ALGEMEEN NIEUWS-, ADVER- TENTIE- EN LANDBOUWBLAD. DONDERDAG 18 AUGUSTUS. UITGEVER P. J. G. DIDERICH. ENGELAND. Londen, 10 Aug. Een brief uit Constantinopel deelt mede, dat de verkwisting van den sultan zoo groot is, dat zijne schulden, niettegenstaande zijne civiele lijst 27,000,000 francs bedraagt (het 9de gedeelte van Turkijes inkomsten), bijna 600 millioenen francs beloopen. Als een voorbeeld van Z M. verkwisting, wordt in bedoelden brief gezegd moge strekken, dat hij in 1H58 10.009,000 francs leende tegen een rente van 11 pCt., ten einde de kosten te bestrijden t an een aan zijne beide dochters gegeven feest, terwijl het paleis van Dolmabatché hem eerst onlangs 70 millioenen francs heeft gekost. Volgens hetzelfde schrijven moet de sultan hoegenaamd neen begrip hebben van de waarde van het geld, en als bewijs daarvan wordt, aangevoerd, dat toen hij onlangs vrees1, wat het paleis van Polmabatché gekost had, en men hem antwoordde: //slechts 8500 piasters" (nog geen 600 francs) hij met dit antwoord volmaakt te vreden was. De snltan. dus vervolgt de schrijver, heeft vele ministers, die ieder *250,000 francs's jaars trekken, terwijl in zijn leger 120 muchirs (maarschalken) dienen, die ieder 200,000 francs jaarlijks ontvangen. Daarbij komt nog, dat deze muchirs, als zij een commando hebben, geld van de bevolkinsen af persen. Zoo moet de muchir, die te Erzernm bevel voert, op deze wijze jaarlijks niet minder dan 800,000 francs trek ken. FRANKRIJK. Parijs, 9 Aug. De keizer heeft te Chalons het bevel gevoerd over 40,000 man en daar al de manoeuvres doen herhalen DUITSCHLAND. Weenen, 6 Aug. De Wiener Ztg. van 5 en 6 dezer wijdt niet minder dan 21 kolommen aan de vermelding der on derofficieren en manschappen, die wegens betoonde dapper heid bij den slag van Magenta de gouden of zilveren medaille, lste en 2de klasse, of loffelijke vermelding hebben verdiend. Berlijn, 11 Aug. Tn de bladen van St Louis leest me. de volgende zeldzame advertentie: »De Indiannschekruiilen docter Louis Drneker [vroeger wijnhandelaar in Berlijn opent Maandag 30 dezer zijne geneeskundige inrigting o den hoek der 3de Markstraat, een trap hoog. Na dat ik nu gedurende eene halve eeuw aan het genoegen der gezond menschheid heb gewijd, zal ik het overige van mijn leve den lijdende hulp verleenen". (Dei- Mo. 99. SCHAGER 331)3033331533:133 71131 3)1133 3333333: Voor Schagenl.flO. Franco per po»t door het geheele Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Brieven Franco. 33133 3)33 33733g3nï33B 5 Van een tut t'tjY regels0.75' Iedere regel meerder015" (ieboorte-, Huwelijks- en Doodherigtcn 0.50" De 35 cents zegclregt niet medcgerekend. Croote Letters naar de ruimte die zij beslaan. BUITENLAND. Een Londensch blad, de Star, verhaalt: Eene Engel- sche tooneelspeelster, die voor korten tijd hertrouwd was, speelde de rol van Calliste in de wschoone boetvaardige Op het oogenblik dat zij met hare hand op het doodhoofd leunde, werd zij hevig ontroerd, en viel flaanw. Toen zij den volgenden dag weder zoover hersteld was, dat zij kon spreken, liet zij den regisseur roepen en vroeg hem, vanwaar hij den in de voorste'ling vau gisteren gebruikten schedel gekresen had. Hij antwoordde, dat de doodgraver hem die schedel had verkocht, en hem er bij had gezegd, dat de zcLe het overschot van een vroegere tooneelspeler Norris was. Hier op viel de vrouw op nieuw in onmagt, waaruit men haar te vergeefs heeft trachten te redden, en die spoedig, ondanks alle aangewende geneeskundige hulp, tot den wezenlijken dood is overgegaan. Het bleek vervolgens, dat de gezegde schedel die van den eersten man der tooneelspeelster was. Te Huil opende dezer dagen een kastelein een vat rum met eene gloeijende pook, ten gevolge waarvan het geestrijk vocht vlam vatten en hij ernstige brandwonden ontving. Binnen kort stond het geheele huis in de vlammen, waarbij vier kinderen omkwamen. De Greal Eastern zal den 1 Sden dezer door de aan nemers aan de maatschappij worden afgeleverd, en wel in geheel voltooiden toestand Men verzekert, dat liet ameuble ment van den salon alleen meer dan 5000 St. heeft gekost. Naar men verneemt, hebben de directeuren der maatschappij het voornemen, om het schip onmiddelijk na de aflevering in zee te laten steken en het de helft van den we" tnsschen Engeland en Amerika te doen afleggen, naar dien men dezen togt voldoende acht, om over de hoedanig heden van het colossale vaartuig te kunnen oordeelen. De krnidmolen bij Ballincolig (Teiland) is Zaterdag in de lucht gevlogen. Vijf werklieden kwamen daarbij om het leven. welke te Solferino plaats gehad hebben. liet kamp zal bin nen kort met twee nieuwe divisiën vergroot worden. 13 Aug. De decoratiën der place Vendome zijn aller prachtigst. Het feest zal de stad slechts 500,000 frs. kosten; liet overige zal beko>tigd worden uit het overschot van de leening van 500 millioen. Iedere soldaat zal 2 frs. ontvangen. Gisteren avond en in den verloopen nacht heeft de politie talrijke arrestatien gedaan onder de te Parijs wonende Italianen. Dit was echter slechts eene voorzorgsmaatregel, en niet wegens het ontdekken van eene zamenzwering, zoo als heden het gerucht liep. 14 Atig. De Monitevr berigt dat. er in de nieuwe ka thedraal te M»rseille, eene lijkkapel is vervaardigd, ter her innering aan de marine-soldaten welke in dienst des vader lands, gedurende de veldtogten in Afrika, het Oosten en Italië gesneuveld zijn. Iederen dag zal er eene mis voor hen gevierd worden. Ter gelegenheid van den 15den Aug. heeft de keizer gratie of verzachting van straf verleend aan 1127 gevange nen, wegens misdaden, wanbedrijven of overtredingen. 12 Ang. De heer van Henikstein, Nederlandsch con sul-generaal alhipr, heeft fl. 3000 ten behoeve der gewonde militairen geschonken. Alhier is zekere Mlle. de Mercy uit Nancy aange komen, om eene schermschool op te rigten. Zij moet in het schermen zoodanig bedreven zijn, dat zij zich met de dapper ste kampioenen durft te meten. D<zer dagen vond te Triest de plegtige overgave plaats van de roode eerevlag aan den kapitein van het koopvaardij schip Aeohts, den heer Eranscis, die de Fransche bezetting op een prijsgemaakt schip gevangen nam en dit laatste daardoor redde. Hit is de eerste eere vlag, die sinds hare instelling geschonken wordt, daar zij slechts tot beloouiug van krijgs diensten strekt. Uit Bncharest schrijft men, dat dezer dagen in het kamp Eloreschti een hevige brand is uitgebarsten, welke door een sterken stormwind aangewakkerd, een groot aanta barakken, tenten en een amuuiten-magazijn vernielde. Vors Knsa was er in persoon bij tegenwoordig en gaf onmiddelij' de noodige bevelen. 13 Aug. Het heden ochtend uitgegeven bulletin no pens 's konings ongesteldheid meldt, dat de koning den af geloopen nacht bij korte tnsschenpoozen geslapen heeft. D ziekteverschijnselen zijn niet veranderd. De teekenen va- hersendrnkking zijn eenigzins verminderd, doch 's koning krachten hebben afgenomen. Voorts wordt van eene andere zijde verzekerd, dat d slaap waarvan in de bulletins wordt melding gemaakt, slecht als een symptoom van toenemeudc verzwakking is te be- dc Jaargang.) A». 1859. COUHANT.

Schager Courant | 1859 | | pagina 1