toenemend succes regelmatig adverteert, Land dat meer dan veertien dagen onder water stond ziet er heel wat slechter uit en er zijn zelfs polders die een troosteloze aanblik opleveren. De graslanden in de gebieden waar met zout water is geïnun deerd hadden tegenover dit na deel, het voordeel van een kort durende inundatie. Samenvattende alle overstroom de graslanden in het ambtsgebied Noord-Holland kan gezegd wor den dathet grootste gedeelte geen onoverkomelijke schade heeft on dervonden tengevolge van de onder water zetting; een relatief klein percentage echter is zoo danig teruggezet in z'n bruik baarheid voor dit seizoen dat nadere bestudering voor de hier passende oplossing nodig is. De graslanden in het geïnun deerde deel van de polders Koe gras, Wijkerbroek en in de Bui tenlanden om Beverwijk zijn, hoe wei overstroomd met zouthoudend water, nu al op een lijn te stel len met die gedeelten van Noord- Holland, welke niet te lang onder zoet water waren gezet. De grootte van het inundatie- gebied volgt uit de opsomming der overstroomde polders nl. De Zeevang, Katwoudermeer.deZuid- Beemster, de Eilandspolder met inliggende polders, deStarnmeer, de Oost- en Westwouderpolder, de polder 't Woud, de Uitgees- ter en Heemskerkerbroekpolder en de Zuidpolder. Hieronder wil ik enige maat regelen noemen welke m.i. ab soluut noodig in het grootste are aal van het overstroomde gras land moeten worden toegepast. ik laat de polders met ogen schijnlijk totaal dode zode dan nog even bulten beschouwing. We kunnen het te behandelen grasland gemakshalve in drie groe pen onderscheiden. Natuurlijk be staan er allerlei overgangen van de eene groep in de andere, maar daarop kunnen we nu niet ingaan. Ik maak de volgende indeeling: a. land dat klaar was om te wor- gemaaid b. land dat klaar was om te wor den beweid c. land dat was afgeweid. In geval A is het verstandig zo spoedig mogelijk het lange gewas af te maaien. Hoe eerder men dergelijk land schoon maakt des te beter voor het herstel van de goede grassen in de zode. Wordt het droog weer dan Is dit gemaaid land dankbaar voor een behandeling met de ketting- egge. Daarna moet er kunstmest op en wel in de le plaats stik stof I De hoeveelheid is voor ieder geval verschillend. Voorlopig zou ik het op 200 kg kalkammonsal- peter per ha willen aanhouden. Van aldus klaargemaakte percelen is nog heel behoorlijk nahooi of kuilgras te winnen. Oeval B is moeilijker. Stond er niet teveel gras dan Is het de weg de koeien in zulke percelen te jagen, opdat de langste toppen er af gaan. Daarna is zulk land eveneens aan de beurt om kennis te ma ken met de kettingegge en wel met de lange tanden van dit voor treffelijke werktuig. Werkt het weer mede dan kan hier met een beetje hulp weer vrij wat gras terug komen. Oeval C komt veel voor en Is het beste op te lossen Zodra het goed drogend weer wordt moet men het laagje gesloten gronden verwelkt gras stuk maken met de kettingegge. Men zal er van opkijken hoeveel het land daarvan opknapt. Het heeft geen zin de kettingegge te gebruiken opland dat nog niet voldoende is afge droogd, want dan wordt het een smeerboel. Uiteindelijk dring ik er sterk op aan dat Iedere boer uit het over stroomde gebied stevig gaat aan pakken en alles wat maar enigs zins is los te maken, met de ket tingegge te lijf gaat. Daarnaast moet er gemaaid wor den op de ruige percelen, Dit gaat vaak niet met de machine, maar met de zeis is ook goed werk te leveren. De rommel er af moet een eerste eis zijn alvo rens verder iets goeds te kunnen klaar maken. Het afgemaaide product kan men proberen le hooien. Inkuilen van deze massa kan ik niet aanraden. Daarnaast zij men ook niet al te pessimistisch over de herstel kracht van de graszode. Wel moet er aan gedacht worden dat men deze winter z'n veestapel geheel uit eigen bedrijf en zeker uit eigen land moet voeden. Wie van dit laatste overtuigd is zal nu liever wat extra stik stof koopen en voor dat alles nu reeds wat vee gaan spuien. De Prov. Productie- Commissaris, voor N.- Holland, te Schagen, lr. G. J. LIENESCH SPORTNIEUWS. Dit het Reo-kamp Alhoewel ons terrein aan de Zuidelijk geen ideaal voetbalveld is geweest verkeert het thans in een zoo'n slechtend toestand dat het gewoonweg onverantwoord is er op te spelen. Door het water zijn de greppels erg ondiep geworden en durft het dagelijks bestuur het niet voor zijn verantwoording te nemen er nog een wedstrijd op te laten spelen, vooral niet voor de Se nioren. Willen we dezen zomer nog eens vriendschappelijk spelen, dan zullen we de hulp in moe ten roepen van onze zusterver- eeniging AVV, om op hun veld onze gasten te ontvangen. Nu de onderlinge verstand houding zoo goed is den laatste tijd, ben ik er niet bang voor, of ze zullen ons hierin niet te- Bijna 9 jaar zitten we nu al aan den Zuiddijk en hebben er ai wat sucsesvolle wedstrijden gespeeld. Vooral thans nu we een eerste elftal bezitten, dat er zijn mag, spijt het ons des te meer, dat we goed materiaal heb ben, doch geen goed veld. En we weten allen, dat hel hier in de Rijp niet meevalt een goed terrein te krijgen. Of is er een ingezetene, die ons uit den nood kan heipen. Want het zou toch erg jammer zijn als ons mooie Reo straks wegens gebrek aan een terrein ontbonden zou moeten worden. Daarvoor hebben spelers bestuur en de oprichters van onze ciub toch te hard ge werkt. En toch wanneer er niet spoedig een oplossing komt gaan we onherroepelijk dien kant op. Onze a jr spelen a.s. Zondag thuis om half 3 en krijgen St. Victor van Obdam od bezoek. Het is nog niet zeker dat Reo 1 naar St George gaat, en ook voor Reo II zijn we nog in onderhan deling. De Sportverslaggever fi.S.V.-Niem. Programma voor a.s. Zondag 1.30 uur Purmersinyn 2—GSV I te Purmerend. Vertrek om 12.15 peJ fiets. Gr. Zwarten zet het beste beentje voor want P. .is een niet te ondeschatten tegen stander, dan is er wei een gelijk spel te behalen, Good Luck Gr. Zwarten. P.P.C. i.y.Y.-Sie#wi. De verrichtingen van ons eerste elftal, waren wederom van dien aard, dat een nederlaag ge ïncasseerd moest worden. Met 3-1 bleven dePurmerenders in de meerderheid. Wil men het spel peil van dit elftal opvoeren, wat voor een behoorlijk figuur in de eerste klasse van NHVB noodzakelijk is, dan zullen ingrij pende veranderingen moeten plaats hebben. Een Wiersma is, zooals hij Zondag j.1. in het 2de speel de. zeer zeker een plaats in het eerste waardig. Een moeilijke taak, wacht de heeren, der elftalcommissie, om met bescheiden materiaal toch een goed elftal bij elkander te brengen. Het 2e zorgde weer voor de overwinning, de ploeg van Dek ker, (die wederom schitterde door afwezigheid) moest met 9 4 de meerderheid van AVV erkennen. Oudendijk II viel ons danig te gen. Het programma voor a.s. Zondag vermeldt: IVV 2—De Rijp 1 aanvang 2 u. Mon.dam 2—De Rijp 2 Hoeklvaq De Groot-Noordhollandsche van 1845 Bij de Groot-Noordhollandsche een toeneming van het verzekerd bedrag met f 7.7 mlllioen tot f 70.4 miilloen In het verslag van de Vereenlging van Levensverzekering en Lijfrente „De Groot-Noordhollandsche van 1845" te Amsterdam over 1939 werd o.m. mede gedeeld dat het achter ons liggende boekjaar, wat betreft de aanvoer van nieuwe verzekeringen buitengewoon bevredigend is geweest. Het verzekerd bedrag nam toe met f 7.771.527. Dat de toename niettegen staande de ongunstige omstandighe den bijna gelijk is aan die van het voorafgaande jaar stemt tot grote te vredenheid. De grote productie is ook dit jaar van bijzondere invloedgeweest op het winstsaldo. De wiskundige reserve nam toe met f 718.474 tot f 13.186.962. De mutaties in het verzekerd bedrag zijn als volgt: Bruto afgesloten f 12.549.742 Afgevoerd - 4.778.215 Netto toeneming - 7.771.527 Stand ultimo 1939 - 70.479.370 De toename der bruto jaarpremiën met f 186,945 is zeer bevredigend. De afvoer anders dan door natuur lijke oorzaken zijn in het geheel terug- geloopen van 7.29 pet. in 1938 tot 5.90 pet in 1939 van het gemiddeld ver zekerd kapitaal. De gemiddeld benodigde rente in de berekenidg der premiereserve is thans 3.23 pet. Door de verlaging in vorige jaren in re serveberekening gebruikte rentevoet zijn wij er in geslaagd ook dit jaar op 'n bevredigende rentemarge te kun nen wijzen. De gekweekte rente van de gemiddeld uitstaande bedragen was in 1939 4.10, zoodat de rente-marge 0.87 proc. is. De sterftegrondslagen zijn aan de veilige kant. Tengevolge van de snelle groei van het bedrijf in de laatste jaren zijn de doorloopende onkosten voortdurend gestegen. Ook 1939 geeft een toename te zien. De resultaten der opslagre kening tonen echter duidelijk aan, dat een dergelijke snelle uitbreiding zon der bezwaren opgevangen kan wor den. Tot ons genoegen kunnen we dit jaar wijzen op een groter voordelig saldo van de opslagrekening dan in het voorafgaande boekjaar, nl. f 73.799. Op de balans per ultimo 1939 ko men voori Vaste eigendommen f 2.652.800 Hypotheken - 4.105.428 Effecten - 2.887.713 Leningen aan of met ga rantie van publiek-rech- telijke lichamen - 4.614.004 Polisbeleningen - 304.806 Per ultimo December werden alle voor belegging aangekochte VASTE GOEDEREN opnieuw getaxeerd. De balanswaarde van deze bezit tingen werd voor gebouwd op 98 proc., voor ongebouwd op 90 proc. gebracht van de laatste taxatie. De verschuldigde huren komen regelmatig binnen. Zelfs als alle af- MARKT PURMEREND Kleine Boerenkaas f 0.f 24.00 Volvette kaas met Rijksmerk f ,~- Boter f 1.65—f 1.69 Vette koeien f 0.80—f 0.86 p. K.g. Geldekoeien f 150190 per stuk Melkkoeien f 170—260 per stuk Vette Kalveren 65—85 ct per kg. Nuchtere kalveren, voor de slacht f 8—f 16 p. stuk voor de fokkerij f 14—f 20 Stieren 60—62 ct per kg. Paarden f 200.f 450 per stuk Vette varkens f 0.60—f 0.64 p. K.g. Magere varkens f 00f 00 per stuk Biggen f 13—22 per stuk Schapen f 16—f 29 per stuk Bokken f 4—f 16 per stuk Lammeren f 7f 11.00 per stuk N.H. blauwen (kuikens) 50—55 ctp. kg. Oude kippen en hanen Wit en Rood 424—474 at per kg. Blauw 45—50 ct per kg. Jonge hanen Wit en Rood 42450 ct per kg. Eenden 1535 ct per stuk Konijnen f 0.30f 1,60 per stuk Duiven 00—40 ct per paar Kippeneieren f 3.50.f 4. Eendeneieren f 2.60 COOP. CENTRALE E1ERYE1L1NG PURMEREND G.A. Aanvoer Prijs 90000 Eendeneieren f 2.75f 3. 80000 Kippeneieren f 3.50—f 4.25 KAASBEURS Dinsdag 18 Juni 1940. Op de gehouden gemeentelijke kaasbeurs werden verhandeld 20 partijen, wegende plm. 95.000 K.G. H Dogste prijs f 22.50 per 100 pond schrijvingen geheel ten laste der ex ploitatierekening werden gebracht, zou het rendement nog bevredigend zijn te noemen. Na de afschrijvingen, die wij voor stellen, blijft de boekwaarde f 166.250 beneden de voorzichtig gestelde taxa tiewaarde. De HYPOTHEKEN zijn alle eerste hypotheken op in Nederland gelegen onderpanden. Executies kwamen in het afgelopen jaar niet voor. Per ultimo December kwam een klein onbetaald bedrag aan hypotheekrente voor, welke achter stand In begin Januari reeds aange zuiverd was. Het verstrekte bedrag is gemiddeld 49.1 proc. van de laatste taxatie. Onze gewoonte getrouw, zijn de EFFECTEN naar de officiële ultimo Decemberkoers gewaardeerd. Daar tengevolge van de stijging der rente voet de koersen van obllgatiën per uit. 1939 belangrijke koersverschillen te zien geven tegenover uit. 1938, leden wij op onze effectenportefeuille een boekvetlles van f 752.913, welk bedrag van de extra reserve werd overge boekt. De ultlootbare effecten, van welke de beurskoers boven pari was, zijn echter voor geen hogere koers dan 100 opgenomen. Waren alle fond sen tegen beurskoers opgenomen, dan zou de balans waarde f 1032 hoger geweest zijn. De bedrijfswinst bedraagt, na af schrijving van alle in 1939 gemaakte eerste onkosten f 118.222. Wij stellen voor hieraan de vol gende bestemming te geven: extra af te schrijven op vaste eigen eigendommen f 17.879 beschikbaar te stellen voor gratificatiën - 5.210 toe te voegen aan de extra reserve - 95.102 De extra reserve komt hierna op de balans voor met f 1.192.611 De 10 dezer gehouden algemene vergadering heeft de jaarstukken goed gekeurd. Wie kan op rekenenI Vraagt onze tarieven.

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1940 | | pagina 4