FRANKRIJK. tt I N N E A I A NI). Schagen28 Maart 1860. Amsterdam, 23 Maart. Men verneemt, dat de heer J. J. van der Maaden gisteren heeft aangenomen om twee la dingen plantsoen, welke tot verfraaijing van het bosch van Boulogne zouden zijn bestemd, met twee der twaalf booten, die door dezen onvermoeiden industrieel in de vaart zijn ge bragt, van Aalsmeer langs de binnenwateren direct naar Parijs te vervoeren. Smilde, 18 Maart. Gisteren avond wilde de vrouw van R. M. alhier, de naaister een eind weegs naar huis brengen en dan tevens melk gaan halen. Zij zijn pas de deur uit, of door de duisternis geraakt de naaister in eene sloot en de vrouw in de wijk. Eerstgenoemde Ted zich er spoedig weer uit en begint uit al hare magt om hulp te roepen; maar deze komt te laat; de vrouw wordt levenloos uit het water opge haald. Zij laat een man met acht kinderen na. Arnhem, 21 Maart. Veel wordt hier gesproken over de aanleiding, die de heer Stieltjes gehad heeft voor de candi- datuur te bedanken, maar algemeen keurt men zijne handel wijs af, dat hij niet vroeger van dat besluit heeft mededeeling gedaan. Hierdoor was voor de tegenovergestelde partij de deur geopend, om eenen niet gewilden candidaat in de Ka mer te brengen, daar de kiezers geene gelegenheid meer had den, zich over eenen candidaat te beraden. Gelukkig, dat men door die handelwijze niet van het goede spoor geraakt is. k.ANTONGEREGT evenzeer als alle anderen blootgesteld aan de grappen der jongere raidsliipmcn, doch in één opzigt is hij er erger aan toe dan zijne kameraden; hij mag namelijk niet rooken (de koningin heeft een onverwinnelijken afkeer van tabak), en eens ontving hij gedurende 14 dagen geen verlof, als straf, dat hij met een sigaar in den mond werd betrapt. 21 Maart. Aanstaanden Zaturdag zullen, indien men een Roomsch weekblad gclooven moet, eene menigte Engel- sche katholieken zich naar Rome begeven, waarschijnlijk geleid door de begeerte, om de ceremoniën te zien van de excommunicatie des konings van Sardinië. In de natuurwetenschappelijke kringen alhier maakt eene nieuwe uitvinding, die het thans gebruikelijke brand- gas wel eens zoude kunnen verdringen, groot opzien. Sterk verhitte waterdamp zou namelijk, als hij met koolteer wordt bezwangerd, met eene verrassende snelheid een brandgas opleveren, dat wegens zijne goedkoopheid en zuiverheid be paald de voorkeur verdient boven het gewone brandgas. Het bevat, in vergelijking daarmede, bijna de helft minder kool- oxyde en dubbel zooveel kool-waterstof. Daarbij heeft het het voordeel, dat het weken lang in den gazometer, zonder de minste ontleding, kan bewaard worden en van alle zwa- velbestanddeekm volkomen vrij is. Met deze nieuwe uitvin ding worden thans proeven op groote schaal genomen. Parijs, 19 Maart. Er is sprake om een kamp te St- Omer op te rigtenook zegt mendat er een groot cavalle- riekamp te Luneville zal worden georganiseerd, waar de kei zer zich langen tijd zal ophouden. Behalve deze twee kampen zal er ook een te Orleans zijn. De Parijsche gemeenteraad heeft in zijne iongite zit ting besloten tot den bouw van drie groote kerken bij den ingang der straat Blanche, op den boulevard Malesherbes en in de wijk der Invaliden. In den Courtier de Saone et Loire wordt gemeld, dat de regtbank te Chalons aan den Saóne verscheidene kinde ren beneden de 15 jaar tot boete heeft veroordeeld, omdat zij gedureude den schooltijd op straat hadden gespeeld. Het politiereglement luidt hieromtrent als volgt: wille spelen en vermakelijkheden op den publieken weg zijn aan kinde ren beneden de 15 jaar verboden gedurende den schooltijd, namelijk van 8 tot 11 uur voormiddags en van 25 uur namiddags". Daar de ouders civiel aansprakelijk zijn, moe ten zij de boete voldoen. Twee gevallen, die groote schade berokkenden, hebben dezer dagen alhier plaats gehad. Het eerste is dat eene lins, ter waarde van 25,000 francs, in het observatorium is ge broken, door de onvoorzigtigheid van twee werklieden; het tweede is dat nit het museum van het Louvre een bronzen beeldje is ontvreemd, van 35,000 francs waarde. Te Reims zal een monument worden opgerigt ter eere van Colbert, die aldaar is geboren. Door den heer Jules Viard is aan den keizer een mo delwagen ter bezigtiging aangeboden, die ten gebruike in de hoofdstad zou dienen. Dit is een rijtuig met acht wielen, 10 Ned. el lang en 5 Ned. el breed. Dit voertuig zou door vier paarden in stevigen draf kunnen getrokken worden, terwijl 100 personen van binnen en 100 anderen op eene overdekte imperiale plaats kunnen vinden. Voor de binnenplaatsen zou men 10 centimes en voorde imperiale 5 centimes betalen. In een brief uit Bologna wordt gemeld, dat toen een der militaire detachementen op de Piazza Maggiore para deerde, eene dame de kreet aanhief van JBvvivm NopoleoneIII! er echter bijvoegende: basta che via galantuoMo! (als hij zich gedraagt gelijk een gentleman). Dit maakte zoo veel furore, dat het in een oogenblik door de geheele stad bekend was en uit duizende monden werd herhaald. In het cirque Napoleon is door een Amerikaan, den heer Marcray, een door hem getemde stier vertoond, dien hij Don Juan heeft genoemd. Het overigens logge dier draaft in de manege, legt zich neder, knielt, galoppeerd en springt door twee hoepels. 20 Maart. De 15,000 Savoyers, die te Parijs wonen, bebben eene petitie aan den keizer gezonden, ten gunste van Ae annexie. 21 Maart. Heden namiddag ten 2^ ure is de deputatie uit Savoye bij den keizer ten gehoore toe gelaten. De keizer heeft, na het adres te hebben aangenomen, geantwoord, dat het hem een genoegen deed de deputatie te ontvangen. Een brief van een officier, die te Piacenza in garnizoen ligt, maakt melding van de buitengewone geestdrift, die al daar wegens de annexie heerscht. Piëmontesche troepen trekken dagelijks door de stad en begeven zich naar de her togdommen. Volgens een der dagbladen verschaft de schelpslak al meer en meer zijn contingent in de proviandering der voe dende stoffen. Men verbruikt te dezer stede op dit oogenblik 100,000 dozijn dezer slakken, per dag. 22 Maart. Naar men zegt, zal ook de bezitting van den vorst van Menado worden geannexeerd. Hij handhaaft zijne regten echter met waardigheid, doch om hem te vreden te stellen, zal de regering, gelijk men verzekert, te zijner gunste den titel van erfelijk senateur invoeren. Dien ten ge volge zal hij een jaarlijks inkomen van 30,000 fr. hebben, in plaats van 3500 fr., zijnde het werkelijke cijfer van zijne civiele lijst; daarenboveu zal de gelukkige vorst nog zijn kasteel en tuin behouden. Een particuliere brief uit Napels meldt het volgende: vHet meesterstuk der politie is de arrestatie van eene groen- tenverkoopster, omdat zij bosjes radijs verkocht, waarin roode en witte radijzen vereenigd waren; in de vereeniging dezer kleuren met de groene bladeren, heeft de politie de Italiaansche kleuren, rood, wit en groen, en derhalve eene manifestatie tegen de regering gezien. Gij zult zien, dat de politie een dezer dagen den regenboog zal inhechtenis ne men." Wij vernemen, dat er sprake is, om den weg van af den Westfrieschen Dijk tot aan de Stolperbrug te doen be straten. Wij wenschen dat dit werk spoedig ten uitvoer mo ge worden gebragt, daar hierdoor iu eene zeer grootte en lang gewenschte behoefte zal worden voorzien, en hopen dat alle belanghebbenden daartoe zoo veel mogelijk zullen mede werken. In Belgie is de Oazelte de Liège voor de regtbank ge dagvaard, omdat het blad heeft berigt, dat de Maas door de laatste regens meer dan 7 voeten was gewassen, en alzoo had gebruik gemaakt van eene afgeschafte benaming. Den 19den dezer had te Texel een zeer treurig onge luk plaats. De vrouw eens landmans nabij het dorp de Koog, aan haar huiselijk werk bezig zijnde, miste op eens haar oudste zoontje, zijnde bijna driejaren, dat een oogen blik geleden zich nog in haar bijzijn vermaakte; de beangste moeder spoedde zich, daar zij haar kind niet zag, naar bui ten en ging naar de kolk of sloot. Men verbeelde zich de wanhoop dezer moeder, toen zij het kind daar nog drijvende vond, doeh helaas! reeds overleden. De vermoedelijke dader van den afgrijselijken mooid den Sden Februarij 11. nabij Bückeburg (vorstendom Lippe- Schaumburg) op een slagersknecht gepleegd en waarvan on langs melding gemaakt in het Politieblad, is dezer dagen alhier ter stede ontdekt en gearresteerd. Hij is een Duitscber en was werkzaam in eene bierbrouwerij te Amsterdam. Naar wij vernemen, is door het landgeregt te Minden, ter zake van gezegden moord en bovendien van gequalificeerde dief stallen, een steekbrief tegen den aangehoudene verleend en zal hij weldra worden uitgeleverd. Zitting van 22 Maart 1860. P. O; A. F; P. C; allen te Winkel. G. S; A. B; A. S; allen te Nieuwe Niedorp, veroordeeld ter zake van het voor handen hebben van onherijkte maten en gewigten; boete

Schager Courant | 1860 | | pagina 2