voor De Rijp, Graft, Noordeinde,Oost- en West-Graftdijk,Zuid- enNoordsciiermer, Beemster en Omstreken No. 1468 Zaterdag 24 Juni 1939 ZUID- EN NOORDSCHERMER Officieele opening van het gerestaureerde raadhuis, door den Commissaris der Koningin, Mr. Dr. Baron A. Roëll Abonnementsgeld le halfjaar 1939. No. 39751 ra rijper ra NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Abonnementsprijs - 30 cent per drie maanden - franco p. p. f 1.0O per jaar plu, incassokost.* I_,osse nummers 3 cent Electriscbe Drukkerij O. J. Hoogcarspel (Fa. Eisma) - De Rijp Telefoon 1. Poitrikiaiif 39751 Advertentieprijs f cent per gewonen regel bij abonnement reductie - Inzending tot Donderdags - - VERSCHIJNT WEKELIJKS - PFtEDIK.BE UFt TEN De Ftljp Ned. Hervormde Gem. geen dienst Doopsgezinde Gem. s Morgens 10 uur Ds. P. Keuning Donderdag 29 Mei a.s. Geen Zusterkring. Ev. Luthersohe Gem. geen dienst 10 uur Zondagschool. Gereform. Gemeente s Mor gens 10.80 uur en 's Middags 3 uur Leesdienst. Graft Ned. Hervormde Gem. s Morgens 10 uur Ds. W. A. Kastein Doopsgezinde Gem. Noordeinde van Graft geen dienst Ned. Hervormde Gem. Oost-Graftdijk s Morgens 10 uur Ds. J. E. Loysen West-Graftdijk dienst te Oost-Graftdijk. Doopsgezinde Gem. Oost-Graftdijk geen dienst Zuid-Sohermer s Morgens 10 uur Ds. J. L. Brinkerink Driehuizen geen dienst Groot-Sohermer geen dienst, wegens vacature Wij verzoeken onzen lezers bij wie de bode niet persoonlijk het abonnementsgeld ophaalt, dit even op onze postrekening toe te zenden. Wanneer U ons nu 80 cent toezendt, bespaart U daarmee 25% aan kwitantiekosten, daar wij anders over f 1.—disponee- ren. Wij herinneren er aan, dat voor ons blad het abonnement niet vooruitbetaald is. Die hier op bedankten, zijn dus evengoed ons een half jaar schuldig. Groot was Zaterdagmiddag 17 Juni j.1. de belangstelling binnen en buiten het pittoreske raadhuis, toen het oogenblik gekomen was het Gemeen tehuis van de Gemeente Zuid- en Noordschermer officieel te heropenen. Van openbare en enkele particulie re gebouwen .wapperde onze driekleur. Vele genoodigden hadden gevolg gegeven aan de uitnoodiging van het Gemeentebestuur deze plechtigheid bij te wonen. Van het Gemeentebestuur waren aanwezig: Wethouder Posch en van der Laan, de Gemeenteraadsleden Mevr. Slooten-Smit, de heeren Schot, Stekelburg en Vaalburg. Onder de genoodigden merkten we op de Burgemeesters van Staveren, van Graft en de Rijp, Kikkers van Beemster, Posch van Oterleek, Mein- dersma van Schermerhorn; de Dijk graaf van den Polder Schermer, C. Kramer Glynis. Uit de gemeente Alkmaar: Mevr. van Kinschot en de heeren H. Klaveï en mr. A. Koelma, resp. wethouder en secretaris van Alkmaar; Ds. en Mevr. Brinkering, den heer Rijnberg, hoofd der school te Driehuizen. Ook was aanwezig ir. A. A. Kok, uit Amsterdam, alsmede aannemers en verdere bij. den verbouwing betrok kenen. Na aankomst van baron Roëll, zon gen de twee hoogste klassen van de Openbare School van Grootschermer, onder leiding van het hoofd der school, den heer P. H. van Os en de onderwijzeres, mejuffrouw A. van Deest, een toepasselijk welkomstlied, ter eere van den hoogen gast. De liederen waren door de leerlin gen geschreven en ieder afzonderlijk met teekeningen verlucht. De woorden van het huldigingslied waren gemaakt op de wijze van het Kroningslied. Bij den ingang reeds, kon de Bur gemeester een cadeau voor het raad huis in ontvangst nemen: Mevr. van Kinschot bood uit naam van haar echtgenoot een teekening aan van het Alkmaarsche stadhuis, waar burge meester Kolb als ambtenaar heeft ge werkt. Rede van Burgemeester Kolb. Op dezen voor Zuid- en Noordscher mer zoo gedenkwaardigen dag heet ik U allen hartelijk welkom in dit historisch gebouwtje. In het bijzonder: den heer Com missaris der Koningin in deze pro vincie, die deze gemeente de eer aan doet dit gebouw officiëel te openen. Ik zou willen beginnen met nog even de aandacht te vestigen op de sage over de kerk, die ongeveer in het jaar 1600 stond aan het Noord einde van Schermer (Grootschermer), op de grens van Schermerhorn. Geen van beide dorpen stelden veel belang in het bouwvallige bedehuis, waar sinds lang geen diensten meer werden gehouden; maar in den toren hing een klok, die beide dorpen wel konden gebruiken. Besloten werd, dat de kerk niet zou worden gesloopt, maar dat men zou wachten tot zij omviel. De klok zou het eigendom worden van diege nen op wier grondgebied zij terecht kwam. Tijdens een hevigen storm in 1612 begon de toren angstwekkend te hel len aan den kant van Schermer, doch de Schermerhornders kwamen des nachts met een groot touw en trok ken hem naar hun kant over. De klok hangt nog altijd in de kerk van Schermerhorn. Over het geheele Schermereiland zijn de bewoners van Schermerhorn bekend gebleven als de „klokkedieven" en die van Schermer (Grootschermer) als de „langsla pers". Blijkbaar hebben de ingezetenen van onze gemeente zich dat erg aan getrokken en daardoor den schrik er voor gekregen om oude gebouwen te laten instorten, immers toen Burge meester en Wethouders in de Raads vergadering van 30 September 1937 het voorstel deden, de beide oude rechtshuisjes te doen restaureeren, is dit met groote meerderheid van stem men aangenomen. Ik breng hier van deze plaats af de Raadsleden en in het bijzonder de beide Wethouders, de heeren Posch en van der Laan dank voor den groo- ten steun, die zij mij bij de uitvoe ring van plannen hebben gegexen. Een zeer voorname factor in deze gunstige beslissing is geweest de te gemoetkomende houding, welke het gemeentebestuur (in de financieele re geling) heeft ondervonden van Zijne Excellentie den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, het Provinciaal Bestuur en Monumenten zorg. Voor de toegekende subsidies en niet minder de vlotte afwerking daar van betuig ik den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, het Provinciaal Bestuur,, het bureau van Monumentenzorg en de daarbij betrokken afd. van het Departement van O. K. en W., hierbij den wel- gemeenden dank van het gemeente bestuur. Een groote stuwkracht voor de res tauratie is ook geweest architect A. A. Kok, daarin steeds terzijde gestaan door zijn sympathieken zoon. De gemeente kan zich gelukkig ach ten, dat zij van zijn kunde op oud heidkundig gebied heeft mogen pro- fiteeren bij het herstel van de rechts huisjes. Geen moeite was hem te veel om het door hem ondernomen werk tot een goed einde te brengen en zijn naam zal dan ook onverbreekbaar aan dit gebouw verbonden blijven. Wij zouden in onzen plicht te kort schieten, indien wij hier niet in herin nering brachten, dat het juist 300 jaar geleden is, dat het rechtshuis van Zuidschermer, n.1. het gedeelte van 't gebouw waarin we thans vertoeven werd gebouwd. Wie de bouwmeester is geweest, is helaas niet bekend. We] zijn veron- Burgeriyke stand.* Nadrnk verboden. DE RIJP. Overleden i Dieuwertje van 't Hof, oud 86 jaren. GRAFT. Geen aangifte. ZUID- EN NOORDSCHERMER. Geen aangifte» BEEMSTER. Geboren i Qeertruda Maria, dochter van A. Roet en van C. A. Jonker Pieter, zoon van H. Burger en van M. C. Visser. Gehuwd: Dirk Johan Haker, 22 jaar en Aagje Warring. 22 jaar. Overleden: Joannes Spaander. 64Jaar, wedn. van Guurtje Couwenhoven. Hendrik Wagemaker, 68 jaar, echtgen. van Maartje Hellenberg (overleden te Purmerend). Johannes Blokker, 67 jaar, echtgen. van Trijntje Dirkmaat (overleden te Purmerend). GEMEENTE DE RIJP. Bevolking van 16 Juni tot 22 Juni '89 Ingekomen personen: Agatha M. Konijn (gehuwd met N. P. de Wolf), van Beemster, naar Zuid einde 340. Maartje Rol. van Ilpendam, naar Rechtestraat 95. Verhuizing binnen de gemeentel C. Nat, van Rechtestraat 97, naar Oosteinde 143. derstellingen gemaakt uit bestaande gegevens. O.a. heeft Mr. Belonje bij de ont cijfering van een grafsteen in de kerk alhier (Mr. Belonje maakt zich o.a. op dit gebied zeer verdienstelijk) op gemaakt, dat Cornelis Kolles van Driehuizen de bouwmeester zou zijn. Daar hieromtrent evenwel geen ze kerheid bestaat, zullen wij moeten volstaan met den onbekenden bouw meester of onbekende bouwmeesters, hulde te brengen. De man, die in deze restauratie zeer zeker ook een groot aandeel heeft is de aannemer, de heer J. G. Dekker uit Edam. Met groote zorgvuldigheid en vak kennis heeft hij dit moeilijke werk uit gevoerd, daarin bijgestaan door een viertal arbeiders: Piet, Jo, Herman en Koster, die eveneens een woord van lof toekomen. Alles hebben zij gedaan om de aan wijzingen van den architect zoo stipt mogelijk op te volgen, waardoor dit mooie geheel is verkregen. Ook de onderaannemers zijn hier aan debet en een woord van dank komt bovendien toe aan: D. Smit voor het heiwerk; T. bij 't Vuur voor het loodgieters- werk; T. Slooten voor het uitstekend uit gevoerd verfwerk; J. Pilkes voor de keurige verzor ging der verlichting en de heer Bogtman uit Haarlem voor de bijzonder fraaie gebrandschilderde glas in lood raampjes in de Raadzaal en in de Burgemeesterkamer. Ik meen er hier nog op te moeten wijzen, dat met behoud van het oude, toch een belangrijke verbetering en uitbreiding voor den dienst is verkre gen. Tot voor kort was in deze zaal de gemeente-secretarie gevestigd, welke zaal tevens als raadzaal en trouwzaal moest dienst doen. (Vervolg op pagina 4j

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1939 | | pagina 1