n i i: i.w p. Berlijn, 20 Mei. Uit Eisleben meldt men, dat voor eenige dagen cene afgnjsselijke misdaad op het middag uur aldaar gepleegd, de geheelc stad in beweging heeft gebragt. Een 17jarige leerling op het gijmnasium, overviel den rector Dr. Schmalfeld in zijn studeervertrek, bragt hem met een dolk mes 5 tot G steken in de borst en den onderbuik toe, en trachtte zich daarom, dewijl Dr. S. nog de kracht had, in cene andere kamer te vlugten, met een pistool dood te schie ten. De wonden van het slagtoffer zijn zeer gevaarlijk, die van den moordenaar oogen schijn lijk niet. Aanleiding tot die euveldaad wordt gezocht, in eene aan den gijmnasiast door zijn leermeester gegevene welverdiende berisping; de diepere beweeggrond zou echter in eene zielsziekte zijn gelegen. ITALIË. ZWITSERLAND. RUSLAND. St. Petersburg, 20 Mei. Er zijn hier nieuwe berigten van het oorlogstooneel in den Kaukasus ontvangen, die de ontkoming van Schamyl bevestigen, doch met de bij voeging, dat het grootste deel der bewoners zoowel van de groote aïs de kleine fschetscbna thans a.an den Kussischen scepter is onderworpen. De Russische troepen hebben hunne overwin ningen bij Taufen en Weden verder vervolgd eu nieuwe re AMERIKA." Schagen, 1 Junij 1859. nrn weder het. Oosten rijk sche gebied betreden en de Oosten- rijksehe voorposten aangegrepen hebben. Men maakte bij deze gelegenheid onderscheidene geweren met getrokken loo- pen buit, van hetzelfde model als bij het Frausche leger is ingevoerd. Turijn, 21 Mei. Een particulier schrijven van Voghera meldt het volgende: Men ontvangt hier allerlei herinnerin gen aan het gevecht van den 20sten, bestaande in wapenen, uniformen, chacots, sabels, enz., die tot hoogen prijs worden opgekocht. De gesneuvelden, die ik gezien heb, zijn bijna allen jeugdige en krachtvolle mannen, hoewel hunne trekken groote vermoeidheid verraden. De krijgsgevangenen hebben dan ook verklaard, dat zij zeer geleden hebben door gebrek aan voedsel en groote vermocijenissen. Onder de krijgsgevangenen bevinden zich vele Hongaren, die allen zich zeer gelukkig achten, dat zij krijgsgevangen zijn. De Oostenrijksche officieren, die krijgsgevangen ge maakt zijn, worden zeer vriendelijk behandeld, men biedt hun allerlei ververschingen aan. Over het algemeen spreken zij zeer veel over den veldslag, doch sommigen, en onder hen een Nederlander, bewaren een hardnekkig stilzwijgen." 25 Mei. Koning Ferdinand van Napels heeft groote schat ten nagelaten, waarvan het grootste gedeelte in Engelsche, Rus- sische, Deensche en Nederlandsche fondsen belegd is. Het overige bestaat uit Hollandsche ducaten, die, naar men zegt, in de verwulfde kelders van een der koninklijke paleizen te Caserta of elders, veilig verborgen zijn. Het dorp Montebello heeft veel door het gevecht gele den. Bijna in alle huizen vindt men dooden. 26 Mei. De keizer der Franscheu zal naar Yogliera vertrekken, waar hij zijn hoofdkwartier wil vestigen. De geheele keizerlijke garde volgt hem. Deze beweging is uitge steld, omdat men de cavallerie der garde verwachtte, waar van een gedeelte is aangekomen. Beril, 22 Mei. In het canton Tessin wemelt het van Lombarden, die hunne fumilien en voorwerpen van waarde derwaarts brengen. Op verordening van den divisie-com mandant Ziegler, werden zij naar het binnenste gedeelte van het canton verwezen. Het uitdeeleu van medailles met de beeldtenis van Yictor Emmanuel en het randschrift: //koning van Italië," de ontdekking van kisten met wapens, vaatjes, buskruid enz., maakten de grootste waakzaamheid noodza kelijk. Het oppercommando liet hierop te Lugano een aan tal booten rekwireren, waarop de Zurichers nachtelijke pa trouilles op het meer zullen bewerkstelligen 23 Mei. Yau de Fiansche vloot in de Adriatische zee ver neemt men, dat 15 oorlogsbodems in de nabijheid van Cattaro zijn verschenen; zij haddeu reeds 6 schoeners, brikken en kust vaartuigen buit gemaakt. 24 Mei. Kossuth heeft heden avond in eene neutrale mee ting te Manchester medegedeeld, zich binnen kert naar Honga rije te zullen moeten begeven, alwaar eene omwenteling wordt voorbereid. 26 Mei. Garribaldi heeft de ambtenaren te Yarese gevangen genomen. Dij heeft 10,000 man onder zijne beve len, doch geene cavalarie en artillerie. Te Camerlata wachten 2000 Oostenrijkers op versterking. Gisteren werd van Pia- cenza tot Colende eene hevige canonade gehoord. In de con- fetentie wegens de neutralitait van Savoije, verlangden de Sardinische commissarissen, dat voor elk afzonderlijk geval toestemmiug zou worden gevraagd, terwijl de bondsraad de zaak in eens voor goed wenschte te regelen doutes lot in liet hart der Andischc bergen opgeworpen. Men hoopt, dat het spoedig andermaal en welligt tot een laatst beslissend gevecht mpt Schamyl zal komen. New-York, 11 Mei. Het Mormonen-inbroglio schijnt spoedig ten einde te zullen loopen. liet schijnt dat Brigham Youn" een voorstel heeft gedaan aan eene maatschappij van kapitalisten, om van al hunne (der Mormonen) regten en titels op het Utah-gebied voor eene behoorlijke soin af te zien en het land binnen een bepaalden tijd te verlaten. De redering zal deze zaak krachtig ondersteunen. 3[Jet is thans hoogst waarschijnlijk dat er een vrij aanzienlijke landstreek 'is op 150 a 200 mijlen afstand van den mond der Fraser-rivier, waar gouddelvers bij laag water voor een waarde van 5 tot 70 dollards daags kunnen ver dienen. Den 22sten Maart is de stad Quito in Zuid-Araerika door een aardbeving bezocht en bijna geheel vernield. Ker ken, kloosters, gouvernementsgebouwen en vele partikuliere huizen werden omgeworpen en die huizen, welke zijn staan de gebleven, zijn zoodanig beschadigd, dat zij niet meer bewoonbaar zijn. De schade wordt op 3 millioen dollars begroot. Het getal personen, dat daarbij is omgekomen, wordt op 5000 geschat, hetgeen echter waarschijnlijk over dreven is. Eenige kleine steden ten noorden van Quito zijn eveneens vernield en te Guayaquil rigtte de aardbeving ook eenige schade aan. In de vaart tusschen New-Orleans en St. Louis liad den 24 April een vreesselijk ongeluk, door liet springen van den ketel der stoomboot St. Nicholas, plaats. Tusschen de 30 en 40 menschen verloren daarbij het loven en vele anderen werden gekwetst. De kapitein kwam op eene verschr kkelijkf wijze om. Een groot stuk losgelaten hout beknelde zijne beiden voeten. Door groote krachtsinspanning wist hij den eenen voet vrij te krijgen, maar de andere bleef nog bekneld. Intusschcn giug hij voort met bevelen tot redding der overigen te geven en legde geen angst voor zich zeiven aan den dag, vóór de vlammen hein naderden. Toen smeekte hij dat men een bijl zou brengen, om hem den voet af te hakken, maar het was te laat en de edelmoedige man werd door de vlammen verteerd. Nog cene andere moedige daad heeft deze ramp gekenmerkt. Miss Keunedy, door de ontploffing uit de groote kajuit in de rivier geworpen, sloeg hare hand in een der ringen van de stoomboot, maar da vlammen naderden ook die plek. Liet zij los dan moest zij zinken, hield zij vast, dan moest zij met het wrak verbranden, en werkelijk was dit met haar hoofdhaar reeds het geval ge weest, toen een man naar haar toe kwam drijven, die op het punt was van te zinken. De heldin greep nu, met hare vrij gebleven hand, dien drenkeling hij de hareu en hield zijn hoofd boven water, tot dat gelukte heide aan het doodsgevaar te out- rukken. Bij besluit van den gemeenteraad van 30 dezer is de heer H. F. Julsing benoemd tot hulponderwijzer te Schagen. Naar wij vernemen is op jl. Zaturdag door het onweder te Hoogebiere een paard in de weide dood geslagen. Bij den verbouw van een perceel te Overmeer, in de ge meente Nederhorst den Berg, waarvan II. Kruiswijk aldaar, ten vongen jare eigenaar was geworden, is bij het doen eener uitgraving, door hem een gesloten aarden pot opgedolven, waarin zich eene som van f330.25 bevond, aan oude Nederlandsche muntspeciën, dukatons, drieguldens enz., en het meest guldens, alsmede 8 zilveren knoopjes. Sedert de laatste opgaaf zijn op nieuw uit het wrak der Jjwt'iie, nabij Terschelling gezonken, geborgen en boven water gebragt, door middel der helinduikers, P. Swart eu G. Wijker, 197 spaansche matten, 2 halve en een achtste dito en 1 gouden guiuje, benevens eenige kleine voorwerpen van geene beteekenis, waaronder een vingerling van den achtersteven van het wrak, waarop de woorden la Lut'me. Het vooruitzigt dat weldra het in aanbouw zijnde en bijna voltooide duikerschip, Hollandsche Duiker, op het wrak der Luline zal kunnen werken, doet de hoop ontstaan, dat men met meer vrucht de verdere berging van den onderzeeschen schat zal kunnen ten uitvoer brengen. Het duikervaartuig zal over eenige dagen met den toestel proeven voor Amster dam op het IJ verrigten. De graaf van Chambord wordt naar men verneemt, eerst daags in de residentie en ook in de hoofdstad verwacht. Dezer dagen vervoegde zich iemand in een winkel op het Spui te 'sGravenhage, die, na aldaar iets te hebbea gekocht, zich naar het station van den spoorweg begaf, om met den trein huiswaarts tekeeren. Aan het station gekomen iniste hij z.ijne portemonnaie, eu herinnerde zich die in den

Schager Courant | 1859 | | pagina 2