DUITSCHLAND. BELGIË- ITALIË. RUSLAND. AMERIKA- B i in i: i v i>- nog niet met alle bijzonderheden beleend zijn. ï)e vreugde is bier algemeen, geen huis, hoe klein ook, of het is versierd; de tijding van de overwinning is in alle gemeenten bij trommelslag afgekondigd. 26 Junij. Pe Monitevr bevat de volgende dépêche van den keizer aan de keizerin: //Cavriano, Zaturdag 1 uur na middernacht. Het is nog onmogelijk, juiste bijzonderheden over het gevecht van gis teren te geven. De vijand is dezen nacht teruggetrokken. Ik heb den nacht doorgebragt in de kamer, die in den ochtend van het gevecht nog door den keizer van Oostenrijk bezet was. Niël is benoemd tot maarschalk". Gisteren waren de huizen te Parijs versierd; de publieke gebouwen en een groot aantal particuliere huizen waren geïllumineerd. Marseille, 23 Junij. Er zijn berigten ontvangen uit Constantinopel, van den 15den, volgens welke grootvorst Constantijn den vorige Maandag gedurende eenige uren een onderhoud zonder getuigen met den sultan heeft gehad, en den 14den naar Nicolaieff is teruggekeerd. Russische oorlogschepen zijn weder in de Middelland- sche zee verschenen; men gelooft, dat zij zich naar Nizza zullen rigten. Weenen, 20 Junij. De jongste berigten uit Rusland geven grond tot de vrees, dat men buiten Erankrijk ook Rus land te" best rij den zal hebben, indien Pruissen met de overige Duitsche staten voor Oostenrijk partij mogten trekken. 22 Junij. Men roemt zeer de fiksche houding der zich thans hier beviudende reserve-bataillons, 175,000 man sterk, welke den oorlog in 1819 mederaaakten en in Hongarije en Italië den vuurdoop ondergaan hebben. Men kan dus zeggen, dat thans eerst de kern des legers zich naar het krijgsveld begeeft. 23 Junij. Uit Hongarije zijn, volgens de Nat. Zlg de berigten zeer onrustwekkend. Men vreest er elk oogen- blik voor het uitbarsten eeuer revolutie, terwijl de daar aan wezige legermagt niet toereikend is, om die te bedwingen. Berlijn, 22 Junij. Gisteren is er eene extra-trein, uit elf met buskruid en brandspiegels beladen goederenwagens bestaande, van Posen komende, van hier naar Maagdenburg vertrokken, zijnde dit de eerste maal, dat een buskruid transport langs den spoorweg plaats heeft. Door het minis terie van oorlog waren onderscheidene voorzorgs-maatrege- len, genomen en de wagens digt gesloten, terwijl het trans port werd vergezeld door een commando van het 19de regi ment infanterie. 21 Junij. Alhier is dezer dagen een Engelsche dame van haar vierde kind een zoon, bevallen. Het eerste kind was in Azie, het 2de in Afrika en het derde in Amerika geboren Heden heeft in de koninklijke slotkapel alhier, in te genwoordigheid van den prins-regent en meerdere vorstelij ke personen, de ridderslag van de nieuwbenoemde Johanni- ter-ridders door prins Karl plaats gehad. Brussel, 22 Junij. De Schelde bevat het volgende tele gram uit St. Petersburg van den 20sten Junij: «Groothertogin Katharina van Rusland, die onlangs te Parijs was, is op het kasteel van Remplin van een zoon be vallen, die volgens de Luthersche godsdienst is gedoopt. Het is de eerste prins, afstammeling van eene Russische princes, die niet Grieksch gedoopt is". Te Brussel vond men 11. Zaturdag, des morgens vroegtij dig, nabij den ingang van het park, het ligchaam van een jong man, in wiens borst twee messen staken, waarvan de hechten alleen nog zigtbaar waren. Op den grond nabij zijne linkerhand lag een roos, alsmede een brief waarin hij der policie verzocht bemand te verdenken van den moord te hebben gepleegd, daar lij zelf een einde aan zijn leven wilde maken. Men heeft den ongman, inwiende levensvonk nog niet geheel was uitgebluscht, ïaar het gasthuis vervoerd, doch men wanhoopt aan zijn herstel, tij nader onderzoek is gebleken, dat hij behoort tot eene achtens waardige familie te Gent. Men weet tot nog niet wat aanleiding ot deze wanhopige daad heeft gegeven. In de nabijheid van Luik had dezer dagen een treurig on- eluk plaats. Een gehuwd man, vader van een huisgezin, die edert eeuigen tijd van zijne vrouw gescheiden leefde, had deze aatste opgewacht, en zich tot dat einde met een mes gewapend, in een korenakker verscholen. Toen de vrouw in zijne nabijheid was gekomen, storte hij zich plotseling op haar, waarop eene worsteling ontstond, waarin het de vrouw gelukte, de stooten van haar aanvaller af te weren, door middel van een mand die zij droeg. Intusschen waren zij al worstelende den oever der Maas genaderd, en plotseling vielen zij beiden in de rivier. Door den sterken stroom, medegesleept, was het niet mogelijk hen te red den, zoodat zij den dood in het water vonden. Eenigen uren later haalde men hunne lijken op. Arezza, 23 Junij. De Zwitsers, die van Rome vertrok ken waren hebben den 20sten Perugia aangevallen; niette genstaande de weinige verdediging, daar de meeste jongelieden naar het oorlogstooneel vertrokken zijn, werd er een hevige tegenstand geboden. Na een gevecht van 3 uur buiten de stad, zijn de Zwitsers binnengerukt en werd het gevecht hervat, dat toen weder in de straten 2 uur voortduurde. De Zwitsers hebben de stad geplunderd en vrouwen en kin deren vermoord. Den volgenden dag zijn de arrestatien, de geweldenarijen en het schieten weder hervat en is de stad in staat van beleg verklaard. Turijn, 22 Junij. De gebroeders Godard zijn te Caste- nedelo aangekomen met al hun aëronauten-materieel. Na het land van een toren in oogenschouw genomen en de kaart naauwkeurig bestudeerd te hebben, is de heer Eugène Godard opgestegen en verhief hij zich tot eene hoogte vau 800 a 900 ellen. Te 8 uur 's avonds daalde hij met zijn luchtballon neder en verklaarde, dat er op 2 a 3 mijlen afstands van Montechiari geen enkele Oostenrijker zigt baar was. Uit Milaan wordt gemeld, dat een der dagbladen, dat vijf jaar geleden door het Oostenrijksch gouvernement ge schorst was, de uitgave hervat heeft. Den dag vóór zijne schorsing, had het aangekondigd, dat het zijn feuilleton den volgenden dag zou voortzetten, en thans heeft het die belofte gestand gedaan en is het feuilleton begonnen daar, waar het vóór vijf jaar was blijven steken. Het officiële Milanesche dagblad berigt, dat ongeveer 70,000 Oostenrijkers in de vestigen Mantua en Verona ge concentreerd zijn. Niemand mag de stad verlaten zonder verlof van den commandant en niemand er binnenkomen. Er is eene gedwongen recru tering bevolen van weerbare man nen van 18 tot 35 jaar. 26 Junij Een dépêche uit het hoofdkwartier, van den 25sten, meldt, dat de Oosteurijkers bij Solferiuo door den keizer gecommandeerd werden. De geallieerden hebben 30 kanonnen veroverd, 6000 personen gevangen gemaakt en verschillende vaandels genomen. De Oostenrijkers zijn over den Mincio teruggetrokken. Al de versterkingen des vijands zijn genomen. St. Petersburg, 19 Junij. In het geheele zuiden van Rusland treft men eene plant aan, aeclepia syriaca genoemd. Het is den heeren Hartmann en Pirojkoff gelukt, in het gouvernement Kiew, uit de vruchten (boonen) en schil de zer plant eene soort van watten te bereiden, die de grootste kenner niet van het gewone katoen kunnen onderscheiden. De uitvinders hebben een octrooi voor 10 jaren genomen. Zij hebben berekend, dat er 4 millioenen inlandsche watten noodig zijn, om de cousumtie van vreemde katoen in Rus land te vervangen. Den lsten Pinksterdag is een vreeselijke brand te Pe tersburg uitgebarsten, waardoor eenige honderden huizen in de asch en duizenden inwoners vau have en goed beroofd werden. 20 Junij. De cholera is bij de plotselijke verandering van het weder hier op nieuw hevig uitgebroken. De ziekte heeft een zeer boosaardig karakter, zoodat de meeste door haar aangetaste lijders binnen weinige uren sterven. New-York, 8 Junij. Volgens berigteu uit Haïti, koes terde men aldaar vrees voor eene nieuwe omwenteling; de wetgevende magt. weigert het voorstel van den president, tot levenslange verbanning van Soulouque en zijn familie te sanctioneren. Schagen, 29 Junij 1859. Naar wij vernemen zal op den 19den der volgende maand alhier eene verkiezing plaats hebben tot leden van den gemeenteraad. De volgens den rooster aftredenden zijn de hee ren W. Vader, en Cs. de Heer 22dezer werd de tentoonstelling van provinciale nij verheid en kunst in het Park te Amsterdam geopend. Feue oppervlakkige beschouwing verrast den toeschouwer reeds en dit is voornamelijk toe te schrijven aan de zorgvuldig?, wijze waarop de commissie voor de plaatsing der voorwerpen heeft zorg gedragen. De commissie verdient daarvoor den hoogsten lof en tevens voor de uitmuntende wijze, waarop

Schager Courant | 1859 | | pagina 2