Vervolg van pag 1. ieder van ons genoodzaakt is zich in eigen kring die beperking op te leggen, die het belang van ons volk, in de huidigeomstandighe- den van ons eischt. Wij schreven zooeven, dat de bezettende overheid getreden is in de rechten en de plichten van de vorige, Nederlandsche overheid, De nadruk moge hier ook vallen op de plichten. Die plicht van de nieuwe overheid is het niet alleerTle verbieden, maar ook op te bouwen. Wat wij de laatste jaren gezien hebben van het bewind in Duitschland be> wijst wel, dat de overheid daar zich van haar overheidsplicht ter dege bewust is- Welke persoon lijke meening men ook moge heb ben over de doelmatigheid oi wenschelijkheid der getroffen maatregelen - niet ontkend kan worden, dat binnen het kader van het nationaal socialistische regime een ontzaglijken positieven opbouw arbeid geleverd is, op ieder gebied van economische, sociale en cultureele leven. Ook de enkele weken welke nu in Nederland het Duitsche bewind de teugels in handen genomen heeft, is er reeds baanbrekend werk verricht. De gegeven ver ordeningen zijn niet alleen geg. om te verbieden - zij hebben veelal ook een positieven opbouwende kant. Niemand kan van ons Nederland ders verwachten dat wij, na het leed dat ons volk heeft onder gaan, ons zullen uitputten inon- beperkten lof voor de Duitsche bezetting, maar wie tracht onbe vooroordeeld toe te zien,zal moe- en erkennen, dat de Duitsche overheid met kracht niet alleen haar rechten maar ook haar plich ten jegens het Nederlandsche volk nastreeft. Wij denken daarbij b.v. aan de plannen tot opheffing van den geesel der werkloosheid, aan plannen tot economischen opbouw, ook aan plannen tot het verschaffen van ruim baan aan de pers, die juist dezer da. gen aan dg orde komen. De betrekkingen tusschen over heid en volk zijn steeds twee zijdig - tegenover de plicht der overheid tot een wijs en voort varend bestuur, staat de plicht der bevolking tot actieve medewer king. Gehoorzaam ondergaan is niet voldoende - positieve arbeid is noodzakelijk. Over de wijze waarop deze verricht kan worden, een volgend maal. (Nadruk verboden). S.O.S. Europal Een bijdrage tot de schuld vraag van dezen oorlog, door B. Af. Roelli. Uitg. W. J. Ort, 's Oravenhage Prijs f 0.25. Onder de vele ge schriften en boeken, die in onze dagen over den oorlog het licht zien, neemt bovengenoemd boekje een bijzondere plaats ir. Het is voornamelijk gewijd aan de rol, die de emigranten hebben ge speeld in de voorgeschiedenis van den huldigen oorlog. De schrijver, een Zwitser, dus zelf inwoner van een neutraal land, betoogt, dat de emigranten die het niet eens waren met de nieuwe richting van Duitschland na 1933, of om welke redenen dan ook, bevreesd waren, er te blijven, in het buitenland een propaganda zijn gaan voeren te gen Duitschland, die moest uit- loopen op een oorlog. Hij betoogt, dat de generale staven der geallieerden veel te veel waarde hebben gehecht aan hun beweringen en den inhoud van de boeken van Klotz, Stern berg, Rauschning e.d. en daardoor zoowel de bedoelingen en den, aard,alsook de kracht van Duitsch land verkeerd hebben beschouwd en onderschat. Het boekje is in een kaimen toon gesteld en goed gedocumen teerd. Men mag het in allen deele eens zijn met denheer Roelli of niet, het is zeker de moeite waard er kennis van te nemen voor iederen neutrale, die zich onbe vooroordeeld op de hoogte wil stellen van de factoren, die tot den oorlog hebben geleid. SPORTNIEUWS, A.V.V.-Nieuws. Monnikendam 11—De Rijp 11 4—4 De Rijp adsp. combinatie— Beemster a 4-2 Met 9 spelers trok AVV II naar Monnikendam, om aldaar een gelijk spel te behalen, welks re sultaat, gezien de onvolledigheid, zeer eervol Is te noemen. Na tien minuten spelen heeft M reeds een nuttige 2-0 voor sprong. Door slecht afwerken der A aanvallen, slaagde men er niet in, deze achterstand te ver kleinen, integendeel, even voor de rust brengt M. de stand op 3 0. Na de rust vlot het beter in de AVV-gelederen. De Moes laat het net der pastheeren trillen, en de stand is 3-1. De vreugde is van korte duur M. vergroot haar voorsprong tot 41 AVV niet ontmoedigd, valt ener giek aan De onzen zijn ver in de meerderheid, doch keeper en backs der tegenpartij weren zich geducht. Succes kan echter niet blijven. Doordat de Moes 1 goal, en van Petten 2, maakt, worden de partijen op gelijke voet ge bracht. En met AVV in de aanval, kondigt de scheidsrechter het ein de aan van een wedstrijd, waar in ons 2de weer bewezen heeft dat zij nooit de moed laat zak ken. De adspiranten— combinatie wist een 4-2 overwinning te be halen op de Beemster adsp. Onder de voor het eerst op gestelde AVVertjes, schuilen goe de krachten. Tevens was dit een goede oefen wedstrijd voor de adspirantendag. Het Programma voor a.s. Zon dag vermeldt voor de adspiranten Beemster a—de Rijp a, aanvang 10 uur, terwijl voor het eerste elftal is aangevraagd Graftdijk I om 2 uur. Voor 7 Juli slaat een vetera, nenwedstrijd op het programma welke des avonds om 8 uur zal worden gehouden, zij die voor deze groote strijd in aanmerking wenschen te komen, en tevens hun spieren willen lenigen, kun nen zich opgeven bij de heeren bestuursleden Klinkhameren Kief t. Hoeklvaq fi.SJ.-Nieïws. J-.l. Zondag bond GSV I de strijd aan tegen Purmerstein 2. Toen scheidsrechter Oosting om 1.30 uur beginnen liet, had G inval ler P. Slooten onder de lat. P stelde zich op met een vrij sterk elftal. De eerste aanvallen waren voor P. Al spoedig kwam G er iets beter in en wist een corner te forceeren, welke door I. buiten Kaalj voor het P. doel werd geplaatst en met een fraaie kopbal wist de Jong keeper Sloo ten te passeeren. Na plm20min. wist P. gelijk te maken, tot de rust wisten beide verdedigingen stand te houden. Na de rust zetle beide partijen goed op, en ondanks de groote warmte werd er aardig gespeeld. P. kwam iets in de meerder heid en wist eenige corners te forceeren, welke niets oplever den G. zat ook niet stil en bracht enige gevaarlijke bezoeken aan het P. doel, maar wegens vast houden van Kramer, later dejong bracht het geen resultaat voor G. 5 min. voor het einde wist P de leiding te nemen, doordat een gard schot van het been van een back afsprong en onhoudbaar voor P. Slooten in bet G doel verdween. P. Slooten maakte een betere indruk dan veertien dagen gele den. Hoe G ook zwoegde, zij kon den de gelijkmaker niet sco ren. Toen scheidsrechter Oosting. wiens leiding niet onaanvecht baar was, het einde floot, had P de overwinning behaald met 2-1. P.P.C. Dit het Reo-kamp Ons twede elftal speelde Zon dag in Akersloot en wist een 2-2 gelijk spel te behalen. As. Zon dag gaat Reo 1 naar Spierdijk om St George I partij te geven. Vertrek 130 per fiets. Aanvang 3 uur. Reo 2 gaat naar Purmer- end. Vertrek. 1 uur. Reo a jr spelen om half 3 thuis en krijgt St George op bezoek, Reo B speelt ook thuis en wel om 1 uur tegen WBSV jr uit de Beem ster. De Sportverslaggever De K,ijp Raadsvergadering Donderdag 27 Juni 1940 des avonds 8 uur vergaderde de Raad onzer Gemeente. Voorz: de Edelachtbare Heer C. A. van Staveren. Secr: de hr j. Dalenberg, Aanwezig: de hm: welh. C.L.C. de Boer, weth. J. P. Poel; en de hm W. P. Besse, P. Dil, J.Noë, J. Obée en J. Schouten, raads leden. De voorz. opent de vergadering en spreekt de navolgende rede uit: Mijne Heren. Het is wel onder bijzonder ge wijzigde omstandigheden, dat de Raad dezer gemeente heden in vergadering bijeen gekomen is en het is mij een behoefte met een enkel woord op de emotievolle dagen, welke ook wij en onze burgerij in eigen omgeving heb ben doorgemaakt terug te zien. Speciaal wil ik even stilstaan bij die dagen waarin onze gemeente als vluchtoord een zeer groot aantal ge- evacueerden uit de gemeente Stouten- burg huisvesting en verzorging heett moeten verleenen. Met groote voldoening kan ik uiting geven aan mijn gevoelens van erken telijkheid Jegens mijn eigen ingezete nen voor de door hen in die dagen betoonde hulpvaardigheid om een zoo groot aantal menschen als tot ons kwam, in eigen kring op te nemen en een verzorging te geven, die blijkens de ondervonden dankbetuigingen van belanghebbenden zelve niet gauw ver geten zal worden. Was de arbeid aan de voorbereiding van de evacuatie niet gering en veel omvattend. persoonlijk wist ik mij toen reeds verzekerd, dat, wanneer deze maatregel tot uitvoering zou komen, dein woners van de Rijp zich van hun beste kant zouden laten zien en die gedachte, mijne heeren, spoorde mij toen reeds aan zooveel in mijn vermogen was, deze moeilijke taak te aanvaarden en haar voor te bereiden, zoodanig, dat alles een zoo vlot mogelijk verloop zou hebben. Welnu, mijne heeren, wij kunnen over het algemeen over den afloop tevreden zijn. ik zou tekort schieten, wanneer ik vanaf deze plaats niet een persoonlijk woord van dank en waardeering liet hooren. jegens hen allen, zonder on derscheid. die mij zoowel tijdens de voorbereiding en de ontvangst, zoowel als gedurende de dagen, waarin de vluchtelingen onze gasten waren, in mijn veelomvattende en moeilijke taak hebben terzijde gestaanzonder hun krachtdadige hulp en bijstand zou ik niet in staat zijn geweest aan alles het hoofd te bieden. Hadden wij ten deze tevoren eenige on- MARKT PURMEREND Kleine Boerenkaas f 0.f 26.50 Volvette kaas met Rijksmerk f Boter f 1,75—f 1.85 Vette koelen f 0.80—f 0.86 p. K.g. Geldekoeien f 150190 per stuk Melkkoeien f 180280 per stuk Vette Kalveren 5575 et per kg. Nuchtere kalveren, voor de slicht f 3—f 16 p. stuk voor da fokkerij f 14—f 21 Stieren 6072 ct per kg. Paarden f 225—f 400 per stuk Vette varkens f 0.58—f 0.64 p. K.g. Magere varkens f 25f 40 per stuk Biggen f 1422 per stuk Schapen f 16f 30 per stuk Bokken f 4—f 16 per stuk Lammeren f 7f 10.50 per stuk N.H. blauwen (kuikens) 5052)ctp. kg. Oude kippen en hanen Wit en Rood 40—47) ct per kg. Blauw 45—50 ct per kg. Jonge hanen Wit en Rood 4550 ct per kg. Eenden 1535 ct per stuk Konijnen t 0.30f 1.60 per stuk Duiven 00—40 ct per paar Kippeneieien f 3.75.f 4.25 Eendeneieren f 2.80 COOP. CENTRALE EIERTEILINO PURMEREND Ö.A. Aanvoer Prijs 80000 Eendeneieren f 2.75—f 3.10 80000 Kippeneieren f 3.75f 4.40 KAASBEURS Dinsdag 25 Juni 1940. Op de gehouden gemeentelijke kaasbeurs werden verhandeld 25 partijen, wegende plm. 86.000 K.G. Hoogste prijs f 25.00 per 100 pond dervindlng gehad, wij zouden ongetwij feld tekortkomingen, thans nog begaan, hebben kunnen voorkomen, niettemin draag ik de overtuiging, dat wij allen en ook onze burgerij in die afgeloopen dagen, die op zich zelve reeds zoo spannend waren, niets ongedaan heb ben gelaten om de hulp die van ons werd gevraagd, zoo onbaatzuchtig mogelijk te bieden en dat die hulp door de geevacueerden op prijs is ge steld, moge u blijken, niet alleen uit de kort na hun vertrek in het Rijper Nieuws- en advertentieblad geplaatste advertentie, doch nög duidelijker uit een dezer dagen bij ons Gemeentebe stuur ingekomen schrijven van den Raad der gemeente Stoutenburg, van den volgende inhoud: (voorlezing geschiedt van het elders in dit blad opgenomen schrijven). Mijne Heeren. Het mij een aange name taak gevolg te hebben gegeven aan het verzoek in dit schrijven neer gelegd en ik ben er zeker van allen, tot wie dit woord van dank gesproken is, zij zullen daarvan met ingenomen heid kennis nemen. Ik wil mijn openingswoord, dat dit maal uitgebreider is dan gewoonlijk, niet eindigen zonder de ingezetenen in het algemeen en Uwen Raad in het bijzonder om medewerking te vragen, medewerking voornamelijk in het kalm en rustig onder oogen blij ven zien van den toestand, waaiin wij sedert kort zijn komen te verkeeren. Tot mijn voldoening heb ik reeds mogen constateeren dat de Rijper be volking zich ook ten deze een juiste houding en gedragslijn weet te be palen en ik doe bij voortduring een beroep op U allen om hierin niet te versagen. Alleen in rust en kalmte en, indien noodig, met de van ons geeischt wor dende gelatenheid, die geenszins een overdreven moedeloosheid behoeft te worden, moeten ook wij voorwaarts. ik roep U allen daarom toe, om veel, wat vroeger ons van elkander scheidde los te laten; wilt elkander in deze zoo veel bewogen tijden eerder zoe ken en laten wij allen zonder onder scheid willen medewerken om door nauwe aaneengeslotenheid datgene, wat van ons gevraagd wordt, ook al mocht dit zwaarder zijn dan wij aan vankelijk hadden verwacht, gezamen lijk te dragen; te dragen in die over- ruiging, dat, wanneer wij op elkander mogen steunen, wij in eensgezinheid en saamhorigheid ook deze tijden zul len weten door te komen. Ik wil besluiten met het uitspreken van mijn diepgevoelde dankbaarheid en mijn Innige vreugde over het feit, dat alle ingezetenen, die wegens mili taire plichten aan de verdediging van ons vaderland daadwerkelijk hebben moeten deelnemen, ongedeerd en in goeden welstand huiswaarts konden keeren. Gezamenlijk hebben wij ook Vervolg op pag. 2

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1940 | | pagina 4