ALGEMEEN NIEUWS-, ADVER- iMÉfTENTIE- EN LANDBOUWBLAD. (Tweede Jaargang.) N». 58. j* 0 A». 1858. DONDERDAG 4 NOVEMBER. UITGEVER P. J. G. DIDERICH. Spoorwegen. IS LTIT E IN L A i\ l>. ENGELAND. Londen, 2 November. Hier is het berigt ontvangen, dat een der beste schaakspelers van Duitschland, de heer An- derson van Breslan, overwinnaar in den schaakstrijd, in het jaar der wereldtentoonstelling, alhier gehouden, zijne kers- vacantie wil besteden, om zich met den heer Murphy aan het schaakbord te komen meten. Zijn voornemen is 18 Dec. hem te Parijs te ontmoeten, en er veertien dagen te blijven. Het is echter nog niet zeker, of de Amerikaansche schaak speler zijn verblijf aldaar, zoo lang zal kunnen rekken. SCH161RJ,C0DR1NT. AB&3ÏJ3II13a33331i;j3 71131 1233 UlAJiHIsa: Voor Schagenf 1.00. Franco per post door het geheele Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Brieven franco. WB233 E331 113(133153113330 5 Vaneen tot vijf regels behalTe de 35 cents zegelregtf 0.75. Iedere regel meerder0.15. Groote Letters naar de ruimte die tij betlaan. m. Bezwaren worden steeds bij elke voorgestelde verbetering gemaakt, en zoo worden er ook velen omtrent de doorgraving van Holland op zijn smalst gemaakt. Men zegt b. v. wat zoude men zeehoofden in de Noordzee kunnen maken, laat staan behouden, en men vergeet dal Frankrijk en Engeland de be wijzen leveren, dat men in een veel sneller stroom, hooger vloeden en slechter gesteldheid van kustenduurzame zeehavens heeft aangelegddie den tijd kunnen tarten, en een woedend element, veel geweldiger dan onze Noordzee branding, waar eene flaauwe helling van vaste klei en zandgronden bestaat. Men ziet gevaar in de doorgraving van den duinketen, men meent voor de Zuiderzee eeneu weg te banen in de Noordzee, even of zulks niet al reeds bij Texel en de eilanden bestaat. Men schijnt te vergeten, welke voorzorgen genomen zouden moeten wordendoor van voren en van achteren dat kanaal met de noodige sluiswerken van de Noordzee af te scheiden, die de zekerheid wel kunnen geven, om eene doorspoeling te voorkomen, en nogthans blijft men bezwaren maken, even als te Katwijk aan Zee, waar ons de ondervinding geleerd heeft, dat de gemaakte werken den tijd kunnen trotseren. Met het maken van het Noord Hollandsch kanaal ontbrak het mede niet aan tegenwerking, daarvan ondervindt de Ulpen nog de schadelijke gevolgen van stijfhoofdigheid en onkunde. Het Noordhollandsch kanaal was eene weldaad voor het noor delijke gedeelte van Noordhollandof meer bepaald wanneer het oordeelkundig toegepast werd tot ontlasting van den grooten Schermerboezem Men kon dan bij de Kolksluis of Oudesluis soms 28 Ned. duimen verschil in den waterspiegel ontdekken. Het Nieuwediep kan van 92 tot 94 Ned. duimen beneden A. P. spuijen, en had er van af het maken vart het Noord Hol landsch kanaal behoorlijke en goede toevoerwegen, tot na bij het hoofd van het Nieuwediep, en was van die gunstige gelegenheid gebruik gemaakt, om tiaar het Schermerboezem water te ontlasten, waar het als het ware voor niet met spuijing konde wegvloeijen, het zoude aan deze landstreek, niet alleen eene groote besparing maar ook meerdere opbrengst in de da- gelijksche behoeften te weeg gebragt hebben. Niet zelden gebeurt het, dat op het Noord Hollandsch kanaal een verhang van p. m. 8 Ned. palmen zigtbaar is, en toch heeft men de waterloozing, die zooveel gevoegelijker meer in de na bijheid van het Nieuwediep konde gemaakt worden, en toch sedert dert:g jaren op de ongunstige punten zijn blijven bestaan. Dikwijls blijft ineu op molenkoelte wachteu als langs dezen weg, namelijk van af de raakmaatsboezem door Schagen, de Zijpe en Waard en Groet en Anna Paulowna polder, tot in het Noord Hollandsch kanaal, het Schermerboezem water ontlast konde wordenof bij mogelijke indijking van den Balgpolder. Ook daar een nieuw kanaal zonder mededinging van andere boezems door eene eigene sluis, halverwege het Nieuwediep en Wieringen verkregen werd. In het jaar 1841 voer men met schuiten over het land, en rijke gewassen werden een prooi van het water, het vee werd voor spotprijzen verkocht, en de wind watermolens konden geen vol doende uitkomst geventonnen gouds werden verspild en nog thans liet men den kwaal bestaan, zonder die in den boezem aan te tasten. Bij de groote te doene belangrijke werken welke thans in over weging zijn, wijzen wij op de belangen en achten het een pligt, dat men zich in het vervolg voor zulke algemeene schade be hoort te vrijwaren en de middelen niet mag versmaden, die na tuur en overleg ons aan de hand geven. Het is waar, men is gewoon en geboren bij het bestaan van die gebreken, men ziet ze niet, al lijden wij schade, men zegt wat noodlottig jaargetijde, en men bedenkt niet dat men af doende daarvoor kan voorzien en waken gelijk men met eene kanalisatie zouden kunnen doen. Bij de vele bewijzen van onverdraagzaamheid zal het niet onaangenaam zijn, het volgende feit van geheel tegenovergestelden aard te vernemen. Dezer dagen, toen een geestelijke op het protestantsche kerkhof te Durgarvan werd begraven, giug de pastoor van het kerspel en zijn kapelaan voor het lijk uit, terwijl twee andere geestelijken dier gezind te, de gebeden voor de dooden opzeiden. Het lijk werd ge volgd door vier protestantsche geestelijken. Het dient er bij gevoegd, dat de protestantsche geestelijken dier plaats, sedert jaren den naam hebben, zeer verdraagzaam en van bekrom pen sectengeest vrij te zijn. In verschillende steden des rijks worden thans openbare fonteinen opgerigt, waarvan het volk een druk gebruik maakt, terwijl men bovendien opgemerkt heeft, dat dit het bezoeken der herbergen, en dus ook de onmatigheid in het gebruik van sterken drank, deed verminderen. Te Liverpool had men gezien, dat op een enkelen dag 2308 personen, en in 12 uren van een anderen dag 3340 uit eene tweede fontein hebben gedronken. Ook in andere steden had men bij aldaar opgerigte fonteinen een gelijk verschijnsel waargenomen. Zoo hadden op .één dag te Huil 3124, en te St. Helena 8001000 personen uit de daar aanwezige fonteinen hunnen dorst gelescht. Het militaire herinneringsfeest van Balaklava, dat in het glazenpaleis te Sydenham plaats had, is door de muziek corpsen van drie garde-regimenten opgeluisterd en door omstreeks 15,000 personen, waaronder zeer vele militairen, bezocht geworden. Iu de nabijheid van Driffield hebben eenige arbeiders, bij het omploegen van een akker, een wel bewaarden pot gevonden, welke met een stuk lei bedekt, en gevuld was met eene hoeveelheid Romeinsche munten tot een gewigt van 84 pond. Velen dragen den naam van Constantijn en zijn uit de 3de eeuw der tegenwoordige jaartelling. Sommi gen zijn geslagen, omstreeks 325 ouder Magnetios, die het bewind over Brittannie voerde. De arbeiders, die aan het rapen gingen, droegen hunne zakken en petten vol naar hunne woningen. Het verschijnen der komeet heeft in Egypte een on begrijpelijk diepen indruk gemaakt. Gedurende eenige dagen waren alle werkzaamheden en handelszaken gestaakt, door dien de bevolking haar als de voorbode van groote onge lukken beschouwde. Bij het springen van het kruidmagazijn te Havana zijn 112 personen gedood en 128 gewond. De schade wordt op ruim een millioen geschat. De Globe geeft uit eeu der Fransche wetenschappelijke bladen eeu versachtend of stillend middel op tegen jicht, bestaande in de olie van de dusgenaamde wilde of paardenkastaoje [jéetcu/ut Hip- pocastanum). Urn deie olie te Terkrijgen, worden de kastanjes ge malen, en met zwavel-aether behandeld, waardoor de olie, hars en saponine, in de massa aanwexig, worden opgelost. Door het doeu

Schager Courant | 1858 | | pagina 1