SPANJE. Madrid, 30 Dec. liet Spaansch eskader heeft gisteren de forten aan den ingang der rivier van Tetuan in brand geschoten en doen springen. DENEMARKEN. Kopenhagen, 4 Jan. In den nieuwjaarsnacht had alhier een tumult plaats, waarbij het gepeupeld, waaronder men echter ook fatsoenlijk gekleede personen ontwaarde, tot in den Christiansbnrg doordrong en onder afschuwelijk getierd en geraas gedurende meer dan een half uur de kreten liet hooren: n Weg met dc gravin! weg met den boekdrukker!" (Berling). Ofschoon een talrijk corps politie-agenten in den Christiansbnrg geplaats was, kon het het gepeupel toch niet meester worden, en moest de adjudant-generaal met de gar de derwaarts oprukken. Eenige dagen te voren, toen de ko ning zich in een rijtuig met de gravin Danner liet zien, werd hij zelf door het volk gehoond. RUSLAND. St. Petrsburg, 29 Dec. De Siberische Kirgisen heb- berrzich bereid verklaard, hunne slaven onverwijld vrij te laten en voor de toekomst geene slavernij meer te dulden. AMERIKA. I? I E L A IV D. Schagen 11 Januarij 1860. 's Gravenhage, 4 Jan. Men zal zich den nu eenige maanden geleden alhier plaats gehad hebbenden brutale diefstal, bij zekeren goudsmid in de Veenenstraat herinneren, en hoe de dader te Dordrecht was in arrest genomen, doch daar heeft weten te ontsnappen Thans heeft de raadkamer van het Prov. Geregtshofin Zuid-Holland de teregtstelling van dien voortvlugtigen persoon, W. 11. Schemin of Schimm, 's Hertogenbosch, 5 Jan. De sleed? dikwerf besproken wolf rigt steeds zijne verwoestingen aan. In den nacht van ll. Dingsdag en Woensdag heeft hij tc Berlicum een geit uit den stal gehaald door middel van ondergraving. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft hij bij de kinderen van den Boom onder Heeswijk zes schapen gedood en een gewond. De heer Burgemeester van Berlicum is heden och tend gekomen om zijne klagen en bezwaren aan Z. Exc. den heer Commissaris des konings in te dienen, en wij vernemen dat tengevolge van dat onderhoud, op heden eene ernstige jagt op het ondier, dat uiterst gevaarlijk dreigt te worden zelfs voor menschen althans voor kinderen, georganiseerd zal worden. Hoogeveen, 4 Jan. Zekere G. gisteren elf zwijnen pu bliek willende verkoopen, had slechts een verkocht, toen hij onverwachts de overigen tegelijk kwijt raakte en wel aan een deurwaarder met 2 politiedienaren, die ze voor schuld in beslag namen en zeer bedaard de diertjes voor hen uit dreven, hetwelk vele nieuwsgierigen naar buiten lokte, om die vreemdsoortige drijvers te bezigtigen. Elst-Over-Betuwe, 0 Jan. Door het sedert eenige tijd sterk wassen der rivieren, liepen de Uiterwaarden van Bem- mel (in deze nabuurschap) onder water; een haas vlugtte, ten einde zijn leven nog te redden, op eene blootstaande hoogte; zeker arbeider, Janssen genaamd, dit ziende, bekroop de lust om dit dier te gaan vangen, en moest over eene nog niet vol staande sloot passeren; de sprong gelukte naar wensch; bij het naderen begaf zich de haas te water, al volgende had Jans sen het geluk hem te grijpen. Beladen met den buit terugke rende, mislukte de sprong over genoemde sloot en stortte hij naar beneden; eer men hem hulp kou verleenen, washijjam- merlijk verdronken. De man was een oppassend en vlijtig huisvader en laat een zwangere vrouw met zes hulpbehoe vende kinderen na. BURGERLIJKE STAXI) Geboren, 5 Jan. G. d. v. K. Rezelman en H. Hopman. 6 dito A. M. d. v. N. Strop en A. M. Schellings. BEURST IJ Dl X G E V. Amsterdam, 10 Jan. W. S. 24 pCt. 64, 3 pCt. 76f. Rusland, onde 5 pCt. 104: 1829, 5 pCt. IO24. Oostenrijk, Metaliek, 5 pCt. 53; idem A. 73J. Spanje, thans lf pCt. 32j|3pCt. 44 binnl. 424. Portugal, 3 pCt. 43J. Londen, Wisselkoers zigt, ƒ11.624 2 m. 11.57J. Parijs, 7 55| v h5T*T. Hamburg, 35 J u 35r'e. Bordeaux, 15 dagen 55| 55. MARKT REBIGTEX telcgraaph bestellingen uit het zuiden. 6 Jan. Bij het gevecht van Castillejos hadden de Spanjaarden 73 dooden en 4S1 gekwetsten. 30 Dec. De handel staat hier geheel stil, en de koop lieden klagen zeer over den voorbeeldeloos slechten kerstijd. Op den Newski zijn magazijnen, waar gedurende een gan- schen dag geen kopek wordt omgezet. Mtt betrekking tot de emancipatie der lijfeigenen verneemt men, dat de adel van Moskau zich daartoe onmid- delijk bereid verklaart, doch slechts onder vier voorwaarden: vrije drukpers, openbare regtspleging, verandering van het toltarief en openbaarmaking van het budget. BTew-York, 25 Dec. Ecu der meesl bekende redenaars in de Vereenigde-SUten wilde in een district van V irgiuie als kiescan- didaat optreden, eo om zeker van zijne zaak te wezen, besloot hij zich in persoon aan zijne kiezers voor te stellen, door in het district rond te reizen en redevoeringen te houden. Zijne vrienden beloofden hem overal de schitterendste ontvangst Maar reeds hij zijn eerste optreden in eenc kl<*ine stad zag hij zich teleurgesteld: want hij hield zijne redevoering voor een zeer klein publiek. Zoo ging het hem op verscheidene plaatsen. Hij verwonderde zich natuurlijk over, en trachtte de oorzaak te doorgronden. Toen bleek het, dat te ge lijk met hem een man reisde, die een uitmuntend afgerigten beer liet kijken, en dat de raensrhen daar ter plaatse liever naar den beer dan naar den kiescaudidaat gingen zien Dadelijk begaf hij zich naar den beerenlelder en zeidc: »Iies!e vriend, uw beer doet mij magtig veel nadeel. Mijne vrienden willen liever uw beest zien, dan mijne slaadkumlige geloofsbelijdenis hooren. Wilt gij tien dollars per avond verdienen? (Jij hebt daarbij niels te doen. dan dat gij mij uw publiek overlaat. Telken reize na uwe voorstelling, ▼oor dat nog een der aanwezigen zich heeft verwijderd, treed ik op en houd mijne redevoering. De dagbladen zulleu wel zeggen, dat gij twee merkwaardigheden hebt vertoond, een vier- en twee voetig dier, maar dat kan geen kwaad, integendeel, het zal een nog grooter publiek lokken.'' De koop werd natuurlijk gesloten, en de kiescandidaat reisde nu met den beer en zijn geleider. Overal, waar de beer zijne kunststukken bad nitgevoerd, trad de redenaar na den afloop daarvan op, en sprak met nationaal vour. De Amerika nen, die aan allerlei soort van humbug reeds gewoon zijn, ver wonderden zich in het geheel niet; integendeel, zij vonden den inval zeer praktisch; overal sprak men van den beereo-candidaat, en deze werd dan ook werkelijk met eene schitterende meerderheid gekozen. Men wil weten, dat de Ministers van Binnenlandsebe Zaken en van Financien hunne portefeuilles ter beschikking van den Koning zouden hebben gesteld. Men voegt er bij, dat deze aanvrage om ontslag in verband met de spoorweg- quaestie zou staan. 8 Jan. Zekere Dr. Anselmier heeft aan de akademie van geneeskunde te Parijs medegedeeld, dat hij eene aller- gewigtigste ontdekking heeft gedaan. Door waarnemingen op dieren is het hem overtuigend gebleken, dat, om het leven aanmerkelijk te verlengen, maar zich voeden moet met zijn eigen bloed, dat men door kleine latingen zelf moet uitzui gen. oud 25 jaren, van beroep kledermaker, tegen 19 Jan. e. k_ bevolen, ter zake van diefstal hij nacht in een bewoond huis door middel van inwendige braak en inklimming. De be schuldigde heeft echter nog geene kennis gegeven op den bepaalden dag tegenwoordig te zullen zijn. Yijnicgen, 3 Jan. lieden hebben alhier eenige wanordelijkhe den plaats gehad hij den openbaren verkoop der in beslag genome- ne goederen, toehehoorende aan den Wel-Eerw. heer Bekkers, R. K. pastoor alhier, bij vonnis dezer arr-reglbank. onlangs veroordeeld is geworden tot teruggave aan de erven Verwins van eenige effecten ter waaide van 15 mille, welke stukken, kort voor het overlijden dier weduwe, door Z. Wel-Eerw. met den mondelingen last ont vangen waren, om die aan het R. K. parochiaal armbestuur alhier uit te keeren, doch aan welken last eerst na haar overlijden gevolg gegeven was. De oorzaak dier wanordelijkheden moet toegeschreven worden aan twee opkoopers uit Arnhem, welke, bij dien verkoop aanwezig, in spijt van andere personen, die voor den pastoor de goederen wenschten in te koopeo, op de verkocht wordende v oorwerpen boden De menigte gaf daarover op zulk eene luidruchtige wijze hun misnoegen te kennen, dat de deurwaarder, met den verkoop heiast, de ver! ooping moest achorsen. De beide opkoopers verwijderde zich, doch werden door eene talrijke volksmenigte achtervolgd, die zich niet ontzien heeft zich zelfs feitelijkheden tegen de opkoopers te veroorloven, niettegenstaande de commissaris van politie ze op hunnen weg onder zijne bescherming genomen hadt. Men vreesde aanvankelijk voor ernstige gevolgen, doch, nadat de opkoopers zich naar Lent hegeven hadden, is de volksmenigte, na nog eenige stra ten al zingende doorgetrokken te zijn, en voor de woning van den heer Rdie men de aanleiding tot bovengemeld regtsge- ding geloofde, ecnig str-atrumoer gemaakt te hebben, uiteengegaan. De verkoop is twee uren later voortgezet, doch hebben de goe deren, doordat niemand bood noch durfde bicden, weinig of niets opKchrast. De justitie doet ijverig onderzoek naar de bewerkers dier onge regeldheden en moet reeds tegen sommigen hunner regtsingang ver leend hebhen. Metal Coupons 22.35. Schagen5 Januarij ISO©. Aangeroerd 1 Paard f 20; 2 Gelde Koeijen f 120 a 130;

Schager Courant | 1860 | | pagina 3