FRANKRIJ K. Parijs, 17 Sept. Uit Brussel verneemt men, dat de ge neraals Changarnier en Bedeau hunne passen aldaar hebben aangevraagd en zich gereed maken om naar Frankrijk te gaan. DUITSCHLAND Weenen, 17 Sept. Berigten uit Belgrado maken gewag van de algemeene ontevredenheid wegens de buitengewone willekeur van vorst Milosch. Zoo werd dezer dagen een man, die weigerde een hem toebehoorend stuk gronds den vorst af te staan, plotseling door twee pandoeren aangegrepen en zoodanig met den knoet geslagen, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Dezelfde berigten doen ook, ten ge volge van den Russische invloed; een opstand in Servie voorzien, voornamelijk gerigt tegen de suxereinteit der Porte, terwijl, naar men verzekert .Oostenrijks invloed er als met den dag afneemt. Berlijn, 18 Sept. Groot opzien verwekken hier de tal rijke wisselvervalschingen, waaraan de persoon van G. A. Schultz, hof-kaligraaph en koster der Heilige Geest-kerk Frankfort21 Sept.. Men heeft dezer dagen te Darm- stadt eene uitvinding gedaan, die in het gebruik van schiet katoen en buskruid eene verandering kan te weeg brengen; zij betreft de vervaardiging van eene soort van exploderend papier. Proeven daarmede dezer dagen tot het doen sprin gen van rotsen genomen, zijn volkomen gelukt, evenwel had men daarbij het verwonden van eenige arbeiders te be treuren. Aan artillerie officieren is thans het onderzoek naar de kracht van dit papier opgedragen, ten einde te bepalen of en in hoeverre dit middel tot militaire doel einden bruikbaar zal zijn. ZWITSERLAND. Bern, 16 Sept. Men verzekertdat velen der uit Napels teruggekeerde militairen, die thans van alle middelen van bestaan ontbloot zijn, niets liever verlangen, dan naar Na pels terug te keeren, en dat zij slechts wachten op het be- rigt, dat de vreemdendienst aldaar weder is georganiseerd, om aan hun voornemen gevolg te geven. SPANJE. Madrid, 19 Sept. Het schijnt, dat Sidi Mohammed, de nieuwe keizer van Marokko, niet heeft vergeten, dat hij door de Franschen te Tsly is geslagen. Hij heeft toen gezworen zijn baard niet te scheren, zoolang hij Algerie niet zal hebben veroverd. Men gelooft dan ook dat hij niet in gebreke zal blijven, aan Frankrijk ten spoedigste den oorlog te verklaren. De kleur van zijne vaandels en andere insigniën is groen, als het onderscheidingsteeken der familie van den propheet. B1IM I\ E I\ L A N I). Schagen28 September 1859. Nieuwediep, 18 Sept. De drijvende batterij Keptunus, door het stoomschip Cycloop gisteren naar hier gesleept, trekt een ieders aandacht. Het is een colossaal gevaarte, van voren en van achteren platvormig, en rondom en ook op het dek met plaatijzer van 11 duim beslagen. Het zal met 80 ponders gewapend worden. "Daaruit blijkt, dat H. Ms. schepen Erebus en Terrorden 22sten April 1848 in het ijs werden verlaten, vijf mijlenten NNW., en dat de overlevenden, ten getale van 105 zielen onder bevel van kapitein Crozier, naar de Great Fish Eiver waren vertrokken. Sir Jolin Franklin was den llden Junij 1847 overleden. Danr de Fox niet verder dan Brentfort Bax had kunnen door dringen, werd eene uitgestrektheid van 800 mijlen kustland middel van dagreizen in sleden, onder bevel van de Kapiteins M'Clintoch en Allen Young en den luitenant Ilobson onder zocht. Bij deze mededeelingen is gevoegd eene kaart der door deze expeditie gedane ontdekkingen. De Times, de berigten omtrent de expeditie van sir John Franklin mededcelende, verklaart zich ten sterkste te gen elke verdere noordpool-expeditie en zegt dat het ligtzin- nig ja misdadig is, enkel en alleen uit ijdele nieuwsgierigheid zoo vele wakkere zeelieden aan den dood prijs te geven. Ook de Morning Post zegt, dat de pogingenom een noordweste lijken doortogt te zoeken, voor altijd als hersenschimmig moeten worden opgegeven, en dat men elk denkbeeld, om naar de Oostersche zeeën te komen langs een anderen dan den ouden gewonen weg, moet laten varen. 23 Sept. Gisteren-avond is de rijtuig-fabriek van den heer William Nash, in Walworth, totaal afgebrand. Het gebouw was door zekeren James Woolley, schoonzoon van den heer Nash, aangestoken; hij had zich namelijk willen wreken, omdat zijne vrouw, die hij slecht behandelde, hem verlaten, en in de ouderlijke woning bescherming gezocht had. Gelukkig had men bij dezen brand geene menschenle- vens te betreuren. Een getal van 180 Zwitsers, met den geestelijke en den maire van hun dorp aan het hoofd, hebben zich te Bor deaux ingescheept, om naar La Plata te emigreren. Berigten uit China melden, dat de mandarijn, die het bevel voerde over de forten te Taku, op last van den keizer van China, is onthoofd. 18 Sept. Eene expeditie van 14,000 of 15,000 man naar China kost niet minder dan 100 millioen francs in het jaar. 19 Sept. De Courrier du Bas-R/iin meldt, dat er da gelijks aan de munt te Straatsburg voor ongeveer 900,000 francs in stukken van verschillende waarde wordt geslagen. 21 Sept. Hoewel nog niets bekend is, aangaande het geen te Biarritz in behandeling is, wordt het gerucht thans meer en meer algemeen, dat de koning van Belgie wel dege lijk het voorstel heeft gedaan, zijn zoon tot koning van Etrurie te verheffen. Daar de proefneming met de geblindeerde kanonneer- booten op de Hyerische eilanden volkomen gelukt is, heeft de keizer bevolen, dat er, met aanwending van eenige verbe teringen, 50 zullen gebouwd worden. Uit Tangar wordt, aangaande de gebeurtenissen in het binnenland van Marokka, het volgende medegedeeld: »De nieuwe keizer Sidi Muley Mohammed is den lOden te Fez aangekomen aan het hoofd van een aanzienlijk leger corps. Hij heeft zich dadelijk naar de moskee van Mouley Edrvs begeven om daar te bidden en uit handen van den Iman den groenen tulband te ontvaugen. Den volgenden dag is hij vertrokken en heeft den 12den des ochtends zijne neef, die aanspraak wilde maken op den troon, verslagen; het leger des keizers was 40,000 man sterk. 18 Sept. Dezer dagen is Dr. Malfatti, de geneesheer van den hertog van Reichstadt, op zijne villa nabij deze stad, in 82jarigen ouderdom overleden. alhier, zich heeft «chuldig gemaakt. Nog onlangs heeft hij een valsch document vervaardigd, volgens hetwelk hem door het ministerie van het koninklijk huis de betrekking van bureaulist aan het nieuw Victoria-Theater zou zijn ver leend. Zelfs dreef hij de stoutmoedigheid zoo ver, dit zoo genaamde document openlijk te vertoonen, om er zich cre- diet door te verschaffen. 19 Sept. De wegens valschheid in geschrifte vervolgde hofkalligraaph de koster G. A. Schultz is eergisteren in de woning van een zijner bekenden gevat en in verzekerde be waring gebragt. Naar men verneemt, moeten de door hem gemaakte valsche wissels eene waarde van meer dan 50,000 thaler bedragen. Eene stoute gaauwdievenstreek had onlang3 bij eene te Berlijn in de Keizerstraat, gehouden wordende verkooping van rijtuigen en paarden plaats. Op de plaats, waar de ver kooping gehouden werd stond ook eene kales, eenen expedi teur toebehoorende. Een vreemdeling schoof dezen wagen bij de verkocht woidenden, gaf zich voor den eigenaar uit en maakte zich met de opbrengst uit de voeten. Het bedrog werd eerst ontdekt toen de kooper den wagen wilde wegvoe ren. lieden heeft alhier de opening der, ter stemming van een lid voor den Gemeenteraad tusschen de heeren C. Smit Jzn. en L. F. Koelman plaats gehad, 101 stembriefjes waren ingeleverd zijnde een meer dan het getal der opgekomen Kie zers, de heer C. Smit Jzn. bekwam 60 en de heer L. F. Koelman 41 stemmen, zoodat de heer C. Smit Jzn. tot lid van den Gemeenteraad is benoemd. De vorige week hebben eenige Arnhemmers van de kermis-pleiziertrein gebruik gemaakt, om Utrecht te bezoe ken. Deze hebben gereedelijk 's morgens den trein kunnen verlaten; toen ze echter des avonds weder wilden instappen, werd daartoe de gelegenheid niet opengesteld. De spoorweg maatschappij had gelijk; er was geen pleizier-trein naar Utrecht maar alleen naar Amsterdam aangekondigd. De reizigers waren er met zoeken van nachtlogies af en konden den volgenden morgen tegen den gewonen prijs naar Arnhem terugkeeren. Dat werd echter zoodoende nog een duur plei- zierreisje. Dagelijks komen te Harderwijk vele manschappen aan, die uit het Napelsche leger ontslagen en te Marseille en el ders voor de Oost-Indië aangeworven zijn. Thans zijn op nieuw drie personen uit Harderwijk aangesteld als transpor teurs die deze manschappen van Biederich naar laatstgenoem de plaats moeten geleiden. Het getal aangebragte troepen bedraagt van 1 tot en met 19 dezer 310 man.

Schager Courant | 1859 | | pagina 2