belgië. itTlië: rusland. millioen patronen te verzenden zijn 300 paarden coodig. Tot nn toe zijn er 10 millioen naar ItaFe verzonden, waar toe dus 3000 paarden zijn gebruikt. Deze groote menigte patronen, gepaard met de juistheid der tegenwoordige gewe ren. geeft een treurig begrip van de vernieling, die het l ran- sehe leger kan toebrengen; want het is niet meer, de tijd toen iedere gesneuvelde vijand bijna even zoo vele kogels kostte, als hij zwaar was. Thans zou men bijna kunnen zeg gen dat ieder schot treft. 20 Mei. Gisteren vloog een korporaal in aller ijl ineene fincre. „Waarheen"? vraagde de koetsier. „Naar den Roem De koetsier haalde de schouders op, om te kennen te geven, dat hij die plaats niet kende. „Ezelriep de korporaal hem diiftig toe, „weet gij dan niet waar het station van den spoorweg naar Lyon ligt"? Eene dépêche uit Algerië berigt, dat er eene oproerige be- wegiug in de proviucie Constantine heerscht; dit haart echter geene ongerustheid, daar er mngt genoeg aanwezig is om de orde te herstellen. De keizerin heeft thans voor de tweede maal een prach tig bouquet vau Piëmontesche dames uit Genua ontvangen. De markiezin de Villamariua, heeft het aan H. M. over handigd, en namens de dames in Piëmont, de keizerin van hare hoogachting verzekerd. 22 Mei. De Moniteur bevat het volgende bulletin uit AUessandria. Er zijn 5 a 600 Eranschen gesneuveld. Generaal Beauret, de •commandant Duchet zijn gedood en drie colonels Delespart, de Belfond eu Dumenil, henevens de commandanten Lacretella en Fe nis ca zijn gewond. Het verlies des vijands bedraagt meer dan 2000, terwijl er 200 man en 1 colonel zijn gevangen genomen. De keizer heeft de hospitalen te Voghera bezocht, waar zicli zoo wel Oostenrijksclie als Fransche gewonden bevinden, die allen met dezelfde zorg behandeld worden. In Piccadily is tegenwoordig een sprekende visch te zien. Dit is ontegenzeggelijk eene vertooning waarvan slechts zelden voorbeelden ziin gezien. De bier bedoelde visch is eigenlijk een zeekat. Het spraakvermogen van dit dier ver dient echter niet dien brominenden ophef, welken de eige naar er van maakt, want men hoort geen ander geluid dan -mama doch dit dan ook zeer duidelijk. Het dier is overigens goed gedresseerd, strekkende liet de regter- of linkerhand (éigen vin) uit wanneer men zulks verzoekt; liet gaat regtop Zitten, kust zijne meester, opent den mond, enz., op com- imando. DUITSCHLAND. Wennen, 15 Mei. Onderscheidene burgers hebben alhier voor een bedrag van fl. 1000 ingeschreven, bestemd om aan dien sokfeat te ivorden vereerd, die het eerste vijandelijke vaandel zal hebben veroveid, terwijl een Gallicisch edelman eene som van 100 ducaten heeft aangewezen voor de leger- nfdeeling,-d«c het eerste vijandelijke kanon met getrokken loop buit.maakt. Uit Ccastantinopel wordt gemeld, dat ook de vloot het bevel tot-strijdvaardigheid heeft ontvangen. Binnen twee weken moet zij geheel uitgerust zijn, om in zee te kunneu steken. Daar de Porte in den laatsten tijd veel aan de vloot gedaan heeft, •terwijl daarentegen de Russische marine in de Zwarte zee zeer zwak is, zoo acht men de Turksche vloot steric genoeg, om die zee te beheerscheu. L6 Mei. Naar luid van eene correspondentie in een Russiseh blad, mankt Oostenrijk buitengewone toerustingen om Cattaro zoowel tegen een aanval van Frankrijk aan de zeezijde, als tegen eene overrompeling door de Montene- grijnen te beveiligen; van de kust af tot aan de grenzen van vorst Daniëlö's grondgebied, is eene doorloopende rij verde digingswerken .opgerigt, en de weg naar Cettinje wordt door eene ontzagwekkende redoute beheerscht. 19 Mei. De Ui en er Zeilvvg meldt, dat de Noordsclie brik A/ma, komende van Veuetie, door een Fransch fregat is aangehouden eu gevisiteerd, en daarbij de verklaring ont ving, dat alle Oostenrijksche havens behalve Triest eu An- eona in staat van blokkade verkeerden. De commandeur der vesting van Veuetie had nog geen zoodanige verklaring ontvangen. De Fransche schepen voor Veuetie hebben reeds 12 vaartuigen genomen. Bij Cattaro zijn 15 Fransche oor logschepen verschenen. De vloot van Malta was zeilklaar ;naar Génna. 20 Mei. De banus van croatië, Jellachich, is in den afgeloopen nacht te Agram overleden. Berlijn, 10 Mei. In de akademie der wetenschappen zal eene lijkplegtigheid ter eere van wijlen Alex. v. Humboldt plaats hebben. Frankfort, 15 Mei. Te Steyrhad dezer dagen eene zeld zame lijkplegtigheid plaats, namelijk de gemeenschappelijke teraardebestelling van een echtpaar, dat te zamen 188 jaren telde en dat, na eene 58 jarige, gelukkige echtvereeniging, op een en denzelfden dag is overleden. 16 Mei. Uit de Palts berigt men, dat de lakenfabrie- kanten vóór 1 Julij e. k. hunne voor het leger aangenomen bestellingen moeten afgeleverd hebben Bij de op den 5den dezer te Gaildorf (Wnrtember»; gehouden keuriug van de dienstpligtigen bij de landweer, 'deed een onder die gemeente wonende, 69jarige veteraan ten raadhuize het verzoek, dat men hem aan de keuringzou onderwerpen, naardien hij voornemens was, zich nogmaals onder de wapenen te begeven en tegen de Franschen te kampen. 17 Mei. H. M. de Koningin der Nederlanden is dezer dagen te Stuttgart aangekomen en, ten bezoekeder konink- lijke familie, aan het slot aldaar afgestapt. Brussel, 16 Mei. Onder de leerlingen aan de teeken- akademie te Antwerpen, bevindt zich een persoon, ïeln ge- naamd, die zonder armen geboren is, doch met de voeten zoo fijn en juist teekent, dat men bij het aanschouwen van zijne kunststukken waarlijk het gebrek van den kunstenaar niet zon vermoeden. Op de brug van den vischmarkt alhier zit een 87jarige grijsaard, die slijpsteenenleijen, griften en nog eeuige andere artikelen verkoopt. Bijna 75 jaren zijn verloopen, sedert hij zich daar voor het eerst nederzette; het was namelijk op den UdenMei 1785, dat hij, 13 jaren oud, zijne koopwaar aldaar den voorbijganger begon aan te bie den. Sedert is dit bedrijf onafgebroken tot heden door hem voortgezet. Turijn, 17 Mei. De Oostenrijkers hebben Vercelli voor goed verlaten; want zij hebben twee bogen van de prachtigste brug om geheel Italië doen springen. Deze brug heef.t 2 milli oen 400,000 francs gekost. Volgens de Presse, zou te Turijn een Grieksche officier aangekomen zijn, om aan de Piëmontezen het aanbod te doen van een Grieksch legioen. Een stoomboot is ter zijne beschikking gesteld, om de Grieksche vrijwilligers af te halen. 18 Mei. Aangaande den zelfmoord van graaf Sforza van Milaan, wordt het volgende berigt. Ilij was aide-de- camp van generaal Fanti en deze had hem den raad gegeven zijn ontslag uit de militaire dienst te nemen, ten einde voor zijne gezondheid beter te kunnen zorg dragen. De graaf zag daarin eene kwetsing zijner eer en sprong uit wanhoop te Turijn uit het venster. 19 Mei. Het dienstnemen der vrijwilligers van geheel Italië bij ons dapper leger heeft niet opgehouden, of is niet verraiuderd. Dagelijks ontvangen de wervingsbureaux van 100 tot 150 jongelingen van alle klassen. Die boven de 26 jaren zijn worden bij het legioen van Garibaldi ingelijfd. Dezer dagen nam graaf Grivelli, van Milaan, als gewoon soldaat dienst; de man is 56 jaren oud, is huisvader en bezit eeue fortuin, welke op meer dan 2 millioeuen geschat wordt. Een huisvader, die twee maanden geleden dagelijks zijne t ien kinderen aan tafel vereenigde, beeft thans nog zijn jongste zoon alleen bij zich; deze laatste is ontroostbaar, omdat men zijne diensten, uit hoofde van zijne jeugd heeft geweigerd; hij is slechts 12 jaren oud. De zucht om dienst te nemen, strekt zich zelfs uit tot de Italianen, die 'zich in de verst-afgelegen landen bevinden. Uit Constantiuopel en Griekenland zijn meer dan 300 vrijwilligers aangekomen. St. Petersburg, 6 Mei Men verzekert, dat generaal Rostowzow, die door den keizer met de zaak der emancipa tie van de boeren belast is, zulke krachtige en afdoende maatregelen heeft genomen, dat de vrijmaking reeds in de maand Oetober een aanvang zal nemen, en in de maand Maart zal moeten voltooid zijn. De Russische dagbladen slaan thans een toon aan, die alles behalve sporen draagt van sympathie voor Oosten rijk. Algemeen drukken zij den wensch uit, dat de oorlog tot Italië moge beperkt blijven. 12 Mei. Het grootsche monument voor wijlen keizer Nicolaas, zal naar alle waarschijnlijkheid in het begin der maand Julij worden onthuld. Men gelooft, dat alle vorste lijke huizen, die aan het onze verwant zijn, vertegenwo°r* digers bij die plegtigheid zullen zenden. 14 Mei. De officiële bladen, en onder anderen ook het half-officiele kritisch-militaire blad, de Invalide Bnsse, be- vatten eene afkeurende beoordeeling der Strategische opera- tiëu van het Oostenrijksche leger in Italië. Teder verloren oogenblik—zegt laatstgenoemd blad— zal hun duur te staan komen, want hunne vijanden zijn moedig, doortastend, zelf" standig, bekwaam en levendig in hunne bewegingen. Denu' merieke kracht was tot hiertoe aan de zijde van Oostennj

Schager Courant | 1859 | | pagina 2