DUITSCHLAND. Weeneil, 14 Maart. Door tusschenkomst van de regering an Parma, is ons gouvernement op het spoor gekomen van -ene zamenzwering, die ten doel had, in de hertogdommen vfodena en Parma en voorts ook in Toscane en Napels een 'proer te bewerkstelligen, dat in de laatste dagen dezer naand had moeten uitbreken. Ofschoon er geene bewijzen aanwezig zijn, dat de zamenzweerders of hunne hoofden in directe verbinding stonden met de Sardinische regering, gelooft Den hier toch, dat het middelpunt van al deze en dergelijke woelingen te Turijn moet gezocht worden. Frankfort, 16 Maart. Uit Mainz wordt gemeld, dat een man aldaar zich en zijne vrouw op het kerkhof heeft trachtten dood te schieten. Hij schoot zich en zijne vrouw in den mond, doch, naar het schijnt, slechts met los kruid, zoodat beiden nog levend in het hospitaal konden gebragt worden. De beweegredenen, die tot deze daad geleid hebben, zijn nog niet bekend. BELGIË- Brussel, 16 Maart. Maandag 11. is het volgende onge luk te Zwevezeele voorgevallen. Zekere Verduin speelde met den laadstok in een geweer, niet wetende dat het geladen was; het schot ging af en trof den zoon van den gemeente secretaris Callens, oud 10 jaar, die juist op dien oogenblik binnentrad, en dood nederstortte. Antwerpen, 19 Maart. Er heeft hier een vreeselijk onge val plaats gehad. Een ijskelder, die in aanbouw was, is in gestort, waardoor twee werklieden bedolven werden en den dood hebben gevonden. Twee anderen zijn, als ware het door een wonder, aan het gevaar ontkomen. ITALIË. Turijn, 17 Maart. Brieven, uit de grensgewesten ont vangen, deelen mede, dat hier andermaal vrijwilligers zijn aangekomen, wier getal, thans reeds, op 6000 beloopt, als mede, dat de Oostenrijkers zich bezig houden met het aan leggen van mijnen, om de bij Buffala over den Ticino leidende brug te doen in de lucht springen. RÜSL AND. St. Petersburg 7 Maart. De keizer heeft in den jong- sten tijd herhaaldelijk de troepen gëinspecteerd. AMERIKA. New-York, 2 Maart. Bij besluit van den senaat te Haïti, is het vermogen van Soulouque en zijne beide doch ters Olivia en Celia geconfisqueerd. Schagen, 23 Maart 1859. Zijpe, 22 Maart 1859. Gister-avond werd san de Scha- gerbrug, tot sluiting der weikzaamheden van dit Saizoen, de laatste voorstelling gegeven door de Rederijkerskamer «Kunst kweekt kennis" alhier gevestigd. Eene zeer talrijke opkomst, niet alleen nit dezemaar ook nit omliggende gemeenten, getuigde van de belangstelling des publieks. De uitgevoerde stukken, bestaande in ede vrije verkiezingen. Dramatische schets in 3 tafereeleD, Een zoon, dramatisch hond3 en met neergeslagen oogen: »lk wenschte wagen- •meerder aan den spoorweg te zijn!" Het is onnoodig er bij ie voegen, dat die wensch niet te ovtrdreven bevonden werd n de eerlijke man thans de gelukkigste van de geheele vereld is. De laatsten dag van het carnaval zag men te Livorno en masker op een wagen rondrijden, die Napoleou III vtr- >eelden moest. Hij had een boek in folio in zijne handen, raarop met groote letters te lezen stond: tractaten van 1815" an tijd tot tijd schenrde hij een blad uit dat boek, zoodat 'indelijk de band alleen overbleef. De politie heeft hem da- lelijk in hechtenis genomen. 16 Maart. Het gerucht wint veld, dat. de keizer in een eventueelen oorlog, het leger van Italië in persoon zal aan voeren. Zoo veel is zeker, dat men de rijpaarden des keizers herhaaldelijk aan de oefeningen in het vuur laat deel nemen, ten einde hen aan het schieten te gewennen. Berlijn, 16 Maart. De vorige week werden hier reeds morilles ter markt gebragt, doch men liet zich de metze met 1 th. 10 sgr. betalen. Voor nieuwe aardappelen werd 2 th. per metze besteed. De confituriers en vleeschhouwers alhier, in de groote verlegenheid waarin het gebrek aan ijs, ten gevolge van den zachten winter hen gebragt heeft, hebben eene vergadering gehouden, waarin beraadslaagd is of zij ijs uit Noorwegen zouden doen komen, waarop nogthans, uit vrees voor de te groote kosten, nog geen besluit is gevallen. 18 Maart. Het koninklijk museum van oudheden en artillerie, heeft een belangrijken aankoop gedaan, te weten een groot, heerlijk Vlaamsch tapijt, dat den gedenkwaardi- gen veldslag van 2 Junij 1600 op de duinen bij Nieuwpoort verbeeldt, tusschen de legers van den aartshertog Albert en de troepen van de vereenigde provinciën aangevoerd door Prins Maurits. 10 Maart. In het gouvernement Toula, district Kachi- na, hebben de boeren eeuc maatschappij gevormd, welke ten doel heeft niet de gansche onthouding van sterke dranken, maar wel het verbod van in de herbergen te drinken. Elke boer verbindt zich, slechts in zijne woning brande wijn te zullen drinken, en er slechts eene vastgestelde hoe veelheid van aan te koopen. Een boer, die zich in eene herberg had dronken gemaakt, is door hen bij trommelslag en processie door het dorp ge voerd. Op zijne borst had men een groot blad papier gehecht, waarop met groote letters het woord «dronkaard" stond geschreven. 17 Maart. Volgens tijdingen uit den Cancasus, bij het Rnssiche gouvernement ontvangen, heeft de generaal Ewdomidoff met zijn legercorps den 7, 19 Februarij Weden de hoofdstad van Schamyl, belegerd. Deze plaats is versterkt, en het scheen, dat de vijand een hardnekkigen tegenstand wil bieden. Men ziet een uitvoerig rapport omtrent een en ander te gemoet. Op den Mississippi, is het stoomschip Princess op weg van Vicksbury naar New—Orleans tot aan de waterlijn verbrand; van de 400 passagiers is de helft verongelukt of vermist. Een Amerikaansch schrijver bestempelt de gewone ladies, die niet anders weten, dan in Rocing Chairs te zitten, en zich te laten bedienen, als volgt: Een bundel physische hulpeloosheid in kostbare manufacturen gewikkeld. I11N1\EI\LAIN 1). Op jl. Donderdag werd alhier de laatste Nutvergade- ring van het afgeloopen wintersaisoen gehouden. Na afloop der voorloopige werzaamheden werd door den heer Wolters de verhandeling gedaan; waarna bijdragen geleverd werden door de heeren Snellebrant, van Lon, Lan- gerijs, Stammes enz terwijl musiek en zang, door de leden van de zangvereeniging eEuterpe" uitgevoerdeen en ander afwisselden; zoodat deze avond, waar men tot laat genoege- lijk bijeen zat ook wederom voor de leden eene aangename herinnering zal achterlaten. Naar wij vernemen zal er door de Heeren Buziau, violist en C. Coster, pianist, op dingsdag, den 29sten dezer in de Concertzaal van den heer Walraven te Alkmaar, eene soiree musicale gegeven worden. De liefhebbers der edele toonkanst hebben dus een genotvollen avond te wachten, daar het pro gramma, door de Alkm. Cour. van den 22sten dezer medegedeeld, veel belooft en de jeugdige talenten voorzeker den bjjval, elders verkregen, ook dan zullen trachten te verwerven. De verkieziug van één lid voor de Provinciale Staten, in het kiesdistrict Schagen, in plaats van den Heer E. T. Scheltinga W interberg, overleden den 28 Febr. jl. zal op Dingsdag den 5 April a. s. moeten plaats hebben en bij herstemming, zoo die noodig mogt zijn, op Dingsdag den 19 April daaraanvolgende. Naar men verneemt zullen de lotelingen der ligting van 1858, zich op 1 en 2 April a. s. bij hunne korpsen moeten vervoegen. Door den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indië is benoemd, tot adjunct-paardenarts bij het garni zoen te Willem I, de particuliere veearts G. L. Reedijk. Men schrijft uit Napels, 8 Maart: De verleden week was de esuvius het tooneel van een treurig voorval, Een Amerikaan, die meu zeide dat in zijnen handel geruïneerd was, is in tegenwoordigheid eener menigte reizigers in een stroom lava gesprongen, waarin zijn ligchaam schier oogen- blikkelijk verkoolt was. \V ij vernemen, dat de bekende zaak van mej. E., tegen den luit. generaal G.in der minne is afgedaan. Ten gevol ge daarvan is die zaak heden ter rolle van de arrondisse- ments-regtbank alhier geroyeerd. Z. M. de Koning is voornemens, vergezeld van H. M. de Koningin, op Donderdag deu 31 sten dezer maand, de hoofdstad te bezoeken. Onlangs is, onder goedkeuring des Konings, door het Rijk, kosteloos aan de gemeente Franeker afgestaan, het beroemde planetarium van Eysinga, met het huis, waarin het zich bevindt, onder beding, dat van wege de gemeente, voor het onderhoud van het huis en voor het gangbaar houden van het kunstwerk, voortduren de noodige zorg zal worden gedragen.

Schager Courant | 1859 | | pagina 2