du it sc hl and Weeneil, 16 Ang. Berigten uit Belgrado melden, dat vorst Milosch dezer dagen zijn barbier Arkidia tot majoor heeft benoemd. De vorstelijke civiellijst zal met 17,000 thl. 's jaars verhoogd worden, terwijl ook een ontwerp tot het schenken van een jaarlijksch salaris van 20,000 thl. aan een hoog geplaatst persoon aanhangig was. Volgens andere be rigten van daar, zon de senaat een jaarlijksch salaris van 40,000 fl. C. M. voor den vorst-troonopvolger Michaël (die blijkbaar in het vorig berigt bedoeld wordt) hebben goedge keurd. Voorts wordt gemeld, dat vorst Milosch den chef van het Schabatzer kreits Wujovits, wiens echtgenoot eene nicht des vorsten is, tot minister van binnenlandsche zaken en zijn adjudant Bojovits tot onder staatssecretaiis heeft be noemd. Het schijnt dat al deze feite.veel ergernis in dtn lande verwekken. Eindelijk zouden er verschillende hervor mingen op lil zijn, waarbij men echter, ten aanzien der financiële aangelegenheden, Oostenrijks voorbeeld zou wil len volgen. Berlijn, 1 9 Ang. Volgens liet lierlen oclitens uitgegeven bulletin heeft de koning in den afgeloopen nacht, met korte tusschenpoozpn, vast geslapen, bij zijn ontwaken was eenige toename van krachten te bespeuren, terwijl overigens de ziekte verschijnselen sinds gisteren onveianderd zijn geble ven. Frankfort, 17 Ang. Uit Kassei wordt gemeld, dat de keurvorst, alvorens naar Schevenir.gen te vertrekken, zijne toestemming heeft gegeven tot het wijzigen der constitutie, zoo als dit door de commissie in de bondsvergadering was voorgesteld. Men verdiept ziet in gissingen omtrent de aan leiding tot de onverwachte toegevendheid, en zich met be langstelling de pnbliekmaking van de daarop betrekkelijke voorstellen der bondscommissie te gemoet. belgië. k i w i: rv l r\ s>. Gciiagen, 24 Augustus 1859. den aan de daarvoor gedane opofferingen, liet zien der gekwetsten, allen in ren afzonderlijk corps vereenigd, niet ile geestelijken aan het hoofd, heeft een buitengewoon die pen" indruk gemaakt. Algemeen viel de verdrietige honding van den maarschalk Mac Mahon in het oog, ofschoon hem cene ontvangst van de zijde der toeschouwers te beurt viel. welke niet voor die van den keizer behoefde onder te doen, Hij dankte slechst vlngtig en blijkbaar gedwongen voor de holde, welke hem lanl'S den geheelen weg gebragt werd. Alen wil weten, dat de oorzaak hiervan gelegen was, in den tegenzin, welke de overwinnaar van Magenta tegen een der gelijk out vangst—leest had, welke tegenzin hij luide te ken nen heeft gegeven. Het leger wordt daarbij ais een spekta- kelstnk aan het volk v ertnond en de maarschalken en generaals verkeeren 111 den toestand van de akteurs die naar de luim of willekeur van het volk toegejuicht of uitgefloten kunnen worden. Het geheel was een succt'S (V esïnne en geen svccès d' en'kousiasme tot groote teleurstelling van het gouverne ment. De keizer heeft eene volledige kwijtschelding verleend aan alle personen, die wegens staatkundige misdaden of misdrijven veroordeeld waren of die het voorwerp waren geweest van maatregelen van algemeene veiligheid, ook een groot getal veroordeelde militairen is begenadigd geworden. Aan het feestmaal waaraan de terugkeerende generaals deel namen heeft de keizer eene red/voering gehouden en bij die gelegenheid gezegd dat hij tot aandenken aan den Italiaanschen veldtogt eene medaille zal laten uitdeelen. //Moge elk," zeide de keizer, //die de op deze medaille ge grifte roemrijke namen leest, tot zich zeggen: wanuper Frank rijk zcoveel v oor een bevriend volk gedaan heelt, hoeveel zou liet dan niet voor zijne eigene onafhankelijkheid doen." Het feest zal de stad slechts 500,000 frs. kosten; liet overige zal bekostigd worden uit het overschot van de lee- ning van 500 millioen. Iedere soldaat ontvangst 2 francs. De politie heeft talrijke arrestatien gedaan onder de te Parijs wonende Italianen. Dit was echter slechst eenen voor zorgsmaatregel, en niet wegens het ontdekken van eene zauienzwering, zoo als het gerucht geloopen heeft. Ten gevolge van den beteren gezondheidstoestand des konings, houdt men het voor waarschijnlijk, dat de prins- regent nog deze week naar Ostende zal vertrekken. Men spreekt van een dezer dagen ontdekt verraad, dat ten doel had, de geheimen der militaire wapening aan het buitenland mede te deelen. Er moet een ijverig onderzoek deswege worden in het werk gesteld. Uit Stnttgart meldt men, dat de dezer dagen in 75ja- rigen ouderdom overleden baron von Wiesenliutten, lles- sisch kamerheer, aanzienlijke legaten heeft vermaakt aan verschillende menschlievende instellingen van Frankfort, zijne geboortestad. Hij heeft onder anderen f 100,000 gele gateerd aan het krankzinnigengesticht; f10,000 aan de maatschappij van Pestalozzi; fl 0,000 aan de Gustaaf-Adolf- vereenigiug; daarenboveu heeft hij cenc gift van f25,000 aan de zendelinggenootschappen van Bazel en van Barmen, f 80,000 aan de Duitsche protestantscbe vereeniging van Lyon, f 6000 aan de Sint Leoüardskerk te Stuttgart enz. geschonken. Brussel, 19. Ang. Omtrent het ongeluk op den pleizier- trein van Parijs herwaarts, zijn nadere inlichtingen ontvan gen, welke echter niet geheel met elkander overeenkomen. Volgens sommigen, zou de pleiziertrein bij Soumain door een Fransellen trein zijn ontmoet, en moeten door den schok beiden sterk beschadigd zijn. Eene andere lezing schrijft de botsing dftstraan toe, dat terwijl de pleiziertrein, bij de heêii-en terugreis, in twee deelen was gesplitst, met de tnsschenrnirate van een kwartier bij het veitrek, en onder de afspraak, dat men nergens zou stilhouden, dit evenwel door het eerste gedeelte des treins bij Soumain werd gedaan, waardoor het spoedig door het tweede gedeelte werd inge haald; de achterste wagens werden verbrijzeld, en de daarin aanwezige reizigers ontvingen meestallen kwetsuren, waar onder 8 a 4 personen van zeer ernstigen aard, terwijl men zelfs vreest voor Int leven, eener oude dame, die bij liet zien aankomen van het. gevaar uit liet rijtuig had willen springen, doch door den schok werd ter neêr geworpen. Men heeft liet ongeluk willen wijten aan beschonkenheid van den machinist, doch dit beweren is nog door niets bevestigd. De Fraiische overheid heeft intusschen een ijverig onderzoek naar het ge beurde ingesteld. In de vorige week heeft op den pleiziertrein van Parijs herwaarts, tussclien Dauai en Arras, ten gevolge van liet derailleren van den locomotief, een geweldige schok plaats gehad, teil gevolge waarvan onderscheidene personen, naar men zegt een 60tal, meer of minder ernstig gekwetst werden. 18 Ang. Heden hadden te dezer stede de aangekondigde festiflteiten plaats, zoo van publieke als particuliere gehouwen wapperden reeds in den vroegen morgen de nationale vlaggen, De geheele plaats had een feestelijk aanzien. Ten 12 ure nam het Orgel-Coi eert iii de Groote Kerk een aanvang, de Heer J. Kwast, handhaafde als Organist, bij die gele genheid zijn verkregen roem. Ten 2 ure nam de harddraverij een aanvang, 24 paarden dongen naar den prijs, welke behaald werd door Goliath van den Heer J. P. de WIT; terwijl de premie aan Kielkol van den Heer UKSEM ten deel viel. Ten 9 ure des avonds werd door den lieer vau der Brugii, uit Amsterdam op de Marktplaats een prachtig Vuurwerk af gestoken, hetwelk, zooals gewoonlijk, uitermate voldeed. De tuin vau den Kastelein Keet was zeer goed geillumineerd. De aanwezige vreemdelingen worden op 4 of 5 duizend geschat, tijdens het Vuurwerk werd afgestoken kou men, let terlijk over de hoofden wandelen. Jammer dat op de renbaan niet die orde heerschte, welke men daar vroeger hij dergelijke gelegenheden, opmerkte, en dat het gehetle feest niet door muzyk werd opgeluisterd. Een bejaard heer te Rotterdam werd dezer dagen in den laten avond door ten sterk gespierd manspersoon, nabij de Brandsteeg, aangesproken en naar den weg gevraagd. I erwijl hieraan welwillend werd voldaan, sloeg deze zijn linker arm om gemelden heer, en greep met den regter tiaar den horologie—ketting. De ketting echter wilde niet aanstonds breken of losgaan, waardoor genoemde heer, den tijd had de hand van zijn aanrander te grijpen en hem een paar harde woorden toe te voegen, waardoor de laatste los liet en zijns wiegs ging. Het is ons onbekend of hiervan aangif te bij de politie is gedaan. (jV. R. Cl.) Men schrijft ons uit Antwerpen, dd. Zaturdag 20 Aug., dat aldaar 's middags ten 3 ure reeds de pleiziertrein uit Amsterdam en Itrecht aangekomen is. Na eene korte halte, benoodigd om eene andere locomotief voor den trein te plaatsen, is de reis dadelijk naar Brussel vervolgd. De over- togt van Rotterdam naar den Moerdijk, had plaats met drie stoombooten welker aankomst eene groote drukte op laatst genoemd station te weeg bragt. Algemeen was men zeer te vreden over de inrigting van dezen pleiziertrein en de snel heid van vervoer. Dank der goede voorzorgs-roaatregelen, door de wederzijdsche spoorwegdirectien genomen, is alles in gepaste orde naar wensch afgeloopen. Het adres aan Z. Al. den Konine, betreffende het door den burgemeester van Haarlem ingediend ontslag, is met 852 handteekeningen voorzien, ingezonden. Het corps zee-officieren heeft het voornemen een gc-

Schager Courant | 1859 | | pagina 2