FRANKRIJK. Parijs, 2 Jan. Men schat, dat er in Parijs voor 33 mil- lioen francs aan nieuwjaarsgeschenken is verkocht. DUITSCHLAND. Weenen, 1 Jan. Op Kersdag zijn te Linz, voor het eerst sedert de dagen van keizer Ferdinand II, de klokken geluid voor de godsdienstoefening der Evangelische gemeen te. Zelfs bij de dusgenaamde tolerantie-acte van keizer Jo- seph II was aan de belijders dezer gezindte het luiden der klokken in geen geval vergund, en is steeds aan dit verbod met gestrengheid de hand gehouden. Berlijn, 6 Jan. De Volkszeitung maakt, in haar nommer van 1 dezer, melding van een levendig gesprek, hetwelk on langs heeft plaats gehad tusschen den keizer van Oostenrijk en aartshertog Mnvimiliaan, zijnde deze, naar veler gevoelen, onder al de leden der keizerlijke familie de eenige, die een juist inzigt heeft omtrent den kritieken toestand der Oostenrijksche aangelegenheden, en die aan zijne gevoelens, ten opzigte dei- dringende noodzakelijkheid van hervorming in liberalen zin, bij den keizer de noodige kracht en klem durft bijzetten. Bij zulk een gesprek, zegt de Volkszeitung. heelt de aartshertog dezer dagen den keizer stoutweg toegevoegd: „De kroon is niet het eigendom van een enkel persoon; zij behoort aan de geheele dynastie, en wanneer het blijkt, dat hare belangen in de waagschaal worden gesteld, dan is ieder lid der keizerlijke familie verpligt, alle gevaren te helpen voorkomen", liet blad voegt er bij, dat de keizer op dit gezegde zoo geagiteerd was, dat de tusschcr.komst van een hoog personage (waarschijnelijk de keizerin) moest wor den ingeroepen, om aan dit al te levendig tooneel een einde te maken. De keizer moet daarbij verscheidene malen in de hoogste opgewondenheid hebbeD uitgeroepen: „Alleen een oproermaker kan zich vermeten zulk eene uitdrukking te doen hooren!" ZWITSERLAND. Bern, 2 Jan. Men meldt uit Lucern, dat er in die om streken, den 24 en 26 Dec. zulke ontzettende sneeuwmassas zijn gevallen, als de oudste lieden zich niet herinneren, ooit daar gezien te hebben. Den weg van CaDierlata tot op den St. Gothard was zoo onherbergzaam gemaakt, dat de Itali- aansche posten niet konden aankomen. banken van leening hulpvaardig ter zijde staan. Voor de geestes opvoeding van den inwendigen inen«ch bestaan er 1500 scholen. Uit Messina berigt men, dat er op het eiland Sicilië nog telkens moordaanslagen plaats hebben. In de laatste twee weken van het verloopen jaar hebben zich zeven geval len voorgedaan. 4 Jan. Men zegt, dat de Katholieke mogenheden heb ben aangeboden, den paus gezamenlijk een jaargeld te ver zekeren van 30 millioen fr., en dat de II. Stoel heeft geant woord met eene uitdrukkelijke weigering. Heden zijn voor de regbank der correctionele politie, onder voorzitterschap van den heer Gislain de Boutin, de debatten geopend inzake der beschuldiging tegen den heer de Vries, bijgenaamd de zwarte doctor, liet verhoor heeft een groot gedeelte der zitting ingenomen. De zwarte doctor houdt vol, dat zijn geneesmiddel tegen de kanker beproefd is en dat hij dergelijke onfeilbare middelen tegen 25 ziekten heeft. Op de vraag van wien hij den doctorsgraad had bekomen, antwoordde hij: wan mij zeiven," er bijvoegende, dat ook Ilippocrates zijne titels van geene geneeskundige faculteit heeft ontvangen. 70 getuigen zijn in deze zaak gedagvaard, die eene behandeling van vele dagen zal vereischen. Een tooneelspeler, die achtervolgens eerste komiek, eerste tenor, daarna père noble en eindelijk regisseur bij eene reizende troep acteurs is geweest, en in kommervolle omstandigheden op een dakkamertje woonde, heeft geheel onverwachts eene erfenis van 20,000 fr. rente gekregen. Een der voornaamste letterkundigen alhier bezit eene linnenkast, wier oorspronkelijke bestemming eene geheel andere was. Toen men namelijk de koningin van Oude wil de begraven, bevond men dat de kostbare kist, waarin het lijk zou worden geplaatst, te klein was, zoodat men spoedig eene grootere moest laten maken. Het is in de eerste kist, dat die heer zijne hemden bewaart. 5 Jan. Ten behoeve van den heer Lamartine is door zijne vrienden eene nieuwe inschrijving geopend. /je Droit meldt het volgende: Den 7den Dec. 1855 kwam een welgekleed heer bij een goud- en zilversmid, en vraagde naar horologiekettingen, men wees hem er vijf, waarvan hij een uitkoos. Eensklaps zag hij eene zeer schoone loekspeld voor het raam hangen en verzocht de winkeljuf frouw, hem die te willen laten bezigtigen. Daar de speld te irtog hing, moest de jufvrouw een laddertje bezigen; iiaau- lijks stond zij eenige treden hoog, toen de kooper de vijf itingen oppakte en hard wegliep. De dief werd echter ge- t en tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld, doch de Kettingen werden niet gevonden; hij had die waarschijnlijk aan een medepligtige, die op straat stond, overgereikt. Op Nieuwjaarsdag jl. werd aan denzelfden winkel een zeer net doosje bezorgd, en bij de opening vond men daarin bonbons, doch daaronder vier der in 1855 gestolen kettin- gen. 6 Jan. Een politiebeambte, te Parijs, werd gisteren op de quoi Napoléon aangesproken door een jong mensch van ongeveer 30 jaar, die verzocht hem te arresteren. Op de vraag, of hij dan eene misdaad had begaan, gaf hij een ont kennend antwoord, doch bleef aanhouden om in hechtenis te worden genomen. Toen de politiedienaar dit weigerde, liep hij naar een paard, dat voor een wagen gespannen stond, en gaf het dier een slag op den kop, met het doel, om thans wegens dierkwellerij in hechtenis te worden genomen. Het paard begon te steigeren, waardoor de koetsier van den bok viel, en van het paard een trap ontving, welke zijn hoofd verbrijzelde, zoodat hij dadelijk dood was. Wegens dezen onverwachten mauslag door onvoorzigtigheid gearresteerd wordende, bood het jonge mensch thans een hevigen weder stand, en trachtte herhaalde malen te ontvlugten. Men denkt, dat hij geen geld meer bezat en, zonder verdieusten zijnde, naar het commissariaat wenschte te worden gebragt, om daar eenigen tijd den ko3t te ontvangen. In een dagblad van Lyon leest meu het volgende: Een Lyonsch koopman, de heer X., had zich de vorige week naar zijne landgoederen begeven om er eenige zaken met zijne pachters te regelen. Hij werd gevaarlijk ziek, zoodat de ge neesheer verklaarde dat hij den nacht niet zou doorkomen. Door eene langdurige flaauwte overvallen, bleef hij zestig uren lang in eene volslagen gevoeloosheid, dat zijn zoon en zijne dochter, die naar het sterfbed van den vader gesneld waren, geloofden dat hij werkelijk overleden was, en hem in een doodkist lieten leggen na alvorens de door de wet voor geschreven formaliteiten bij de plaatselijke overheid te heb ben in acht genomen. Des morgens hoorde de zuster, die bij de doode waakte, terwijl zij gebruikelijke gebeden opzegde, eensklaps een zoo hevig en langdurig niezen, dat zij vlugtte en haar gebeden boek in den steek liet, terwijl zij uit alle magt om hulp schreeuwde. De pachters snelden toe en vonden den heer X., bij wien door het niezen, dat zijne dochter gehoord had een, geweldig bloeden uit den neus was ontstaan, hetwelk eeue heilrijke krisis te weeg biart, en den zieke in het leven be hield. De heer X. is twee of drie dagen later door zijne kin deren naar Lyon teruggebragt, alwaar hij zich thans bevindt zonder dat ziju toestand nog eenige vrees inboezemt. Het te Kaschau gevoerde proces tegen de door eenige Magyaren gedane pogingen, om protesten tegen het keizer lijk patent, regelende de protestantsche aangelegenheden, te doen opstellen, is in ééne zitting afgeloopen. De hoofdbe- klaagde, hofraad Zsedenyi, is tot vier maanden gevangenis veroordeeld. Oorspronkelijk heette die heer Pfannschmidt, doch hij heeft zijn naam gemagvariseerd. 7 Jan. Aan de Otld. Post wordt uit Zara dd. 4 Jan. getelegraplieerd: irIn Montenegro werd in de laatste dagen van December eene zamenzwering tegen vorst Daniëlo ontdekt. De hoofdleider, Stanco Pejovich, werd den 23sten te Riecka ter dood gebragt. 8 Jan. Dezer dagen is een commissaris van politie alhier gearresteerd, omdat hij voor zes jaren een beschuldig de, door zich van te diens laste ingebregte feiten te hebben onkundig gehouden, aan zijne regtmatige straf had onttrok ken. Ook de directeur der criminele politie, Stichter, is, als vermoedelijk aan die zaak medepligtig, ter verantwoording geroepen. In financiële kringen mankt eene brochuregrooten op gang, bevattende eene geschiedenis van het bankiershuis Stieglitz te St. Petersburg, waarvan de liquidatie thans de finitief bepaald is. Het vermogen dier firma wordt op 72 millioen zilveren roebels berekend. De chef van het huis is kinderloos. Te Landeran heeft zekere heer J. Schmidlin, eene wed dingschap van 200 fr. gewonnen, doordien hij had aangeno men, den weg van daar naar Neufchatel op ziju blinden schimmel in den zelfden tijd als den spoortrein af te legeren. Deze laatste legt dien afstand van 2J uur in 25 minuten af; de heer Schmidlin kwam nog 5 minuten eerder aan. Dezer dagen vond men bij Meyriney een man dood ge vroren. Hij had onderscheidene valsche sleutels en een dolk bij zich, en men erkende in hem een der boosdoeners, op welke de policie reeds sedert dagen jagt maakte. 3 Jan. "Uit Graauwbunderland wordt gemeld, dat te Churi goede zaken worden gemaakt met het leveren van wa penen aan Italië. Naar men van daar aan den Bvnd meldt, ontvangt een te Chur gevestigd wapensmid voortdurend per

Schager Courant | 1860 | | pagina 2