voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid- en Noordschermer, Beemster en Omstreken Zondag den 3len Meeit ui No. ISOo 3 JVÏjaatrt J-340 Houdt VRIJ voor „VOORWAARTS" RIJPER NIEUWS-en TENTIEBLAD Abonnementsprijs - 30 cent per lint' maanden - franco p. p. f 1.6Ö per jaar plai incassokcite. Losse nummers 3 cent Electrische Drukkerij Gh J. Hoogcarspel (Fa. Eisma) - De Rijp Telefoon i Advertentieprijs "7 cent per gewonen regel bij abonnement reductie - Inzending tot Donderdags VERSCHIJNT WEKELIJKS PFIEDIK.BE TJIi TEN De FtJJp Ned. Hervormde Gem. geen dienst Doopsgezinde Gem. s Morgens 10 uur Ds. P. Keuning Doop Geen Zondagsschool Ev. Euthersche Gem. geen dienst Gereform. Gemeente a Morgens 10 uur en's Avonds 2.30 uur Leesdienst Graft Ned. Hervormde Gem. s Morgens 10 uur Ds. W. A. Kasteln Doopsgezinde Gem. Noordeinde van Graf! geen dienst Ned. Hervormde Gem. Oost-Qraftdijk s Morgens 10 uur Ds. J. E. Loysen West-Qraftdljk dienst te Oost-Graftdijk. Doopsgezinde Gem. Oost-Graftdyk geen dienst Zuld-Sohermer geen dienst Driehuizen geen dienst Groot-Sohermer s Avonds 7 uur Ds. J. L. Brinkerink Eilnndspolder Op 7 Maart 1940 is ter voor ziening in de vacature Dijkgraaf over het Heemraadschap de Ei landspolder, ontstaan tengevolge van het overlijden van den heer J. Smit jzn. te Qrootschermer, als zoodanig benoemd de Heer Jan Kaay Czn., wonende te Oost- Qraftdijk, Heemraad en Loco- Dijkgraaf van dit waterschap. De nieuwbenoemde Dijkgraaf maakt deel uit van het Bestuur van dit Heemraadschap sedert einde 1911, terwijl hij alsHeem- raad Lid van het College van Dagelps Bestuur zitting heeft vanaf 1 Jan. 1930. Tengevolge van deze benoe ming ontstaat een vacature als Heemraad in't College van Dage lijks Bestuur. De Rjjp 35 jaar Kerkeraadslid Zondagmorgen jl. werd in de Luthersche Kerk het feit herdacht, dat de heer D. C. de Moes 35 jaar onafgebroken kerkeraadslid is geweest. Na het beëindigen van den dienst, sprak Ds. Scharten, den heer de Moes zeer waardeerend toe. Na Ds. Scharten sprak de heer B Langerijs, als mede kerkeraads lid. Ook hij getuigde van de volle ambitie van den heer de Moes voor dit geestelijk werk. Hem werd een mooie plant ten geschenke gegeven. De heer de Moes dankte voor de woorden door beide heeren ge sproken en gaf weer, wat er in deze 35 jaren was gepasseerd in het kerkelijk leven in de Luther sche Gemeente. Opbrengst inzameling De opbrengst van de inzameling onder de leden van de afd. de Rijp—Graft van de Bond van Boerinnen en andere Plattelands vrouwen, ten bate van de Finsche Lotta's, bedraagt f 58.70. Woaingbotiw Door het raadslid, den heer C. L. C. de Boer, weth., werd het navolgende voorstel inzake de bouw van gemeentewoningen bij B en W ingediend. De Rijp 2 Maart 1940 Aan het College van Burge meester en Wethouders en den Raad der Gemeente De Rijp Ondergeteekende, C. L. C. de Boer, raadslid, wenscht B en W en den Raad voor te stellen: Het bouwen van zes gemeen te woningen, op het terrein ge naamd Drilveld, hetgeen in een vroeger gehouden Raadsvergad. als het meest geschikte bouwter rein is aangewezen. De gemeentewoningen te bou wen met Rijksvoorschotten. Tevens verzoekt adressant aan B en W, den heer Inspecteur der Volkshuisvesting, Dr. ir. F. Bakker—Schut te Haarlem, uit te noodigen een onderzoek in te stellen in de gemeente, naar on bewoonbaar of gedeeltelijk onbe- woonhare woningen, en genoem de inspecteur tevens voorlichting te verzoeken bij eventueele bouw plannen met Rijksvoorschotten, der gemeente. Deze materie zoo spoedig doen lijk in den Raad te behandelen, zulks met het oog op het moge lijk duurder worden der bouwma terialen, aangezien de woning nood in de gemeente dringend om oplossing vraagt. C. L. C. de Boer raadslid Toelichting. Het komt ondergeteekende voor, dat het met de bewoonbaarheid van eenige .woningen in de gemeente twijfelachtig is gesteld. Het is hem ook gebleken, dat er in de gemeente woningnood heerscht. Vele menschen zoeken al reeds maanden naar een geschikte woning, maar kunnen er geene vinden. Terwijl er ook menschen uit andere gemeenten gaarne in onze gemeente wilden wonen, maar geen woning konden vinden. Tevens wenschen wij er de aan dacht op te vestigen, dat men over het algemeen een moderne woning wenscht te betrekken, doch welke in onze gemeente ten eenenmale ont breken. Eveneens vragen wij Uw aandacht voor het feit, dat er in de beide Kamers der Staten-generaai, bij be- behandeling der begrooting 1940, er ten sterkste op aangedrongen is, de Volkshuisvesting te onderhouden en te bevorden, ook door woningbouw der gemeenten met Rijksvoorschotten. Ter aanmoediging van woningbouw door gemeenten, heeft de Minister van Blnnenlandsche Zaken op 6 januari 1940 en op 17 Januari 1940 circulaires aan de gemeente besturen doen toe komen. Wanneer er door ons gemeente bestuur voortvarend wordt gewerkt, dan kunnen er nu nog goede woningen worden gebouwd tegen matige prijs. Wij verwijzen hieromtrent naar de gemeente Angerioo, waar 14 woningen ad f 30.975.— of ongeveer f 2.250.— per woning, en de gemeente Goederede, waar 6 woningen werden aanbesteed ad f 11.079.— of f 1.850.—per woning. In dit verband verwijzen wij tevens naar het boekwerkje Volkshuisvesting ten plattelande, door Dr.ir.H.G. van Beuse- kom, Inspecteur van de Volkshuisves ting in Algemeenen dienst, waar op bladzijde 14 een exploitatie van een huurwoning, gebouwd met Rijksvoor schotten, ingevolge de woningwet is gegeven, waaruit blijkt, dat er zeker goede woningen zijn te bouwen met een huur van f 3.— tot 3.50 per week. Tevens bevelen wij bovengenoemd boekje ter lezing aan, om reden er vele inlichtingen worden gegeven, om trent woningbouw met Rijksvoorschot ten, en zeer vele mogelijkhedeu biedt. Ook is het ons bekend, dat fabrieks arbeiders, welke woonachtig waren in onze gemeente, naar Wormerveer zijn vertrokken, waar zij f 6.— per week moeten verwonen, om reden zij in onze gemeente niet de gewenschte woning konden vinden, terwijl er vele jongelieden in onze gemeente trouw plannen hebben, maar geen woning vinden kunnen. Het is de plicht van het gemeente bestuur, uitbreiding van onze gemeen te te bevorderen, door woningbouw, mede in het belang van de midden stand en werkverruiming. Ten overvloede, zouden wij deze toelichting met veie argumenten be treffende de noodzakelijkheid van woningbouw in onze gemeente kun nen aanvullen, maar behouden ons het recht voor, bij eventueele behan deling dit mondeling te doen. C. L. C. de Boer, raadslid. Oui-g'ex*Iülze stand. Nadruk verboden. DE RIJP. geen aangifte GRAFT. Ondertrouwd: Petrus Hof, 29 jaar, te Egmond-binnen en Catharina Geer- truida Bommer, 23 jaar, te Graft. ZUID- EN NOORDSCHERMER. Geboren: Ulbe, zoon van J. Bergsma en T. Schipper. BEEMSTER. Geboren: Anna Elisabeth Josephine, dochter van P. J. Beers en van M. Felisiak. Cornelis Wlllebrordus Joseph, zoon van J. J. Bijman en van M. Ootes. Ondertrouwd: Klaas Schoone, 27 jaar en Catharina Greta van den Broek, 25 jaar. GEMEENTE DE RIJP. Bevolking van 29 Feb. tot 7 Mrt. '40 Vertrokken personen: Hendrika J. C. van Soest, vanTuin- buurt 399, naar Oudorp N.H. A. M. Peters, van Rechtestraat 44, naar Benningbroek. Verhuizing binnen de gemeente' W. L. de Vlieg, van Vlaander 302, naar Tuinbuurt 405. P. Schouten, van Tuinbuurt 421, naar Rechtestraat 44. Cursusavond Bond van Boe rinnen e.a. Plattelands vrouwen Vrijdag 2 Maart vergaderde de Bond van Boerinnen e.a. Platte landsvrouwen, wederom in Hotel „De Eendracht" aan hetOosteinde alhier. Mw. de Rijke—Poppe zegt in haar openingswoord, dat er in langen tijd niet vergaderd is. De koude-periode is daar niet vreemd aan. Tevens heet zij de spreek ster van dezen avond Mw. Wil- brennink uit Rotterdam hartelijk welkom en geeft haar het woord. Mw. Wilbrennink zal haar cur sus „Omgang met anderen" over 3 avonden verdeelen en stelt zich voor op dezen avond het eerste gedeelte „de aanleg der menschen" te behandelen. De volgende keer zal zij het hebben over „de in vloed der omgeving" en daarna over „dat wat wij er zelf van kunnen maken". Met groote aandacht luisteren de aanwezige dames naar hetgeen de spreekster over haar onder werp vertelt. Na het vertrek van Mw. Wil brennink leest Mw. van Straten- Koolhaas de notulen van de vo rige vergadering voor. Deze wor den onveranderd goedgekeurd. Onder de vele ingekomen stuk ken is een schrijven van het Hoofd bestuur over het 10-jarig bestaan van de Bond in October a.s. Het ligt in de bedoeling hieraan een feestelijk karakter te geven. O.a. Zie vervolg pag. 4

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1940 | | pagina 1