u 1 t e r\ l iv l>. engeland. "frankrijk. duitschland. welke zij op nieuw zouden mogen noodig hebben, zoo uit hoofde van de active dienst van bloeders, als anderzins, zullende bij gebreke van die opgaven, geene vrijstelling op nieuw aan die personen kunnen worden verleend. Eindelijk worden de Ouders of Voogden van hen, die reeds bij de Nationale Militie dienen, doch na hunne inlij ving, redeneu van vrijstellinghebben verkregen, aangemaand, om wanneer zij die vrijstelling reclameeren, zulks ter Secre tarie dezer Gemeente, op te geven voor het einde dezer maand December. En opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deze in de voormelde Gemeente, op de gebruikelijke plaatsen worden gepubliceert en geaffigeerd. Gegeven te Sc/iagcn den 22 December 1858. De Burgemeester roorvoemd, H. R. DE MEÊR. Londen, 27 Dec. De Sun deelt de weersvoorspellingen van den heer Smith mede, volgens welke in de maand Ja- nuarij van 1859 nog feller koude zou heerschen, dan in die van 1795 en 1814. Zij zon den 13den dier maand beginnen, den 17den den hoogste graad bereiken, en onder sterke sneeuw tot aan het einde der maand duren. 28 Dec. Gisteren-avond heeft er in de Victoria-schouwburg een rreesselijk ongeluk plaats gehad, welke schouw huig groolen- deels door de nijvere volksklasse wordt bezocht. Bij gelegenheid der kersdagen wordt daar tweemaal per dag eene voorstelling gegeven van een ballet, jaarlijks na die feestdagen opgeleverd, ilel was juist op het oogenblik dat de dagvoorslelling geëindigd was, en om gelegenheid te geven tot hel vertrekken van het pu bliek, waardoor deze werd bijgewoond, zonder botsing met de menigte personen voor dc avondvoorstelling, die voor en in den ingang en ook op de trappen opeengedrongen stonden te wachten, had de directeur bepaald, dat hel eerstgenoemde door eene andere deur zou vertrekken, (lp dat oogenblik verspreidde zich eensklaps eene gaslurht, die wel bemerkt, maar door de menigte niet ge acht werd. kort daarna deed zich eene kleine ontploffing hooien, waarop boven aan den trap het geschreeuw ontstond van «brand! het gebouw staat in brand iSaauwelijks was die kreet geslaakt, of er ontstoud een vrcesselijk gedrang, niet alleen door de personen die boven op de trappen en in dc gangen stonden, en zich om- keerende naar den ingang wilden dringen, maar ook door hen. die nog in den schouw burgzaal aanwezig, niet den voor hen bestemden uitgang kozen, maar den gewonen weg, als den koristen, wilden forceren. Te midden van het gegil en gedrang, vermeerderd door dat de menigte personen, welk, niet wetende wat er boven voor viel, niet weken, maar integendeel van hunne zijde den aandrang vermeerderden, was een gedeelte der personen, die op het midden van den trap stonden, tot eene digt opeengedrongen massa zonder eenige beweging geworden. Vol angst sprongen uii velen boven van den trap op de hoofden der andere af, vielen of werden nederge- worpen en vertreden. Eindelijk gelukte het ruimte te maken, en de bewuslelooze personen, waaronder drie zusters, waarvan de oudste niet meer dan 10 jaren scheen, naar bijgelegen apotheken enz te vervoeren en geneeskundige hulp te doen aausuellen. Van hel hon derdtal bewusteloos weggedragen personen, bleken 15 reeds over leden te zijn. liet is ounoodig te zeggen, dat de plaats een hart brekend tooneel opleverde, zoowel door de vreugde d er personen, die elkander levend hervonden a!s door degenen, die hunne ver- loreu betrekkingen beweenden. Een 1 Sjarig jongeling, de zoon van gegoede ouders, die zich niet een lGjarig meisje in den echt zou verbinden, en zijn huwelijk op Kersdag zou zien voltrekkenwerd op dien dag uit de kerk gemist, op het oogeublik dat de geestelijke gereed stond het bruidspaar te ontvangen. De koster werd naar het huis des bruidegoms gezondenen men vond hem op het leger, voor zijn huwelijksbed bestemd, dood. Hij had zich met een pistool voor het hoofd geschoten. Dit was ge schied doordat de vader, die op grond van de jeugd des paars eenigermate tegen het huwelijk was gestemd, den jongeling den avond te voren, toen hij zeer opgeiuitnd van zijn meisje terug kwam, eenige harde woorden had toegevoegd, die met eene woordenwisseling geëindigd waren. 31 Dec. Dezer dagen werd, ten gevolge van liet 011- voorzigtig toedienen van papaver-siroop, een kind van 18 maanden door zijne moeder gedood. Volgens de New- York Herald bestaat de vloot der Unie uit 78 schepen, met 2225 kanonnen. Daarvan zijn 25 stoomvaartnigen, waaronder drie zonder vuurmonden. Nabij Halifax had dezer dagen een schromelijk onge val plaats. Een jong mensch keerde van de jagt terug en hing zijn geweer, dat geladen, doch van geen slaghoedje voorzien was, boven aan den schoorsteen. Eenigen tijd later, toen het gezin rondom het vuur was vereenigdnam zijn vader het geweer en deed er een percussidopje op; hij zeide de kaars te zullen nitblusschen door middel van een pi stoolschot, hoewel allen in de meening waren, dat het ge weer ongeladen was. Hij trok af en had het ongeluk zijne oudste dochter in de linkerzijde te mikkenwaardoor zij onmiddelijk in zorgwekkenden toestand verkeerde. Uit het geneeskundig onderzoek bleekdat zij 30 geschoten wonden had ontvangen. Alle hoop op haar herstel is echter nog niet verloren, daar zij gelukkig zeer dik was gekleed; in liet tegenovergestelde geval ware haar dood onvermijdelijk ge weest. Parijs28 Dec. Eene dame, die in het publiekin de kerkdoor een pastoor beleedigd is, heeft eetie aanklagt te gen hem ingediendHet vonnis heeft den pastoor bevolen zich in het vervolg te matigen in de beknorring zijner pa rochieleden dat vonnis is evenwel door het keizerlijk hof van Toulouse te niet gedaan, op grond, dat een geestelijke niet zonder autorisatie vatt den raad van state kan vervolgd worden. Daarna is verzoek om autorisatie bij den raad van state ingediend, en het rapport, uitgebragt door den heer de la Guéronuièreconcludeerde tot het verleenen van de ge vraagde autorisatie. Uit eene statistieke opgave over de Parijsche industrie blijkt, dat er jaarlijks voor 4,300,000 francs aan kinder speelgoed wordt verkocht. In dit jaar hebben de poppen voor meisjes 1,400,000 fr. opgebragt, terwijl er slechts voor 750,000 fr. aan militaire toerustingen voor jongens verkocht is, waaruit blijkt, dat men de jongens veel beter koop kan vermaken dan de meisjes. De windpistolen, die het zink zoo zeer in prijs hadden doen stijgen, zijn geheel buiten de mode geraakt, en trommels, waarvan in 1818 voor 55,000 fr. ver kocht. werd, hebben in dit jaar slechts 30,000 fr. opgebragt. Zoo de ouden zongen, piepen de jongen. Tn 1S48 maakten de vaders om het hardst een oorverdoovend geweld en de kinderen evenzeer; in 1858 zijn de vaders rustig eu de jon gens ook. Het wetenschappelijke speelgoed wordt veel ver kocht. Den 22 is te Carcassonne de heer Lesnier overleden aan wiens naam een treurige vermaardheid is verbonden. De overledene werd den 30 Jiinij 1348 deor het hof van assises der Gironde tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld, als schuldig aan brandstichting eit moord in de gemeente Fieu (Gironde). De heer Lesnier die onschuldig was aan de dubbele misdaad, waarvoor hij naar de galeijen werd gezonden, bragt zeven jaren van zijn leven in de bagnoos te Rhocefort en Bi est door, en eerst na verloop van dien tijd kwam zijne onschuld aan het licht. De regering, alles willende doen wat haar mo gelijk was om de door Lesnier geleden rampen te verzachten en zijnen naam in de verdiende eer te herstellen, benoemde hem tot hoofdcommissaris van toezigt bij de administratie der zuider-spoorwegen. In de uitoefening dezer eervolle betrekking stierf Lesnier, slechts zes en dertig jaar oud. De ligchaams- smarten en vooral het zedelijk lijden, door Lesnier gedurende een onverdiend zevenjarig verblijf op de galeijen ondervonden, hebben den dood verhaast van dezen regtschapen burger, het stagtoffer van zulk eene nootlottige dwaling. Eene afschuwelijke misdaad is in de vorige week op den boulevard Saint Martin gepleegd. Een koopmanoud 61 jaar, leefde sedert eenigen tijd in onmin met zijne echt genoot. In de vorige week dineerde hij met zijne vrouw bij zijn zwager, en geraakte na tafel in eenige woordenwisseling met dezen laatste; deze twist liep vrij hoog. Eensklaps sprong de koopman op, greep een scheermes, gaf zijn zwa ger een steek in de onderbuik, nam daarna een bijl op, en verwonde zijne vrouw, zijne schoonzuster en de dienstmeid; een kind van 13 jaar ontkwam door de vlugt. Het gelukte der politie en eenige menschen, die op het geschreeuw waren komen toeloopen, den razenden moordenaar te vatten. Weenen, 31 Dec. Twee belangrijke uitvindingen zijn dezer dagen geoctroijeerd. De eene, van den directeur der staatsdrukkerij, den heer Auer, heeft ten doel machinaal papier zonder menschenhanden op de pers te leggen, de tweede, van den werktuigkundige Walzel, betreft eeue glasschaar waarmede glazen ruiten even als papier geknipt kunnen worden. Berlijn. 30 Dec. Dezer dagen heeft een gefailleerde al hier, die met zijne crediteuren geaccordeerd had, 34 zijner eigene schuldenaren doen gijzelen, ten einda den eersten termijn van zijn accoord bijeen te krijgen. Voor eenige dagen is de diligence tusschen Fünfkirchen en Czederhebv door roovers overvallen en uitgeplunderd. De postillon was met de leidsels op den bok vast gebonden en vermoord 23,000 florijnen zijn daarbij gestolen. De daders zijn tot heden niet ontdekt. 1 Jan. Uit het stadje Selters wordt gemeld, dat de kersavond voor eene der geachtsle familiën en hare vrienden noodlottig is geweest. De tweede zoon van den hofraad S., een ijverig jager, begaf zich des avonds nog naar het bosch, ora, gelijk hij zich uitdrukte, nog een kersgescheuk voor de kinderen te halen. Hij keerde echter niet terug en werd den volgenden ochtend met verpletterd hoofd Cl\

Schager Courant | 1858 | | pagina 4