's Gravenhage20 Maart. In den loop der volgende week zal er bij Z. K. H. Prins Frederik een groot bal plaats hebben. Breda, 21 Maart. Wordt van elders een droogen zomer voorspeld, een allezins geloofwaardig persoon alhier maakt uit het vroeg verschijnen der kikvorschen een' vroegen zo mer op. Vooral de groene kleur, die zij bij naauwkeurig onderzoek reeds blijken tc hebben, moet bij deze voorspelling in acht genomen zijn. Groningen, 17 Maart. Een zeer belangrijk proces houdt op dit oogenblik ons prov. geregtshof bezig. Eene vrouw (weduwe) wordt beschuldigd: 1°. van nu wijlen haren echt genoot en 2°. ook de vrouw van een' anderen man, beiden, door middel van arsenicumvan het leven te hebben be roofd terwijl van medepligtigheid beschuldigd wordt de man van de sub 2°. bedoelde vrouw. De zaak is zoo gewig- tig, als ingewikkeld. Heden werd het groote aantal getuigen gehoord en zou heden avond de zaak worden voortgezet. Harlingen17 Maart. Heden verliet de stoomboot Friesland onze haven met het buitengewone getal van 152 passagiers. Het groot getal bijwagens, de min gunstige staat der wegen, enz., veroorzaakten dan ook dat men eerst ten 1 ure kon afvaren. KANT01UEREGT, BERGERLlJkESTAAD. Geboren 16 Maart. J., z. van C. Rotgans en A. Klok. Overleden: 16 Maart. G. Koomen, oud 65 j. 20 Maart, P. Bleeker, oud 1 j. en 6 m. IÏELHSTIJ DINGEN. Amsterdam23 Maart. Werk. Sch. 2j pCt. 62}3 pCt. 75f; 4 pCt. 97tV Rusland, oude 5 pCt. 104}; 1829, 5 pCt. 102}. Oostenrijk, Metaliek 5 pC. 72}}; idem A, 86; idem 1854 76. Spanjethans 1} pCt. 25}3 pCt. 43}binnenl. 37^. Portugal, 3pCt. 45^. Londen, Wisselkoers, zigt, ƒ11.70; 2 m. 11.62}. Parijs, r 56}; 55}. Bordeaux, 15 dagen 55}; u 55. Hamburg, zigt, 35}; 35. Het berigt Tau de N. Rotterdamiche Courant, dat de beer Pa- hud iod worden teruggeroepen alt gouverneur-generaal ran Neerl- Indië, en verrangen worden door den afgetreden Miniater Tan Ko loniën, den heer JJijer, moet Toor alsnog alt geheel ongegrond be schouwd worden. Dienaangaande moit nog niets beslist sijn. Naar men segt, aal het nienwe ministerie bij zijne optreding in de Ka mers een programma openleggen. De Minister van Financiën heeft terkennisse van de be langhebbenden gebragt, dat gedurende de maanden April Mei en Junij 1858, en niet langer, ten kantore van de be taalmeesters in de arrondissementen,de voldoening zal plaats hebben der pensioenen ten laste van den Staat loopende over de 1ste drie maanden dezes jaars zullende gezegde be taling aanvang nemen op Vrijdag den tweeden April a. s., en voorst de betaling geschieden dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De miliciens van de ligting van 1857 zijn tegen den 8sten April aanstaande opgeroepenten einde bij hunne respective corpsen in den wapenhandel te worden geoefend. Kortelings geleden werd te 's Hertogenbosch, A. van Doren, secretaris der gemeente Boekei, wegens moedwillige verwonding en geleiderlage gepleegd op den burgemeester zijner gemeente, door onze arrondissemcnls-regtbank tot vijf jaren gevangenzetting en ƒ50 boete veroordeeld. Van dit vonnis kwam de veroordeelde in hoo- gcr beroep. Het openbaar ministerie bij het provinciaal geregtshof requireerde bevestiging van het vonnis van den regter a quo, doch het hof heeft den beklaagde op grond van gemis aan genoegzaam regterlijk bewijs vrijgesproken. Dat de bedelaars van professie doorgaans geen lieden zijn, die armoede lijden, en dat men dus wel doet aan zulk slag van vclkje niet onbedachtzaam aalmoezen nit te reiken, moge weder uit het navolgende blijken: ln de maand November des vorigen jaars hadden een paar lie den. die hunne kostwinning ran bedelen maakten, hnnne woning te Delft verlaten, om, als naar gewoonte, eene bedelaarstournée bui ten deze stad te houden. Tot nu toe niet wedergekeerd zijnde, heeft de eigenaar hunne woning, na aangifte aan de politie, doen openen, en men heeft daar, in een kistje ruim hondera en twintig gulden aan centen en kleine zilveren munt, vermoedelijk vergaarde bedelpenningen, gevonden. Te Zevenbergen is het bouwen eener beetwortelsuiker fabriek aanbesteed. Het werk is aangenomen door A. A. Kortewegte Klundert, voor eene som van f 67,985. Sedert eenige dagen zijn te Zijpe vermist drie certifi caten 2} percent nationale schuld uitgegeven door het ad ministratie-kantoor van de heeren Samuël David Saportas c. a. te Amsterdam, No. 94473, 97033 en 149819elk groot f 1000. In de vorige week zijn in de gemeente Naaldwijk zes adelaars gezien, waarvan er door een particulier opziener van 's Konings jagt twee werden geschotendeze hadden ieder eene vlugt van 7 Rijnl. voeten. Als eene bijzonderheid mag vermeld worden dat op een stuk zandgrond in de gemeente Oosterhout reeds nieuwe aardappelen zijn uitgedaan. Zij zijn van gewone grootte en ter hoeveelheid van ruim een kop. Naar wij vernemen, heeft de justitie heden te Franeker eene lijkschouwing doen bewerkstelligen, op een dezer da gen aldaar overleden politiedienaar, wien voor korten tijd door een persoon (ter gelegenheid hij eene vechtpartij trachtte te beletten) een slag is toegebragt. Dit onderzoek moet, naar men zegt, niet gunstig voor den dader zijn uitgevallen die bereids, onmiddellijk na het vermelde geval, gevankelijk al hier is binnengebragt. De Europesche sergeant der infanterie, Langhamer van het garnizoen te Palembang bij gelegenheid eener ex peditie zich lafhartig voor den vijand gedragen hebbende, werd door den krijgsraad ter dier plaatse veroordeeld tot de straf des doods. Bij gouvernements-besluit is hem echter gratie geschonken en bepaalddat hij met een briefje van ontslag uit het leger zou worden verwijderd. Op den 19 "dezer is, voor het front der parade, in het kampement te Weltevreden, hieraan uitvoering gegeven en hij vervolgens aan het civiel bestuur overgeleverd, om, door deszelfs tusschenkomstnaar Nederland te worden terug gezonden. Iemand heeft berekend, dat in Frankrijk 1,700,813 doctoren zijn, terwijl volgens eene andere optelling, die men zegt zeer naauwkeuriger te zijn, er slechts 1,400,651 zieken zijn. Voorts zijn er 1,900,403 advocaten, terwijl er jaarlijks slechts 998,000 zaken worden bepleit. Er blijven dus 902,403 advocaten over, die niets te doen hebben, en indien deze niet van verdriet ziek wordenblijven er 300,192 doctoren met de armen over elkander staan. Voor eenige weken werd Delfshaven in opschudding gebragt door een geruchtdat er bij zekeren inwoner een enorme diefstal was gepleegd. De policie toog in allerijl naar de plaats waar de misdaad zou hebben plaats gehad en werkelijk zij vond eene geheele familie in tranen en rade loosheid; niet minder dan 4700 waren gestolen en zulk een slag was niet te overkomen. De politie deed haren pligt en begon met proces-verbaal op te maken. Daarbij trok het echter zeer de aandachtdat de bestolene niets wist op te gevenwat betrof de nommers der ontvreemde bank- en muntbiljettenen ook niet kou zeggen uit hoe veel aan pa pier en hoe veel aan specie de ontvreemde som bestond. De politie hield inspectiedoch suspicie had men op niemand. Iutusschen kwamen een of meer schuldenaars van den be stolene die ongeveer zoo veel moesten hebben als er ont vreemd was, achter het net visschen. Toen begreep de mis dadiger zich niet langer schuil te kunnen houden en kwam zichzelven aangeven het was de bestolene zelfdie de ver klaring aflegde dat hij het geld niet gehad had en dat het hem dus niet ontstolen had kunnen worden. Het was dus een loos alarm geweest, om lastige schuldeischers tot mede lijden en rekbaarheid te brengen. Heden ochtend zijn een zestal militairen van het gar nizoen alhier, door den krijgsraad tot vervallen verklaring van den militairen stand veroordeeldonder sterk geleide naar het militaire huis van detentie te Leiden getransporteerd. Naar men verzekert zal de benoeming van een' minis ter van eeredienst spoedig plaats hebben. De muziekanten van het regiment grenadiers en jagers hebben heden ochtend in het garnizoens-hospitaal de kunst bewerking der koepok-inenting ondergaan, Heenschedorp(Gemeente Steenderen) 17 Maart. Het misbruik van sterken drank eischte hier weder een offer. Een jongeling L. v. G., ging zich bij gelegenheid van eene verkoopinggisteren alhier gehouden aan het gebruik van sterken drank zoodanig te buiten dat hij dezen morgen in eene weide dood gevonden is. Zitting van 18 Maart 1858. P. D., A. K., D. R., J. C., P. d. G., G. G., C. K., J. B.G. W. en K. B.allen woonachtig in de Zijpe wegens het afwezig blijven bij de oefening met de brand spuit aldaar; veroordeeld elk tot eene boete van f 1of eene gevangenis van één dag en in de kosten. Metal. Coupons 28.15.

Schager Courant | 1858 | | pagina 3