"schouwburg te schagen, HOEDEN- EN PETTEN-MAGAZIJN. Sneek 25 Maart. Prijs der Boter41,00 aanvoer 785 vierde en 80 achtste tonnen. Leeuwarden, 26 Maart. Boter, aangevoerd 601 vierde £01 achtste eu 74 zestiende vaten prijs 43.50. Harlingen 27 Maart. De uitvoer alhier beliep van 21 tot 27 dezer 3686 vierde vaten boter. 22 Maart. Aangevoerd waren 3912 Runderen, 16,910 Schapen, 39 Kalveren en 305 Varkens; men betaalde voor puike Runderen 4—; Schapen 5-; Kalveren 4/8 en Varkens 3/10; zijnde dit de hoogstbestede prijzen, alles per 8 Eng. ffi, MENGELWERK- ADVKItTEITlEll. in de welingerigte Kolfbaan van den heer A. Roggeveen Az. en onder directie van den heer L. IIARTLOOPER. 4» 8 in het Abonnement. En tot zekere finale sluiting van het Tooneel Maandag den 5itcn April 1*353. IIILDE A.W HET EDEL AC1ITB. BESTIM EX DE INWONERS VAX DE GEMEENTE SCHAGEN. 5)3 aïasrcroasïwaa ainmn/a» Aanvang ten 7J Uur. volgens gewoonte en verder alles breeder bij biljetten bekend gemaakt. Men verlangt tegen de Maand MEI, liefst eerder, eene vrouwelijke Prot. Godsdienst, tusschen de 30 h 40 jaren, op een stil dorp in Noord-Holland, tegen een vast loon van 40 a 50 gulden. Vereiscbten zijn bewijzen van goed gedrag en met de ascb goed tekunnen omgaan. Adres met franco brieven onder Lett. B C bij den v Uitgever dezes. EtlAïJaFABYBRÈsB De ondergeteekende door aan koop eigenaar geworden zijnde, van eene partij door de douanen op de grenzen benaderde, goederenwaarbij zich bevinden extra beste zwarte en gekleurde Lakenseene mooije collectie zwarte en gekleurde Satins de Laine, Bukskings voor BroekenJassenPaletots en verdere Stoffen alsmede zwart en grijs Engelsch Leer. Ook is het bij hem gevestigd Depót ruim voorzien van alle soorten van ZIJDEN-, FILTEN-, STROOIJEN en CASTOREN-HOEDENde laatste voornamelijk in onderscheidene Modellen en Kleuren. Alsmede volgens de laatste Parijsche en Brussel- sche Modellen vervaardigde PETTEN in ver schillende kleuren. Tevens i3 hij ruim voorzien van een assortiment Zijden en Satijnen Cols-dassen Foulards, Vestenstoffenenz. enz. Schagen. ses¥. Meppel25 Maart. Rogge f 6 a/6.70. Boekweit/6 h 7. Aardappelen 1.80 ft 2.80. Boter tot zeer verminderde prijs verk.per J vat/26 a 32, per IJ Xed. të/1.05 a 1.30. L.ondcnsche Veemarkt. Het Spiritisme of iets over de geestenwereld. liet is niet zeldzaam mensclien te ontmoeten, welke gelooren ja zelfs zich overtuigd houden dat de voortgaande reeks welke bij het stofje begint, niet bij den mensch ophoudt; en dat de groote afstand tusschen den onvolmaakten mensch en den almagtigen schep per van het heelal geen ledig ruim kan ziju. Zij gaan nog verder en beweren, dat de steeds toenemende be drijvigheid der mens*heo het thans noodzakelijk maakt dat de geesten zich met ons in meer onmiddellijke betrekking stelleuom ons met raad en waarschuwing bij te staan tot bevordering van ons godsdienstig en zedelijk gevoel. Vele geleerden van vroeger en later lijd hebben ecne geestenwe reld erkend; doch de biologie, en vooral de jongste voorstellingen van den heer llome hebben dat stelsel nieuwe kracht verleend. Wij meeiicn daarom den lezers onzer Courant gecne ondienst te doen met hen te wijzen op een onlangs in het licht verschenen werkje, waarin een ooggetuige de manifestatien mededeelt door llome en anderen te wee? gebragt. De schrijver erkentdat de eerste manifestatiëu en gesprekken waarbij hij tegenwoordig was, hem verschrikt en eenen diepen in druk op hem gemaakt hebben; doch als men ze meermalen bijwoont, kan men zich zeer gemeenzaam met de geesten onderhouden, omdat hunne antwoorden eu opmerkingen zeer gemeenzaam, eenvoudig, ja dikwijls vrolijk zijn. Al naar mate van de stemming der aanwezenden verschijnen de geesten, die men roept; daarom is het, dat niet alle geesten kunueu of willen verschijnen, om eenige oogenblikken tot speelbal aan eeni- ge spotters te dienen; zij zenden dan andere van mindere volmaakt heid in hunne plaats, om zich met ons te vermaken. Met alle menschen hebben de noodige geschiktheid, om de ge sprekken nit te lokken; zelfs zijn er, welker tegenwoordigheid de werking geheel in den weg staat anderen daarentegen zijn min of meer vatbaar. Dereden daarvan is nog onbekeud. De tegenwoordig heid van honden, katten en andere dieren, wordt door llome niet geduld. De manifestatien worden op de volgende wijze te weeg gebragt Men neemt eene ronde of andere tafelmet een drie of vier voet onder een standaard, waarop bet blad rust. Met dezen voet zijn de bewegingen over tapijten gemakkelijker, dan met vier pooten, tenzij die met goedloopcnde rollen voorzien zijn. Men plaatst zich zittende om de tafel, die liefst met een dun kleed Toorzicn moet zijn, waaronder «en beide handen plat uitgestrekt plaatst, zonder elkander aan te raken. Later, wanneer er mauif'cs- taliën, hetzij door kloppen in de tafel of op andere plaatsen worden gehoord, of dat de talel bewegingen maakt, kan men de handrn op of onder het kleed leggen; zelfs eene hand »s dan voldoende. Bij de tegenwoordigheid van een medium, is de opleggiug der handen niet altijd noodig, wanneer eenmaal de manifestatien ziju begonuen. Meer dan 8 a 9 personen werken uadeeligwanneer zich geen medium onder het gezelschap bevindt, of dat de een of ander per soon anti-sympathiek is, ook dan gebeurt er niets, of althans niets beduidends. Is de tafel zeer zwaar, dan is het goed de beweging aan den gang te helpen. De manifestatien geschieden meer of minder, naar dat de medium invloed heeft. Men is medium zonder het te weten als de geest spreken wil vraagt men wie medium is. Daartoe geeft men aan ieder mede werkend persoon eeu nummer, 1,2, 3 enz., waarna men vraagt zoo veel malen te kloppen als het oummer dat aan dien persoon is gegeven. Alle medinms hebben geene gelijke uitwerking met den een hebben meer wonderbare manifestatien plaats, dan met een ander; enkele mediums kunnen, met kleine tafels met twee personen, eenen geest laten opkomen en met hem spreken. De meeste werking ver krijgt men, als alle aanwezigen, 8 a 9 personen, de handen opleg gen, de dienstboden niet af en toegaan en geene bezoeken worden afgewacht. Papier en potlood kunnen te pas komen. De medium is even lijdelijk als de andere aanwezigen zijne te genwoordigheid alleen is noodigwilskracht noch eenige andere inspanning wordt van hem vereischt. Doe meer het dagelijksche onderhoud met elkander wordt gaande gehouden, hoe spoediger de manifestatien beginnen en zich opvolgen; stilte geeft vertraging. Geloof aan geesten wordt niet gevorderd; doch bij spet, minach ting en dwazen hoogmoed, gebeurt er niets; eene gepas'e vrolijke stemming werkt gunstig; even zoo werken flaauwe laffe aardigheden zeer ongunstig. Het onzigtbare element, men noerae het zoo als men wil, vordert ernst, weet- en geene nieuwsgierigheid. De vragen moeten dus ernstig en met welvoegelijkheid gedaan worden, zoo als men in de beschaafde wereld gewoon is. Vragen over de toekomst worden niet beantwoorddan door de nog weinig beschaafde geesten, die zich met u vermaken en allerlei dwaze antwoorden op dwaze vragen geven. Zij doen verhalen over afwezenden waarvan zij nogtans niets weten geven somtijds raad voor ziekten, die wel niet kannen schaden, maar ook niet genezen. Opmerkelijk is hetdat de geesten algemeen veel talen spreken. Somtijds geven zij een' anderen naam op dan den hnnnen en doen voorspellingen, die niet uitkomen. Men kan die soort van geesten verdrijven door hen te gebieden iich te verwijderen en te verzoeken dat een meer verheven geest zich aanmeldt, b. een uwer afgestorvene betrekkingen, rails de stemming der aanwezenden ook ernstig zij. Somtijds doen de geesten geeoe andere manifestatien, dan die ge heel stfijdig zijn met de ons bekende natuurwetten. Zoo ziet men meubelen zieh verheffen, anderen verplaatsen zich snel, zelfs zonder eenige aanraking. Instrumenten worden bespeeld, zonder de hand te zien die de toonen aanslaat. Voorwerpen ziet men over den vloer schuiven en opspringen, of worden n, door eene onzigtbare hand, aangeboden. Men gevoelt duidelijk aanrakingen op de armen han den, beenen, enz als door de vingers van eene onzigtbare hand. Alle deze manifestatien worden alleen gedaan, om te bewijzen, dal er eene kracht bestaat* aie om nog onbekend is. Doch zij moet eene intelligente kracht, een element zijn dat met oordeel eu eigenwil handelt, blijkens de oordeelkundige antwoorden, die op de vragen gedaan worden en somtijds door weigering van manifestatien te willen doen, hetzij omdat een of meer der aanwe zigen mishagen of om andere redenen ook dan wanneer een krach tig medium tegenwoordig is Men geeft dan ieder een nummer en vraagt: welk uummer de kamer moet verlaten? jyordt vervolgd. Dramatische Voorstelling. Vooraf Palts Gravin van Triër. Ridder Tooneelspel in 5 bedrijven door M. Westerman, en getrokken uit de geschiedenis van Ridder Golo. prijzen der feaatsen: DIENSTBODE Z/ en Bij hem worden ook ROUWBANDEN om Hoe den vervaardigd. Drukkerij van P. J. G. DIDtRICH.

Schager Courant | 1858 | | pagina 4