BINNEIVLAND. Schagen, 12 Januarij 1859. STAAT dek BEVOLKING in di GEMEENTE SCHAGEN. op 31 December 1858 mann. Tronw. totaal. Wettig gedomicilieerde bevolking op 31 Dec. van het afgeloopen jaar 1858 1224 - 1115 - 2339 Bereken, van de wettig gedo micilieerde bevolking Tan hel loopende jaar. mann. vr. totaal. Totaal der geboorten 39 35 47 ld. der person die tich geves tigd hebben in de gemeente, 138 149 287 Gciamelijk 177 184 361 Totaal der sterften 42 47 89 ld. der person. die de gemeente verlaten hebben120 130 "2T>0 Gezamclijk 162 177 339 Verschil meer bij te il i minder af Ie I 15 22 1239 - 1422 - 2361 voegen IrekTi. Wettig gedomicilTeerde bevolk, op 31 Dec. van het loopende jaar 1858 Berekening der feitelijkebevolking. mann. vr. totaal. Getal pers.ntW belloorende tot de welt. bev. der gemeente, op 31 Dec. van het loopende jaar in de gemeente aanwezig 4S 61 112 Getal pers. behoorende tot de welt. bev. der gemeente op 31 dec. van het loopende jaar uit de gemeente afwezig36 72 108 Verschil {meer minder 12 8 Mann. vr. totaal. Feitelijke bevolking op 31 December 18582251 - 1114 - 2365 VERGADERING van den GEMEENTERAAD. Zitting van 3 Januarij 1859. Tegenwoordig al de leden. De vergadering door den Heer Burgemeester geopend en voorgezeten, zijn door den Secretaris gelezen de notulen van het verhandelde en die van 6 en 22 December 1858 en goedgekeurd. Door de lieer Voorzitter werd, overeenkomstig Art. 264 der gemeente wet den Raad aangeboden het door Burgemeester en Wethouders geformeerde en voorloopig vastgestelde kohier vaD den Hoofdelijken omslag dezer gemeente voor het jaar 1859, waarvan afschrift ter Secretarie der gemeente, gedurende de eerstkomende veertien dagen, voor een ieder ter lezing is neder gelegdop dat elk op het kohier aangeslagene, binnen dien tijd tegen zijn aanslag bij den raad bezwaren kau inbrengen. Door den Raad werd medegedeeld, den uitslag van de op den 30sten December 1858, door Burgemeester en Wethouders gehouden publieke verpachtingen als: van het Rietgewas, van de ontvangst der marktgelden, dito van de hekken en plaatsen voorde schapenhokken, alsmede der aanbesteding van het schoon houden der gemeente stratengotenriolenenz. en het ophalen der haardasch, puin en ander vuilenz. binnen den kom der gemeente vallende, alles voor het jaar 1859, is voor kennisgeving aangenomen. De Commissie in de vergadering van 22 December ll.be- j noemd tot het herzien der vioegere Conditiën en voorwaarden, en het formeren van nieuwe voor de aanstaande verpachting der heffing van Tolgelden op den Lagedijkerweg en het on derhoud van die weg, geeft bij monde van den Heer Burgemeester mededeeling van de door haar ontworpen voorwaarden daarvoor, die, na overweging of het voor de gemeente niet voordeelizer zoude zijn, om de jaarlijksch benoodigde hoeveelheid van 100 kubiek ellea schulpen, die de laatste jaren door h«t gemeente bestuur zijn gekocht, voor de volgende aanbesteding te bepalen, dat dezelve door en voor pachters rekening zullen moeten geleverd worden, waartoe bg meerderheid van stemmen werd besloten, werden goedgekeurd. De Voorzitter geeft mededeeling van een door Burgemeester en Wethouders ontworpen adres aau Heeren ged. Staten dezer Provincie, strekkende ten verzoeke om HEd. GAb. veel vermo genden invloed, tot de verbetering van den weg van den Westfrieschendijk door het dorp de Schagerbrug tot de Stolper- vlotbrng in en door de gemeente Zijpe. De Voorzitter brengt ter tafel één, door Heeren ged. Staten dezer Provincie, bg apostille van den 31 December 1858 N V Ter fine van berigt Consideratie en advies, in handen van' 'den Baad gesteld adresvan eenige ingezetenen dezer gemeente, nopens de opheffing of het brengen van wijziging in de heffing van tolgelden op den Lagedijkerweg, ten behoeve dezer gemeente. Waarop de Raad. Gezien zijn besluit van den 20 December 1855, goedgekeurd bij koninklijk besluit van 20 Januarg 1856 No. 59, waarbg de heffing dier tolgelden is geauttoriscerd Gezien Art 238 der gemeentewet. Overwegende dat het beweren der reclamanten, als zonden zij boven anderen zijn bezwaard, doordien zij, gelijkelijk in den Hoofdelijken omslag dragen, en daar en boven tol hebben te betalen als geheel ongegrond te beschouwen is, vermita zij, voor hunne rijtuigen in het volle genot van den goeden rg- baren staat van dien weg zijn, en bij boven genoemd, door den koning goedgekeurd raadsbesluit, den landbouwenden stand, de hun toekomende vrgheden in den rdimsten zin zgn verleend. Heeft besloten Heeren ged. Staten dezer Provincie te berigten, dat naar zijn oordeel, het boven genoemd adres, behoort te worden gewezen van de hand. Ten slotte geeft de Burgemeester nog mededeeling, dat hg, na herhaalde ontvangen klagten tegen den nachtwacht Maarten Koomen wegens pligtverzuim in deze zijne betrekkiug, en na zich ten stelligsten van de zekerheid daarvan, overtuigd te hebben, zich in de noodzakelijkheid heeft gezien genoemde persoon met Ultimo December uit die betrekking te ontslaan, en dezelve provisioneel voor 3 maanden heeft opgedragen aan Pieter Plakman. Waarna de vergadering is gesloten. Wij vernemen, dat A. Hirsch, door de arrondisse- ments-regtbank te Amsterdam, wegens poging tot moord, tot 12jaren gevangenisstraf veroordeeld, even als het Openbaar Ministerie, van het reeds aangeteekende appèl heeft afgezien. De veroordeelde zal zich tot Z. M. den Koning wenden, met een request om gratie. Aan het Daqblad van 's Grarenhage wordt uit Haar lem, dd. 4 dezer, het volgende geschreven! '/Men wil weten, dat de krijgsraad in dit provinciaal com- mendement tegen den officier van gezondheid, in de beken de zaak der vergiftiging te Amsterdam, uitgesproken heeft het vonnis des doods". Men schrijft uit 's Hertogenbosch: Naar men verze kert is de commissaris van politie te Venlo, onlangs tot die betrekking benoemd geen Nederlander van geboorte en ook niet genaturaliseerd. De aandacht zou hierop gevestigd zijn door iemand, die, hiermede bekend, de geldigheid van eene vervolging, die de bewuste commissaris tegen hem deed in stellen betwist. Ter gelegenheid van het nieuwe jaar gingen te Gro ningen eenige jongelieden eene weddenschap aanwie de meeste borrels kon drinken. Een 22jarig schippersgezel, die er 13 na elkander had gedronken, stierf kort daarna aau eene beroerte. Nabij Beekbeden joeg dezer dagen iemand een meisje schrik aan door het nabootsen van gehuil. Dien ten gevolge vertoonden zich drie dagen later duidelijke sporen van ver standsverbijstering. Nieuwjaar heeft te Wildervank een man van zijne vrouw gescheiden en wel door eene kus, men heeft algemeen de gewoonte om bg de felicitatie aan de vrouw een kus te geven. Zoo kwamen in de vorige week des Zaturdags ochtend de gebr. R. bij de vrouw van een .landbouwer aldaar, terwijl haar man naar de kerk was en gaven haar een kus. Toen de man te huis kwainwaren ze reeds weêr weg, doch de kinderen verhaaldendat een vreemd man moeder een kus had gegevendit gaf aanleiding tot twist, welke zoo erg werd, dat de man zgue vrouw de deur uitjoeg, die thans bij haren broeder de wijk heeft genomen. Kulnrc 2 Jan. In den avond van Woensdag 29 Dec. II. tijn alhier vrij ernstige ongeregeldheden voorgevallen, zoodat bij een aantal ingezetenen de glasruiten zijn ingeslagen en de vensterramen ten deele vernield door eene verbitterde en opgewonden menigte. De aanleiding daartoe schijnt gelegen in eene ergerlijke gebeur tenis, welke die verbittering gaande maakte, namelijk dat men twee zuigelingen, van welke eene Brotestantsche vrouw bevallen was, aan haar en aan de baker ontweldigd heelt, ten einde ze beide door den Roomschen pastoor, op sijoe dringende vordering, te doen doopen, niettegenstaande de ouders waren overeengekomen, dat bet eene kind Roomsch, het andere Broteslantsch zou opgevoed worden. De kinderen, na Roomsch gedoopt Ie zijn, zyo vier uren lang verbolgen en van de radelooze moeder en kraamvrouw verwijdert gehouden. Sedert is een der zuigelingen, ten gevolge van geweld in die onstuimige oogenblihken voorgevallen, overleden. Ter voorkoming van verdere ongeregeldheden en onheilen zijn, op last van den heer procureur-generaal in Overijssel, eenige ge wapend rijks-veldwachters derwaarts gezonden, door wier tegen woordigheid en ontzag verdere wanorde is voorgekomen Onmid- delijk is ook door hem een voorloopig regterlijk onderzoek op de plaats zelve bevolen, ten einde de daders van dit ongehoord geweld aan een moeder in het kraambed gepleegd, zooveel mogelijk ernstig te bestraffen, gelijk ook de oostnimige ongeregeldheden aan de wo ningen bedreven door de verbitterde volksmenigte. Arnhem, 3 Jan. De betreurenswaardige gewoonte van schieten bij gelegenheid van het oude of nieuwe jaar, heeft hier weder een noodlottig gevolg gehad. Zekere M.een jon geling van circa 24 jaar, die zich in beschonken toestand bevond, speelde met een geladen pistool, hetwelk, in de hand afgaande,

Schager Courant | 1859 | | pagina 3