Luik, 10 April. De gelukkige bezitter van het briefje, waarop de prijs van 100,000 francs in de loterij fto/re Dame ■de la Garde was gevallen, heeft zich thans, nadat de trekking reeds lang was afgeloopen, eindelijk bekend gemaakt, en wel in een brief aan den burgemeester van Marseille, wien bij daarbij kennis gaf, dat hij, zoodra liet maar eerst eene poos fraai weder was geweest, bij gelegenheid die som wel eens in ontvangst zou komen nemen. ITALIË- Turijn, 11 April. Uit Milaan wordt gemeldt: Te Coni en te Saviglione bevindt zich liet schoone corps vrijwillige jazers der Alpen; zij zijn goed gewapend en gedisciplineerd en houden iederen dag exercitiën. In alle regimenten wedij veren de vrijwilligers met de soldaten in ijver en oppassend heid. Livorno, 13 April. Uit Sienna heeft men berigt ontvan gen, dat aldaar gisteren naar men meent, geteld te hebben, 21 aardschuddingen hebben plaats gehad, ten gevolge waar van de verschrikte bevolking de stad ontvlugt. is. Tot hiertoe had men geen verlies van menschenlevens te betreuren. RUSLAND. Helsingfors, 1 April. Een telegram uit St. Petersburg, dd. 14 April, meldt, dat er berigten zijn ontvangen van den Kaukasus, in houdende, dat twee duizend inboorlingen tot 'het Russische kamp zijn overgegaan, ten gevolge van de nederlaag, door generaal Wrangel aan den vijand op diens linkervleugel tocgebragt. Te Wede werden de belegerings werkzaamheden, in weerwil van het slechte weder, voortge zet. De landverhuizing der Circassiers naar Rusland duurt voort.De nieuwe Fransche gezant, de hertog van Monte- bello, werd deu 9den door keizer Alexander ten gehoore ontvangen. Schagen, 20 April 1859. Alkmaar, 15 April. Men verneemt, dat de Maaudag- schc wekelijksche veemarkt alhier op den tweeden Maandag in de maand Mei a. s. geopend zal worden. NEÊRLANDSCH INDIË. ge da eren eene verzegeling moets doen, werd ook het vertrek, waarin de doode lag, onder bescherming van liet rijkszegel «esteld. Toen men nu de toebereidselen der bcgrafeuis wilde traan maken, was men genoodzaakt eenigen tijd en moeite te besteden, om door de bevoegde magt met liet afnemen der zcsdls in de gelegenheid te worden gesteld, het lijk naar de laatste rustplaats te brengen, zonder dat het op den inven taris verscheen. Er bevinden zich hier reeds meer dan 5000 Croaten; zij zijn zeer slecht gedisciplineerd en loopen de winkels binnen, waar zij alles stelen, wat hun voor de hand ligtgisteren zijn er Croaten naar Pavia gezonden. De lijn van den Adda is versterkt. n i iv i: \j i\ i>. Hoezeer men niet verneemt, dat in ons land, even als in de aangrenzende rijkengroote voorzorgsmaatregelen worden genomen in deze tijden van wankeling en onlusten, is het echter niet te ontkennen, dat alle laken- en wollenstof- fen, binnenlandsch fabriekaat, eene aanzienlijke verhooging iii prijs hebben ondergaanhetgeen volgens deskundigen móet toegeschreven worden aan de bijzonder groote bestel lingen die de laatste 2 maanden van rijkswege bij onder scheidene fabriekanten zijn gedaan. In de gemeente Almkerk en Emmichoven heeft men reeds voor de 17de maal een beroep op een predikant uit - gebragt. Op Zondag lOdezer vernamen eenige ingezetenen van Groningen, dat zekere persoon de deur en de ramen zijner woningen toespijkerde, en kort daarna een kermend geluid, dat uit het huis voortkwam. Men vermoedde, dat het Ojarig nichtje van den bewoner, dat door hem in zijne woning was opgenomen en aan zijn gezag toevertrouwddaar hare moe der was overleden en haar vader in het hospitaal verpleegd werd, en hetwelk bovendien een der armen verlamd heeft, door hem werd mishandeld. Men opende de deur met geweld en bevond toen, dat het kind op de gruwelijkste wijze door hem verwond was. Daarenboven had de booswicht haar den linkerarm gebroken. De dader is in verzekerde bewaring gebragt terwijl het kind onmiddelijk hulp werd verleend. Met genoegen vernemen wij, dat bij het Ministerie van Buiteul. Zaken dezer dagen eene. aanschrijving is ont vangen, dat de schilderij, van A. van der Werff, onlangs in het Rijks-Museum ontvreemd, door de politie te Londen is aangehouden. Wij kunnen er bijvoegen, dat de schilderij reeds naar Nederland is verzonden. Het Provinciaal Geregtshof van Zuid-Holland heeft op 16 dezer uitspraak gedaau in de zaak van den generaal Gunckel, beschuldigd van vergiftiging. Het arrest strekt tot schuldigverklaring aan vergiftiging, en veroordeeling tot de straffe des doods, uit te voeren te s' Gravenhage. Utrecht, 14 April. Eindelijk is hier aangekomen het nieuwe uurwerk voor deu Dom, waarvan de vervaardiging opgedragen was aan den heer Borrel, te Parijs, die zieh in zijn vak een Europeschen roem verworven heeft. Yoorloopig is dit uurwerk in een der stadslocalen opgesteld, en in gang gebragt. Dage lijks wordt het door deskundigen en wetenschappelijke man nen bezocht, die constructie en uitvoering hoogelijk roemen. Zoo zal dan eerlang Utrechts grijze Dom, midden in onze stad, midden in onze provincie en middcu in ons land gelegen, versierd zijn met een uurwerk, dat den tijd zal aangeven, die zoo kostbaar is, bij de zoo sterk versnelde middelen van ver voer. De Socr. Coer. meldt liet volgende: Levert de wereldgeschiedenis ontelbare voorbeelden van roenschc- lijke wreedheid, ter zake van boosheid, straf en wraak veroorzaakt, ook in het {jouverneraent van Makassar heeft onlangs een voorval plaats gehad, dat getuigt, wat de gevolgen vau opgewondenheid, van een amok zijn. Keu inlander aldaar maakte amok. Eene prinses, zoo zegt men, werd door hem vermoord. Hij werd daarop gevat eu gebonden. Vrceselijk was de straf, die hij daarvoor moest ondergaan, en ver regaande bloeddorstig de wraak, die zijne familie daarom vervolgde. Eerst sneed men hem de oogleden af en liet men hem toen een paar uren te pronk, geheel ongedekt, in de brandende zon slaan. Daarna sneed cn kapte men hem elk zijner ledematen, niet één uit gezonderd, een voor een af, en liet men hem toen eenigen tijd alzóó, geheel verminkt, in dien deerniswaardigen. akeligen toestand, op den grond liggen; vervolgens maakte men hem geheel af, zoodat zijn bitter lijden ophield. 31.iar eene dusdanige straf, eene zoodanige wreedheid was nog niet genoeg; de wraak strekte zich ook tot zijne bekende, aanwezige familie uit. Zijne aan dien amok zeker geheel onschuldige moeder, zijne vrouw en kinderen, waaronder een wicht van slechts ongeveer één jaar oud, werden vermoord, om zoo, gelijk men meent, diens geslacht geheel uit te roeijcu, een bepaalden, af- doenden eu waarschuwenden maatregel tegen eiken amokmaker te nemen, en dus eeu diepen indruk, een bijblijreiidcn afschrik in tc boezemen. Maar waarom trof juist het moordtuig die prinses was het haro schuld, of was zij toevalliger, ongelukkiger wijze het slagtoffer van dien amokP Is voorgeschreven straf, wraakoefening, billijk, regtvaardig, men- schelijk? Hebben er in dc beschaafde wereld geene dergelijke, nog wreedaardiger voorvallen plaats gevonden, niet ter oorzake van amok Dat elk onpartijdig, daartoe bevoegd regter oordeele. Het is voorzeker niet te verwonderen, dat ongehoorde wreedheden onder in ons oog on beschaafde volken plaats hebben, maar dat zij, die tot de beschaafde natiën behooren, ook daden kunnen plegen, of doen uitvoeren, die geheel onreglvauidigonroenschelijk en gruwelijk zijn, staat inet bloedige letters onuitwischbaar in de geschiedrolleu opgetcekcnd. VERGADERING van den GEMEENTERAAD. Zitting van 16 April IS59. Afwezig gebleven de lieer Cs. de Pater. Dc vergadering werd door den lieer Burgemeester geopend en voorgezeten. Waarna door ZEA. werd ter tafel gebragt, vijf^bij hem ingekomen Adressen van ingezetenen dezer ge meente, die ten gevolge van de gedane oproeping zich aan bieden tot de betrekking van marktmeester alhier zijnde van de volgende personen, als: B. Hovenier, J. Ondshoorn, Cs. de Vries, A. Meijer en W. Ileszler. Na eenige beraadslaging over de weder vervulling der voornoemde betrekking werd bepaald, uit de voornoemde sollicitanten een drietal te for meren waartoe bij besloten briefjes geprocedeerd e:i daarbij in aanmerking kwamen J. Oudshoorn, Cs. de Vries eu W. Heszier. Bij de stemming ter verkiezing vau den marktmeester uit deze drie personen verkregen Cs. de Vries en W. Ileszler, ieder drie stemmen zoodat de stemmen staakten, alzoo werd bepaald om het lot te doen beslissen wie hunner de benoem de zoude zijn, waartoe twee gelijke briefjes, elk hunnen naam behelzende in eene bus werden gestoken waarvan het eerst uitkomende de benoemde zoude zijn waarop het lot gunstig viel op W. Heszier die alzoo benoemd werd tot marktmees ter met bepaling dat hij met 1° Mei a. s. in functie zal tre den. Een der leden zijn verlangen te kennen gevende dat in de instructie voor den marktmeester de bepaling zal worden opgenomen dat de benoeming geschiedt tot weder opzeggens werd zulks algemeen goedgekeurd. In het stembureau voor de herstemming van een lid voor de Provinciale Staten in dit kiesdistrict, die plaats zal heb ben op Dingsdag den 19e dezer tusschen de Heeren P. Hulst en Mr. J. van Heugel, zijn benoemd tot stemopne- mer3 de Heeren W. Vader en C. de Heer. Verder tot de regeling der stembureanx voorde volgende verkiezingen over gaande zijn voor de verkiezing op lo. Mei aanstaande van twee leden voor de Provinciale Staten tot stemopnemers benoemd de Iieeren E. Hoekstra en Cs. Kruijer en voor de daar opvolgende verkiezing van leden voor de gemeenteraad de Heereu Dk. Timmerman en Cs. de Pater,

Schager Courant | 1859 | | pagina 2