ALGEMEEN NIEUWS-, ADVER- TENTIE- EN LANDBOUWBLAD. N°. 70. A°. 1859. (Der DONDERDAG 27 JANUARIJ. UITGEVER P. J. G. DIDERICH. 15 Y I T EIX L A N 1). ENGELAND. Londen, 17 Jan. Onderscheidene cavallerie-regimenten zijn met den nieuwen geoctroijeerden karabijn van Ferry gewapend. Door dit wapen wordt de weerbaarheid van elk man vertien voudigd, terwijl het ook in den galop kan wor den geladen. Deze karabijn is aan zeer strenge proeven on derworpen, en bij die gelegenheid heeft er een 1800 schoten gedaan, zonder te ketsen of schoongemaakt te moeten wor den. Bij het schijfschieten heeft de kogel op 1050 yard af stand tweemalen in de drie schoten het doel getrotfen. De loop is 80 duim lang. FRANKRIJK. Parijs, 19 Jan. De keizer heeft heden de plaats aange wezen, waar het lijk van Napoleon I in den grafkelder van St. Denis zal bijgezet worden. DUITSCHLAND. Weenen, 18 Jan. De beruchte rooverhoofdman Rosza Sandor, die zich te Pesth in voorloopig arrest bevindt, heeft vergeefs getracht zich door vergif om het leven te brengen. Berlijn, 22 Jan. De prins-regent heeft groote gouden medailles, ter waarde van 100 ducaten, laten stempelen, om te worden vereerd aan personen, die zich op het gebied van handel en nijverheid verdienstelijk hebben gemaakt. Daarvan zijn reeds twee aan de uitgevers Mendtlssohn te Leipzig, en aan de commercie-raad Meijer, deelgenoot der firma M. A. Meijer <fc Zonen, onder geleide van een zeer vleijenden brief des prinsen, toegezonden. de Jaargang.) SCHAGER AsujnamaBïaïoiias 'TLLII DBJI m&üniiiBt Voor Schagenf 1.00. Franco per post door het geheele Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verzchijut iederen Donderdagmorgen. Ilrieven Franco. PBMB XJ3I &17ÏHÏ3BJUB Van er» tol vijf regels behalve de 35 centa zegelregtf 0.75. Iedere regel meerder0.15. Groote Letters naar de ruimte die zij beslaan. 19 Jan. Gelijk men zich zal herinneren, zijn de beide bankiers, leden der firma Strahan en Paul, wegens door hen gepleegde bedriegelijke daden tot 14jarige tuchthuisstraf veroordeeld. Later ingevoerde wetsbepalingen hebben op soortgelijke feiten slechts eene tuchthuisstraf van 3 jaren gesteld. Diensvolgens liepen er onlangs geruchten, dat ook hunne kerkerstraf zou worden verkort. Toen dit echter niet verwezenlijkt werdhebben de voornaamste handelshuizen hier ter stede te hunner gunste een verzoekschrift bij den heer Walpole ingediend. De regering heelt daarop echter tot nu toe geen acht geslagen. De heer Ronge en zijne echtgenoot, de invoerders der kindertuinenen stichters van eene schoolwaarin de kin deren volgens hun stelsel onderwezen, en ook onderwijzers gevormd worden, hebben eergisteren eene voorlezing gehou den waarin vooral Mw. Ronge het stelsel van onderwijs geheel uiteen heeft gezet, vooral met toepassing op den ver schillenden aanleg der kindereu terwijl zij tevens verklaar de, dat. zij, bij voorkeur zulke personen namen, welke meer uit liefde voor het vak, dan uit nood zich aan het onderwijs wenschen te wijden. De vergadering werd door een groot aautal personen bijgewoond, in wier bijzijn de kinderen vele proeven van het. ontvangen onderwijs aflegden, die zeer vol deden. In de Vereenigde Staten hebben in het afgeloopen jaar 82 spoorweg—ongelukken plaats gehad, waarbij 119 personen het leven hebben verloren en 417 gekwetst werden. Vergeleken met 1857, is dit 4 pCt. minder. Eene vergelij king met vorige jaren levert een nog gunstiger cijfer. De ongelukken met stoombooten hadden voor de bodems 11 pCt., en voor de personen 4| pCt. minder dan in 1857 be dragen. In het afgeloopen jaar zijn 47 stoomschepen gezon ken, 19 verbrand, en 9 gesprongen. Daarbij verloren 259 personen het leven, terwijl Dll. 1,924,000 aan waarde te loor ging. De nieuwe quarantaine- gebouwen te New-York zul len op een kunstmatig gevormd eiland worden opgetrokken, en Dll. 185,000 kostem 22 Jan. Te Bridgewater is een beeldhouwer tot eene boete van 1 St. benevens 18sh. voor de kosten veroor deeld, omdat bij, in weerwil van de ontvangen aanmaning, geweigerd had zijn kind te doen vaccineren. Na het uitspre ken van het vonnis drukten de regters dv hoop uit, dat die veroordeeling door de dagbladpers medegedeeld zou worden De Indian, die, volgens de Duitsche dagbladen, eene dame uit Pesth huwen en daarna naar Indië vertrekken zal, is de hier in alle aanzienlijke kringen welbekende maharaja Dhuleep Sing. Te Cherbourg wordt het keizerlijk jagt opgetuigd, tot welke reis het besterad is, schijnt onzeker te zijn, maar het moet tegen het voorjaar gereed wezen. De werkzaamheden aan de stoombooten worden met zulk een ijver voortgezet, dat men er zelfs op Zon-en feestdagen aan werkt. 20 Jan. Het jongst verschenen Bulletin de» Lois bevat decreten tot de oprigting van 14 nonnenkloosters, in ver schillende steden des rijks, en de stichting eener nieuwe orde der Soeurs Marisles waarvan de hoofdzetel te Bellv, in het departement der Aisne, is gevestigd. Heden is er eene proef genomen met het middel van den heer Carteron, strekkende om de schouwburg-decoratiën onbrandbaar te maken en met het beste gevolg gelukt. De proefneming geschiedde in de caserne der pompiers, straat de la Paix, in tegenwoordigheid van de heeren Rover direc teur der opera, Dormenil, directeur van den schouwburg van het Palais Royal, Arraand, directeur van de Gaieté, en de Ia Condamine, commandant der sappeurs—pompiers. De vlam men zijn zoo digt mogelijk met de coulisses in aanraking gebragt, doch deze vatten geen vuur. Het rapport der com missie is nog niet bekend. Brieven uit Algerie geven een naauwkeurig verslag aangaande de verliezen, door de Fransche troepen op de reis van Gnelma naar Constantine geleden. De soldaten hebben zoodanig van sneeuw en vorst te verduren gehad, dat een twintigtal overleden is en meer dan 100 in de hospitalen ziek liggen. 21 Jan. Te Bar-le-Duc overleed dezer dagen, in den ouderdom van 83 jaren, de laatste der mamelukken des kei zers, met name Arad, uit Opper-Egypte. Men herinnert zich, dat hij en een ander mameluk bij de huwelijksvoltrek king van Napoleon III tegenwoordig waren. 22 Jan. Princes Mathilde heeft voor de corbeille van Clotilde gekocht een cachemiren shawl van 7000 en een van 6000 frs., 12 ellen volants van witten kant a 500 fr. de el, een volant van zwarten kaut van 200 frs. de el. Zij heeft hare keuze aan den smaak der keizerin onderworpen. Alle berigten nit Tnrijn luiden nog zeer oorlogzuchtig; het Piëmoutesche ministerie van oorlog heeft bij eenige lakenfabrieken in het Zuiden van Frankrijk 80,000 el laken voor militaire kleedingstukken besteld, te leveren vóór 1 Maart aanstaande. Ook zegt men, dat de Piëmontesche regering eene leening van 50 milioen sluiten, en den spoorweg van Genua naar Turijn aan eene maatschappij verkoopen zal. Een berigt uit Weenen van 20 dezer meldtdat de ziekte van den koning van Napels van ernstiger aard is, daii men aanvankelijk wel verwachtte. Uit Petersburg wordt melding gemankt Tan eene gebeurtenii, die aan de rerrolging ia de eerde tijden van het Cristeadom her innert. Bet dorp l'orocewo in het gouvernement ran Grodno was het tooneel Tan dit schouwspel dat Tan eene Roomsche tijde aldus, wordt beschrevensliet dorp Porocewo bent eene Kathviijke kerk COURANT.

Schager Courant | 1859 | | pagina 1