Bern, 19 Mei. Men berigt uit Weenen, dat generaal Guylay aan zijne regering heeft kennis gegeven, dat de ge- ëischte requisitiën zonder eenig resultaat waren gebleven. De levensmiddelen beginnen te ontbreken, en de tegenwoor dige positie van het Oostenrijksche leger is slechts nog gedurende hoogstens 14 dagen houdbaar. Schagen, 25 Mei 1859. Alkmaar, 16 Mei. Het op de Maandagsehc veemarkt aan te voeren vee is thans van invoerregten en formaliteiten aan de poorten vrijgesteld, welke bepaling die markt, voor de eerste maal reeds vrij goed bezocht, zeer zeker zal doen toenemen. 's Gravenhage, 18 Mei. H. K." H. Prinses Marianne heeft aan onderscheidene noodlijdenden te Voorburg en ook in deze stad, weder onderstand doen uitreiken. Ook zijn eenige vaders van talrijke huisgezinnen, tot den behoeftigeu stand behoorende, en die daarom verzocht hadden, als ar beiders op baar buitenverblijf Rusthof in dienst gesteld. Wijhe, 15 Mei. Men meldt ons uit Leeuwarden de vol gende koddige gebeurtenis. Een zeer behoeftig man speelde in de thans trekkende staatsloterij, hetgeen hij voor zijne vrouw gebeira wilde houden, en had het geluk, dat hem de kapitale prijs van 25,000 ten deel viel. Toen de man zulks aatt zijne vrouw verhaalde, zeide hem deze, dat zij juist gisteren een briefje bij den collecteur gebaald had, hetwelk zij voor hem geheim wilde houden. De man naar het nom- mcr vragende, zag tot zijne groote vreugde dat dit jnist het zelfde was als het zijne eu verhaalde zulks aan zijne vrouw, die terstond het geld ging halen, en voor haar aandeel] zijnde j'T, dadelijk effecten kocht. Woerden, 17 Mei. In s Rijks gevangenis alhier wordt eene groote hoeveelheid tenten-doek vervaardigd, bestemd voor het leger. HIRGERLIikE STAM). Geboren, 20 Mei. K. z. van P. Biesboer en A. Jongejsn; L. d. van J. Oudslioorn en D. Akerboom; A. d. van J. Korver en M. Bouwen; 21 dito. E. F. d. van F. Qnax en A. Bakker; docli niet eiken dag wordt ook in dit opzigt het verschil in evenwigt tusschen heide strijdvoerende partijen geringer. ZWITSER LA¥D Dezer dagen is een bataillon uil Bern, dat over den St. Gottliard trok, aan een groot gevaar ontsnapt; te naaawernood was het namelijk eene zeer gevaarlijke plek voorbij, of eene vree- selijke sneeuwlawine stortte naar beneden, waaronder de pas doorloopen straten oogenblikkelijk werden bedolven. Hl reN EM A~K l>. Heden heeft alhier de opening der, ter herstemming van een lid der Provinciale Staten tusschen de heeren Hulst, van Hengel en Muller, op gisteren ingeleverde stembrief jes plaats gehad, 397 billetten waren ingeleverd waarvan 4 van onwaarde, de heer Hulst bekwam 205 de heer van Hengel 169 en de heer Muller 19 stemmen, zoodat de heer Ph. Hulst met de meeste stemmen tot lid voor de Provinciale Staten van Noord-Holland voor dit hoofdkies district is verkozen. Wij lezen in het Stirinaamsch weekblad van den 17den April het volgende: //Sedert den 10 December a. p. had de heer Stoltc, land drost te Coronie eene abomaslang, ter lengte van ruim 20 voeten en van eene ontzaggelijke dikte. Deze slang was aldaar in het bosch zonder eenige de minste moeite gevan gen. Van af 10 December tot en met 6 April jl. weigerde die slang eenig voedsel te gebruiken, en bleef gedurende den tijd steeds onbewegelijk liggen, maar hoe groot was de ver wondering toen op den 6 April jl. deze slang 12 jongen ie der ter lengte vAn 1 el en ter dikte van 2 vingeren ter wereld bragt." Iu de gemeente Zijpe had een treurig voorval plaats, Zekere B.koopman in manufacturen, nu en dan aan toevallen lijdende, dezer dagen zijne vrouw van de Keinsemer- brug willende af halen, is, terwijl hij denkelijk weder door een toeval werd overvallen in het water geraakt en jammerlijk ver dronken. Zijne vrouw en drie kinderen betreuren in hem een oppassend en zorgdragend vader. Wij vernemen, dat de nieuw gebouwde raderstoomboot Zaanstroom JS?. 2 heden in dienst is gesteld, waardoor de dienst met de IJzeren Parges is vervallen, daar voortaan de stoombooten van af Zaandam naar het Nieuwediep en omgekeerd zonder overladen zullen doorvaren. Aangaande het bespelen van den Amsterdamschen schouwburg, is in de jl. zitting van den raad na stern- min" besloten, dit te gunnen aan de heeren Roobol en Tjasink, voor den tijd van drie jaren, met eene subsidie van f 9000. ln de vorige week is een aanvang gemaakt met het bouwen van het hulplocaal voor de provinciale tentooustel- ,i liug van nijverheid, in de laan naast net Park, te Amsterdam het getal inzenders in aanmerking genomen, laat aanzien, dat het aantal voorwerpen zeer belangrijk kan zijn. Ter verkiezing van een lid voor den gemeenteraad te Leijden, zijn van de 1410 kiesbevoegden, bij het hoofd- en onderbureau in het geheel slechts 421 stembriefjes inge komen. Ten gevolgen van een reeds lang verkropten haat zijn in de kom der gemeente Ommen, twee landbouwers hand gemeen geweest. De aanvaller, een 73jarige grijsaard, moet zijnen hond tot adsistentie hebben geroepen. De strijd heeft hem een oog gekost. Ook de andere is niet ongedeerd vrij ge komen, zoodat beiden het bed moeten houden. Door den bur gemeester is proces—verbaal vau dit feit opgemaakt. Eeoige personen te Amsterdam, die behoord hebben tot het legercorps, dat in 1813 en 1814 bij het leger van Naarden dienst deed, hebben besloten, jaarlijks eene reünie te houden van alle die bij dat corps gestaan hebben, en nog in leven zijn. Tol dusverre werd zulk eene réunie om de vijf jaren gehouden, doch thans zal elk jaar voor de overblijvenden de gelegenheid be staan, tot een vriendschappelijk zamenzijuten einde de feiten dier gewigtige dagen te herdenken. Men verneemt, dat de gezondheid van den Generaal Gunkel zeer vermindert. Dezer dagen had te Yollenhove een treurig voorval plaats: De huisvrouw van S. S. bezig met de wascb, zette eene waschketel met kokend water van het vuur op den vloer en ging onmiddelijk daarop naar een winkel om zeep je halen, na het toezigt over een kind van 9 maanden, dat in de wieg lag, aan een ouderen jongen te hebben opgedra gen. Daar het kind echter, na dat de moeder was heen gegaan, begon te schreijen, nam de knaap het kind uit de wieg, struikelde en liet het in de waschketel vallen. Wel greep hij het er spoedig uit, waarbij hij zich aan den arm braude, doch na eenige ure stierf reeds de kleine, ondanks alle geneeskundige hulp, aan de bekomen brandwonden. De Ja»ase/ie Cl. van den 2f>stcn Jlaarl deelt omtrent de roem rijke zege door de Nederlandaclie krijgstnagl behaald het volgende mede: Aanvankelijk nat bepaald dat op den 2Bsten Februarij legen de hoofdplaala Boni ton nol den opgerukt; aanhoudende slagregens maakten echter het toch reeds mocijelijke terrein geheel onbruik baar. Up den 28slcu daaraanvolgende vraren evenwel weder en terrein in die mate verbeterd, dat eene snelle beweging tegen de hoofdplaats uitvoerlijk en doeltrcffcud geacht werd, waartoe de troepen dan ook too ligt mogelijk werden uitgeruil. De weg naar de hoofdplaats werd gekoten langs het terrein wasr de verkenning op den ltiden Februarij had plaats gehad, ook omdat aldaar op den linker flank eene groole openc vlakte was en de vijand ons vermoedelijk ln die rigting niet verwachtte. Dete omtrekking van den vijand gelukte volkomen. Wel ontmoette men een bevigen tegenstand van achter boomen en toegeauclde ruiterscharen, doch de elders opgestelde hoofdmagt der Boniëzcn wis door onze bewe ging toodanig verrast, dat sij niet bij magtc was om op het juiste oogenblik in haar geheel aan den strijd deel te nemen. De krachtige houding onzer troepen en ook het vuur onzer ar tillerie deden alzoo den Tijand wankelen en weldra op alle punten op de rlugt slaan in de rigting ran de houfdstad. Het was toen ongeveer 11 en een half uur en daar de vlakte van vijanden gezuiverd was, werd onverwijld lot den aanral op de hoofdplaats overgegaan. In de voorouderstelling, dat deze goed versterkt was en door een een beduidend aantal troepen zoude verdedigd worden, werden verkenning en aanval daarnaar geregeld. Echter bleek het"al ras, dat de schrik de bevolking had doen vlngtcn, zoodat de hoofdplaats bij de nadering onzer troepen niet Terder verdedigd werd, terwijl ook de koningin met de rijksgrooten die plaats reeds verlaten had. Alsnu werden hoofdplaats en aangrenzende kampongs verbrand. In den namiddag werd digt onder Boni het bivouacl betrokken, ten einde den vijand de gelegenheid te geven lot onderhandelen maar lerens om zelfs den schijn te Termijdcn, dat de onzen hem in den nacht in het open veld zouden duchten. Er heeft evenwel noch toenadering noch aanral ','van zijnejjzijde plaats gehad; en daar de wijze waarop de troepen toot deze togt uitgerust waren, gecne lange afwezigheid van het hoofdkwartier wenschelijk maakte, en ook geen nut werd gezien in het behoud van de stelling, bij het vernietigde Boni, werd de tcrugroarsch naar Badjoa aangenomen, na alvorens nog eene verkenning dooi de geheele omstreek en in de vlakte gedaan te hebben, "zonder iets meer van den vijand te hebben gezien. Up den lerugmarsch werden de kampongs tnsscben Boni en Bad joa, uit welke ouze troepen vroeger waren bestookt, ia de asch gelegd, zoodat Boni met regt kan gezegd worden eene gevoelige tuchtigiog te hebben ondergaan. Aan onze zijde bekwamen wij slechts een vijftiental dooden en gekwesten; de verliezen van den Tijand moeten daarentegen bedui dend grooter geweest zijn. Up den 7deu Maart rukte eene kolonne onder bcrel van den luitenant-kolonel Bruimveld ran //ullrn naar de Pantjolarivier, wasr men eenige nog door den vijand bezette kampongs bad aan getroffen. De zware rook, welke men bij het afzenden der laatste herigten, in die rigting zag opgaan, deden vooronderstellen, dat het doel der zending van die kolonue ook reeds was bereikt. De voltooijiog der rersterkingswerken te Badjoa,waaraan met kracht voortgearbeid werd, hield overigens de t,expediliunairn magt onledig. In de afgeloopen week was er aan de Bierkade alhier gelegenheid het nieuw gebouwde raderstoomschip aanstroom JS?. 2 te bezigtigen. De fraaije vorm en de nette inrigting van dat vaartuig vouden algemeene goedkeuring.

Schager Courant | 1859 | | pagina 3