ALGEMEEN NIEUWS-, ADVER-i ËLÈ TENTIE- EN LANDBOUWBLAD. (Vierde Jaargang.) N». 130. tf*,# A«. 1860. DONDERDAG 22 MAART. UITGEVER P. J. G. DIDERICH. BUITENLAN I). ENGELAND. Londen, 12 Maart De heer W. H. James, hoofdambte naar bij den Liverpool-Manchester en Bolton spoorweg, heeft een middel ondekt, waardoor men zonder groote kosten, naar hij beweert, geheele legers en vloten, vestingen en volken kan vernielen. Hij heeft dit middel aan het parlement en prins Albert aangeboden. Het is te hopen, dat door deze ontdekking de vrede der wereld verzekerd moge zijn, want, zegt de berigtgever, keizer Napoleon zelf zal het niet meer wagen, een oorlog te ondernemen, als zijne vernietiging hem zoo zeker voor de deur staat, als de heer James het middel daartoe in handen heeft. FRANKRIJK. Parijs, 13 Maart. Men meldt uit Messina, dat men al daar dezer dagen gebruik heeft gemaakt van de pijnbank, om iemand tot eene bekentenis te dwingen. De pijniging bestond in het bezigen van de zoogenaamde duimschroeven, ten gevolge waarvan de ongelukkige het gebruik van twee vingers heeft verloren. Een paar dagen later, werd de marte laar weder op straat gezien, ten bewijze dat deze barbaarsche strafoefening op een onschuldige is toegepast. DUITSCHLAND Weenen, 11 Maart. De inhechtenisnemingen van be schuldigden in het aangevangen procts wegens begane be driegerijen tijdens den jongsten oorlog, duren nog steeds voort, en er bestaat reden om te vreezen, dat het onderzoek in deze zaak, wegens het groot aantal der daarin betrokken personen, zeer moeijelijk, zoo niet onmogelijk zal worden. Gisteren zijn weder onderscheidene personen, waaronder een ingenieur onder een sterk militair escorte, uit Italië herwaarts gebragt en in voorloopige hechtenis gesteld. Voorts moeten alhier onderscheidene kooplieden, waaronder de groot handelaar en expediteur Löwenthal, alsmede een 85-tal officieren, onder verdenking van medepligtigheid, gevangen genomen zijn. Kleef, 8 Maart. In onze stad heerscht tegenwoordig eene gToote ontevredenheid. Eertijds de zetel eener regering en van een opperlandgerigt, vóór de Fransche occupatie zelfs de vierde stad van het Pruissische rijk, is thans te Kleef het verblijf van vele aanzienlijke Hollandsche familien, die veel verteren, de eenige hulpbron voor de stad. Thans ziet men echter alle dagen onder haar die niet door het bezit van ei gen huizen aan Kleef zijn gebonden, de gehuurde woningen opzeggen en zich tot vertrek gereed maken, omdat zij de tot dusver, hoewel tijdelijk, op haar drukkende inkwartiering willen ontvlugten. Nu er sprake is om voor goed een batal jon jagers hier in te kwartieren, vertrekken alle Hollanders. SCHASER «COURANT. A3St>flB3m3D13:ï:m3 71131 2)3123 UIÜi\D13Bï Voor SchagenJ 1.00. Franco per post door het geheele Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Brieven Franco. $31233 2)331 112)732113112230: Van een tot rijf regelsO 75. Iedere regel meerderO 15. Ceboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen 0.50. De 35 cents zegelregt niet medegerekend. Croote Letters naar de ruimte die zij beslaan. De Satyre heeft zeer juist geprofeteerd: De stoom is in de instrumentale muziek ingevoerd. In het kristalpaleis te Sydenliam is thans het nieuwe muziek-iustrument, Kalliope genaamd, dat uit Amerika naar Engeland gezonden is, ten toongesteld. Het is een stoomorgel waarvan de pijpen uit erts bestaan en dat door middel van toetsen bespeeld wordt. De stoom wordt uit den onder den bodem van het instru ment geplaatsten ketel in twee cylinders en daaruit in de pijpen gedreven. Het hier geëxposeerde speeltuig is slechts zeer zwak, door dien het krachtens eene drukking van 5 pond of ongeveer 2 j. kilometer op den vierkanten duim, ge luid geeft; men kan echter dergelijke instrumenten vervaar digen, waarin de stoomkracht op 150 pond per vierkanten duim gebragt wordt en die een dertigmaal sterker geluid voorbrengen. Den toon van zulk een krachtig instrument zou men 12 Eng. mijlen ver kunnen hooren. TeSt Louis en New-Orleans heeft men zoodanige Kalliope in plaats van torenklok gebezigd en op de kusten van Nieuw—Schotland staat eene vuurbaak, waarvan men door middel van dit in strument aan de kapiteins der schepen seinen geeft. Een correspondent van den Morning Herald zegt niet ongeestig, dat, na de opheffing van het verbod op den invoer van lompen uit Frankrijk, de eerste lading van dit artikel, uit genoemd land afkomstig, zal bestaan uit de tractaten van 1815. De Moming Post bevat de volgende dépêche uit Parijs: cDe gisting in Sicilië is groot. Men laat duiven, met de nationale Italiaansche kleuren versierd, opvliegen; men ont steekt vuurwerk; men hoort de kreten van: Leve Italiel le Palermo zijn de gevangenissen opgepropt met gearresteerde personen". 14 Maart Uit Napels wordt berigt, dat het de politie zelve is, die des nachts driekleurige cocardes op straat strooit, ten einde een voorwendsel te hebben, om den volgende dag arrestatiën te kunnen doen. De heer Villamarina, ambassa deur van Sardinië te Napels, ontdekte, toen hij des avonds te huis kwam, een politieagent, die daarmede bezig was en liet hem door zijne bedienden een pak slaag geven. Den volgenden dag protesteerde hijin gemeenschap met de Fransche en Èngelsche gezanten, tegen zoodanige gemeene handelwijze. In het park Tête d' or te Lyon, zijn de schoone struis vogels gestorven. Bij de lijkopening bleek, dat deze dieren hunner maag toch te veel aanvertrouwden. In de maag van den een vond men 4 franc en 90 sous kleingeld, en in die van den ander drie pond tien sous stukken, benevens drie tabakspijpen. 15 Maart. Er is sprake van, dat Milaan feestelijk zal worden geïllumineerd en gedecoreerd, zoodra koning Victor Emmanuël de cxcommucatie-bul zal hebben ontvan gen, en dat zelfs de lagere geestelijkheid daartoe de hulpza- me hand zal bieden 12 Maart. Het onderzoek in de bekende zaak der gepleegde opligterijen, bij de leveranciën voor het leger, neemt met den dag in uitgebreidheid toe. Sinds gisteren zijn weder talrijke inhechtenisnemingen bewerkstelligd, waar onder die van den chef van een der voornaamste fabrieken hier te lande, en eene handelsfirma, waarvan de eigenaar tevens aan het bestuur eener groote Oostenrijksche expeditie maatschappij deelnam. Ook tot Moravie en Triëst strekt de instructie zich uit. Het bedrag der door baron von Eynatten gepleegde bedriegelijke handelingen, b. v. door het verkoopen van 25,000 voor het leger bestemde ossen, van wijnen enz. moet meer dan 2 millioen beloopen. Zijn vermogen moet in den laatsten tijd zeer verminderd zijn, ofschoon hij een jaar- lijksch inkomen van 16 h. 18,000 gulden bezat. Uit Triëst wordt gemeld, dat een der schuldigen zich nog eenige dagen vóór de inhechtenisnemingen uit de voeten heeft gemaakt. Ook de voornaamste medepligtige in Verona moet naar Pië- mont gevlugt zijn. 14 Maart. Uit Munchen wordt van gisteren het volgende aan den Phabzer Courier geschreven: »In onder scheidene bladen is het gerucht verspreid, dat Napoleon aan eenige kleinere hoven, onder zekere voorwaarden, voorstellen tot gebiedsuitbreiding ten koste van Pruissen heeft gedaan Ik ben thans in de gelegenheid, uit goede bron de waarheid* van dit gerucht te bevestigen, alsmede, dat die voorstellen, altans wat onze regering betreft, met verontwaardiging zijn van de hand gewezen.

Schager Courant | 1860 | | pagina 1