31 a n u fa c t u r e n 311. ,1. van 12 engel, SLIJM- k MAAGPILLEN. tc Vcrkoopen: Kiezers in het District Schagen. Hel w»» een volwaxsen en krachlij; gebounden tijger nabij de plaatf, waar wij hem verjaagd hadden, Tonden wij de overblijfselen van een half veralonden buffel Een der jagers had den anderen tijger in het gexigt gebonden, en hij geleidde ona naar de plaats, waarheen dese tjch gewend had. Vooreerst was deopmeking vrnchteloos; men ging in het slijk, en daar de avond viel, nitten eemgen van ons het gevoelen, om de jagt te sluiten, toen wij den olifant van lord 1). met een smarte- iijken schreeuw naar achter tagen springen. De tijger hing aan xijnen staart, nabij den ruggegraat, en verscheurde hem Treeselijk. Lord 1). was in een neteligen toestand, want de verschrikte mahont had xich met den howdah bedekt, en liet xijne voeten twee duim van den tijger hangen; vuur gevende, liep men gevaar hem te dooden. Niettemin morst men een besluit nemen, want de olifant draaide en slingerde langs alle kanten met verschrikkelijk geschreeuw; wij kwamen lord I). ter hnlp; meer dan acht kogels drongen den tijger en 't lijf, aleer bij besloot xijne prooi los te laten. Zijn dood volg de onmiddelijk op xijn val; de olifant, helxij ten gevolge van de beten des tijgers heilij ook door de wonden welke wij hem xonder opxet toebragten, stierf eenige dagen daarna. De jagt was gelukkig geweest; drie tijgers gedood in minder dan drie ure! Dusdanige goede fortuin wordt dagelijks xeldxamer, sedert elk xich met de jagt bemoeit, en dat de landbouw den grond be slaat. De leenwenjagten bieden nog meer belang aan; de aanval is spoediger, xekerder. De leeuw weigert bijna nooit het gevecht misschien omdat er op de plaatsen, waar hij xich gewoonlijk op houdt, geene moerassen en kreupelhout, xoo als bij den tijger, xijn. Een jonge jager had een leeuw gewond, en ging hem een tweede schot toedienen, toen eene beweging zijns olifants hem ten gronde wierp. De leeuw, hoewel verzwakt, greep den jager lusschen xijne klaauwen, zoodat hem geene kans tot behoud overbleef; maar de eerst verschrikte olifant, door ziine geleiders aangehitst, sloeg zijne tromp rondom een boom, en, den leeuw lusschen den boom en den grond omvattende, brak hij hem de leden. Men nam den halfdooden jager op; xijn linkerarm w as gebroken; xiine borst en lendenen wa ren schrikkelijk verscheurd; hij werd niettemin gered, en xijne redding wordt sedert als een buitengewoon voorval aan de jagers verhaald. Herhaaldelijk ia door buitenlandsche en zelf door eenige binnenlandache bladen gesproken over eene verbeterde bereiding der Noord-Hollandsche kazen van den heer Leys. Wij gelooven onze producenten en handelaars genoegen te doenmet de aandacht op het volgende, onlangs in den vreemde verschenen artikel te vestigen: De quaeatie van het verduurzamen van voedingsmiddelen ia belangrijk, vooral als het geldt, de schepen van zelfstandigheden te voorzien, bestemd tot voeding van de equipages ter groote zeevaart. Aan Appcrt, Darcet, Cellier, Blumenthal en anderen, heeft men de middelen tot het verduurzamen van vleesch en melk, aan Challet en Morel Tatio van groenten te danken. Thans is men aan een Hollander het middel verschuldigd tot het verduurzamen van Hollandsche kaas, dat voor de verbruikers even onmisbaar is. Die Hollander is de heer J. Leys, van Amsterdam, welke de kaas niet slechts voor een kort tijdsbestek, maar voor een on- bepaalden duur conserveert, terwijl zijn middel thans als beproefd erkend is, het voedende beginsel der kaas vermeerdert, waardoor zjj bij het ouder worden, in plaats van te verliezen, wint. Zonder tegenspraak is de Hollandsche kaas onder al de verbruikte soorten de beroemdste en gezochtste. De heer Leys heeft op die kaas zijne behandeling toegepast, welker doelmatigheid openbaar erkend is door de jury der wereldtentoonstelling, in 1855 gehouden, en bevestigd wordt door vele berigten van kooplieden en reeders. Zelfs de beroemde scheikundige Payen heeft een voor die gelukkige ontdekkiug zeer gunstig oordeel geveld. Na al die verklaringen, heeft de heer Leys de vruchten van zijne ontdekking, die het gevolg is van talrijke en lang voort gezette pogingen aan den handel in het algemeen onderworpen. De verpakking is een waarborg te meer voor het verduurzamen, naardien elke kaas door een metalen blad is omgeven, waardoor de verdamping van de etherische zelfstandighedendie haar bewaren, wordt voorkomen. Bovendien onderscheidt zich de Hoorn-Leidsche kaas boven de gewone Hollandsche kaassoorten door de hoedanigheid, het verduurzamen, de zuinigheid, het noodeloos maken der oppassing, en het gemakin de verzending ter land en ter zee. Naar wij hebben vernomen, zal de uitvinding thans hier te lande op zulk eene schaal worden geëxploiteerd, dat de handel in de gelegenheid zal zijn, hare eigenschappen en voordeelen geheel te leeren kennen, waardoor men haar ook hier te lande naar waarde zal kunnen schatten. In een Fransch letterkundig tijdschrift wordt een voorval medegedeeld't welk een nieuw voordeel doet uitkomen, dat de tegenwoordige wet op de brievenposterij ook in ons land soms kan aanbrengen. Het berigt luidt als volgt: In een dorpje, gelegen in de provincie Lotharingen, had zich een klompenmaker eene diepe snede in de hand toege- bragt, waaruit het bloed in zeer hevigen graad stroomde. Hij was ver van de plaats verwijderd, waar hij geneeskundige hulp zoude kunnen bekomen, om die gevaarlijke bloedvloeijing te doen ophouden. Op weg derwaarts ontmoette hij den postbode, aan wien hij zijne wond liet zien. Deze hield hem staande, nam uit zijne bus strooken postzegeltjes, en legde twee van die reepjes kruiswijze op de wond. Aanvankelijk was de bloedstroom te sterk tegen het verband, maar toen de bode twee verscbe strooken met postzegels op de wond had gelegd, bleef het verband stevig vastgehecht. Drie dagen later was de wond genoegzaam geheeld; de kosten dier genezing bedroegen 3 fr. 60 centimes. A DVE BI T KA'Tl KA' Men is van meening, om op Dingsdag, "y den lOden Mei 1859, des middags, ten twaalf ure, in het logemeut Veerburg", in den Anna Paulowna Poldergemeente Zjpe in het openbaar Het regt van Opstal van Grond, gelegen in den Anna Paulowna Polder, gemeente Zjpe, benevens al de Gebouwen en Getimmerten op dien grond aanwezig, kadaster Sectie I, JY?,. 42(5 en 427, ter grootte van 23 Roeden, 20 Ellen, behoorende aan en gebruikt en bewoond wordende door I. E. H. WULFEKAMMER, aan de Kleixe Sluis, in den Anna Paulowna Polder. Breeder bij billetten omschreven. Nadere informatiën zijn te bekomen ten kantore van den Notaris Abr, P. de LANGE te Scloorldam. (248) De ondergeteekende maakt het geachte publiek bekend, dat hij aangekregen heeft een groote sortering Tulle en Neteldoek voor gordijnen, Kraagjes, Mutsen LintenKantenenz. Ook zijn bij hem te verkrijgen koopjes in Satins de Laine en andere kleedjesstoffen, alsmede eene groote partij mode Petten, Italiaansche en Castoren Hoe den; alle soorten van mans- en vrouwen Schoenen enz. enz. (247) Verzoeke UEds. gunst en recomandatie. Schapen, 12 April C. BöTTGER. Zoo er immer reden bestaat, om iemand, tot het be noemen van Lid, voor de PROVINCIALE STATEN in dit gewest, aan te bevelen; dan voorzeker, is zulks thans het geval. Onze Eilanden in de Noordzee, worden bijna alle bij de PROVINCIALE STATEN vertegenwoordigd, behalve Wieringen. Kiest derhalven bij de aanstaande herstemming, den verdienstelijken Heer: Burgemeester te Wieringen. (246) Namens een aantal kiezers. Deze Pillendie, sints vele jaren met het beste gevolg, tegen de Slijm en als Maagversterkend gebruikt worden, door hare zachte werking de Spijsvertering zeer bevorderenbijzonder goed tegen de Gal en zeer zacht Laxerend zijn, zijn tegen 32j Cents het doosje, met berigt van het gebruik, verkrijgbaar door tusschenkomst van(249) Schagen, S. B Tan Lon. Winkel, J. Ameliswaard. IVogmeer, wed. Buot. 't Zand, J. Stam. Zijpcrsluit, A. v. d. Meuleo. Alkmaar, H. Sch reuder. Broek op Langedijk, Q. Wageman, Hoorn, E. Kuaveo. Koedijk, G. Slesker. McdemblikK. Knap. Aieuue A itdorp, J. Groot. Drokkerij Tan P. J. G. DIDERICH te Schagen.

Schager Courant | 1859 | | pagina 4