ALGEMEEN NIEUWS-, AD VER- TENTIE- EN LANDBOUWBLAD. (Vierde Jaargang.) N°. 133. A". 1S60. DONDERDAG 12 APRIL. UITGEVER P. J. G. DIDERICfl. KENNISGEVING- BEKENDMAKING. De lloos van Schagen. PUBLICATIE. KUITEN L N I). ENGELAND. Londen, 3 April. In den afgeloopen nacht is dc talk- smelterij van de firma A. en C. Brown, Wilsteadstreet, So- mers Town, met het woonhuis in den winkel totaal afgebrand. Een kind van vier jaren, dat in het huis sliep, werd in de verwarring vergeten en is in de vlammen omgekomen. SCHAKER COURANT. jtB&DBiariïmïaiaa MIJ IIAABMO? Voor SchïgenJ l.OO. Franco per post door het geheele Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Rrieven Franco. IP013J3 Uttli blillÜllVVlIVt X Van een tot vijf regel»0 75. Iedere regel meerderO 1.5. Geboorte-, Huwelijks- en Üoodberigten 0.50. De 35 cent» tegelregt niet medegerekend. Groote Letters naar de ruimte die zij beslaan. De Burgemeester van Sckagen; Brengt hiermede ter kennisse van belanghebbenden, dat van af heden tot 1 Mei 1860, ter Secretarie dezer gemeente, vatt des voormiddags 10 tot des namiddags 2 ure, verkrijg baar zijn gesteld, de verzoekschriften, ter bekoming van Jagt en Visch Acten of kostelooze vergunningen, ter uit oefening der Visscherij; wat de kostelooze vergunningen be treft, tot 30 April a. s. Sckagen, 2 April 1860. De Burgemeester voornoemd. H. R. de MEÊR Burgemeester en Wethouders van Sckagen, Ontvangen hebbende eene missieve van den Heer Com missaris des Kouings in deze provincie van 31 Maart jl. brengen hiermede ter kennisse van belanghebbenden dat bij de regementen dragonders, veld- en rijdende artillerie, bij wijze van proefneming, gedurende het loopende jaar, een getal van 100 Remontpaardenvan zuiver inlandsch of zoogenaamd gecroiseerd ras, onmiddelijk van de eigenaren, tegen dadelijke betaling, zullen kunnen worden aangekocht, krachtens zijner Mnjesteits besluit van 19 Jauuarij 1860 48, en wijders, dat ter Secretarie dezer gemeente de voorschriften ter lezing liggen nopens de wijze waarop die aankoop zal geschieden, waardoor de gegadigde eigenaren van paarden in staat kunuen worden gesteld, zich daarnaar te gedragen. De Burgemeester ev Welkouders voornoemd. De Burgemeester H. R. db MEER. De Secretaris, A. J. van CANTEORT. Vervolg van JU* 132.) De vrede en vriendschap tusschen de Romeinen en Friezen was hersteld. In fierheid en adeldom, in dapperheid en krijgskunde voor de Romeinen niet onderdoende, konden de Friezen zoomin als hunne Batavische broederen zich aan het Romeinsche juk onderwerpen. Alle toen bekende Europesche volkstammen, hadden zich slaafs onderworpen aan de alles overvleugelende en verpletterende kracht der Romeinsche Adelaren; maar zoo min de Fries als de Batavier, kon zich laten overheerschen; en, slaaf te zijn was aan het Fries- sche karakter geheel onbekend. Geen vijand hoe magtig ook, geen Veldheer hoe hoog verheven ook, mogt inbreuk maken op hnnne voorvaderlijke regten en vrijheden en, overwonnen, slaaf te zijn, neendan liever den laatsten droppel Woed vergoten, dan liever den dood. Wel hadden de Friezen moeten wijken voor de tien duizend tallen in de Romeinsche kohorten, wel waren zij, bijna naakt strij dende, niet bestand tegen de geharnaschte Romeinen; maar vrees- selijk hadden zij met hunne knodsen en benkelaren in de Romeinsche legers rond gezwaaid, overal dood en vernieling aanbrengende en stroomen van Romeinsch bloed hadden zij met hnnne geduch te strijdbijlen, over de slagvelden doen vlieten, getuige het heilige woud Buhadenna, dat gedrenkt is geworden met stroomen bloeds van honderden op honderden der Romeinen. Neeuzulke strijders konden geene slavenzulke dapperen konden geene over- wonnelingen zijnzulken moesten vrienden zulken moesten bondgenooten zijn, dat was een regt, dat dien edelen toekwam, BROODZETTING der gemeente SCHAGEN Ingaande. Maandag, den 2 April 1860. Maximum van den prijs waarnaar het brood, binnen de Gemeente Sckagen mag worden verkocht. Tarwebrood Ie soort per N. ffi. 26 ct.;7} Once 19} ct.; 5 Once 13 ct.; 2} Once 06} ct 2e soort per 1 N. 22 ct.; 5 Once 11 ct.; 2} Once 05} ct. 3e soort per I N. ffi. 16 ct.; 5 Once 08 ct.; 2} Once 04 ct.; Roggebrood per 3 N. ffi. 32 ct.; 1} N. ffi 16 ct.; 7Once 08 ct. Aldus vastgesteld door Burgemeester en Wethouders van Schagen den 31 Maart 1860. De Burgemeester II. R. de MEÊR. De Secretaris. A. J. van CANTEORT. 5 April. Gelijk men weet, werden door de politie alle pogingen in het werk gesteld om de boxpartij tusschen den Amerikaanschen kampvechter Heenan en den kampioen van Engeland Sajerste beletten. De boxparlij heeft evenwel plaats gehad en Savers heeft zijn tegenstander duchtig klop gegeven, doch de Amerikaan heeft het nekbeen van den En gelsman gebroken of gekneusd. 7 April. Bij den ingenieurs Rennie, in Blackfriars wordt thans een monster ijzeren drijvend dok voor de Spaan, sche rpgering vervaardigddat ruim genoeg isom het groot. maar dat ook was niet beneden de eer der fie. e Romeinen. Hadden Romeinsche ambtenaren de overeenkomsten geschon den, waren zij hunnen lastbrief te buiten gegaan door eigen dunkelijk schattingen te willen invoeren; de vreeselijke benkela ren en strijdbijlen der getergde Friezen hadden de Romeinen in hunne burgten en verschanschte legerplaatsen doen sidderen en beven, den Friezen alles doen toegeven en hen in hunne reg ten herstellen. Het vrede en vriendschaps verbond tusschen de Romeinen en Friezen werd hersteld. De Romeinsche Veldheer (de sage noemt hem Julius Caesar) hield zijn verblijf op zijnen burgtdaar waar liet nageslacht Nim- wegen wil plaatsen. Zelf zoo groot en edelzelf zoo fier en dapperhoe ook wei- ligt in zijne wenschen om ook hier, even als in bijna geheel het bekende Europa, als oppermagtig heer en gebieder te regeren, te leurgesteldkon het niet anders of voor zulke dapperen als de Friezen en Batavieren moest hij toch de hoogste achting heb ben. Dat gaf hij dan ook duidelijk te kennen. Na het herstel des vredes zou hij ter eere van dat fiere volk allerwege luisterrijke feesten geven. Na dat gedurende eenige dagen in zijn gewoon verblijf te Nimwegen allerlei feesten en wedstrijden hadden plaats gehad, reisde bij af naar Friesland, gevolgd van zijn ganschen hofstoet, alle Romeinsche rijksgrooten eu legerhoofden en vele Bataafsche en Friesche edelen. Waren die feesten groot en luisterrijk ge weest, zóó als zij plaats hadden te Nimwegen; in het bin-

Schager Courant | 1860 | | pagina 1