DUÏTSCHLAND. Weenen 25 Nov. Volgens berigten uit Triest, heeft de openbare veiligheid aldaar op ourustbareude wijze afgeno men. Diefstal en rooveraanvallen op de openbare straat hebben er zoodanig de overhand genomen, dat particulieren zich genoodzaakt zagen om op eigen kosten eene soort van veiligheidswacht te organiseren. Door de politie worden iu- tusschen alle pogingen in het werk gesteld, om de misda digers op het spoor te komen. Voorloopig zijn reeds 70 personen, die als dieven en helers van gestolen goederen be kend staan, in verzekerde bewaring genomen en zoodoende vooreerst onschadelijk gemaakt. Frankfort, 25 Nov. Te llome zijn onderscheidene cor- respondentiëu onderschept van agenten der Pransche rege ring, en die ten doel hebben, de gisting in Italië gaande te houden, en nog meer op te wekken. De paus heeft de onder schepte brieven aan den heer Gramraont, Fransch gezant te Rome, getoond; de klagten deswege van den H. vader vinden weerklank bij het geheele corps diplomatique. BELGIË. Brussel, 23 Nov. In de kolenmiju van St. Margareta te Luik, is deze week de ketel vau de stoommachine ge sprongen. Vier werklieden zijn gekwetst geworden. Een is door een stuk gegoten ijzer aan het hoofd gewond, de anderen zijn door het ziedend water en den stoom verbrand gewor den. Eene enquête is betrekkelijk dit voorval geopend ge worden. RUSLAND. St. Petersburg, 13 Nov."Te Kiachta hebben de Rus sische troepen in den verloopen zomer groote manoeuvres gehoudenzoodat de Chinezen de vraag dedenmet welk volk de groote ezaar oorlog ging voeren. Daardoor ontstond eene groote vrees voor Rnslands magt, zoodat, toen het Rus sische gezantschap op Chineschen bodem aankwamal de Chinesche ambtenaren op hunne kniën vielen. 15INNE L N i>. Schagen. 1 December 1858. Breda, 23 Nov. De brieven, die de cadets alhier ont vangen van hunne makkers, die onlangs tot straf naar de corpsen zijn gezonden, haugen geen gunstig tafereel op van hunnen toestand. In de ouderofficiers-ménage en cursus mo gen zij nooit uitgaan, zonder door eenen opzettelijk daartoe benoemden onderofficier te worden aehtervolgd en bespied. Verre steekt hun toestand af bij 'dien der cadets, die voor eenigen tijd insgelijks tot straf naar het leger werden gezon den en die het daar zeer naar hunnen zin hadden. I5EI 15 ST IJ HINGEN. Amsterdam24 Nov. Werk. Schuld 2i pCt. 64. Rusland, oude 5 pCt. 106; 1829, 5 pCt. 103|; Oostenrijk, Metaliek, 5 pCt. 78,%; idem A, 872; idem 1854 78-}f Spanje, thans lj^ pCt. 30|; 3 pCt. 45j|binnl. 41-,%. Portugal, 3 pCt. 46 Londen, Wisselkoers, zigt, ƒ11.72j. 2 m. 11.65. Parijs, 56t%. u 55,%; Hamburgu 35T%. Bordeaux, 15 dagen 55|. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 28 Nov. J. z. van J. Deutekom en T. de Graaf. 28 dito P. z. van J. Roos en A. Bruin. Overleden: 28 Nov. C. Overtoom, oud 2 jaar. 28 dito A. J. Bleeker oud 10 weken. KANT0NGEREGT. heid gcbragt voor eene karavaan Arabieren, die eene bede vaart naar Mekka gedaan liebbeti en thans Parijs zullen bezoeken. 25 Nov. In Frankrijk bestaan 1037 drukkerijen, die aan 9500 zetters, 3000 drukkers, 900 correctors en meestcrs- knechts en 250 machinemeesters werk geven, liet gemid delde cijfer van uitgegeven werken is 8000 'sjaars, en de som, die daarvoor opgebragt wordt, bedraagt ongeveer 25 millioen francs. De Echo de Valenciennet meldt het volgende, dat tot waarschuwing van reizigers kan strekken. Een reiziger, die te Orchies logeerde, gaf den bediende van liet logement last, hem den volgenden ochtend vroeg te wekken. Toen hij zijne rekening betaalde, vond hij daarop gebragt: //voor het wek ken, 1 frank 25 cent". Den volgenden keer weder aldaar overnachtende, gaf hij natuurlijk geen bevel tot wekken, daar hem dit te kostbaar was. Zeer vermoeid en zeer laat naar bed gegaan zijnde, sliep hij zoo vast door, dat hij, des nachts (liet was Zatur- dag-nacht) naar bed gegaan zijnde, eerst Maandag-ochtend wakker werd. Toen vond hij op de rekening twee nachten logement aangeteekend. Voor het vervolg heeft hij besloten, zich dan liever te laten wekken, daar hem dit goedkooper uitkomt, lu de Ré/orme Agricole wordt het volgende berigt gelezen: Voor eeuige dagen legde een landbouwer toevallig een hoop ongereinigde wol op den korenzolder. Korten tijd daarna kwam hij op de plaats terug, en vond tot zijne niet geringe bevreemding, dat de wol met houder len Korenwormen bedekt was. Hierdoor op de zaak opmerkzaam geworden, beproefde hij het andermaal en de uitkomst beantwoordde aan zijne hoop; ook toen weder vond hij de wol, na verloop van twee dagen, overdekt met korenwormen. Waarschijnlijk is het de scherpe lucht, welke de ongereinigde wol verspreidt, die het ongedierte aanlokt. Te Versailles is thans weder zooveel gebrek aan water, dat de inwoners op rantsoen gesteld worden en water voor baden slechts tegen afgifte van een bewijs van eeuen genees heer verkrijgbaar is. De prefect der Seine is ernstig op een plan bedacht om voortreffelijk drinkwater uit Champagne naar Parijs te leiden. De onkosten zouden slechts 60 milli oen bedragen. Dit is voor Parijs niette veel, wanneer men bedenkt, dat Marseille voor zijne waterleiding 36 millioen besteed heeft. Aan een sigarenmaker te Luik is dezer dagen, geheel onveiwncht, eene aanzienlijke erfenis te benrt gevallen. Er is namelijk, voor eenigen tijd, te Frankrijk eene bejaarde dame overleden, een vermogen van ruim anderhalf millioen francs ach terlatende, zonder dat men eenige andere dan zeer verwijderde bloedverwanten van de overledene kende. Een meer gezet onder zoek, om dezen zoo veel mogelijk op het spoor te komen, deed echter uitkomendat zij de kleindochter was van eene vrouw, wier zuster met den Luikschen, in 1776 overleden notaris, den heer Matthey, was in den echt verbonden, en dat er te Luik nog slechts één afstammeling van den gemelden notaris leefde, te weten, onze sigarenmaker. Die ontdekking nu bragt den man, welke in zeer bekrompen omstandigheden leefde, het aanzienlijk vermogen van eenige honderdrluizende francs als zijn deel in deze nalatenschap aan. Volgens de Echo, was in de laatste dagen de toevoer van goederen aan het station van den Rijnspoorweg te Rot terdam zoo groot, dat men, wegens gebrek aan wagens, de collis moest weigeren. De Drentscle Cour. meldt.: De heer J. Theunissen, te Meppel, die onlangs op de te Utrecht gehouden tentoonstelling van nijverheid is be kroond met de gouden medaille, wegens het vervaardigen van buitengewone beddetijk, vooral ten opzigte der breedte, heeft in die bekrooning genoegzame aanmoediging gevonden, om eene fabriek te bouwen, ten einde dezen tak van nijver heid, die tot dusverre slechts als eene proef in eene woning of klein gebouw werd uitgeoefend, op grooter schaal uit te oefenen. Vrijdag avond jl. is het gebouw daartoe aanbesteed; zoo als men zich misschien zal herinneren, zullen in dit fa- brickgebouw geplaatst worden weeftoestellen van binnen- landsche constructie, waartoe genoemde ijverige fabriekaut ten vorigen jare eene bnitenlandsche reis heeft ondernomen. Voor het Provinciaal Geregtshof in Zuid-Holland wordt heden in hooger beroep behandeld de zaak van de Wed. Burwiech, door de arrondissements-regtbank alhier tot zes maanden correctionele gevangenisstraf veroordeeld, wegens het ongeoorloofd houden vau een pandjeshuis zon der vergunning. Dezer dagen stierf te Oosterhout bij een landbouwer eene koe aan het zoogenaamd miltvuur of de St. Huiberts- ziekte. Op aanraden van een deskundige, doch met weerzin van den eigenaar, werd het beest in een gat gestopt, na van de huid ontdaan te zijn. Thans ontwaart men, dat verschei dene katten en honden uit de buurt van het bloed hebben gelikt, en tengevolge daarvan zijn gestorven. 3 pCt. 75 Metal. Coupons 29.80 j. bï- 35{. ZITTING VAN 25 NOVEMBER 1858. tlH. en D. S. te Zijpehet laten loopen vau Schaapvee boeten 3 en in de kosten. P. K. te Zijpe, het laten loopen van vee aan de kanaalweg 1 dag gevangenis en in de kosten. J. B. K. K. en D. B. te Wieringerwaard, wegens het vïs- schen met een verboden vischtuig bij nacht boeten ieder/15 en in de kosten.

Schager Courant | 1858 | | pagina 2