ALGEMEEN NIEUWS-, ADVER- TENTIE- EN LANDBOUWBLAD. (Derde Jaargang.) N°. 82. &U* Ao. 1859. DONDERDAG 21 APRIL. UITGEVER P. J. G. DIDERICH. BEKENDMAKING- BUITEN L A N I) ENGELAND. Londen, 10 April. Eergisteren is hier in publieke vei ling voor fC. St. 1000 verkocht een diamanten slot, dat door .odewijk XIV aan een der voornaamste personen van zijn hof ten geschenke gegeven was. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. SCHAGER COURANT. AstnujminïSfiajaa Tim aan laiUHiiim Voor Sc hagenf I.OO. Fr» nco per post door het geheele Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. II rl even Franco. ïïli'S 122 üi723l'J3im2VJ t Vaneen tot vijf regels behalte de 35 cents regelregtf 0 Iedere regel meerder0.15. Groote Letter» naar de ruimte die tij beslaan. De Burgemeester van Schagen. Mankt bekend, dat de gemeente school en de onderwijzers woning, eene buitengewone reparatie behoevende, de aanbe steding daar van zal plaats hebben, ten raadhuize op Donder dag den 28 April des middags ten 12 ure. Van af Donderdag den 21 dezer, ligt het bestek op de Secretarie, ter lezing. Schagen den 18 April 1859 De Burgemeester room. H. R. DE MEÊR. BEKENDMAKING- De Burgemeester van Schagen. Verwittigt, belanghebbenden, met het oog op Art. 23 van het policie reglement voor deze gemeente, dat vóór dit jaar de verhuisdag is bepaald op 2 Mei. Schagen den 18 April 1859. De Burgemeester voorn. H. R. DE MEÈR. 11 April. Volgens waarnemingen, heeft er in Schot land, sedert het bewoond is, eene rijzing van 15 tot 30 voet des bodems plaats gehad. Nabij de stad Neath in Walles heeft in eene kolen mijn eene vreeselijke ramp plaats gehad, ten gevolge van het met zoo veel gemeld binnenstroomen van het water uit een verlaten mijngang, dat men, in weerwil van het snelste werken der stoommachine, tot het ophalen van den bak bestemd, slechts 55 mannen en knapen benevens 2 paarden kon redden, terwijl 25 personen moesten achtergelaten wor den, welke, naar men vreest, verdronken zijn. 12 April. Omtrent den ingenieur Limnell, een zacht moedig, beschaafd en zeer kundig man, die, na in Sardinië het toezigt te hebben gehad bij het aanleggen van den Victor-Einmanuel spoorweg, en naar Engelsch Indie beroe pen te zijn voor het aanleggen van een spoorweg aldaar, is het volgende ijselijke berigt ontvangen. Op 26 Febr. laatst leden werd hij en een hoofd-ingenieur dien hij vergezelde, door eene bende opstandelingen gevat. De laatstgenoemde werd dadelijk onthoofd. Daarna werd de heer Limnell door zweepslagen gedurende drie uren voor hen uitgedreven, waarbij hij gedwongen was, het bloedige hoofd zijns vriends in de handen te drageu. Door vermoeijenis, ziels- en lig- chaamssmarten uitgeput, viel hij eindelijk neder, waarop ook zijn hoofd werd afgeslagen. Parij 8, 10 April. Onlangs is door de dagbladen gemeld, dat de heer Lamartine door eene dame, die hem geheel on bekend was, tot universeel erfgenaam was gesteld. Dit feit is volkomen waar. Mejufrouw Martin, uit het departement Orne, is de erflaatster en hare nalatenschap beloopt meer dan 200,000 francs. Zoodra de heer de Lamartine dit ver nam, liet hij door een notaris onderzoek hiernaar doen, en- vernam dat mejnvronw Martin een broeder, eene zuster en eene jendige nicht, die allen in min voordeelige financiële omstandigheden verkeerden, onterfd had. De edele man heeft thans van de nalatenschap afstand gedaan, zoodat de nabe staanden in het regtmatig bezit daarvan zijn gekomen. Een paar maanden geleden stikte iemand des nachts, doordat er een lek in de gas-pijp was ontstaan. De regtbank had dezer dagen in dit geval over een eisch tot schadeloos stelling te beslissen, dat het bestuur van het gasfabriek werd aangedaan door. de erfgenaam, zal menigeen den ken. Volstrekt niet; deze treuren en hebben den rouw aan genomen. De eigenaar van het huis was echter van meening dat, nn iemand in zijn huis op zulk eene ongelukkige wijze om het leven is gekomen, niemand huurder daarvan zal willen zijn, en eischte eene vrij hooge schadevergoeding. De regtbank heeft echter het gezond verstand, niet aan dit nieuwe beginsel van het eigendomsregt willen opofferen, en den eisch ontzegd. 12 April. Het groote geheim der luchtvaart is, naar men zegt, thans werkelijk uitgevonden. De heer Meunier heeft namelijk een werktuig in het Balais de Vinduslrie ten toon gesteld, waarmede men zich vrijelijk in de lucht bewe gen kan. Het werktuig heeft den vorm van een grooten en langwerpigen vischis met gas gevulden van zijstukken voorzien, waarmede men zich willekeurig naar alle rigtingen kan bewegen. Weldra zullen met. deze machine in het open baar proeven worden genomen. 13 April. De Fransche troepen gaan voort zich aan den voet der Alpen op te hoopen, en indien den oorlog uitbrak, zou men daar meer dan 160,000 man bijeenvinden. Weenen, 11 April. Het bevestigd zich dat in Besara- bië troepen worden geconcentreerd. Met zekerheid wordt gemeld, dat alle verlofgangers van het leger onder de wapenen zijn geroepen, terwijl ook de reserve van 1850 zich bij de nieuwe corpsen zal voegen die naar Italië bestemd zijn. Berlijn, 14 April. Bij alle takken der Pruissiscbe artil lerie heerscht thans eene bijzondere bedrijvigheid. Gisteren zijn acht 12ponders met de daarbij behoorende ammunitie wagens van hier naar Wesel gezonden. Ook naar Dantzig is eene zoodanige batterij met toebehooren verzonden. BELGIË- Brussel, 12 April. Bij gelegenheid dat onlangs te Duin kerken en te Aire verscheidenen menschen door het eten van mosselen vergiftigd zijn geworden, en eenige van hen zelfs het eten van deze vischsoort met den dood bekocht hebben, is het niet onbelangrijk cenige voorzorgen op te geven, welke dienen om hunne goede of slechte hoedanig heden te doen kennen. Daartoe wordt in den ketel, waarin de mosselen worden gekookt, een zilveren lepeltje gestokeu, bij aldien het zuiver blijft, is dit teekeu dat het voedsel ge zond is; zoo de lepel daar en tegen zwart wordt, moet men zich wel wachten de mosselen te eten. Zoodra men zich ove rigens na het eten van mosselen ziek gevoelt, moet men spoedig een braakmiddel innemen, zelfs vóór de komst van den doctor, dien men niet altijd te huis vindt. 14 ApriL In het Trappisten klooster te Forges zijn de superieur en eenige broeders gearresteerd en door eenige gendarmes naar den kerker gebragt onder beschuldiging van aanslag tegen de zeden op knapen, welke zich in hunne in- rigting tot onderwijs bevonden. De zaak heeft hier diepen in druk gemaakt. Een der beschuldigden moet reeds hebben be kend. Door den ambtsijver van een vrederegter, die voor eeni-

Schager Courant | 1859 | | pagina 1