DUITSCHLAND. Weenen, 30 Oct. Te Leibitz, in Hongarije, is op nieuw een brand uitgebarsten, die van de 451 woningen 339 in de asch heeft gelegd en waarbij 25 menschen het leven verloren. Berlijn, 3 Nov. De Prins van Oranje heeft heden met den prins-regent en onderscheidene vorstelijke personen en gevolg, aan de St. Hubertsjagt deelgenomen. SPANJE. Madrid, 29 Oct. De Correspondancia Autografa, deelt de volgende woorden der koningin mede, die in den minis terraad zijn uitgesproken: Schagen 9 November 1859. Tan Parijs. Een lid der conventie wist zich dit hoofd toe te eigenen en liet het als erfenis na aan zijnen zoon, die er naar het schijnt, groote waarde aan hecht. Te vergeefs heeft men tot nn toe gepoogd, hem te bewegen het hoofd weder aan het lijk terug te geven, en thans zal een proces worden be gonnen om hem daartoe te dwingen; de regtsvraag is dus: of de stoffelijke overblijfselen van een beroemd staatsman aan den staat behooren, en of deze het regt heeft die op te eischen. 2 Nov. Men houdt het hier meer en meer voor zeker, dat het aftreden van baron von Httbner was toe te schrijven aan zijne behartiging der Ilongaarsche aangelegenheid, daar het algemeen bekend is, dat keizer Franz Joseph persoonlijk zeer tegen de wenschen der Hongaren is ingenomen, zoo zelfs, dat hij elk toegeven daaraan als een wezenlijk afstand doen van zijne souvereiniteit in Hongarije zon beschouwen. Geruchten, die dagelijks waarschijnlijker worden, spreken dan ook van de terugroeping in het ministerie van baron von Bach, den grooten voorstander van het stelsel van cen tralisatie. //Men moet al mijne byouterien verkoopen, indien het noodig isde heilige onderneming van Spanje tegen Marok ko moet gelukken. Men moet zonder voorbehoud over mijn particulier vermogen beschikken, want het geldt hier de eer en de roem mijner onderdanen. Ik zal mijne weelde vermin deren een eenvoudig tooisel zal mij beter staan dan een sieraad van diamanten, indien de waarde dezer laatsten kan strekken om Spanje te verdedigen en het tot roem en eer te voeren." B1NNENLAN I). De oude gierbrug voor Nijmegen is vervangen door eene nieuwe, die zeer doelmatig is ingerigt. Tot breking der stroom is een ijzeren stroomstuwer aangebragt, die tevens de overvaart bespoedigt. Dit vaartuig bevat twee doelmatige kajuiten. De zucht tot landverhuizing naar Port-Natal schijnt, door de gunstige berigten van daar komende, hoe langer zoo meer bij onze landgenooten te worden opgewekt. In de haven van het Nieuwediep ligt thans weder een barkschip gereed, de Lina, kapt. Rademakers, waar zich reeds verscheidene familien aan boord bevinden, waaronder veel landbouwers, waarbij enkelen die niet onbemiddeld zijneen der passa giers voert vier hengsten en twee stieren van Hollandsch ras met zichdagelijks worden er nog nieuwe passagiers voor dat schip aangemonsterd. In de vorige week ontstond er te Culemborg twist tusschen twee jongelieden, welke zoo hoog liep, dat de een den ander op't onverwachtst zoodanig met een mes ver wondde, dat deze slechts weinige oogenblikken daarna den geest gaf. Op ontvangst der tijding van dezen gepleegden moord, begaven zich den volgenden morgen de Heeren Regter-Commissaris, de Officier van Justitie en de waarne mende Griffier van de Arrondissements-Regtbank te Tiel, naar Culemborg, om een geregtelijk onderzoek naar deze zaak iu te stellen. Tengevolge van dat onderzoek werd uit genoemde plaats alhier gevankelijk binnen gebragt de persoon van van Es, beestendrijver, als verdacht van dezen manslag te hebben gepleegd. Tijdens zijn verhoor te Culem borg voor de regterlijke magtmoet de beschuldigde de grootste koelbloedigheid hebben aan den dag gelegd, en niet tot bekentenis van de gepleegde misdaad zijn gekomen. Wij vernemen evenwel, dat hij aan zijn geleider, die hem naar Hel vervoerde, zijne 6chuld heeft beleden. De verslagene is genaamd H. de Beus, stoelenmatter te Culemborg. Men meldt aan de U. Ct. uit 'sHage, dat er plan be staat, om het reg. rijdende artillerie, sedert eenige jaren te Leiden in bezetting, naar Arnhem te verplaatsen, ter ver vanging van het aldaar liggend regiment dragonders. De door een eigenaardig en merkwaardig gebrek aan het borstbeen zoo belangwekkende en in de geneeskundige wereld zoo bekende heer Groux, uit Hamburg, bevindt zich te Groningen. Daar men op hem de verschillende bewegingen van het hart kan waarnemen, hebben beroemde geleerden, zoowel van de nieuwe als oude wereld, onderzoekingen op hem ge daan, die tot belangrijke uitkomsten hebben geleid. De heer Groux heeft van de hartbewegingen tene bijzon dere studie gemaakt, en zal daarover, zoo als men verneemt, aldaar eene voordragt houden, en deze door proeven toelich ten. (Gr. Ct.) VERGADERING van den GEMEENTERAAD. Zitting den 31 October 1859. Afwezig de Heer Cs. de Heer. Do vergadering door den heer Burgemeester geopend en voorge laten zijndezijn door den Secretaris gelezen de notulen van het verhandelde in de vorige en goedgekeurd. Overwegende dat de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid van den gemeenteraad in de vorige vergadering van 3dezer zijn on derzocht en goedgekeurd en tot de toelating van dien Heer besloten, heeft ZEd. heden in de vergadering in handen van den Heer Voor zitter de bij de wet gevorderde eeden afgelegd, en als lid van den raad zitting genomen. De Voorzitter brengt ter tafel, het Suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag alsmede dat van de belasting op de honden in deze gemeente over 1859, zooals dezelve door Burgemeester en VVethi. zijn geformeerd en gedurende meer dan 14 dagen ter Secretarie der Gemeente ter lezing van een ieder hebben gelegen, waarvan op do gebruikelijke wijze openbare kennisgeving is geschied. Genoemde kohieren bij den raad in behandeling genomen werden post voor post nagegaan en overwogen, en daarbij gelet op de schriftelijk ingekomen reclamatie van Cs. Hoedjes alhier bezwaren inbrengende tegen zijn aanslag op het kohier van den Hoofdelijken omslag, als vermenende te hoog te zijn aangeslagen om daarbij aan gevoerde redenen, is bij den raad in overweging genomen en beslo ten den aanslag der Adressant naar billijkheid te verminderen. Voorts zijn nog eenige aanslagen zoo in verhooging van eenige als in vermindering van anderen gewijzigd geworden en, Overwegende dat verder tegen de aanslagen op de voornoemde kohieren geene meerdere bezwaren zijn ingekomen. Gelet op Art. 265 der gemeente wet, besluit: Het Suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag voornoemd vaat te stellen op een bedrag van ƒ195.61 en het Suppletoir kohier voorde belasting op de honden van ƒ11.50. Dat dezelve in gedurende de eerstkomende acht dagen, eu wel van den le tot en met den 8e dezer maand November a. s andermaal ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zullen worden nedergelegd, waarvan openbare kennisgeving zal geschieden zullende daarna, het Suppletoir kohier van den Hoofdelijken omslag aan de goedkeuring van Hecreu gedeputeerde Staten dézer Provincie wor den ingezonden. De Voorzitter geeft den raad mededeeling, 1° van het besluit van Heeren gedeputeerde Staten van den 12 October 1S59 No. 15 hou dende goedkeuring van de rekening dezer gemeente over de dienst van 1818. 2o. Itlissire van Heeren Gedep. Staten van den 12 October 1859 No. 14 houdende kennisgeving dathet zijne Majesteit behaagd heeft. Iioogstderzelver beslissing op het besluit tot heffing van begrafenis reglen te verdagen tol aan het einde der maand Maart 1860. Is voor kennisgeving aangenomen. 3o. Van een brief aan den Heer W Heszier alhier, van heden, den raad verzoekende om zijn eervol ontslag als marktmeester, en zulks ten gevolge eener verplaatsing van hier naar Helmond, HEDAb. tevens bedankende voor de aan hem toegekende betrekking, werd besloten voornoemden Heer zijn eervol ontslag te verleenen uit de betrekking van Marktmeester met ingang van den 1ste Nov. 1859. 4o. Een brief van den heer J. H. VVStangen van lOdezer, waarbij ZEd te kennen geeft, zich niet hebbende kunnen vereenigen met het besluit van den gemeenteraad dd. 3 Oct. jl. op gronden herhaal delijk aan Burg. en Weths. medegedeeld, hij zich v-erpligt ter ken- nisse van den raad te brengen, dat hij heeft gemeend zijne bezwaren te moeten mededeelen aan heeren gedep. Staten der prov. Noord- Holland. 5. Eene missieve van den gemeenteraad van Alkmaar van 27 Oct. 1859 geleidende een afdruk van het door dien raad aan Zijne Majes teit ingediend adres, tegen de voordragt tot doorgraving van Uulland op zijn smaltt enz. om wanneer, wij ons met den inbond kunnen verecnigen, aan Z. M. den Koning en de beide kamers der Staten Generaal van onze adhaesie te doen blijken enz, is ua deliberatie met algemeene stemmen besloten tot adhaezie van het adres. 6. Een brief van de Commissie voor de Departementale avond- school alhier van den 19dezer, verzoekende om, voortaan avondschool op maandag, dingsdag, donderdag en vrijdag van lederen week des namiddags van 5-7 ure te honden, vergunning tot het gebrnik van het schoollokaal van den onderwijzer A. de Rooy, verder verzee- kende het schoollokaal op genoemde tijden te willen doen verwar men en verlichten. ^en v*u voornoemde Commissie met bijvoeging van eene lijst van eenige jongelieden den ouderdom van bijna veertien jaren bereikt hebbende met verzoek die als geen gebruik meer makende Ta" de dagschool op de avondschool te mogen opnemen is toegestaan. 8o. Jlededeeling van Burgem. en Weth». van de kas verificatie ten kantore van den gemeente Untvanger op den 31 Uct. jl. waar van afschrift aan heeren gedep. Staten dezer Provincie zal worden ingezonden. 9o. Een brief van den heer Cs. de Heer van den 30 dezer aan Burgemeester en Wethouders gerigt, daartoe strekkende dat hij ver onderstelt dat morgen overeenkomstig Art. 181 der gemeentewet de kasopneming zal geschieden, meent in hel belao» der gemeente te moeten aanbevelen, dat post voor post worde nagedaan, welke vor deringen er bestaan ten laste van andere gemeenten° voor verleenden onderstand aan behoeftigen. Dat hij morgen verhinderd is in de raadsvergadering tegenwoordig te zijn zijne toevlngt neemt langs dezen weg zijne bezwaren des^^g* in het midden te brengen. Kaar ^et ZEd. voorkomt moei de lerugvorderiog T.n do gemecoten wegen» harto behoeve verleendeo onder»l»od, bionen den kor»t mogeliikeo tijd geachiedeo, daar 'k*1" dcn tiMleu tyd daartoe ia, geactiedl dil voor lo Januari) niet, kom» «1»

Schager Courant | 1859 | | pagina 2