FRANKRIJK. Parijs, 26 Oct. Als een bewijs, welke slechte soldaten de Chinezen zijn, en welk een slecht begrip zij van oorlog voeren hebben, kan het volgende dienen. DUITSCHLAND. Weenen, 26 October. In den Journal de Conslantinople leest men het volgendeEen tot nog toe onverklaarbaar feit, dat echter wel eene stoute poging tot zeeroof zou kunnen zijuheeft dezer dagen in de Zwarte Zee plaats gehad. De Hollandsche brik Maria Chrislina, kapt, Poel, met 17 man equipage, was, met eene lading suiker en koffijvan Con- stantinopel naar Trebizonde vertrokken. Het had zekeren Pauaï Arghiri als loods aan boord genomen. Na twee of drie uren zeilens, en op twee mijlen afstands van Sinope, begaf de loods zich des nachts naar de kajuit vau den kapi tein, eu vermoordde hem waarop hij het schip van cours wilde doen veranderen. De equipage zich hiertegen verzet tende, en Panaï alleen staande tegenover velen, zocht deze een goed heenkomen in de zee, en zwom naar een ander vaartuig, dat waarschijnlijk met hem in verstandhouding stond; doch hij werd door de Hollanders gevat, die hierop cours zetteden naar Odessa, uit vrees van in een nieuwen strik te vallen. Te Odessa aangekomen, legden zij de noo- dige verklaring af, en leverde» den moordenaar aan de Bus- sische autoriteiten over. Berlijn, 2 November. Voor de terugbezorging der aan de koningin te Leipzig ontvreemde portefeuille, is door de politie aldaar eene belooning van 300 th. uitgeloofd Zij be vatte een K. Pruis. Tresorschein a 500 th., onderscheidene a 100 th., eene menigte goudstukken en zegels, waaronder eene v. n aquamarin en vele geschriften. H. M. droeg dezen dossier op de reis bij haar, tot bewaring van waarden, die tot liefdadige bedoelingen bestemd zijn. BELGIË. Brussel, 26 October. Te Itenaix leeft eene weduwe, welligt de oudste bewoonster van Belgie, die 2 Sept. 1752 geborenen dus 106 jaren oud is. Van de zeven kinderen, welke zij heeft te wereld gebragt, leven nog drie zoons, welke gezamenlijk de haar behootende hoeve behouwen. ITALIË. Napels, 26 October. Men ziet in geheel Italië groote en gewigtige gebeurtenissen te gemoetvermits alle fractiën, tot zelfs de Mazzinistische partijzichonder meer of min der bekend protectoraattegen Oostenrijk vereenigd hebben. Schagen 21 October 1858. Helder26 October Jl. Zaturdag heeft alhier een treurig voorval plaats gehad. Een alhier woonachtig kleer maker huisvader van een talrijk gezin, heeft zich door ophanging vau het leven beroofd. Zijne vrouw, van haar zesde kind nog bedlegering zijnde, door een akeligen angstkreet gewekt, ijlt, ofschoon nog heel zwak, naar boven, en vindt het reeds ontzielde ligchaam van haren echtgenoot. Hoewel men zich verdiept in gissingen, naar de oorzaak van deze treurige gebeurtenis, zal deze, naar het zich laat aanzienhoofdzakelijk zijn toe te schrijven aan berooide omstandigheden. maakte de buren ongerust-, en men drong derhalve door een venster in het huis, waar men al de bewoners door het uit gestroomde en opgehoopte gas bewusteloos vond. Al de aan gewende hulpmiddelen der kunst vermogten alleen de moeder en het jongste kind in het leven terug te roepen, doch men vreest ook deren niet te kunnen behouden. Te Churchdown is.een jongman, die het graan in een dorsehwerktuig moest brengen, onder den arbeid ingeslapen en in de machine gevallen. Door de raderen gegrepen zijnde, bleef het werktuig stilstaan, hetgeen echter niet belette, dat zijn been op vreeselijke wijze verpletterd werd en hij weldra aan de gevolgen overleed. Als een betoog, op welke onverdedigbare, onmen- schelijke wijze de koelies aan boord der hen overvoerende schepen worden behandeld, deelt de horlh China llerald het berigt mede, dat op de Cleopatra, van Araoy naar Ha vana, toen die bodein te Singapore was binnengeloopen, van de 400 reeds 40 waren overleden, terwijl 20 te Singa pore over boord waren gesprongen. Op de Tamania, even als het vorige, een Britsch schip, waren tusschen Hong- Kong en Havana, in een overtogt van 91 dagen, van de 403 niet minder dan 143 gestorven. Denzelfden dag was het Spaansche schip Julian de Unzueta in de laatstgenoem de haven aangekomen en bragt 267 koelies aan, terwijl het op reis 117 had zien sterven. In het noorden van dit rijk is reeds sneeuw gevallen; de heuvels ten oosten en westen van Penrith zijn Vrijdag ochtend door sneeuw bedekt, terwijl te Kilham en Langtoft reeds Maandag een ouweêrbui is los gebrokenwaarbij sterke wind heeft geheerscht, eu veel sneeuw gevallen is. Bij die gelegenheid zijn 10 schapen in eene weide en twee houtduiven in de vlugt door den bliksem gedood. In een der huizen zijn al de glasruiten aan stukken geslagen. Bij een hunner nachtelijke aanvallen kwamen zij met lan taarns aanzetten. Het behoeft niet gezegd te worden, dat bij na allen werden nedergesabeld of gevangen genomen. Toen men aan de gevangenen vroeg, waarom zij met lantaarns ge komen waren, was het zeer naïf antwoord: Wel, hoe had- dtn wij anders kunnen zien". De krijgsraad te Blidah (Algerie) heeft uitspraak ge daan in de zaak van de drie officieren, die zich schuldig hebben gemaakt aan het verduisteren van gelden uit de aan hen toevertrouwde kas, en twee van hen veroordeeld tot 4 en 5 jaar gevangenisstraf, eu den dertien tot 5 jaar tucht huisstraf, terwijl allen vervallen verklaard zijn van den mi litairen stand. De commissie tot regeling der Moutenegrijnsche aan gelegenheden zal haren arbeid binnen weinige dagen volbragt hebben. Men wil zelfs weten, dat het resultaat daarvan door den heer de Thouvenel, die ziju verloftijd in Frankrijk zal doorbrengen, herwaarts zal worden overgebragt. Te Antwerpen zijn, volgens den Précurseur, 12 paar den van weelde naar Nederland ingescheept, die voor Z. M. den Koning der Nederlanden bestemd zonden zijn. li I i: X L A l>, Blijkens de hier achter staande advertentie zal de her haling-school, binnen deze gemeente, weder eenen aanvang nemen, den 1 November aanstaande. Wij hopen, dat gedurende deze cursus, die inrigting be ter bezocht worde dan zulks vroeger het geval was, en Ouders en Voogden maar bovenal Armverzorgers, het hun ne daartoe mogen bijbrengen. Zijn wij wel onderrigt dan neemt de Zangschool op Woensdag den 3 November e.k. eenen aanvang. De werkzaamheden in de afdeeling der Tweede Kamer afgeloopen zijnde, zijn de leden voor een paar weken huis waarts gekeerd, uitgenomen een paar commissiën, die nog cenige dagen werkzaam blijven. Deze week is eene dienstmeid te Dixmuiden bijna het slagtoffer geworden van een oorworm, die op zijn gemak in haar hoofd was komen huisvesten, en zich ten koste harer hersens vet kweekte. Groote en gedurige hoofdpijn was het gevolg van de knagingen van dit diertje. Om daarvan ver lost te zijn, snoof zij tabak op, dit hielp niet, toen nam zij hare toevlugt tot peper; dit gelukte zeer goed; het beestje is, na acht dagen in haar hoofd verbleven te hebben, dood uit haar neus gevallen. Onder de bijgeloovige bevolking van Constantinopel heeft de laatst waargenomen komeet een grooten schrik te weeg gebragt, die echter later weder eenigzins tot bedaren kwam en zelfs tot de grootste vreugde aanleiding gaf. De Turken verbeelden zich namelijk, dat zij een voorbo de van de herleving van den ouden glans en roem van het Tnrksche rijk is. De staart beteekeut den vederbos op den tulband des sul tans. De dweepers zien daarin een bezem die Turkije van de ongeloovige Christenhonden zal schoonvegen, na hen deerlijk getuchtigd te hebben. Vele jagers en landlieden maken uit het bloeijen van de heidebloem op, of er een zachte of strenge winter te wach- is, en zeldzaam bedriegen zij zich daarin. Deze plant, door de natuur bestemd tot voedsel voor wild en gevogelte, bloeit slecht in geringe mate, als een zachte winter op handen is; de natuur levert alsdan genoegzaam voedsel. Bloeit daar entegen, gelijk thans het geval is, deze plant zeer welig, dan kan men op een strengen winter rekenen, daar het wild als dan moet leven van den bloesem van dit kruid, dat het on der de sneeuw opzoekt. Is de opmerking juist, dan kan men een strengen winter te gemoet zien. De alhier van 's rijks werf te Amsterdam over geko men werklieden welke adsistentie hebben moeten verleenen tot het in gereedheid brengen van het hierboven genoemd eska der hebben aanzegging gekregen, om voorloopig behulpzaam te zijn tot het breeuwen van de alhier op 's rijks werf lig gende buiten dienst gestelde oorlogschepen, en tot het orde maken van het binnen kort in dienst te stellen korvet „H o 1- 1 a n d." In het begin der vorige week zijn van hier per oor- logskotter 1 i n d e r, matrozen der marine naar Vlissingen vertrokken, om naar men verneemt een stoomkannonneerboot af te halen, welke alhier in 't vervolg dienst moet doen, om

Schager Courant | 1858 | | pagina 2