Oistfibiitie-nieoifo Vervolg van pagina 1. Tevens maken we in dit be drijf kennis met den vliegtuigfa- brik. Reydanus(Kl. deJong)en den dagbladredacteur Sieg Lopez (Martin Visser). Klaas de |ong trad als nieuw lid voor de eer ste maal op het tooneel. Meer routine zal ook hem wel ontvan kelijk maken voor het zekere spel, dat gevraagd woidt. Hou ding, uitspraak, gebaren, toonden goed aan, een directeur-zakenman weer te geven, die weet, wat hij wil. Martin Visser was geknipt voor het journalistenbaantje. Overal tusschenvallend en telefoneerend. Jimmy weet wel, dat zijn vrouw lijdt, doch hij kan het niet laten. Hij wordt gedrongen. De scènes, die hieruit voortkomen, bereiken hun hoogtepunt in het 2e bedrijf als Riny emolioneel uiting geeft aan haar gevoelens van wat zij al geleden heeft en haar nu te wachten staat. Zeer goed worden de ver schillende gemoeds- en gevoels- stemmmingen weergegeven. Niet alleen de speelsters en spelers moeten wij daarvoor danken, doch ook den heer Kastelein, onder wiens spelleiding „Vliegers- vrouwen werd ingestudeerd. Het is hem gelukt na de inzinking zon der regisseur, hei Rijper Klein Tooneel weer op een hooger plan te plaatsen. Want het valt niet te ontkennen, dat veel van alle spelers in dit stuk gevergd werd. Ook Willy Nat is In haar rol van dienstmeisje, als altijd leukl Rolvast, als de anderen, draagt haar bescheiden rol het hare er toe bij het geheel te ver volmaken. Van Beilaert komt, natuurlijk met Ted. Hij voelt het lijden van Riny. Hij wijst Jimmy op het ellendige leven van zijn vrouw, jimmy zal alles afzeggen. Riny schrikt als ze dat verneemt. Dan bekent Toddy van Beilaert haar zijn liefde. Maarhij vergist zich, Riny laat Jim niet los. Zij houdt van hem, ondanks, en misschien toch wel OM zijn avia- teur-zijn, waaruit zijn moed en vasthoudendheid voortkomen. Zoo zijn de vrouwen 1 En als hij dan terug komt van Reydanus, ziet hij Riny en Todd In scène, die voor zichzelf spreekt. Belt hij Reydanus op en zegt, dat hij WEL zal vliegen met de Colibrl. U voelt welk een spanning in het geheele stuk gehouden wordt. Prachtig spel van allen In dit 2e bedrijf, voornamelijk van Luus de Moes en Leen Slot. Het 3e bedrijf toont ons het Bureau van den Chef Vliegdienst, den heer Staal (Plet Kostelijk). Oeheel juist In het optreden, getraind in onmiddellijk reagee- ren op elk bericht, geeft Piet Kostelijk ons dezen chef te zien. De climax stijgt in dit derde bedrijf ten top, wanneer Jimmy bijna zes uur te laat, in de mist voortraast boven het Kanaal. In radelooze angst verkeert Riny. Toddy, die, ondanks zijn belofte, toch uit Parijs is teruggekomen, noch Ted Berger kunnen haar troosten. De liefde van Todd voor Riny doet hem hopen op de dood van jimmy, nadat hij uit Amerika een telegram had ontvangen, verzon den even voor de start: „Als Ik mijn nek mocht breken, zorg dan goed voor mijn schooiertje. Jimmy".'Todd bestrijdt die schan delijke gedachte, maar hoe hij er ook tegen vecht, het helpt niet. Staal is van Staal, als hij steeds maar slechte berichten ontvangt. Doch de mecanicien Toon Smit Gerrit de Jong) is zoo rotsvast in zijn overtuiging, dat Jimmy er wel komt, dat hij in zijn sap pig taaltje Riny bijna overtuigt. Ook Gerrit de Jong is veel beter geworden in zijn optreden, vooral in zijn mimiek. Dan volgt het bericht dat de machine gesignaleerd is boven Goeree (Goede rede zegt Staal). Kort daarop komt het motor- garonk door. Tod van Beilaert heeft voor goed afscheid genomen van Riny. Zijn gezegden zijn diep gevoeld, doch niet van fijne humor ont bloot. Het ontlokte vele menschen een lach, hoewel dit geenszins de bedoeling Is geweest van Jan Van Ees en Henk Bakker. De landing slaagt, Jimmy is geslaagd. De ontmoetingtusschen Riny en Jimmy volgt. Het is al les goed nu. |immy laat de oude Toon Smit staan met zijn thermosflesch met thee, waaruit hij als hij terug kwam allereerst een kroes zou drinken. Dèt is het slot. Een sterk, modern stuk tooneel- werk was door amateurs ten ein de gebracht op voortreffelijke wijze. Burgemeester van Staveren dankte namens allen voor dit goede karakterspel, dat in het 3e brijf zijn hoogtepunt bereikte. Hij hoopte, dat Rijper Klein Too neel gewijzigd zou kunnen wor den in Rijper Groot Tooneel. (Applaus.) De voorzitter dankte voor de woorden van den Burgemeester Hij was verheugd, dat allen genoten hadden. Allereerst dank te hij den heer Kastelein onder wiens leiding het gelukt is, dit sterke stuk naar voren te bren gen. Tijd nog moeite zijn door hem gespaard. Hij bood den heer Kastelein een schilderstukje aan van den schilder A. Spaarman, voor stellende de mooie woning van de Regenten van het Gemeene Wees- en Armenhuis waarin thans het Distributie-bureau is geves tigd, waarvan, zooals we weten, de heer Kastelein leider is. Verder werd dankgebrachtaan allen, in het bijzonder den heer P. Zee, die tot het slagen van dezen mooien tooneelavond heb ben meegewerkt. Rest ons nog te vermelden.dat tooneel en aankleeding keurig verzorgd waren. En Zondagmiddag a.s. 2e op voering! 11 Komt allen, die de le opvoe ring niet hebben kunnen bijwonen, dit uitermate mooie tooneelstuk hooren en zien. We gelooven dat de meeste plaatsen verkocht zullen worden voor de 2e opvoering Voor bijzonderheden leze men de advertentie in dit nummer. Distributiekring de Rijp Beroepsaardappeltelers Alle beroepsaardappeltelers dienen a.s. Dinsdagmorgen 23 Sept. de distributie-stamkaarten van de gezinsleden en van het inwonend personeel op het dis tributiebureau in te leveren. Deze inlevering geldt ook voor de niet-ingeschreven telers die 5 are of meer kleigrond, en voor hen die 10 are of meer zandgrond bebouwen. Deze inlevering is verplichtend. Indien de stamkaarten niet wor den Ingeleverd komt men bij uitreiking van nieuwe distributie bescheiden niet in aanmerking voor het ontvangen van deze be scheiden. Schoenenbon 2 Zij diein aanmerking"wenschen te komen voor een schoenenbon 2 kunnen deze afhalen a.s. Don derdagmorgen 25 Sept op het distributiebureau. Kinderschoenen t/m maat 27 zijn op bon 2 verkrijgbaar. Om uit te knippen en te bewaren 1 Eenige wenken voor het in bloei brengen van Bloembollen in de huls kamer. Daar de tijd alweer begint te naderen, dat menig bloenien-lief- hebber reeds weer zorgt voor een bloemetje in den winter, zou ik graag even het één en ander wil len zeggen over het behandelen van hyacinthen, tulpen, crocussen en narcissen in onze huiskamer. Ten eerste: we denken er wel aan om onze bollen te betrekken van een soliede zaak. Vaak wor den er minderwaardige bollen verkocht, die zijn doorgaans wel goedkoper, maar teleurstellingen blijven dan ook niet uit. Hyacinthen leenen zich er voor al goed voor om op water te zetten in z.g.n. hyacinthglazen, ook kan het echter opledigejam- potten. We denken er echter om, dat de bodem der bol niet in het water komt, anders treedt er schimmel op. 't Beste is dat we er een stukje karton of houtspaan der tussen het glas en bol plaat sen. Hebben we de zaak zoover voor elkaar, dan zetten we de glazen in een een koele donkere kast of Iets dergelijks. Maar denk om de vorst I Is de neus flink uitgegroeid, ongev.8 cm, dan ha len we ze in het licht. Na verloop van een paar dagen is de neus groen, z.g.n. verhard en dan plaat sen we de hyacinthen achter de kachel op de schoorsteen of een tafeitje. Hyacinthen kunnen nl flink warmie verdragen. Begint de bloem te kleuren dan zetten we ze voor de ramen der kamer. Ook voor potten zijn deze bol len zeer geschikt. Ontvangen: Een mooie sortee ring Bloembollen, om te vervroe gen voor glas en pot, en bloeiende Planten. Fa TUIN KROONE, de Rijp Tulpen in potten behandelt men al net zoo. Alleen met dit verschil dat we na het afharden deze niet zóó warm plaatsen, want anders bestaat het gevaar, dat ze witte punten krijgen. Crocussen zijn bollen die zich ook zeer goed lenen voor ver vroeging in bakjes of potten. Vaak zien we echter, dat er wel zeer veel loof maar geen bloemen uit te voorschijn komen. De schuld hiervan is, dat we ze te vroeg in 't daglicht halen. Een crocus nl halen we niet voor de 15 Januari in de kamer en zetten ze dan voor 't raam op een niet te warme plaats. Narcissen zijn bollen die zeer goed voldoen in potten. Ik mag wel zeggen alle soor ten narcissen lenen zich voor kamerbroei. Daarmede handelen we al net als met de crosussen; niet te warm plaatsen. Beschikken we over een stukje grond, dan kullen we de potten in, en bedekken ze met wat ruig, blad of soortgelijk, zodat de vorst er geen vat op kan krijgen en dat we er altijd uit kunnen halen. Zijn we niet in 't bezit van een stukje tuin dan kunnen we ze heel goed in een kast of op een zolder in een doos plaatsen. Maar we denken er dan om, de aarde matig vochtig te hou den. Dus ééns per week begie ten. Als we deze dingen in acht nemen kunnen we er wel van opaan dat we voor 90 procent goede resultaten hebben. En nu aan de slag om de zo mer in huis te halen, als het buiten volop winter is. J. W. te L. SPORTNIEUWS. Dit het Reo-kamp Ofschoon het weer verleden Zondag niet meewerkte, is toch het Reo-terrein heropend. Het was dan ook geen wonder, dat de belangstelling niet meeviel. Daar echter op 21 September de Competitie zal beginnen, kon het niet worden uitgesteld. Bij deze opening waren aan wezig, de Edelachtbare Heer C. A. var. Staveren, Burgemeester van Graft en de Rijp; den Zeer- Eerw. Heer Pastoor J. D. Sister mans; de gemeente-opzichter, de heer G. de Jong, en de voorzitter van den NHVB. Na de openingsrede van den voorzitter van Reo sprak de Bur gemeester, waarna ook de voor zitter van den NHVB-Bond. Vervolgens verrichtte de Bur gemeester de aftrap. Een AVV-elftal met veel in vallers bond den strijd aan met een volledig Reo-elftal. Het Reo-elftal speelde minstens een klas slechter dan vorige week met de serie-wedstrijden bij AVV. Het was dan ook geen wonder, dat onze zustervereeniging met de overwinning en dus met een mooie beker ging strijken. Met 4—3 werd thans, na 7 nederlagen, gewonnen. En AVV zal er nu zin in krijgen, om ook in de a.s. competitie Reo te kloppen. De invallers bij de gasten vol deden niet slecht. De wedslrijd was voor het publiek wel spannend, doch van een mooie partij was geen sprake. Wel fair en de verstandhouding in het veld was heel goed. Door de regen was het veld en ook de bal erg glad, en ook dit was voor de spelers en keepers een groote handicap. Het veld op zich zelf is prachtig gelijk en Reo kan trots zijn op een voetbalveld dat van Gemeen tewege zoo schitterend in orde gebracht is. De Feestcommissie voor den feestdag op 9 November ter ge legenheid van het 10-jarig be staan heeft mij gevraagd om sol licitanten op te roepen, die idee hebben hun medewerking te ge ven voor dezen feestavond. Aanmelden bij den heer Jaap Kaptein of bij een der bestuurs leden. Zondag a.s.: Reo 1—Kwadijk 1 aanvang 2 uur fi.S.Y.-Nieaws. Door het slechte weer is jl Zondag de wedstrijd GSV 2 Meervogels 2 niet doorgegaan. A.s. Zondag 21 September be gint het competitierad weer te draaien. Voor GSV 1 is een thuis wedstrijd tegen Limmen 2 vast gesteld Limmen is een onbeken de tegenstander dus Gr. Zwarten zet het beste beentje voor en toont nu eens aqn dat gij in de 2e klasse thuis hoort. De wed strijd vangt aan om 2 30 uur. Hoogstwaarschijnlijk komt GSV nog met een tweede elftal uit in deze competitie. Er kunnen nog best een paar leden gebruikt worden, dus jongens die idee hebben om te voetballen kunnen zich opgeven bij hel bestuur, maar talmt niet te lang.

Rijper Nieuws- en Advertentieblad | 1941 | | pagina 4