DUITSCHLAND. Frankfort, 24 Ang. De aardschudding, die dezer dagen te Aken werd gevoeld, is ook in vele streken van Zuid- Duitsehland waargenomen, zonder nogtans aldaar eenige schade te veroorzaken. Triëst, 23 Aug. Te Antivari is den 17den dezer op eene Frausche kanonneerboot van acht kanonnen de ketel ge sprongen; het schip is in de lucht gevlogen, acht man wer den gedood en acht gewond, waarvan er later nog drie stier ven. 63 personen van de bemanning werden gered. Dit vaartuig was naar Toulon bestemd. BELGIË. Brussel, 24 Aug. In de ateliers van den heer Bucken, professor aan de akademie te Luik, is een merkmaardig kunstgewrocht voltooid, namelijk eene groote ijzeren en bronzen poort voor de kerk St. Jean alhier bestemd. Deze ZWITSERLAND. Bern, 25 Ang. Uit Genêve wordt gemeld, dat de horo- loge- en byonterie-fabrieken nog weinig van de gevolgen des vredes ondervinden, vermits schier de helft der mindere arbeiders zonder werk zijn. Genève, 22 Aug. In Tablat bij St. Gallen werd dezer dagen, ter gelegenheid van een bruiloftsfeest, ten gevolge, van een op straat ter eere van het jonge paar afgeschoten geweer, de bruidegom gedood en zijne naast hem gezetene moeder gevaarlijk gewond. De onwillekeurige moordenaar had bij vergissing zijn geweer met scherp geladen. Bij het vernemen van het door hem te weeg gebragte ongeluk heeft hij zich onmiddelijk verdronken. AMERIKA. New-York, 11 Ang. Den 27sten Julij 11. werden in Oxford-park, bij Philadelphia, proeven genomen met een door stoom gedreven ploeg. De machine ploegde in 12 minu ten een morgen land, wendde met zeer korte bogen, ging rugwaarts en even ligt berg op als berg af. Schagen, 31 Augustus 1859. Soerabaija, 22 Junij. Banjoeraaas. Dezer dagen had in de koffijtuiuen in de des*a Bato, afdeeling Bandjar Negara, onder deze residentie, een droevig ongeval plaats. 's Gravenhage, 25 Aug. In de ijzergieterij van de wed. A. Sterkman en Zoor. wordt eene groote danszaal vervaar digd, die geheel van ijzer zal worden zamengesteld en voor O. Indie bestpmd is. Op-Heusden, 25 Aug. Terwijl men hedeu bij E. d. H. in den berg werkzaam was, wilde een der arbeiders, hoewel aan dat werk niet gewoon, den kap van den berg nog wat hooger opdraaijen. Te vergeefs werd hem gezegd dat dit niet noodig was. Hij zette zieli aan 't werk, doch door 't uitschie ten, van een ijzer, stortte hij plotseling uit den berg. Bijna op 't zelfde oogenblik was hij dood. Colhora, 24 Ang. Bijgelegenb. id der kermis had alhier gisteren eene harddraverij, waaraan 10 paarden deelnametb plaats, prijs en premie, bestaands uit fraaije stukken zil* aankwam, hij met de grootste geestdrift werd ontvangen, en de volgende toespraak hield: «Zegt thans of het, 11a deze demonstatie, mogelijk is, dat de verjaagde vorsten ooit kunnen terngkeeren?" Een algemeen geroep: «Nooit! Nooit!" was het antwoord, waarop Garibaldi aldns vervolgde: «Welnu, dan zweer ik op mijn zwaard, dat, indien zij mogten trachten n weder in de boeijen der slavernij te kete nen, wij ons tot den dood zullen verdedigen. NV ij willen niemand leed aandoen, maar eischen dezelfde regten als de overige volken en zullen die bij God! tot eiken prijs weten te verkrijgen, daar de diplomatie pogingen aanwendt om 0113 die te onthouden!" In onderscheidene plaatsen heeft de miltzucht zich bij het hoornvee geopenbaard, en vele personen, die onvoor- zigtig genoeg waren, van het vleesch dier zieke dieren te eten, hebben dit reeds met hun leven moeten betalen. Volgens een dezer dagen bekend gemaakten staat van het hulpcomité voorde door de knndontploffing van 18 Nov. 1857 getroffenen te Maintz zijn in het geheel ontvan gen 809,163 fl. 51 kr., waarvan 807,437 fl. 15 kr. waren uitgegeven, zoodat nog 1726 fl. 86 kr. in kas zijn. Snort ,die als artistischen arbeid even sierlijk als onberispe- jk bewerkt is heeft eene hoogte van 5 Ned. ellen en eene zwaarte van 4000 kilogrammen. De Lamonntain, een der drie luchtreizigers, die den lsten Julij den merkwaardigen luchttogt van St. Louis naar het meer Eric ondernamen, zon den 11 den Aug. van Wa- tertown, in den staat New-York met denzelfden ballon an dermaal opstijgen. Voor de vervaardiging van een reusach tige ballon, waarmede nog dezen zomer eene luchtreis naar Europa zal worden ondernomen, zijn den heer Lamonntain door eenige kapitalisten 20,000 dollards ter beschikking be steld. 0 0 In Californië is overleden de Chinees Sapaan, die knecht van Napoleon I op St. Eelena was. Hij oefende thans de betrekking van tolk uit, tusschen de Chinezen en de Europeanen en omgekeerd. 18 Aug. Te St. Laurence waren eenige hotels en ker ken door den brand vernield. De schade wordt op 150,000 doll. geraamd. In nieuw Bronswijk en Novia Scotia hield men zich ijverig bezig met het oprigten van corpsen vrijwilligers. - De stoomer Kate Howard was den 11 den met eene kost bare lading in de Missouri gezonken. De 150 passagiers, die «ich aan boord bevonden, werden allen gered. Noord-Amerika is, zooals ieder weet, het land der wonderen, of althans der wonderverhalen in de dagbladen. Als men deze thans gelooven mag is onlangs te Johnson, in het graafschap Trumbell in Ohio, zekere Eunice Bradley van acht welgeschapen kinderen, te weten drie jongens e'n vijf meisjes, bevallen. Toen Timothy Rrrdlev, nu zes jaren geleden, deze vrouw huwde, werd hij voor het. hem dreigend gevaar gewaarschuwd, aangezien, onder anderen, hare groot moeder vijfmalen tweelingen ter wereld had gebragt en Eunice zelve de oudste van drielingen was. Hij sloeg echter de waarschuwing in den wind, maar zag zich twee jaren achtereen vader van tweelingen, terwijl hij zich nu op een maal met achtlingen gezegend ziet, die wel klein van stnk, maar allen zeer welvarend zijn. Om zich uit de verlegendheid te redden is hij op den gelukkigen inval gekomen om de drie rijkste ingezetenen zijner woonplaats te verzoeken als peters over zijne nienwe lievelingen te staan, en die heeren, welke daarin gunstig bewilligden, hebben hunne peetkinde ren reeds terstond met rijke geschenken begiftigd. li I E L I). De Raad der gemeente Winkel heeft besloten, dat de wekelijksche botermarkt, welke aldaar heeft plaats gehad des Woensdags, 11a bekomen goedkeuring van Gedep. Sta ten der provincie, zal worden gehouden op Vrijdag van ie dere week. Te Harderwijk werd dezer dagen een korporaal van het OI. leger in bewusteloozen toestand naar de garni zoen^—i nfirmerie gebragt, onder vermoeden, dat hij zich had vergiftigd. Later bleek, dat hij in dronkenschap, veelvuldig gebruik had gemaakt van Amon Liquida en dit middel had aangewend om uit zijn besckonken toestand te geraken. De in tijds toegediende geneesmiddelen hebben den onziunigen dronkaard het leven doen behouden. Terwijl van verschillende kanten gewag gemaakt wordt van veelvuldige koortsen in verschillende garnizoenen, ver neemt men, dat de militairen in de Zeeuwsche garnizoenen zeer gezond zijn. Te Middelburg is den 24sten Augustus door den amb tenaar van den burgerlijken stand dier gemeente een huwe lijk voltrokken tusschen een weduwnaar van vijf-en zestig jaar, van beroep daglooner, en eene jonge dochter van vijf- en-zeventig jaar. Men leest in de Jarasche Courant: Eenige inlanders daar inet kotfijplukken bezig zijnde, wer den een man, twee vrouwen en een kind door een verwoed wijfjes-varken aangevallen en de man zoodanig gekwetst dat hij oogenblikkelijk aan de gevolgen overleed. Een der vrou wen kreeg eene zeer kwaadaardige beet in het linkerbeen, waarbij zich al spoedig het koudvuur vertoonde en het eerste lid des grooten teens van het regterbeen des kinds, een meis je van omstreeks vijf jaren geheel werd afgebeten. De wonden der andere vrouw waitn van weinig beteekenis en ze werden door den vaccinateur, tevens Dr. Djawa, daar ter plaatse geheeld. Eerstgenoemde vrouw werd met het kind ter verpleging naar de hoofdplaats gebragt en het irogt der ijverige pogin gen van den officier van gezondheid gelukken, spoedig eene beterschap bij beide lijders te bewerken. Het laat zich aan zien, dat zij welligt weder spoedig tot hare betrekkingen zul len kunnen wederkeeren. Het wilde varken werd door de ter hulp toegesnelde be volking afgemaakt. Meestal vindt men zoo als ook nu het geval was, aan dat ijzer slechts aan ééne zijde een knop. Het moet er uitgetrok ken kunnen worden, zegt men. Is dit inderdaad volstrekt noodig, dan zou een moerschroef aau het eind zonder knop toch de herhaling van zoodanig ongeluk voorkomen.

Schager Courant | 1859 | | pagina 2