezinde Oem. Oost-Oraftdl]k geen dienst Zuld-Sahermer geen dienst Driehulzen geen dienst Oroot-Sohermer s Morgens 10 uur Ds. J. L. Brinkerink Graft RaadsTereaderiar De Raad dezer gemeente ver gaderde Vrijdag 9 Juni j.l.f des avonds 8 uur. Voorzitter: de EdelAchtb. Heer C. A. van Staveren. Secretaris: de heer Q. Bax. Aanwezig de heeren: Weth. Blaauw, weth. Heijnis, W. van AmmersSr.,S Heinis,C.Jongkind, J. Koppen, raadsleden. De heer Koppen wordt voor de opening der vergadering weg geroepen en komt later weer ter vergadering. De Voorzitter opent de vergadering. Spr. heet allen welkom. Hij hoopt, dat de besprekingen een aangenaam karakter zullen dragen. De secretaris leest hierna de notu len der vorige vergadering, die on veranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. MEDEDEELINGEN EN INGEKOMEN STUKKEN. De Voorzitter wijdt allereerst eeni- ge woorden .aan de ontstane vacature, die zoo plotseling is ontstaan door het bedanken van het raadslid van den Beidt. De heer van den Beidt had enthou siast zijn intrede gemaakt in den Raad. Hij had op zijn manier willen werken voor de Gemeente. Zijn mo tieven van bedanken zijn spr. niet vol doende bekend. Hij dankt den heer van den Beidt, mede namens den Raad, naar hij meent, voor wat genoemde heer in deze korte spanne tijds voor de ge meente heeft gedaan. Voorts deelt hij mede, dat de heer P. Bruin Hzn. in diens plaats is be noemd verklaard. De heer Bruin heeft zijn benoe ming aanvaard. Bij het betreffende agendapunt zullen zijn geloofsbrieven onderzocht worden. Voortgaande deelt de Voorzitter mede, dat de kasopname bij den Ont vanger is geschied. Alles was geheel in orde. Dit stuk wordt voor kennisgeving aangenomen. B. en W. stellen den Raad voor den heer Q. Bax als gevolmatigde van den Raad te benoemen voor het Hooggeemraadschap Noordholl. .Noorderkwartier. Met algemeene stemmen wordt de heer Bax hiervoor benoemd. De heer Bax neemt zijn benoeming aan. Schrijven van de afd. De Rijp-Graft en O. van de R.K. Vereeniging van Kinder-Uitzending. Mej. v. d. Burgt geeft namens het bestuur kennis van de oprichting en verzoekt hierin een subsidie van 50 te mogen ontvangen. Het schrijven meldt voorts, dat alreeds 7 kinderen uitgezonden zullen moeten worden. B. en W. meenen, dat een dergelij ke vereeniging zijn nut zal hebben, doch het geld speelt ook hier zijn rol. Temeer, daar de vereenigingen die vroeger hun subsidie ontvingen, dit nog nooit hebben gekregen. B. en W. stellen voor het stuk om die reden als kennisgeving aan te nemen. De heer Jongkind wijst op de be langrijkheid der vereeniging, en wil het stuk aanhouden tot de behande ling van de nieuwe begrooting. De heer Heinis zegt, dat Rijk en Provincie hierin zelf voorgaan. Ged. Staten kunnen dus hier niets op tegen hebben. De Voorzitter wijst, wat de soort vereeniging betreft, op het Centraal Genootschap van Kinder-Herstellings- en Vacantiekolonies, waarvan de se cretaresse Mevr. Keuning, ieder jaar een oproeping in de Rijper Courant plaatst, waarin zij om opgave ver zoekt van zwakke kinderen, die uitge zonden wenschen te worden. Als we deze subsidie aannemen, dan kunnen meerderen komen om aanvrage. Na nog eenige discussie wordt z.h.st. besloten het schrijven aan te 'houden tot de nieuwe begrooting. Schrijven van Ged. Staten, waarin zij mededeelt, dat het beroep van den heer Van Veenendaal ongegrond is verklaard. Het stuk wordt voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van Mevr. Koning-Bok, waarin zij haar benoeming als school- schoonmaakster onder dankzegging van haar benoeming aanneemt. Wordt voor kennisgeving aangeno men. De heer J. Volger vraagt en ver krijgt ontheffing van het 2e halfjaar 1939 Hondenbelasting, wegens het niet meer in leven zijn van zijn hond. Schrijven van B. en W. van de Ge meente De Rijp, betreffende art. 104 A.s. Zondag 2 uuri Promotie naar de I.V.C.B. van de Onderwijswet, inzake de ex ploitatie-kosten van de R.K. School aldaar. De Voorzitter licht dit schrijven toe, daar dit schrijven noodzakelijk is geworden door een wetswijziging. 79 kinderen uit de Gemeente Graft bezoeken de school. Het totaal be drag wordt 740,23; waarvan ƒ41,BS retour komt. Z.h.st. goedgekeurd. 1. ONDERZOEK GELOOFS BRIEVEN BENOEMD LID VAN DEN RAAD P. BRUIN Hzn. De Voorzitter deelt mede, dat de geloofsbrieven van den heer Bruin zijn ontvangen. De Voorzitter zegt, dat deze ge loofsbrieven voldoen aan de wettelijk gestelde eischen. De heer Heinis vraagt of de Raad deze stukken niet moet doornemen. De Voorzitter antwoordt, dat er in groote gemeenten een commissie tot het nazien van de geloofsbrieven is. Daar het alleen noodzakelijk is, dat de stukken in het openbaar behan deld worden, is het zoo in orde. De Raad besluit dan met algemee ne stemmen tot toelating van den heer P. Bruin Hzn. als raadslid. De Voorzitter hoopt, dat de heer Bruin zijn krachten zal geven aan het welzijn van de Gemeente. 2. BIJDRAGE AAN HET CENTRAAL ZIEKENHUIS TE ALKMAAR. De Voorzitter doet mededeeling van het ontvangen stuk, inhoudende het verdoek om vernieuwing van het con tract. Er werd door Graft een bedrag van maximum 290 per jaar betaald. Het heeft gemiddeld ongeveer 200 ge kost. In verband met het nieuwe Zieken huis te Purmerend, heeft spr. te Alk maar verzocht het contract voor 10 jaar te verlagen. Door de betreffende Commissie voor de buitengemeenten Graft in de klasse van maximum 200 is thans het tarief herzien, en is bijdrage geplaatst. Na volledige toelichting door den Voorzitter, deelt Weth. Heijnis mede, niet voor continueering van het con tract te zijn. Spr. ziet er niet anders in dan dek- kingspost voor de exploitatiekosten van het Stadsziekenhuis, want dat is het eigenlijk, zegt spr. Ook andere ziekeninrichtingen kunnen dan wel komen. De Gemeente Graft kan haar geld anders gebruiken. De Voorzitter wijst op de belang rijkheid en zegt, dat het geen Stads ziekenhuis is, maar een Centraal Zie kenhuis voor Alkmaar en wijde om geving, ander was het zoo niet ge groeid. Spr. zou het jammer vinden, als Graft niet bleef doorgaan. Weth. Heijnis zegt, dat er geen voordeelen tegenover staan, In Am sterdam of andere plaatsen wordt door ons hetzelfde bedrag betaald. Spr. kan het niet anders zien, dan een vergoeding aan de stad Alkmaar. De Voorzitter toont aan, dat er wel voorrechten zijn, b.v. de besmettelij- Burgeriyb© stand* Nadruk verboden. DE RIJP. Gehuwd: MartinusNibbering en Maria G. Boots, beiden alhier. Overleden: Nicolaas J. M. Droog,oud 2 jaren. Dieuwertje van 't Hof, oud 86 jaren, (overl. te P'end). GRAFT. Geen aangifte. ZUID- EN NOORDSCHERMER. Geen aangifte. BEEMSTER. Geboren i Egbertus en Wilhelmina, zoon en dochter van G. Peettoom en van W. A. Ton. Pieter, zoon van J. Colet en van A. A. van Sint Maar tensdijk (wonende te Utrecht). Gehuwd: Nicolaas Mulder, 27 jaar en Antonia Margaretha Jak, 24 jaar. Pieter Langerijs, 88 jaar en Roelofje Kiers, 25 jaar. Overleden i Antje Wals, 34 jaar, echt- genoote van Johannes Bier (overl. te Purmerend). Trijntje Beunder, 67 jaar, weduwe van Remmet Laan. Dirk Hellingman, 79 jaar, echtgenoot van Trijntje Hartog. Dirk Ceelie, 23 jaar, ongehuwd (overl. te Graft). GEMEENTE DE RIJP. Bevolking van 8 Juni tot 15 Juni '39 Vertrokken personen: E. A. Bossinga-Matser, van Rechte- straat 50, naar Hilversum. M. Nibbering, van Westelnde 11, naar Graft. ke barakken. Als zij ze niet hadden, moest de gemeente ze koopen en on derhouden. De heer Jongkind wijst er op, dat men voor deze barakken zelfs nog een vergoeding durfde te vragen, waartegen de Gemeente Graft terecht heeft geageerd. Het nieuwe Ziekenhuis te Purme rend kan wel goedkooper zijn. Hij ziet in vernieuwing van het contract geen voordeel. De heer Heinis zegt, dat wanneer nu eert nieuw contract wordt aange gaan, Ged. Staten zich nu zullen moe ten uitspreken. Het totaal bedrag zal nu misschien f 125 worden. Dat is toch niet zoo erg, als veel menschen nu toch in het Centraal Ziekenhuis wenschen te worden op genomen. De heer van Ammers is er tegen het nu opgebouwde, weer af te breken. Weth. Heijnis zegt, dat het plaatselijk belang er niet mee gediend wordt. De heer Jongkind heeft het princi- pieele er buiten gelaten. Wie naar het St. Elisabeth Ziekenhuis wil, kan gaan. Weth. Blaauw zegt, dat de men schen het liefst naar Alkmaar gaan. In stemming gebracht, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Tegen: de heeren Weth. Heijnis en Jongkind. Voor: de heeren Weth. Blaauw, v. Ammers en Heinis. Voorts is een bijdrage van 34 cent per inwoner voor de kosten van de commissie voor de buitengemeenten verzocht; totaal f 3. Z.h.st. goedgekeurd met algemee ne stemmen. 3. WIJZIIGNG BEGROOTING 1938 EN 1939. De Voorzitter licht de wijzigingen van '38 toe. Het behelst administra tieve overhevelingen. (Vervolg op pagina 4)

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1939 | | pagina 1