Magazijn van Hoeden en Petten. a i»vi:iit i:\ti De ondergeteekende heeft ontvangen, een ruim assortiment extra beste zijde op filten Hoedenvan ƒ3 en hoogerzwarte en gekleurde Pettenzijde en katoenen ZakdoekenGlacé en hertslederen HandschoenenHeerendassenColszijde Houw-Zakdoeken en engelsche Gutta Perclia Regenjassenverder een partij nieuwe dessins van Knoopenen verdere Fournituren. S. KEET. N. B. Bij hem worden Rouwbanden om Hoeden vervaardigd, en zijn Rouwhoeden te bekomen. (237) plantensoorten, op de gemoedstemming uitoefenenwaren reeds in de oudste tijden bekend, maar werden toen slechts bij sommige gelegenheden en door enkele personen gebruikt. Nadat men er echter ingeslaagd was, om in korten tijdop eene gemakkelijke en goedkoope wijze, eene gToote hoeveelheid van zulk eeue vro- lijkmakende vloeistof te vervaardigen, is het mode geworden om daarvan by vele gelegenheden in korten tijd veel te gebruiken, maar de uitwerkselen daarvan hebben zich ook reeds door vele treurige gebeurtenissenzoowel in maatschappelijke als andere betrekkingen kenbaar gemaakt en vele personen een onaangenaam leven berokkend, want wie weet hoevele zuchten en wenschen er niet worden gedaan of door geestelijken, die ondanks hunne welsprekendheid toch moeten zien dat de onzedelijkheid die dochter der sterke dranken, vele menschen al meer en meer bedwelmt; of door ouders die het moeten aanschouwen dat hunne zonen of dochteren? zich zoodanig gedragen of in zulk eenen toestand worden te huis gebragt dat men in angst verkeerd, wat kan behalve hunnen goeden naam misschien nog meer is ontnomen; of door een echtgenoot die moet ondervinden dat haar man de lust tot zijn werk al meer en meer verliest of er onbekwaam voor wordt, het huisselijk genoegen dikwijls verstoort of geheel verwoest, dat sommige harer kinderen ook reeds nei ging gevoelen om het onzedelijk voorbeeld en de onzalige harts tocht van hunnen vader te volgen, of door kinderendie nog beschaamd moeten wegsluipen wanneer zij veracht en bespot worden, omdat zij eenen vader hebben wiens neus steeds rooder, en wiens buik steeds dikker wordt, of eindelijk door gelieven waarvan de eene alweder onder en door de invloed van den sterken drank, zich heeft laten verleiden om den andere eene doodelijke wonde te slaan en toch zijn deze grieven, ondanks de sprekenste en ongelukkigste voorbeelden, ondanks de matig heid- en afschaffingsgenootschappen, ondanks redevoeringen, geschriften, waarschuwingen van geneesheeren die meermalen in de gelegenheid zijn, om de verschrikkelijke ontaarding en verwoesting te aanschouwen die de sterken drank na een te ruim of te lang gebruik op de teedere weefsels van het ligchaam uitoefent, ondanks de eigen overtuiging dat men verkeerd han- deld, niet in staat die vernietiger van zedelijke en ligchamelijke kracht, onschadelijk te maken, zoude dat geen bewijs zijn dat de mensch een vrij werkend wezen is, en zelf de bewerker kan zijn van zijn geluk of ongeluk? want is hij slechts een bloot werktuig, dat niet anders kan dan of kwaad handelen, dan ware het eene onregtvaardigheid hem verantwoordelijk te stellen voor zijne daden, ondervind nu de mensch de onaangename gevolgen van zijne verkeerde handelwijze en wenscht hij daarvan verlost te worden, dan mag hij alleen verhooring zijner wenschen ver wachtten, wanneer hij zijn willen en doen in overeenstemming brengt met hetgeen hij als verbetering wenscht. Een zigtbaar geneesmiddel voor deze kwaal, wanneer zij eenmaal ontwikkeld is bestaat er niet, en dan is zij volkomen ontwikkeld, wanneer wij geen genoegen meer kunnen smaken, of ons aangenaam bezig kunnen houden zonder onder den invloed van den sterken drank te zijn, voor de zulken konde men even goed een gesticht oprigten als voor krankzinnigen en Idioten, dewijl zij ongeneeslijker zijn dan de 2 laatstgenoemdenten zij de wereld die hoe langer zoo meer verlicht, schrander, kunstig en slim wordt, een middel uitvinde, om hem die dat noodig had, van een nieuw zenuwgestel te voorzien, de zenuwen toch waar mede de mensch nu bedeeld is, worden door die aanhoudende overprikkeling spoedig uitgeput, bevend en eindelijk verlamd, daarom ook is de reactie die noodwendig op iedere actie volgen moet, in dit geval altijd van eenen slaperigen aard; en meent gij dat het iets zoude baten al werd er geen droppel sterke drank meer gebrouwen. Ja al verlamden de tongen van alle dronkaards? Reeds heeft men voor eenigen tijd, door distillatie van alcohol, kalk en water eene vloeistof vervaardigddoor welke damp op te snuiven men de zelfde uitwerking in veel korteren tijd ver krijgt, dan door den sterken drank als vloeistof te gebruiken. De sterke drank wordt niet daarom, door zoo velen misbruikt, omdat h^j zoo bijzonder lekker smaakt (want er zijne vele dingen wier smaak als veel edeler en verhevener erkend wordt) maar meer omdat het den mensch zoo schielijk in eene roijale, heroi- que, fantastische, luchtige, grappige, zingende, springende ver liefde, vloekende, vechtende, waggelende, vallende en meer andere stemmingen of positiën kan brengen. Zoo lang veredeling en verbetering van zich zelf en van geheel het menschen geslacht, niet als hoofddoel van ons aanzijn wordt beschouwd, zoo lang zal ook wel de dronkemans waanzin de lachtlust der wereld en bij gevolg de volksgeest voor zich hebben, ik heb ten minsten nog niemand met een bedroefd gelaat of met tranen in de oogen hooren vertellen, die of die was weer zoo dronken als een kraai. Men heeft proeven genomen met dronkaards door hen op te sluiten en bij elke portie eten die zij ontvingen eene zekere hoeveelheid jenever te mengen, dat ging 3 dagen goed, doch al spoedig begonnen zij te vloeken, daarna te bidden om ander eten, tot dat zij zich halstarrig lieten doodhongeren. Een geneesmiddel voor dronkenschap bestaat er niet en dit vervuld ons met medelijden, dewijl zoo velen de sporen der besmetting reeds vertoonen, die meenden nooit vatbaar voor die ziekte te kunnen worden. Het eenige voorbehoedmiddel is geen sterke drank te ge bruiken, want onder deszelfs gebruik recommandeerd het zich wel zoodanig, dat de meesten reeds ziek zijn voor zy het zelf weten. De beste wapenen tegen deze besmettelijke gewoonte zijn eene goed geplaatste en welbegrepen eigenliefde, eerzucht, schaamte, en eene vaste wil, die men nog versterken kan door in overleg met het gezond verstand, die gewoontens na te laten, waardoor het ligchaam gesloopt en de geest uitgedoofd wordt. W. D. Bij W. A. HAZEU, Apothe ker en Chemist te SCHA GEN, zijn steeds verkrijgbaar alle soorten van GENEESMID DELEN voor de ziekte van het VEE. Voorts vele soorten van Eau de Cologne, fijne Toi- letzeepen, best Aromatiek Maag-Elixer, Bisschop, Chocolade in soorten, Poeder Chocolade, Sago's, beste Geconfijte Gember, fijne Specerijen, Zoutbroodjes, Japansche Soija, Seltserwater, Kaaskleursel van Lievendag enz. enz. Debiteert vele middelen uit het Verkoophuis, alsmede met goed gevolg alle THEESOORTEN, uit het bekende huis van van Houweninge en Visser te Gorinchem, uitmun tende in waterhoudendheid en goed van smaak. Ilij neemt Commissiën op voor het huis de Vos en Co. in WIJNENte Haarlem, en is voor directe aanvrage der gebruikelijkste Wijnsoortengenoegzaam voorzien, ter wijl bestellingen daarop ten spoedigste worden uitgevoerd. Voorts fijne LIKEUREN alsDubbele Roode en Witte CuracaoPersicoAnisetteCrème de Rose, en Vanille, Siroop van Punsch, a ƒ1.25 de flesch, fijne Genuaolie, a /I en beste Wijn-azijn, a 15 Cts. de flesch. Slijters genieten een genoegzaam rabat. Prijscouranten gratis verkrijgbaar bij bovengenoemde, die zich voor deze en alle andere artikelen zijner affaire ten vriendelijkste in het vertrouwen zijner geachte begunstigers blijft aan bevelen. (286) Drukkerij t»u P. J. G. DIDERICH.

Schager Courant | 1859 | | pagina 4