DUITSCHLAND. Berlijn, 16 Nov. Alexander v. llumboldt heeft, in weerwil van zijn hoogen ouderdom, zijne woning verlaten, om ter gunste der liberalen te gaau stemmen. SPANJE. Madrid, 16 Nov. De aardbeving, die in onderscheidene streken van Spanje heeft geheerscht, heeft ook in Portugal groote schade aangerigt. Vele schipbreuken hebben op de kusten vau het schiereiland, in den oceaan en in de Midde- landscne zee plaats gehad. BINNENLAND. Schagen. 24 Novembsr 1858. Dit leggcude, springt hij hem na in den brullenden stroom niii huiveriugliarcnd geklots men slechts hooren, maar dien men zei ven niet zien kon. En. die hulp rras inderdaad aller behoud, immers, in zijnen kamp strijd tegen hel verwoede element door zijne kleederen belemmerd, en op het puut te bezwijken, vond hij steun in Leroux, die hem loeioept moed te houden en op zijne schouderen te leunen. Zoo met den ko kenden afgrond worstelend, en de golfgcraarten bestrijdend, gelukt het de wakkeren helden den oever te bereiken, waardoor men in staat werd gesteld het schip, door middel van planken, met den oever in verband te brengeu. Zoo werden, ofschoon niet zonder moeite en gevaren, allen behouden. De kapitein, die bij dit alles eene *erba- zeude kloekmoedigheid had aan den dag gelegd, was de laatste, die het schip verliet, dat weinige oogeublikken duarua door den afgrond werd verzwolgen. Weeneil, 14. Nov. liet aantal cigaren, voor Oostenrijk in 1859 benoodigd, wordt op 1300 millioen stuks geschat. Te Weenen alleen bedraagt de jaarlijksche consumtie meer dan 55 millioen stuks. Uit Stuttgard worden de volgende aardige bijzonder heden medegedeeld: Tn een huis werd vijfjaren geleden eene grootc volière geplaatst en met verschillende intaudsche vo gels en kanarievogels bevolkt. Onder de eersten was een roodborstje. Na verloop van een jaar gaf tnen, op een war men lentedag, de vrijheid aan de inlandsche vogelen en liet alleen de kanarievogels in de volière achter. Toen de eerste sneeuw viel, vertoonde het roodborstje zich in de woning, zweefde en sjilpte rondom de huisgeuooten en de volière, rustte niet voor men het daar weder had binnengelaten, en bragt daar den gansclieu winter vrolijk door, in«ar toen de lente was wedergekeerd gaf het te kennen dat het op nieuw vrij wilde zijn, en men liet het andermaal wegvliegen. Dit heeft zich nu driejaren achtereen herhaald, en dezer dagen, zoodra de eerste sneeuw gevallen was, kwam het diertje zich ten vierden male laten opsluiten. Twoe broeders, die le Ujck in Hongarije woonden, waren naar Grussw jiden vertrokken, om hunne twee dochters, ieder 14 jaar oud, naar de kostschool te brengen. In den nacht na hun vertrek, werd eene andere dochter, 10 jaar oud, en die le huis was gebleven, plotseling wakker, en verhaalde weenende aan hare moeder, dat aij, in een droom, haren vader en haren oom had ge zien, omringd door verschillende boeren, die hun kwaad wilde doen. lu het eerst gaf de moeder geeu acht op deze woorden, maar ziende, dal lij het kiud niet tot bedaren kon brengen, bragt lij het hij den dorpsburgemeester, aan wico liet meisje haren droom ver haalde, terwijl lij er bijvoegde, dat zij twee huurlieden in «1 ie boe ren had herkend, en dat liet gebeurde aan een bochkaut had plaats gehad De burgemeester zond dadelijk iemand naar de woning vau <ic twee boeren, die inderdaad niet le huis waren. Om lich echter iio» meer le vclzeker n. zond hij vijf persoouen naar de aangeduide plaats, waar men vijf lijken vond Hel wareu dia van de twee va der», van hunne dochters en van den koetsier van het rijtuig, waarmede zij waren vcalrokken. De lijken waren opzettelijk ver schroeid om zo onkenbaar te maken. De gendarmerie deed daarop onderzoek en namen de twee boeren in hechtenis, die reeds hunne misdaad hebben bekend. 20 Nov. Uit Dantzig wordt gemeld, dat de rijkste man van die stad, de comtnercierttd G. Liitck, overleden is. Hij laat, behalve een beduidend kapitaal en uitgebreide ei gendommen, zijuer familie 21 schepen ua. Zondagavond 14 dezer, is ten huize van den oliemo lenaar van Bruggen, buiten de Steentilpoort te Groningen, diefstal gepleegd van eene som van ongeveer f 300 vergezeld van buiten- en binuenbraak, bij afwezigheid van de bewo ners. De politie doet onderzoek naar de daders vau dezen stouten diefstal. In de gemeente Helden nabij Roermond, had dezer dagen het volgende voorval plaats. Mevrouw de Wed. E. aldaar met een harer zoons en hare dochter in de woonka mer bijeen zijnde, werd er des avonds omstreeks 7 ure, op korten afstand van het venster, een dubbel schot gelost, hetwelk in de kamer drong en waarvan de kogel eene aldaar staande piano en secretaire beschadigde. Gelukkig had de dochter voor eenige oogenblikken de piano verlaten, anders had het volle schot haar getroffen. Tot hiertoe is het nog niet mogen gelukken den dader te ontdekken. Men meldt ons van Texel, dat eenigeindustriëlen, ingezetenen \an dat eiland, het plan hebben opgevat om in den Eijerlandschen polder aldaar eene meedroogstoof op te rigten en te exploiteren. Het fonds voor de oprigting zal, zegt men, bestaan uit een kapitaal van veertien duizend gulden, dat bij aandeden van vijfhonderd gulden ieder zal worden bijeengebragt. Men stelt zich veel goeds van het welslagen dezer onderneming voor. Men verneemt, dat ook te Hilversum eene gas-fabriek zal worden opgerigt, waartoe het kapitaal reeds bijna is volteckeud. Nopens het marnieren standbeeld, hetwelk te Rotter dam ter ecre van den dichter Tollens zal worden opgerigt, meldt tnen het volgende aan de N. R. C. De vervaardiging van een marmeren standbeeld, ter eere van den dichter Tollens, ter grootte van 13 voeten, is aan den heer Strackée opgedragen, die daarvan bereids het mo del in pleister op halve grootte heeft vervaardigd. Het blok marmer, door tusscheukomst van den heer Ronsseau, te Antwerpen, in Italië besteld, kwam voor eeuige dagen op eerstgemelde plaats aanmaar is van zulk een enorm ge- wigt, dat het, door 17 paarden getrokken, door Antwerpen is getransporteerd, enonmogelijk, wanneer dit al herwaarts te brengen zou zijnalhier zon kunnen gelost of getrans porteerd worden. De lieer Strackée heeft het derhalve noodig geacht, zijn model uaar Antwerpen te brengen, ten einde daar het overtollige marmer van het blok te laten af 1 appen, en zoo doende dat blok transportabel te maken. Dat afhak ken of zoogenaamd op de punt zetten is het bedrijf of hand werk van den heet Ronsseau, welk métier in Belgie practi- cier genoemd wordt. Is dit geschieddan komt het blok, meer in het algemeen in den vorm van het beeld maar ge heel in het ruwe, in het atelier van den heer Strackée terug, otn het gewigtige en tnoeijclijke werk aan te vangen en te voltooijen. Op 17 Nov. stond zoor de Arroudissements-Regthank te Arn hem teregt de beruchte dief SchilItz, ter rake van poging tot uit breken uit het huis van verzekering aldaar, in den nacht van 8 op 8 dezer. Twee getuigen, bewaarders der gevangenis, weiden in deze zaak gehoord. Uil hunne verklariugeu eu het verhoor van Schullz kwamen de volgende bijzonderheden aan het licht: na de ronde ten half elf uur 's avonds was S. inet de uitvoering van zijn plan begonnen. Te voren had hij reeds een spijker gebogen en me een touw omwonden, om daarmede de slolen le kunnen open steken. Een timmerman had eenige spijkers laten liggen, die S. ge vonden had en op één na, terug gegeven had; het touw had hij bij 'l spinnen verkregen. Na het uitnemen van den koker uit het ge heim gemak en het verbreken van den daaronder liggeuden roos ter had bijeen gal door een anderhal vestcens muur gebroken. Door die opening kwam hij iu de gang Eeue poging om het slot van eene deur met deu spijker open te steken, mislukte. Daarna begon hij een gat te breken in den buitenmuur aan den tuin, nadat hij we der door hel secreet zijn deken uit zijne cel was gaan halen Voor dat alles had hij slechls twee en een half uur noodig gehad. Het gat iu den gang bad hij met door inkt zwart gemaakt papier en met behulp van roggebrood toegeplakt Des ochtends ten half zes uur werd hij in den gang aangehouden, (lp de vraag van den president ol hij zich ook tegen den bewaarder verzet had, antwoordde S.: vtlcli neen! toen ik den man zag, zei ik. zoo, ben je daar?" en toen ben ik naar hem toegegaan. Hij heeft me niet eens vastgehouden." Hel (Ipenb .Ministerie, vertegenwoordigd door den Subst. Dille, van Justitie Mr. Smits, requireerde, na er op gewezen te hebben hoe het te bejammeren was, dat een man van zooveel geestkracht en overleg zijne talenten niet ten goede had gebruikt, tot veroor deeling tot gevaugenisslrat van een jaar. De Regtbank wees na korte beraadslaging, vonnis, en veroordeelde hem, onder aanneming van verzachtende orostaudigheden tot eene gevangenisstraf vau 3 maanden. In den nacht van Dingsdag op Woensdag der vorige week, omstreeks 2j ure, is te Amsterdam brand uitgebroken in de perceelen Nos. 24 en 25 op deu Nieuwenzijds achter burgwal bij de Lijubaanstteg, welke huizen ook wel het Fort genaamd worden. Door de werking van 5 spuiten was men te 4 ure den brand meester, hoewel de perceelen geheel uitgebrand waren. Bij dit ongeval zijn vijf menschenlevens te betreuren, terwijl een 12jarige knaap uit de derde verdieping is gesprongen en deerlijk verwond naar het gasthuis gebragt. Bij het wegruimen der puin ziju twee onkenbare, tot een klomp ineeugeschroeide inenschen gevondenen later het verminkte lijkje vau een kind, alsmede de lijken van twee persouen vermoedelijk vader en zoon, welke nog vermist werden. In eene kelder, waarin koffijnerins, ontstaan, heeft het vuur de boveubewouers vermoedelijk belet zich te redden. Naar men verneemt zijn de man en vrouw, die den kelder bewoonden, waarin deze biand is uitgebarsten onder zware vermoedens van brandstichting, in verzekerde bewaring genomen. Eene door de nieuwere scheikunde ontdekte zelfstan digheid, namelijk de glyzerir.e, zonder twijfel bij de meeste apothekers verkrijgbaar, kunnen wij als nieuw middel tegen winterhanden enz., met het vooruitziet op het beste gevolg aanbevelen. Men behoeft slechts des avonds de aangedane deelen met deze eenigzins olieachtige vloeistof iutewrijven, en vervolgens gedurende den nacht met het eene of andere omwindsel bedek* te houden.

Schager Courant | 1858 | | pagina 2