DUITSCHLAND Weenen, 6 Dec. Het algemeen verlangen in Hongarije, om er weder de nationale kleeding te dragen, is zoo groot, dat de aldaar gevestigde klecdermakers aan de talrijke be stellingen niet meer kunnen voldoen en zich derhalve ge noodzaakt hebben gezien, een aanzienlijk aantal werkgezellen van hier te ontbieden. Beilijn, 6 Dec. De Russische infanterie zal met nieuwe minié-geweren worden gewapend, wier constructie op 1200 schreden afstaud is bepaald. De loopen zijn uitgegoten staal vervaardigd. Deze geweren moeten eene tot hiertoe onover troffen werking hebben, en nog betere dienst doen dan de getrokken kanonnen. BELGIË. Brussel, 6 Dec. Zatnrdag avond vond een grenadier, die in de nabijheid van het Théatre du Pare op wacht stond, eene rol papier, die hij zich haastte den officier der wacht te overhandigen. Kort daarna kwam de persoon, aan wien zij toebehoorde, ter plaatse loopeu, om het verlorene te zoeken. De eerlijke grenadier zeide hem, dat hij de rol papier, die niets anders was dan honderd duizend frs. in bankbilletten, gevonden en bij den wachthebbenden officier had nederge- legd. Tot belooning voor zijne eerlijkheid ontving de sol daat 1 fr. 50 c. RUSLAND. St. Petersburg, 1 Dec. Te Stardub, een dorpje van het district Kaschira, is iets bijzonders voorgevallen; de heer van dat dorp heeft met zijne lijfeigenen eene overeenkomst aangaande hunne emancipatie gesloten. De heer staat aan zijne lijfeigenen van het grondgebied af, emancipeert hen en ontvangt daarvoor jaarlijks eene belasting. Het afgestane J gedeelte wordt gelijkelijk onder de lijfeigenen verdeeld en zoodanig deel kan niet dan onder de boeren van het dorp worden verkocht. De heer des dorps, Nicolai Turgenieuw, verbindt zich tot de belofte, dat de boeren van deze overeen komst mogen afzien, zoodra het zal blijken, dat de onder handelingen tusschen de regering en den adel gunstigere voorwaarden voor de lijfeigenen doen ontstaan. De regering, door de lijfeigenen van dit dorp gekozen, heeft zich moeten verpligten, nimmer ligchamelijke tuchtiging op de inwoners te zullen doen uitoefenen; de straffen mogen slechts bestaan in boete, gevangenis en gedwongen arbeid. B I MN EIV L A N I>. Schagen 14 December 1859. 2. De voorzitter geeft mededeeling van de resolutie van heereu ged. staten dezer Provincie van 30 November jl. J}o 19, houden de beschikking op het bezwaarschrift van den heer J. H. Smits tegen zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag dezer gemeente over 1859, met verzoek ter voldoening aan Art. 266 der gemeente wet, den aanslag van den reclamant op het suppletoir kohier te verminderen en overeenkomstig HEd. gr. Achtb. uitspraak te regelen, zijnde zulks naar een inkomen van f 700 in 't jaar, waar over eenige debatten plaatshadden hoewel Art. 266 der gemeen te wet gebiedend is, vermeent de raad zich daarmede niet tekun- nen vereenigen en zich te moeten refereren aan zijn vroeger besluit, als zijnde volkomen overtuigd dat het Kantoor van Registratie te Schagen, gemiddeld ruiinf 1900 opbrengt, hetwelk van algemeene bekendheid is. Zoo werd de voorzitter dringend uitgenoodigd, lIEd. gr. Achtb. de heeren ged. staten beleefdelijk te verzoeken, genoemde resolutie zoo mogelijk in nadere overweging te willen nemen. 3. Mededeeling van eenige ingekomen antwoorden van heeren ged. staten der Provincie, op de dezer tijds verlangde tusschen komst van HEd. gr. Achtb. ter bevordering der terug ontvangst van, door deze gemeente voor geschoten onderstands gelden aan- behoeftigeu alhier wonende, doch wier onderstands domicilie elders gevestigd is, strekkende deze mededeeling ten bewijze, dat aan het verlangen van den raad, hier omtrent gevolg is gegeven. 4. Mededeeling van het besluit van heeren ged. staten dezer Provincie van den 17 November 1859, J\'?. 25 (Prov. bl. J\é. 93) betreffende den herrijk der maten en gewigtenover het jaar 1860, is voor kennisgeving aangenomen. 5. Is naar aanleiding der circulaire van heeren ged. staten dezer Provincie van 30 November jl. 2 (Prov. bl. J)é. 91) betrek kelijk het Maximum van den onderstai.d, bedoeld bij Art. 25 der wet tot regeling van het Armbestuur geprocedeerd tot het forme ren vau den staat aanwijzende het Maximum vau onderstand, voor het jaar 1860 voor deze gemeente, welke staat na geformeerd te zijn, naar dien van het jaar 1859, is besloten met een raads besluit aan de goedkeuring van heeren ged. staten dezer Prov. in te zenden. 7. Toorts gelezen de ingekomen rekwesten van sollicitanten naar de betrekking van marktmeester alhier, welke betrekking woonachtig, had een meisje in dienst genomen uit het de partement ia Corrèze, dat van de beste getuigschriften voor zien, doch sedert hare geboorte onderhevig was aan aanvallen van zinsverbijstering. Gepasseerüen Maandag, zegt de Courrier de Lt/on, kwam dit meisje van eene wandeling terogkeerende, het vertrek harer mecsteresse binnen, met het driejarig kind van laatst^ genoemde onder den arm, en liep naar het venster. De jonge weduwe, ontsteld door de verwilderde blikken van hare dienstmaagd, die het kind onder den arm droeg met het hoofdje vooruit, even als een pakje vuil linnen, vliegt op, ijlt naar haar toe en vraagt deze wat ze wil doen. //Parbleu!" antwoordt deze met de meeste onverschillig heid, //ik wil uw dochtertje het raam uitgooijen Op die woorden tracht de arme moeder zich meester te maken van haar kind, doch de dienstmaagd, die sterker was, slaagt er in het venster te openen. Toen wierp de moeder, in hare moederliefde daartoe de noodige kracht puttende, zich op nieuw op hare dienstmaagd, met welke zij eene wanhoo- pige worsteling begint. Deze hield het kind reeds bij de voeten, gereed om het op straat te werpen; doch de moeder greep met de tanden de hand der waanzinnige en dwong haar door de pijn het kind los te laten. De kleine was gered, doch sedert dat oogenblik verkeert de moeder in eenen toestand, die ernstige zorg voor haar behoud inboezemt, en de dienstmaagd, die tot dat verschrik kelijk tooneel aanleiding gaf, is in een krankzinnigengesticht verplaatst. Aanst. Vrijdag beginnen de debatten voor het hof te Tours in het proces Lemoine. Deze zaak is reeds vroeger medegedeeld en betreft de bevalling van een meisje van 16 jaar, die met den koetsier harer moeder verboden omgang had gehad. Het kind, waarvan zij is bevallen, is verdwenen en zij en hare moeder worden beschuldigd, het te hebben verbrand. De voornaamste beschuldigde is de moeder; zij is 56 jaar oud. De acte van beschuldiging legt haar ten laste dat zij, toen de jeugdige Adeline was bevallen, het kind op den haard heeft geworpen en doen verbranden. Op dit punt zijn moeder en dochter het eens, doch de moeder beweert, dat het een dood kind was, de dochter daarentegen, dat het beeft geleefd. Er zijn 28 getuigen a charge gedagvaard. Uit Triest wordt het volgende waarschuwende voorval gemeld. Den makelaar Eorti aldaar was door zijn geneesheer het gebruik van Pilnauer bitterwater aanbevolen. Van de beurs terugkeerende, kocht hij bij een tot dusver onbeken den apotheker eene flesch daarvan. Te huis gekomen, had hij naauwelijks een glas van den gekochten drank aan zijne lip pen gebragt, of hij viel dood neder. Bij onderzoek bleek, dat de gekochte flesch in stede van bitterwater, een sterk ver gift, namelijk laurierkerswater, bevatte. Door de politie wor den ijverige nasporingen naar den achteloozen verkooper ingesteld. Intusschen is dit reeds het derde geval van ver giftiging, dat aldaar sedert kort door nalatigheid heeft plaats gelmd. In het Café llanibourg, Lombardevest te Antwerpen, heeft Zaturdag een banket plaats gehad, ter gelegenheid des verjaardags van den beroemden abt de L'Epée, die de vin gerspraak uitvond. Al de deelnemers waren doofstommen, zoo uit Antwerpen als uit Gent eu uit Brugge. Het banket, dat zeer goed bediend werd, heeft tot laat in den nacht ge duurd. VERGADERING van den GEMEENTERAAD. Zitting den 5 December 1859. Afwezig de heer W. Vader wegens ongesteldheid. 1. De vergadering door den Burgemeester geopend en voorgeze ten, werden door den secretaris gelezen de notulen van het ver handelde in die van 31 October jl. en behoudens eene verandering in de .Redactie des briefs van den heer Cs. de Heer goedgekeurd. 6. Zijn bij den raad herzien de vroegere conditiën en voorwaar den van de volgende te houden verpachting en aanbesteding, als: 1. der verpachting van het rietgewas staande op stam van het gewas van dit jaar. 2. vau de schapenhekken en plaats tot het daarstellen van hok ken ter plaatsing >an schapen. 3. De ontvangst der marktgelden, voor de paarden, runderen, schapen, varkens enz. 4. De aanbesteding van het ophalen der asch, puin en ander vuil, alsmede het schoonhouden der gemeente stratengoten, riolen, bruggen en wallen enz. alles slechts voor den tijd van een jaar, en wel over het jaar 1860, welke conditiën en voorwaarden na. eenige wijzigingen ondergaan te hebben zijn goedgekeurd; met bepaling dat deze verpachtingen dcor het dagelijks be stuur zullen gehouden worden op nader te bepalen dag voor het einde dezer maand.

Schager Courant | 1859 | | pagina 2