DUITSCHLAND Weenen, 11 Oct. Uit het dorp llaboth, nabij \essprim •(Hongarije), wordt het volgend noodlottig geval gemeld. Een knaap, die ten gevolge van een slag aan hersenschudding had geleden en sints dienvan tijd tot tijd kenteekenen van krankzinnigheid vertoonde, sloop dezer dagen in een nabu rige woning, naderde eene wieg, waarin een kleinkind sliep, cn maakte bewegingen met een mes, alsof hij het wilde ver moorden. De kleine broeder van het kind, dit gewaar wor dende riep om hulp, en viel onverschrokkend op den krank zinnige aan, doch haalde zich diens woede op den hals, en ■ontving dan ookeer men hulp konde toebrengen eene doodelijke wonde, waaraan hij weldra overleed. De jeugdige moordenaar keerde echter na deze gruweldaad tot zijn vol bewustzijn weder, en was over het gebeurde zoo hevig ontsteld, ■dat hijop den weg naar Vessprim, werwaarts men hem wilde vervoeren ten gevolge zijner gemoedsaandoening, plotseling dood nederviel. Frankfort, 12 Oct. De van Hamburg op Staten varen- Je stoomboot was in den namiddag van den 7den dezer het tooneel van eene tragische gebeurtenis. Op deze boot bevon den zich onder anderen een algemeen in den omtrek beken- Je, onlangs uit de dienst ontslagen telegraphist, een jonge ling van 22 jaren, benevens zijne bruid. Tusschen de min- nenden ontstond een twist, die, doordien de bruid haren minnaar zijn ontslag verweet, zoo hoog liep, dat zij zich toornig van elkander verwijderden. Intusschen vatte de beleedigde jongeling het noodlottig besluit op, zijn dood in de stroomen der Elbe te zoeken, dat hij ook, na alvorens aan eeuige, niets kwaad bevindende, zich toevallig op, de boot bevindende, muziekanten te hebben verzocht, het be kende lied: So leb' denn wohl, du stilles Haus" te spelen door een stouten sprong in het water onmiddelijk ten uit voer bragt. Een hem van het schip dadelijk toegeworpen reddingsanker van zich stootende, verdween hij terstond in de diepte. BELGIË- Brussel, 14 Oct. De graaf van Vlaanderen is gisteren van zijne reis naar Schotland en Nederlanden alhier terug gekeerd. Volgens geruchten, die nog al gegrond schijnen, zou de graaf zich eerlang naar Compiègne begeven, om er kei zer Napoleon aan te treffen. RUSLAND. St. Petersburg, 6 Oct. Volgens de jongste berigten uit den Kaukasus worden de veroveringen ook op den regter vleugel der Kaukasus-linie langs vreedzamen weg voortgezet. Nadat de volksstam der Beschduchen zich vrijwillig aan[den Russische scepter hadden onderworpen, kwamen omstieeks 150 vorsten en oudsten, als afgevaardigden van zes tusschen de Laba en Bjelaja wonende volkstammen, aan den luitenant generaal Filipson hunne onderwerping aanbieden. Zij ver klaarden zich bereid, gijzelaars te leveren en zich met der woon daar te gaan vestigen, waar de regering dit mogt goed vinden. De aflegging van den eed der getrouwheid aan Rus land dezer volkstammen zal eerstdaags plaats hebben, doch hunne verandering van woonplaats is door generaal Filipson in de aanstaande lente vastgesteld. Schageu, 19 October 1859. lijk; ook zijn vele Christenen gewond. Een der ministers van den nieuwen bey heeft een dertigtal muzelmannen doen ar resteren; thans is het overal rustig. 12 Oct. Een schrijver uit Botzen maakt gewag van de ongustige stemming, welke thans in Venetieheerscht. Niet tegenstaande de toegezegde hervormingen, moet men er zeer •ontevreden zijn, en vele voorbeelden worden er aangetroffen, dat rijks-ambtenaren heimelijk hun post verlatenom in Sardiuische dienst eene betrekking te zoeken. Men weet, dat er sprake is, dat keizer Napoleon in Belgie een bezoek bij koning Lcopold zou komen afleggen; volgens het Journal de Charleroi, is de stad Bergen aange duid als de plaats van bijeenkomst der beide vorsten. 8 Oct. Een der hoofden van de censuur te Warschau heeft dezer dagen in zijn patriottischen ijver in een hand boek der scheikunde den Latijnsche naam van het blaauw- zuur: Acidum Borussicum (Pruissisch zuur) gestreken, om dat hij het ongepast achtte; een vergif met den naam van een staat te bestempelen, die met Rusland vermaagschapt is. Schamyl is den 5den October te Moskau aangekomen. De hem vergezellende kolonel Troinpowsky is tot generaal - majoor benoemd. I? 1 NEIVLAIX I). Men berigt ons uit Broek in Waterland, dat toen dit welvarende dorp dezer dagen door den graaf van Vlaanderen werd bezocht, deze even als ieder reiziger, ten hoogste door de buitengewone zindelijkheid van dat dorp werd getroffen. Bij die gelegenheid verhaalde hem een zijner geleiders, dat toen in der tijd keizer Napoleon I, bij een bezoek dat hij aan Broek bragt, eene woning wilde binnentredende vrouw des huizes volstrekt begeerde, dat hij eerst schoone klompen zou aantrekken, om de vloer niet morsig te maken. En toen de raagtige keizer weigerde aan dit verlangen te voldoen, sprak de vrouw: //Ban zult gij niet binnen gaan, al waart, gij de burgemeester van Amsterdam zelf." //Welnu," zeide daarop de graaf, indien men dit van mij mogt verlangen, zal ik daaraan gaarne gevolg geven. De schoenerhof 'Ecliptica van Veendam heeft op zijDe reis naar Queanstown, een vaartuig in nood ontmoet, het was het wrak van de Eng. brak Belle. 13 man bevonden zich boven op de hut, en vertoefden daar sinds 3 etmalen, zon dereten of drinken. Ze waren verstijfd van waterkoude. Een schip was hun voorbijgezeild. Toen ze een Hollandsch vaar tuig zagen rekenden zij op bijstand, die hen weldra werd verleend. Alle 13 werden gered; een 6tal van hen werd door het Noordseh schip Astrakan overgenomen, omdat de Eclip tica aan 13 monden meer te veel had. Men weet dat koning Oscar van Zweden den 8sten Julij is overleden, en dat zijne begrafenis met buitengewone plegtigheid tc Stockholm heeft plaats gehad. Maar wat mis schien vele lezers niet weten is, dat elk inwoner van het ko ningrijk, ten gevolge van het overlijden van dien diepbe- treurden vorst, gedwongen is den rouw te dragen. Zie hier over de kleur der rouwkleeren de volgende wetenswaardige inlichtingen, welke wij ontleenen aan eenen brief, die den 22sten September uit Stockholm aan de Cazette du Nord is gezonden: //Gij weet dat wij, bij het overlijden van onze ko ningen, allen den rouw moeten dragen; doch gij weet onge twijfeld niet, onder welken zonderlingen vorm. De vrouwen zijn in het zwart gekleed en dragen eene witte muts met zwarte linten en eene wijde witte pelerien; dit geeft haar het voorkomen van postulanten van zekere Fransch-gods- dienstige congregatiën. De mannen dragen behalve den zwarte broek, een zwart kleed met witten kraag en witte omslagen; verder dragen zij een witten halsdoek met eer.en omslag van dezelfde kleur, gelijk onze magistraten in het hof-costuum. Verbeeldt u eene gansche bevolking in zulk eene kleedij, en gij zult een denkbeeld hebben van het een- toonigste en treurigste, doch indrukwekkendste schouwspel. Thans duurt het dragen van den rouw voort, en hij zal ten minste officieel voortduren tot de zesde maand na het over lijden des konings. Echter te rekenen van de derde maand ziet men af van den grooten rouw en wordt den enkelen aangenomen, welke overal gedragen wordt. Plet zij genoeg gezegd, dat het hof en het land slechts in de maand Janua- rij hunnen normalen toestand hernemen, dewijl koning Os car den 8sten Julij 11. is gestorven. Het wets-ontwerp betrekkelijk de doorgraving van Holland op zijn smalst is, bereids sedert, eenige dagen, bij den Raad van Staten ontvangen. Men wil weten, dat er tijdens het bezoek van den graaf van Vlaanderen aan het Nederlandsche hof, sprake is geweest van een wederkeerig bezoek, door een lid van het huis van Oranje aan het hof te Brussel te brengen. Op 5 dezer is door den landman Nicolaas Couwenho- ven, wonende in de Wijde Wormer, rijdende langs den pu- blieken weg van die gemeente naar Purmerende, vermist en hem vermoedelijk ontvreemd: 1 paarsch lederen dubbele por tefeuille in 4 a 5 loquetten afgedeeld en afgesloten met eenen stalen roestigen knip, inhoudende 1 bankbiljet van f300; 2 dito ieder van f 100; 1 dito van f 60; 1 quitantie van f 1000, door bovengenoemden Couwenhoven ondertee kend. Men leest in de Neue Zürcher Zeitung//Bij de Hol- landsche regering bestaat het voornemen, industrie-scholen op te rigteu; zij heeft voor eenigen tijd mededeeling gevraagd van de op dit stuk in Zwitserland bestaande wetten en re glementen." In de Echo van Brazilië leest men het volgende: Dezer dagen (21 Aug.) zou eene negerin met hare 3 zonen, waarvan de jongste nog aan de borst was, in het openbaar worden verkocht. De meester, mensehlievender dan eenig an der, wilde ze niet scheiden, maar te zamen verkoopen, doch niemand wilde toen den koop aanvaarden. Bij de derde op- veiling hebben eenige personen eene inschrijving geopend, om een der kinderen vrij te koopen, en dus den geheelen verkoop gemakkelijk te maken, maar dit wilde niet geluk ken, zoodat men ten slotte tot den afzonderlijken verkoop moest overgaan. De negerin, die altijd bedaard was gebleven, werd toen door wanhoop aangegrepen, en smeekte, haar niet van het jongste kind,dat de borsi nog noodig had, te schei-

Schager Courant | 1859 | | pagina 2