BE BAZAR. INGEZONDEN STUKKEN. te Verhuren: 1, Vier perceelen LAND, te zamen groot ruim 39 Bunders, gelegen in het Oostelijk deel van den Anna Paulowna Polder, in de Zijpe, tusschen den Dijk van den Wieringerwaard, en de Molenvloot. 2. Eene BOERENHOFSTEDE, met. 50 Bunders LAND, staande en gelegen in het Westelijk deel van den Anna Paulowna Polder, aan den Midden- vliet en den Meerweg. ALKMAAR. «75.50; Aprdappelen f 1.20 a 1.90; Boter por N. 8/1.15 a 1.32dito per J ton ƒ25.75. Loiutensche Veemarkt. Maandag 28 Febr. Aangevoerd 3595 Runderen, 11450 Schapen, 100 Kalveren. Schrijfmaterialen van vroegcrcn tijd. In de eerste tijden na de uitvinding van het letterschrift be diende men zich van boomschors of van de bladen van zoodanige boomen, die eenen indruk gemakkelijk ontvingen en bewaarden. Ook graveerde men, hetgeen men in gedachtenis wilde houden, met weinig woorden op gladgemaakte steenen tafelen. Toen men echter behoefte gevoelde om zich van het letterschrift tot uitge breider aanteekeningen te bedienen, moest er iets zijn waarop men beter kon schrijven dan op de tot dusver gebezigde stof. Deze ei genschap ontdekte men in eene plant, die vooral in Egypte maar ook ip Syrië en andere landen groeit en Papyrus genaamd wordt, van welken naam ons papier is afgeleid. Men ontdeed de plant van het wortelstok en van de bladen en sneed de rest van den Papyrus, die nu den vorm van eenen cilinder had, in onder scheidene stukken, welke, naarmate zij meer naar binnen of bui ten gezeten hadden, van verschillende gehalte waren. Deze afge- snedene bladen werden op eene met Nijlwater besproeide tafel op de rij af uitgelegd en aan elkander verbonden, waarschijnlijk door den plantenslijm, die zich in den Papyrus zeiven bevond. De papyrusrollen beschreef men met eene zwarte vloeistof uit houtskool op roet, in gom opgelost, verkregen. Tot het schrijven daarmede bediende men zich van een riet. Deze inkt is op de meeste der aanwezige papyrusrollen nog zóó zwart entegen het licht gehouden, zelfs zóó glinsterend als of zij eerst voor korten tijd in plaats van voor 2000 jaren op het papier werd gebragt. Van de Egyptenaren ging het gebruik van den Papyrus, op de Grieken en Romeinen over. Daar het eehter bij de Egyp tenaren verboden was Papyrus uit te voeren, gaf juist dit verbod aanleiding tot het uitvinden van het perkament, hetwelk zijnen naam ontleent van Pergamus, eene stad in Mysië. Cumenes II, koning van Pergamus, liet het voor het eerst vervaardigen in de tweede eeuw vóór Christus. Men schreef er met dezelfde vloeistof op, als op Papyrus. Dewijl men de perkamenten zamenrolde, en de tooneelspelers op zulke rollen, die zij bij zich droegen, geschreven hadden hetgeen zij moesten sprekennoemde men ook het gansche spel van ieder afzonderlijke speler, z ij n r o 1. De Romeinen bedienden zich om te schrijven, zoo wel tot brieven, om te dicteren als om te leeren schrijven, van wassen tafelen, op welke zij met eenen griffel schreven stijlers genaamd. Ook de Grieken bedienden zich om te teekenen en te schrijven van zulk een werktuig, van hetwelk ons woord s t ij 1 is afgelegd, om het karakter, de wijze van nitdrukking van een geschrift te kennen te geven. Wilde men iets in het geschrevene op boven genoemde tafels veranderen, zoo keerde men den griffel om, en maakte met het breede en gladde boveneind de te verbeteren plaats gelijk om er weder op te kunnen schrijven. In China en Japan vervaardigde men reeds omstreeks het jaar 160 v. Chr. papier uit de schors van olmen, moerbezieboomen, bamboesriet, uit rijst en koornstroohet schoonste vervaardigen 'zij uitsluitend uit boomwol. Dit papier is geelachtig en zeer Zacht,'zoodat altijd twee bladen moeten zamen gevoegd worden om er op te kunnen schrijven of drukken. (Het is bekend, dat de Chinezen lang voor Chr. geboorte, namelijk 1084 voor Chr., onder de regering van Keizer Wu w ang de boekdrukkunst uitvonden.) Van de Chinezen leerden de Arabieren de kunst om papier uit boomwol te vervaardigen. Toen de Arabieren B a c h a r y e, dat aan Indië en Chineeseh- Tartarije grenst, veroverd haddenleerden zij de bereiding en het gebruik van bet papier kennen, en maakten het in Mecca bekend. Van daar kwam deze kunst in de 11e eeuw naar Eu ropa. Vóór dien tijd schreven de Arabieren hun merkwaar digheden op schouderbeenen der schapen en zij regen die beenen aan snoeren. Het schrijfnet, waarvan men zich tot dus ver bediend had werd eerst omstreeks 700 jaar na Chr. tegen de penneschachten van ganzen, pellikauen en paauwen verwisseld. Men zegt, dat de Arabieren in het jaar 636 het eerst de veêren pennen gebruikt hebben. Sints de 14e eeuw na Chr. vindt men de eerste sporen van papier, hetwelk men uit linnen vervaardigde. Waar of wanneer men dit uitvond is wel niet juist op te geven, maar in Z w a b e n heeft men documenten gevonden van het jaar 1318, die op lompenpapier zijn geschreven. De eerste papiermolen zoude omstreeks 1390 door den raads heer Stromer gebouwd zijn te Neurenburg. In Frankrijk steeg de papiermakerij het eerst tot eene aanzienlijke hoogte. Het leverde in de 15e en 16e eeuw papier aan bijna geheel Europa, aan Azië en Amerika. Toen de Protestanten uit Frankrijk werden verdreven, nam voornamelijk ons vaderland die Fransche papiermakers op cn het Hollandsche papier werd tot zulk eene volkomenheid gebragt, dat het langen tijd boven elk ander den voorrang had. Dirkshorn. A. de Heer. A1IVEBTE1ITIEI. Men is van meening om op Maan dag, den 21 Maart 1859, des voormiddags te Elf ure, ten huize van JACOB BERGEN, kastelein aan het ZAND in de Zijpe in het openbaar, Deze 4 perceelen, die elk afzonderlijk zullen worden aangeboden en niet zullen worden ge combineerd, worden verhuurd voor één jaar, om met Schapen of Runderen te beweiden. De verhuur van het perceel No. 2 geschiedt voor den tijd van drie jaren. Nadere informatien zijn te heiomen hij den Heer J. L. T. Groneman, aan het Zand in de Z ij p e, en ten kantore aan den Notaris Abr. P. de Lange, te Schoorldam. (227) Bij I. c. THEISSLING, aan de Langestraat te ALKMAAR, is ontvan gen een groot assortiment echte Brabantsche KAP- KANTENals ook eene zeer groote sortering der nieuwste HOEDEN- en MUTSENLINTEN, welke hijvan heden af, tot de laagst mogelijk berekende prijzen voor het geëerd publiek te koop zal spreiden. (226) ordroukenoord achter de Yisrlimarkt. Laat tusaclien de Kapel en Huigbrouwersteeg TE Zeer ruime voorraad van allerliefste Bloemvazen onder Stolp in alle grootten, waarvan de prijzen onbegrijpelijk goedkoop zijn. Mooije, nieuwe Porceleinen en andere Thee-Ser- viezen, fijn verlakte, Thee-, Kelk- en Presenteer bladen, Broodmanden, Thee- en Koffij kistjes, Trommeltjes en Blaadjes enz. in alle dessins. Rijke keuze in Kristal en Glaswerken als Wijn-, Madera-Likeur-, Punch-, Bier- en Waterglazen, dito Karaffen, Plateaux, Suikervasen, Compotten, Botervloten, Flacons, Vischkommen, Stopfles- schen enz. Nieuwe modellen van Wredgwood Aardewerk, ordi naire en fijne Tafel-, Dessert- en Voorsnijmessen, Theecomforen, Lampenkappen, Nachtlampen en Ganglantaarns, met porceleinen doorschijnende plaatjes, Bronzen Vuur-, Thee- en Tafelcomforen. Zeer goedkoop wit en gekleurd ordinair Aardewerk en Mahonihouten Goederen, als: Kap- of Toilet- Dozen, Tabak-Thee-, en Lepelkistjes, Lessenaars, Waschtafels, Schrijfcassetten, Inktkokers enz. (228) J. BRONGERS Gz. Drukkerij ran P. J. G. DIDERICH te Sctiagen.

Schager Courant | 1859 | | pagina 4