NEÊRLANDSCH INDIË- Rembang, 4 Julij. In den namiddag van den 11 den dezer is de bliksem geslagen in den grooten mast van de alhier gestationneerde kruisboot JS?. 17, die daardoor tot op zes voeten boven het dek zwaar is gespleten. De voormast en voorgaffel zijn geheel door den bliksem verbrijzeld. Twee van de opvarenden hebben daarbij het leven verloren. Samarang 4 Julij. Den 6den Julij zijn in de kampong Kemblongan 13 inlandsche woningen afgebrand. Een meis je van 4 jaar heeft daarbij het leven verloren. B I N N E N L A I\ 1). Schagen 22 September 1858. 't Zandt, 14 Sept. De commissie, bestaande uit de heeren civil-ingenieurs v. Meurs, en Yermeys en Michaelis, belast met de opneming der geprojecteerde spoorwegen hebben hnnne opmetingen hier verrigt en zijn naar het Niewediep vertrokken, alwaar zij waarschijnlijk 14 dagen zullen ver toeven. Rustenburg, 21 September. In de vorige week is in het naburige plaatsje Ursem in de woning eens timmermans een vrij hevige brand uitgebarsten. Voor dat de noodige hulp konde worden toegebragt, stond het daarnaast staande ge bouw, zijnde een kruideniers- alsmede manufacturenwinkel van A. H., mede in vlam en is, benevens eerstgemeld per Delfshaven13 Sept In den nacht van Zaturdag op Zondag jl., is alhier een brutaal misdrijf gepleegd. In de weide achter de stad, door welke men toegang heeft op de Binnenweg, is eene schoone melkkoe, van den landbouwer van Holst, afge maakt en heeft men daarvan het vet en de achterstukken me degenomen. Naar men zegt, heeft iemand, die ten 12 ure des uachts van Rotterdam aldaar passeerde, een man met een witten kiel, benevens een jongen, aldaar bezig gezig gezien met eene koe, doch, geen argwaan opvattende, daarvan geene melding gemaakt. Men doet ijverig onderzoek, hoewel men vreest de daders niet te zullen opsporen. 's Hertogenbosch13 Sept De schroefstoomboot van Maasstricht op 's Hertogenbosch, die Zaturdag j 1. was vertrokken en Zondag morgen ten halfzeven ure aan deze stad moest zijn, is eerst dezen nacht ten twee ure, door paarden getrokken, hier aangekomen. Het vaartuig was bijna op de hoogte van Weert in de lucht gesprongen en dat wel door eene verregaande onvoorzigtigheid van den kapitein en den machinist, die beiden zich te slapen hadden gelegdde stuurman aan het roer zittende, voelde op eenmaal een schok, die hem aan zinken deed denken. Op zijn geroep vloog een knecht naar beneden en, daar komende, ontdekte hij, dat de ketel vol stoom was. Dadelijk opende hij de veiligheidsklep, waardoor schip en passagiers gered werden. De schrik en angst waren echter algemeen. Later ontdekte men, dat de schok veroorzaakt was door het springen van 26 der stoom- buizen. De stoomboot-onderneming heeft den machinist onmid- delijk ontslagen* Breda, 21 Sept. Zijn wij goed ingelicht, dan moet onze ex-Minister van Oorlog de heer Forstner, vast besloten heb ben, de politieke loopbaan vaarwel te zeggen. Althansliet in de nabijheid dezer stad gelegen kasteel Valkenburg moet dezer dagen door hem aangekocht zijn, met het voornemen zelf te bewonen. 's Gravenhage, 21 September. Het stoffelijk overschot van de gravin Poniatowsky, dat nu vier jaren geleden al hier was ter aarde besteld, is dezer dagen opgegraven, otn naar Rusland te worden orergebragt. Men verneemt, dat in de fabriek van den heer Hermans alhier, in den tijd van ruim 14 dagen, een rijtuig is vervaardigd voor de overbren ging, en dat de heer Hermans hetzelve naar Rusland zal vergezellen. BURGERLIJKE STAND. BEL KST1J DINGEN. Amsterdam, 22 September. Werkel. Schuld. 2j pCt. 64 J3 pCt. 77. Rusland, oude 5 pCt. 1061829, 5 pCt. 10IJ; Oostenrijk, Metaliek, 5 pC. 78; idem A, 87,7{; idem 1S54 78{{. Spanje, thans 1| pCt. 29,^; 3 pCt. 45|binnl. 40. Portugal, 3 pCt. 46 Londen, Wisselkoers, zigt, ƒ11.80. 2 m. 11.721. Parijs, u 56jse. u 55 J|. Hamburg, 35j'5. n 34{f. Bordeaux, 15 dagen 56. «r 55|. Metal. Coupons 29.171. MARKTBEU1GTE N. hoofd kwam totdat het eindelijk den moedigen oppas ser gelukte, de portefeuille ongedeerd er weer uit te halen. In de kerk te Villeneuve werd Zondag 11. het avond maal met wijn van 1858 gevierd. jl. Maandag heeft Z.M. de Koning de zitting der beide kamers geopend. De troonrede bij die gelegenheid door Z. M. uitgesproken, levert de gunstigste vooruitzigten, aange zien dezelve geheel de geest van liefde tot verbetering der bestaande zaken cn welvaart des volks ademt. Men verneemt dat het plan bestaatom op de Wes- termarkt, te Amsterdam, een standbeeld op te rigten ter eere van Bilderdijk. Reeds zijn eenige veranderingen aan dat plein daargesteld. Den lsten dezer, des avonds ten 6 ure, is te Vtissingen aangebragt een in de rcede voor die stad opgevischt lijk van een manspersoon, naar gissing van middelbaren leeftijd. Wegens den staat van ontbinding, waarin het lijk reeds verkeerde, was van het gelaat niets meer te bespeuren. Alleen was de schedel nog met zwart haar bedekt. Aan den hals van het lijkover den openstaanden kraag van het boezeroen, was met losse slagen een eind plattingtouw bevestigd, dat ter lengte van 2 el naar beneden hing en aan welks einde een zak van zeildoek gebonden was. Deze omstandigheid doet denken aan eene gepleegde mis daad, welke echter tot nog toe tot geene klaarheid is kunnen worden gebragt. In de vorige week zag men te Rotterdam een waarschu wend voorbeeld, hoe bedenkelijk het bezit van gevaarlijke dieren worden kan, als men geene behoorlijke inrigting heeft, om het ontsnappen voldoende te beletten. In een der tuinen van de Waschbleeklaan zag eene dame zich plotseling verrast door de nabijheid van eene zeer groote slang, ter lengte van ongeveer 20 voeten. De dame riep om hulp, die haar dan ook spoedig werd verstrekt. Het dier was uit den naburigen tuin van den heer Sutherland ontsnapt, en het bleek niet gemakkelijk te zijn het weder naar zijn verblijf terug te brengen, daar eenige mannen zich daarmede een groot gedeelte van den nacht hebben moeten bezig houden. Of het dier gevaarlijk is of niet, is ons onbekend, maar zeker is het, dat de eigenaar tot beter toezigt op zulke voorwerpen diende verpligt te worden. Zyn wij wel ingelicht, dan heeft de politie zich deze zaak aangetrokken en voorloopig althans gezorgd voor verdere lastige bezoekers. (A7. R, C.) Een DuiUch geleerde gif onlangs den volgenden raadom kinderen Tan 3 tol 5 jaren op eene nuttige wijze bezig te houden en om tevens een nuttig gebruik te makeu van eene stof, die na ge bruik tot weinig of niets dientdan om verbrand of aan den lom penkoopman verkocht te worden. Hoe veel papier wordt er jaarlijks onnut weggegooid, vooral kleine stokjes, die oogenschijnfijk nergens meer dienstig toe zijn. Hoe vele brieven worden er verbrand, die, in zeer kleine stukjes gescheurd, nog uitstekende diensten zouden kuunen benijzen? Hoe gaarne scheuren kleine kinderen hunne vaak kostbare prentenboe ken aan stukken Welnu laat ze papier scheuren niet den gehee- len dag, maar dagelijks een kwartiertje, b. v. in stukjes ter groot te van ongeveer een bubbeltje. Dat de kleinen dit gaarne doenweet eeniederbij ondervinding, maar zeker niet, dat die kleine papier- snippertjes in toepassing kunnen gebragt worden tot het opvullen van heerlijke en duurzame kussens voor canapés, stoelen enz. Bij voorkeur bezige men postpapier, en men zal knssens Terkrijgen, die het ingemakkelijkheid en veérkrachtigheid ver vau het paarden haar winnen en daarbij jaren lang goed blijven. Een dergelijk kus sen had, na een bestendig gebruik van vier jaren, weinig of niets van zijne elasticiteit verloren In het idiotengesticht op den Abend- berg van Dr. Guggenbnhl is deze methode reeds lang met het beste gevolg in toepassing gebragt. Hen doe er ook ten onzent zijn voordeel mede! (Prakt. Polktboek ceel geheel afgebrand. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is doordien een vonk in de aanwezige krullen is gevallen. Wij vernemen, dat gedurende de laatste drie maanden dezes jaars, te UfTelte, eene bevolking tellende van rnim 600 zielen, geen enkel sterfgeval heeft plaats gevonden, terwijl in de kerkelijke gemeente van llavelte, op eene bevolking van nagenoeg 1800 zielen, slechts een persoon is overleden, over hetzelfde tijdvak. Door de arr.-regtbank alhier, is bevel van gevangen neming verleend tegen Johannes Konijnenburg, oud 28 jaren, wonende te Veur, stalknecht, aangeklaagd van weg voering van de minderjarige Maria Kortekaas, reeds vroeger door ons gemeld. Alen heeft beiden nog niet op het spoor kunnen komen. Naar men verneemt, zullen de troepen van het garni zoen alhier, nog deze week in de vlakte van Waalsdorp, manoeuvres in het vuur uitvoeren, waarbij Z. K. H. de Prins van Oranje, voor het eerst, als commandant der reser ve-brigade het commando zal voeren. Niets aangegeven. Schagen 9 September, 1858. Aangevoerd5 Paarden; 2 Ossen 40 tl 60; 4 Stieren f 50 a 90; 13 Gelde Koeijen magere 40 a 80 vette 45 50 ets per N. ff; 340 Schapen, magere ƒ5 a 10 vette f 14 a 22; 10 magere Yarkens 5 a 12; 50 Biggen 1.75 tl 2.50; Kippen 40 a 50 ets. Boter 1.04 a 1.09 per N. ff; Kip-

Schager Courant | 1858 | | pagina 3