ALGEMEEN NIEUWS-, ADVER- TENTIE- EN LANDBOUWBLAD. (Derde Jaargang.) M°. 105. A°. 185». DONDERDAG 29 SEPTEMBER. UITGEVER P. J. G. DIDERICH. BEKENDMAKING. KENNISGEVING. Bl lTENL AI\ l>. ENGELAND. Londen, 17 Sept. De Morning-Post brengt hulde aan de dapperheid van Schamyl, die, naar zijne berekening, ge durende 25 jaren niet minder dan 500,000 Russen heeft doen vallen en alleen door verraad is kunnen worden overwonnen. Het blad hoopt, dat Rusland zich grootmoedig jegens hem zal betoonen. SCHAGER COURANT. ini/mrjiimvjsïMas Tt>»:a 123a mfUBaaa: Voor Sr ha» enj 1.00. Franco per post door het gebeele Ryk. 1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verachijnt iederen Donderdagmorgen. Brieven Franco. 711339 3)331 113)73317307330 5 Van een tot vijf regel»f 0.75. Iedere regel meerder0.15. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen 0.50. De 35 cents tegelregt niet medegerekend. Groote Letters naar de ruimte die zij beslaan. De Burgemeester van Schagen, Brengt ter kennisse van Belanghebbenden, dat liet Z. M. den Koning heeft behaagd, bij besluit van 28 Aug. jl., no. 59,te bepalen, dat het maximum van het handgeld, dat aan ieder recruut, die zich voor niet minder dan zes jaren voor de dienst in Indie verbindt, kan worden uitbetaald, voortaan en tot nader order zal bedragen honderd vijftig gulden wan neer hij "Nederlander en honderd twintig gulden wanneer hij vreemdeling van geboorte is, alsmede dat als aanbrenggeld voor ieder recruut, hetzij Nederlander of vreemdeling, die hier te lande voor de dienst wordt aangebragt, eene premie van tien gulden zal worden betaald. Ouders en Voogden, alsmede Regenten van Gestichten, worden op deze gunstige bepaling gewezen, waardoor hun, behalve liet geldelijke voordeel, de gelegenheid wordt open gesteld hunne kinderen of pupillen tot nuttige leden voor het Vaderland en de maatschappij te zien geplaatst. Schagen den 20 September 1859. De Burgemeester H. R. de MEER. Burgemeester en Wethouders van Schagen en Burghorn, maken bij deze bekend dat de gewone Najaarsmarkten, in dit jaar aanvang zullen nemen op Donderdag den 6 Octo- ber-, dat op Donderdag den 3 November de groote vette- en magere Koemarkt, en op Donderdag den 24 November, Paarden- en Veulenmarkt zullen worden gehouden. En uoodigen de Kooplieden uit zich daarnaar te willen reguleren, en dezelve Markten met hunne tegenwoordigheid te vereeren, zullende gedurende deze Herfstmarkten ook Varkensmarkt enz. worden gehouden. Schagen den 26 September 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, H. R. de MEER. De Secretaris. A. J. van CANTFORT. In Ierland heeft men de treurige ondervinding opge daan, dat de gevallen van krankzinnigheid, ten gevolge van godsdienstige overspanning, aldaar zeer toenemen. Van de 16 krankzinnigendie gedurende de laatste drie maan den alleen in het gesticht te Belfast werden opgenomen, be- hooren 12 tot bovenbedoelde kathagorie. 18 Sept. De New-Yorksehe bladen melden, dat eene bepaalde kennisgeving van den heer Leves is ontvangen, dat hij de Great Eastern beeft gecharterd en dat het schip uit Galway naar New-York zal vertrekken. 19 Sept. De Times bevat eene dépêche uit Constanti- nopel, van den 18den volgens welke er eene zamenzwering was ontdekt, die ten doel had, den sultan te vermoorden. Twee honderd personen waren in hechtenis genomen, waar onder Djavid-bey, de gouverneur-generaal van Oostelijk Albanië, die de chef van het complot was. Een gedeelte der troepen werd verdacht deel aan de zamenzwering te hebben genomen, waarvan men bet ontstaan aan dweepzucht toe schrijft. Salurday Revicw ziet in den Chineschen Jobspost eene bevestiging der meening van hen, die reeds lang den wenk geven, dat het gemakkelijker is, den oorlog met een rijk van 300 millioen zielen te beginnen, dan ten einde te brengen. //Vermoedelijk", dus vervolgt bet blad, »zal eene gewapende bezetting van Peking noodig zijn, om de aanmatiging, die de ongewone zege den Chinezen zal inboezemen, te temperen. In het beste geval zal het voor Engeland en Frankrijk een roemlooze veldtogt worden, en inzonderheid benadeelend voor ons, bijaldien wij niet in staat mogten zijn, het op ons vallende aandeel troepen te leveren. Wij kunnen den Zoua- ven niet veroorloven, dat zij ons in het Oosten wreken, nadat zij ons, gelijk zij beweren, bij Inkermann gered hebben. Wij hopen, dat men na de waarschuwing van 25 Julij zoo ver standig zal zijn, om de inneming van Peking niet zonder eene toereikende magt te ondernemen. Nog weet men niet, of de rivier boven Tientsing voor onze oorlogsbodems be vaarbaar is. De Chinezen mogen geene goed afgerigte solda ten zijn, maar zij bezitten veel artillerie, en weten haar te gebruiken. Zij zijn bekwaam in de vestir.gbouwkunde en in het aanleggen van hinderlagen. Zij leggen eene verachting voor den dood aan den dag, die in geen ander werelddeel baars gelijken vindt. Zij leeren spoedig van ons de beginselen der vernielingskunst, en zij tellen honderden millioenen!" ür. Edmund Davy, professor in de landbouwkunde en landbouwkundige chimie bij de Royal Dublin Society, beeft de resultaten zijner proeven omtrent de aanwezigheid van arsenicum in planten openbaar gemaakt. Ilij verklaart ten stelligste, dat arsenicun, gelijk die in onderscheidene kunst- mestsoorten bestaat (zoo als de superphostaten wordt opge nomen in planten) die op den met dien mest bestrooiden bodera geteeld worden. Hij bevond, dat dit het geval was bij koolterwijl ook rapen van een grond waarop supper- phostaten waren gebezigd, onmiskenbare sporen droegen, dat zij arsenicum inhielden. Ofschoon nu de hoeveelheid arseni- cnm, in bedoelde mestsoorten aanwezig, slechts gering is in vergelijking met hare andere bestanddeelen, kunnen toch de planten, tijdens haren groei, gelijk dit het getal is met al kalische en aardzouten, eene vrij aanzienlijke hoeveelheid van deze substantie in zich opnemen. Daarenboven, daar arsenicum een accumulerend vergif is, kan de gezondheid vau menschen en dieren aanmerkelijk worden benadeeld door het aanhoudend gebruik van, ofschoon ook in zeer kleine hoeveelheid, arsenicum houdende planten. In de afgeloopen week vonden een paar visscberslieden op den Theems bij de Yauxhalbrug, eene doodkist die de rivier kwam afdrijzen. Zij was zorgvuldig toegescbroefd; toen zij geopend was, vond men er het lijk in van een 7- of 8ja- rig knaapje; het scheen geen natuurlijken dood gestorven te zijn, maar alles doet aan eene vreeselijke midaad denken. 22 Sept. De schroefstoomboot Fox, kapitein M'Clintock, welke op kosten van lady Franklin naar de Noordpoolstreken werd uitgezonden, ten einde, zoo mogelijk, sporen te ontdek ken van de expeditie van sir John Franklin, is gisteren in het gezigt van het eiland Wight aangekomen. De kapitein liet zich aan land zetten en vertrok onverwijld per spoortrein naar Londen, met zich voerende twee kisten, bevattende overblijfse len van de sedert lang vermiste expeditie. Kapitein M'Clintock deelt aan den secretaris der admiraliteit mede, dat door hem te Foint Yictorv, op de noortwestelijke kust van King William Island, een verslag werd gevonden, gedagteekend 15 April 1848 en geteekeud door de kapiteins Crezier en Fitzjames.

Schager Courant | 1859 | | pagina 1