ALGEMEEN NIEUWS-, ADVER- TENTIE- EN LANDBOUWBLAD. DONDERDAG 14 OCTOBER. UITGEVER P. J. G. DIDERICH. De Spoorwegen. 11 L I T E L l>. FRANKRIJK. Parijs, 12 Oct. Naar men verneemt, heeft de keizer aan deu hertog van Malakoff, ter gelegenheid van diens huwelijk, een landgoed ten geschenke gegeven. (Tweede Jaargang.) N°. 55. A°. 1858. SCHASER f COURANT. wwaaHiia uairoiiit Voor Schagen1.00. Frauco per post door het geheele Kijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Brieven Franco. IPUiaS 132 AX73273Q7130: Van een lol vijf regels behalve de 35 cents segelregtf 0.75. Iedere regel meerder0.15. Uroote Letters naar de ruimte die sij beslaan. Rij dit nummer bclioort een bij voegsel bevallende: 1. Versla;; van de han delingen van den Raad. 2. Bekendmaking. Nimmer was de aanvrage naar Spoorwegen meer alge meen, dan thans, liet is niet moeijelijk daarvooreene reden te verzinnen: het toegenomen vervoer van goederen, of de vermeerderde handel en verzending, enz. Het is zeker, dat deze redenen, die op hare beurt uit liet. versneld vervoer voorkomen, wederkeerig op dat vervoer werken en het nood zakelijk maken. Zoude er echter niet eene andere reden ten grondslag liggen? Is niet deze eeuw de eeuw van vooruit gang? En is het niet met den vooruitgang, even als met al- ies wat goed en kwaad is, er is geen middelweg? Het komt mij althans voor. er is niet te kiezen: de eeuw wil vooruit en wij moeten mede. Maar wij willen ook wel mede. Hoe lang is er niet reeds sprake van een spoorweg, die het Nieuwediep met Amster dam zal verbinden? Verschillende plannen zijn daartoe ver vaardigd, het eene zeker aannemelijktr dan het andere, maar liever wil ik allen in hunne waarde laten, daar mij het door- zigt onlbreekt om die allen te beoordeelen. Genoeg zij het int.nsschen gezegd, dat zij in twee hoofdzaken van elkander verschillen. Terwijl de eene hunne rigting voorschrijft, on der de duinen en dus langs de westelijke zijde van het ka naal en wel langs bijna of geheel onbebouwde streken, schrijft de andere hunne rigting voor langs de oostzijde van het kanaal door eene bebouwde vruchtbare streek, met men- schen bezet, die zoowel tot handel als tot vervoer daarvan een dagelijksch gebruik zullen maken. Wij vernemen dat aan het eerste plan concessie is verleend, doch wij vernemen, en wel zonder ons te verwonderen, dat van de andere zijde alle moeiten worden aangewend om eene wijziging in dit plan aan te brengen. Immers reeds schijnt door een aantal daarin betrokken burgemeesters een adres aan Z. E. den minister van Binnenlandsche zaken te 's Gravenhage te zijn ingediend, waarin wordt bewpzen, dat, wel is waar, de eerste wijze minder kostbaar is, doch dat daarentegen de zwarig heden van het andere plan geenzins onoverwinnelijk zijn en een zoo ondubbelzinnig voordeel beloven, dat adressan ten daarin vollen grond vinden, om deze in tijds onder ae aandacht van Z. E- te brengen. Wij voor ons verwonderen ons daarover dan ook niet, maar wel, hoe nog zoovelen ge heel onverschillig schijnen te zijn wat door het gouverne ment zal worden beslist, terwijl er zoo weinig inspanning wordt gevorderd, om te beoordeelen, dat het van het gehee- le Noorder-Kwartier, tnsschen Nieuwediep en Alkmaar, en wel voor minstens 30 welvarende gemeenten, eene levens kwestie wordt, of aan den spoorweg eene oostelijke of wes telijke rig'ing g geven wordt. ENGELAND. Londen, 12 Oct. Volgens berigten van Opper-Califor- nie, wordt daar reeds wijn geëxporteerd. Zoo heeft men daar witten, rooden en champagnewijn van 1857, die in ieder op- zigt met de oorspronkelijke wijnen kunnen wedijveren. De wijnbouw, die reeds lang in Opper-Californie door de zende lingen plaats had, neemt met ieder jaar toe, en wel met even goed gevolg als de ooft-teelt. Nadat men eenige dagen was voortgegaan te Dnrham water in de brandende kolenmijnen te doen stroomen, is se dert geen berigt van daar ontvangen, zoodat men het vuur waarschijnlijk gebluseht heeft. Zatnrdag heeft de bisschop van Dnrham het tooneel der ramp bezocht en hen getroost wier vrienden en magen er bij omgekomen zijn. In de vorige week is te Black wal een ijzeren schip gebouwd volgens het stelsel van Derrick, te water gelaten. Door dit vaartuig is men in staat de zwaarst geladen sche pen die gezonken zijn, weder boven te kunnen brengen. In de Vereenigde Staten werden een lOOtnl schepen, waaronder het stoomschip van Ericsson, op deze wijze iugerigt. Te Falmonth is een Nederlandscli zeemati, van de equipage der llauoversche brik Leopohl van Papenburg, vermoord, door een zestal Engelsche zeelieden, welke gear resteerd zijn. Gedurende het voorgaande jaar hebben in Engeland 7224 huwelijken tneer, 22,410 geboorten meer, en 35,197 sterfgevallen minder plaats had. Gedurende dat jaar is de bevolking vermeerderd met 267,000 zielen, terwijl 166,000 landverhuizers naar elders vertrokken. Men heeft opgemerkt, dat de vermeerdering van het getal huwelijken gelijken tred houdt met de daling der graan prijzen. Jl. Vrijdag ochtend heeft er in eene kolenmijn te Pim- bolane, Uphollandnabij VVigan, eene instorting plaats gehad waardoor een man onmiddelijk gedood cn twee zoo danig bedolven werden, dat men vreest, hen niet te zullen kunnen reddenZondag jl. hoopte men hen door middel van touwen nog uit de mijn, die 100 yards diep is, te kun nen ophalendaar men geloofde, dat er nog steeds eene voldoende luchtdoorstrooming plaats had, om hen in het leven te houden. Te Edinburg heeft het schier ongeloofelijke voorval plaats gehad, dat men in de gevangenis heeft ingebroken, met het doel om te stelen. Uit een lessenaar werd fi St. 20 aan goud en banknoten ontvreemd. Men heeft twee perso nen, waarvan de een aldaar vroeger gedetiueerd, de ander cipier was, gearresteerd, daar zij onder verdenking liggen den diefstal te hebben gepleegd. De Limerick Chronicle deelt mede, dat een jonge grond eigenaar, die voor twee jaren, toen hij meerderjarig werd, ffiSt. 50,000 in de bank had staan, niet alleen die som ver teerd, tnaar bij zijn overijld vertrek van Ierland ÉSt 400,000 aan schulden heeft achtergelaten. Hij had openhuis voor iedereen gehouden. Op den verjaardag van graaf Eglinton, onderkoning van Ierland, welke gewoonlijk door het aflaten van vuur werken eu het afschieten van karntonen wordt gevierd, is een jongman, die te Ardrossan een stuk laadde, gedood, doordat een ander den vinger van het zinkgat opligtte en het kruid daardoor te vroeg ontbrandde. De Moniteur bevat de volgende bijzonderheden aan gaande het aanzeilen van de twee paketbooteu der mes- sageries impériales. Den 29sten zijn de TIermus en de Aventin tegen elkander gezeild, met het gevolg, dat het laatste schip dadelijk zonk. De geheele equipage eu de passagiers, behalve eeu Genueesch priester, zijn gered. Tegen 10 ure des avonds zag de kapitein van den Hermin op grooten afstand een licht vau een schip, en ziende, dat het niet van cours veranderde, deed hij zijn rood licht tot drie maal toe daarop schijnen. Ongelukkig verhinderde de maneschijn den tweeden stuurman van den Aventin de klenr

Schager Courant | 1858 | | pagina 1