duitschland. rusland. amerika. belgië. Zwitserland. De verjaardag van de inneming van den Malakoff (8 Sept.) is in liet kamp van Ch&lons met het houden van verschillende banketten gevierd. Uit Caen meldt men, dat de plaats gewoonlijk voor de strafoefeningen bestemd, dagelijks door 3 a 4000 men- schen bezocht, wordt, in de hoop, dat zij Graft en Pascal, zullen zien executeren. In het district Perigord heeft men hetzelfde middel aangewend tegen de a&rdappelenziekte, als tegen het oïdium, namelijk het besproeijen met zwavel, deze proef is met een goeden uitslag bekroond. De stad Pertuis is in verslagenheid en rouw gedompeld door een vreeselijk ongeluk. In de vorige week was een gezelschap jonge lieden, waarvan de oudsten 20 en de jongsten kinderen van 9 tot 12 jaren oud waren, uit varen gegaan op de beek van de Bonde, slechts eenige kilometers van Pertuis. Eensklaps is de boot die te zwaar geladen was, gezonken; men hoorde een langen en hartverscheurenden kreet; zes kinderen waren verdronkenVier hadden zich gered met zwemmen. Des avonds en den geheelen nacht zag men de ouders der slagtoffers op den oever ronddolen, zoekende bij fakkellicht naar de lijken hunner kinderen, die men 's morgens vroeg terug vond. De familie, die het wreedst werd getrotfen, is die van den heer Sarlin, belast met het bouwen der hoofdkerk van Marseille. De heer Sarlin had vier kinderen. Thans heeft hij er nog slechts een. De drie anderen, oud 9 tot 15 jaren, waren in de noodlottige boot en konden niet gered worden. De geheele bevolking van Pertuis vergezelde met hare over heden aan het hoofd, de slagtoffers van die droevige ramp naar het kerkhof. De Courrier de F Eure deelt het volgende feit mede, dat te Lonvier heeft plaats gevonden. De politie heeft een meisje van 31 jaren in hechtenis genomen, beschuldigd van aulke afgrijselijke misdaden, dat men bijna zou aarzelen er geloof aan te hechten, zoo zij niet door eene geloofwaardige overheid werden gewaarborgd. Ten gevolge van zware vermoedens, die op haar rusten, is het boven"emelde meisje, dat bij hare ouders in eene naburige gemeen te woonachtig was, aan de justitie overgeleverd, en, na een her haald regtclijk verhoor, heeft zij eindelijk bekend, dat zij binnen den tijd van 13 jaren zes malen moeder was geworden, en telkens haar kind gedood had. Zij was er in geslaagd, hare zwangerschap steeds te verbergen, en om het vermoeden van hare ouders af Ie weren, had zij na elke verlossing, welke plaats had op den zolder harer woning, de kracht behouden, haren arbeid voort te zetten, ondanks de smarten, die zij moest lijden. Zij heeft de plaats aangewezen, waar zij hare kinderen had be graven, en de opdelvingen, ten gevolge van hare mededeelingen gedaan, hebben geleid tot de ontdekking der overblijfselen van drie hare kinderen, liet laatste moet, volgens hare bekentenis, in den loop van Junij 11. geboren zijn. Marseille, 21 Sept. Er zijn berigten ontvangen uit Alex- andrie, loopende tot 7 dezer. De vaste houding van Saïd-Pacha heeft de dweepzieke partij schrik ingeboezemd. Verscheidene lema's werden ge arresteerd en verbannen. Onderscheidene pachas cn beys werden naar de ga- leijen gezondenomdat zij zich aan knevelarijen hadden schuldig gemaakt. Weeneil, 21 Sept. Den 4den der volgende maand zal op de werf te Pola het linie-schip Kaiser, met 91 kanonnen, van stapels loopen, liet reserve-escader te Pola wordt uit gerust. Een der zonen van den keizer van Marokko is te Mek ka aan de cholera overleden. De ziekte, door pelgrims uit Indië aangebragt, woedt ook te Djeddah, zoo dat ook alle producten, van daar komende, te Suez quarantaine moeten houden. Berlijn, 21 Sept. In de volgende week zal in het opera gebouw alhier het nieuwe ballet van Paul Taglioniu De zoon vau den alchyinist", worden opgevoerd. Men verze kert, dat het monteren en de decoratiën van bedoeld ballet, die aan het fabelachtige grenzen 30,000 thaler zullen kos ten. Door de waterleiding-maatschappij zijn pijpen in het operagebouw aangebragt ten einde eene gansche rij van fonteinen te laten spelen en andere waterwerken op hettoo- neel te brengen, terwijl eene electrieke zon gedurende een geheel bedrijf zal schitteren. Uit Potsdam wordt gemeld, dat de koning, sedert zijn terugkeer van Tegernsee, dagelijks wandelingen doet, zoowel te voet als in een rijtuig, waarbij hij steeds door de konin gin wordt vergezeld. Naar men verneemt, worden thans slechts zeer weinig personen door den koning ontvangen. Vermits het tijdstip nadert, waarin de ziekte van Z. M. ten vorige jare een aan vang nam, hebben de geneesheeren gemeend, dat de koning thans alles moet vermijden, wat hem in een opgewekten toestand zou kunnen brengen. Van daar dan ook, dat on derscheidene hooggeplaatste personen, met welke de koning anders plagt te verkeeren, en wier omgang Z. M. steeds aaugenaam was, nog geen toegang tot den koning hebben kunnen verkrijgen. Volgens te Koblentz ontvingen berigten in de vorige week des avonds op de spoorweg tusschen Wiesbaden en Prankfort a/M., door het tegen elkander inrijden van twee locomotieven, een ongeluk plaats gedad, waardoor onder scheidene passagiers meer of min belangrijke verwondingen hebben bekomen. In de fabriekplaats Suhl is men thans ijverig met de vervaardiging van 5000 dusgenoemde minié-buksen, naar een nieuw tnodel, voor rekening van Rusland. De lengte van den loop zal slechts 38 duimen bedragen, terwijl de grootste afstand van het schot op 1200 passen berekend is De ge heele buks zal niet langer zijn dan 2 voet 5 duim. Ten gevolge van eene officiële en dringende, uitnoodi- ging van keizer Alexander, zal de prins van Pruissen zich stelling naar Warschau begeven, alwaar Z. K. H. bepaalde lijk den 25steu dezer maand verwacht wordt, en van waar hij hoogstwaarschijnlijk den 28sten alhier zal zijn terugge keerd. Uit Hamburg wordt per telegraaph dd. 16 Sept. be- rigt, dat de kruidkamer van de stoomboot Hammonia, die daags te voren ten twee ure naar New-York in zee stak, is opgevlogen, waardoor de kajuiten beschadigd, een passagiers zwaar, en drie anderen, benevens een matroos, ligt gekwetst werden. Het overige gedeelte van het schip, zoo mede de lading, hebben niet geleden. De kajuiten worden gerepareerd, zoodat het vaartuig binnen eenige dagen weder zee zal kun nen kiezen. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. St. Petersburg, 9 Sept. De Kaukasus meldt, dat Scha myl den llden Aug. 11. door den generaal Mischtschenko is geslagen. De eerste verloor 570 man aan dooden, 87 paarden, 424 geweren, 280 sabels, 445 pistolen en kinschets (messen), 14 tenten enz. enz. Schamyl nam in allerijl de vlug naar het gebergte. De Russen telden 14 dooden en 16 gekwesten, doch hebben het dal der Schatoewezen bezet, waardoor een ge deelte van deze met Schamyl heulenden volksstam van de massa der niet onderworpen bergvolken is afgesneden. New-York, 1 Sept. In Oregon hebben weder botsingen met Indiaueu plaats gehad. In een gevecht werden drie offi cieren en dertig man Amerikaansclie troepen gedood. Courier des Etats Unie verhaalt de volgende anecdote, die aan de voorbijgangers in zekere straat van New-York niet wei nig stof tot gelach gaf: Een lid van den gemeenteraad van New- York, had zich door een schoenpoetser laten overhalen om zijne laarzen te laten schoonmaken. Terwijl laatstgenoemde daarmede be zig was, haalde de burgervader, die geen oogenblik nutteloos voorbij wilde laten gaan, een courant uit den zak, en was weldra in de lectuur daarvan verdiept. Dit boeide hem zoo zeer, dat hij niets meer bemerkte van hetgeen om hem voorviel, alleen wanneer hij de schoenborstel niet meer op zijn voet voelde, plaatste hij werktuigelijk den anderen voet op het poetskistje. Dit herhaalde hij onderscheidene malen, terwijl de schoenpoetser met een onver stoorbaar flegma altijd weder van voren af aan begon te poetsen. Eindelijk had onze magistraat de courant uitgelezen. Hij wilde het loon betalen hetwelk men gewoonlijk voor het schoonmaken van een paar laarzen geeftdoch was niet weinig verwonderd toen de schoenpoetser zes malen meer vorderdedaar hij de laarzen even zooveel malen had gepoetst, waartoe hij de omstanders tot getuigen riep. De burgervader betaalde wijsselijk hetgeen men van hem vor derde, en onttrok zich daardoor aan de schimpscheuten die reeds uit de menigte opgingen." Brussel21 Sept. In de vorige week heeft er op de espla nade te Antwerpen een bloedig gevecht plaats gehad, tusschen een aantal manschappen van de aldaar in garnizoen zijude twee regimenten jagers en eenige burgers. De aanleiding daartoe werd gegeven doordat een beschonken soldaat eene vrouw op hoogst onvoegzame wijze toesprak, waarop de vrouw hem eene geduchte oorveeg gaf. De soldaat trok zijn sabel, waarop eenige burgers toeschoten om de vrouw te beschermen. Dit deed nu ook andere soldaten toeschieten en de sabels trekken. Daardoor ontstond een gevecht, waarbij de burgers zich met steenworpen verdedigden. Een officier, daar ter plaatse voorbijkomende, riep eenige onder-officieren aan, om de soldaten te ontwapenen, maar zij werden zoo kwalijk ontvangen, dat zij het hazenpad kozen. Er zijn vele glasruiten gebroken, en een arbeider heeft een houw op het hoofd ontvangen, zoodat hij naar het gasthuis moest vervoerd worden. Onderscheidene dagbladen dringen thans er op aan, den soldaat buiten dienst het dragen van wapens te verbieden. Bern20 September. Dezer dagen legde een Hambur ger onvoorzigtiglijk zijn palctot op den rand van een bee- renkuil, zoodat eene zich daarin bevindende portefeuille met 10,000 francs naar beneden viel. Een mijnheer of mevrouw Isegrim viel terstond op de hem of baar toegeworpen buit aan, zoodat onzen HambuTger bet angstzweet op het voor-

Schager Courant | 1858 | | pagina 2