italië. Turijn, 27 Mei. De Napolitaansche regering heeft eene ■premie van 30,000 dukaten op het hoofd van Garibaldi uit geloofd. spanje- Madrid, 31 Mei. Garibaldi wil in het Baskisch zeggen weemaal overwinnaar. Garai: is overwinnaar; bi aldiz; is tweemaal. Hoewel men volgens die afleiding Gariabaldiz zou moeten schrijvenis het opmerkelijkdat men het in de Eransch-Baskische provinciën en in de grenssteden Navarra >eu Guipuzcoa Garibaldi uitspreekt. rusland. St. Petersburg, 23 Mei. Aan gravin Morav te Parijs ï.s door den minister van justitie, op bevel des keizers, een jaar uitstel vergund, voor den verkoop van hare in Rusland gelegen goederen, die zij van haren onlangs overleden vader, prins Sergius Trubetzkoi, heeft geërfd. Odessa, 18 Mei. De berigten uit Bosnië luiden zeer be droevend. De aldaar heerschende hongersnood heeft aan eenige aanzienlijke dames te St. Petersburg aanleiding ge- geveuzich tot eene vereeniging te vormenten einde den lijdenden met rijke giften te hulp te komen. Een aan deze vereeniging gerigte brief uit Bosnië bevat o. a. het volgende: //In eene parochie zijn meer dan 25 menschen van honger gestorven uit eene andere zijn 37 familiën naar Oostenrijk vertrokkendoch de Turken hebben haar op den weg het vee ontnomen en de kinderen der ongelukkigen in den Save geworpenin twee districten hebben zij binnen den tijd van 14 dagen aan de Christenen 38 meisjes en jonge vrouwen ontnomen, haar gedwongen het Islamismus te omhelzen en haar toen met geweld aan de Turken overgeleverd. Bij een Christen hebben zijin tegenwoordigheid van den door hen gebonden vader en moeder, diens kind gebraden. Uit St. Pe tersburg komen aanzienlijke sommen naar Bosnië tot ver zachting dier ellende." Schagen6 Junij 1860. Coevorden29 Mei. Gisteren reden vier boeren op een wagen van hier na Meppel, allen in een beschonken toestand; op twee plaatsen te Dalen en Wachtem moesten nog borrels genomen worden. Een hunner werd zoo dronken, dat hij achter in den wagen moest worden nedergelegdtoen men aan zijue woning kwam en hem in huis wilde brengenvond men een lijkhij was in den drank gestikt. Nog geen jaar geleden stierf zijne zuster aan eene jeneverberoerte met de flesch in de hand. BI BGEBLIJEE STt\l) Geboren: 27 Mei. J. z. v. J. Roggeveen en G. Honing. 29 Mei. E. d. v. C. Marees en A. Steen. 81 Mei. G. d. v. J. Bras en S. Vis. 1 Junij. H. z. v. J. Boersen en M. M. Burger. 3 Junij. W. W. z. v. L. Roggeveen en J. van Slooten. D. z. v. S. Rood en S. Zander. Overleden: 29 Mei. D. Kuiper oud 1 jaar en 4 maan den. 3 Junij. S. Koegelberg oud 17 jaren. MABKTBEBIGT EN De berigten van de Amur-rivier zijn alles behalve gunstig, het schijnt dat de vriendschap tusschen Ruslanden het Heinelsche rijk geheel ten einde is. Eenigc Russische forten zijn verbrand; grootere en kleinere dorpen van kolo nisten verwoest en geplunderd, terwijl de inwoners, in geval van tegenstand, vermoord werden. Aangezien nu de Russi sche strijdkrachten op het Amur-gebied uiterst gering zijn, in verhouding tot de magt der Chinezen aldaar, zou het nie mand verwonderen, op den een of anderen dag te vernemen, dat de geheclc landstreek aan den Amur weder Chiueesch geworden is. 26 Mei. Als eene proeve van criminele regtspleging in Rusland wordt het volgende medegedeeld. In 1849 werd de bank van leening alhier door valsche papieren voor 20,000 z. r. bedrogen, liet vermoeden viel op een ambtenaar te Grodno. Hij werd in hechtenis genomenen met hem twee broeders, Grizewicz genaamd, die hij voor zijne medeplig- tigen verklaarde. Het proces duurde tien jaren gedurende welken tijd de aangeklaagden natuurlijk in den kerker ble ven. Eindelijk werd er vonnis geveld, luidende: Siberië. Te gelijker tijd echter bekent de ambtenaar, dat hij alleen schuldig is en genoemde broeders onschuldig zijn. Hetgeen dus uit een tienjarig onderzoek niet kon aan den dag komen, werd nu in eens duidelijk. De lieden werden in vrijheid ge steld maar zij en hnnne familiën zijn geruïneerd. ït i x e re l a rv n. De in de vorige week geheerscht hebbende storm heeft ontzettend vele ongelukken veroorzaakt als: Aan het hieuwediep is een gedeelte van de nieuw gebouw de caserne in het fort Er/print afgerukt. Te Alkmaar is een stal ingestort, waardoor ongeveer voor j 2000 schade is veroorzaakt. In de omstreken van Purmerend zijn vele koeijenschapen en lammeren verdronken. Te Beverwijk is veel schade gevallen, en het dorp Wijk- aan-Zee is deerlijk geteisterd. Te Haarlem is eene stalling en koetshuis ingestort. De doorgang van verschillende straten is versperd. Eene vrouw is van schrik overleden. De prachtige Spanjaardslaau is overal vrt.eselijk geteisterdalwaar een achttal reusachtige eiken geheel zijn geveld. In den Haarlemmeerpolder is vele schade aangerigt, en zijn onderscheidene boerenwoningen omvergewaaid. Op Texel zijn twee wagens, met lammeren beladen van den dijk gewaaid, en een jongen is daarbij omgekomen. Een nieuw huis in den Vaardpolder en een huis op dé Nes, gemeente Schagen, zijn geheel uit elkander geslagen en weggestormd. Te Delft is een meisje gedood door een stuk steendat van zekere hcogte op haar viel. Te Gouda ziju vele boomen en schoorsteenen omgewaaid. De op Rotterdam varende stoomboot is in plaats van den 28steneerst den 29sten te 5 uur 's ochtends aangekomen. Tc Vreeswijk is de schipbrug over de Lek vernield. Te Apeldoorn kan de oogst voor bijna reddeloos verloren worden beschouwd. Vóór Genemuiden is een schip met 39 koeijen, behoorende aan S. te Meppel, vergaan. Op het buitengoed Assemburg, onder Heemskerk, zijn meer dan 300 boomen ontworteld. Te Zevenhoven werd een knaapje van 13 jaren door een instortenden muur getroffen en oogenblikkelijk gedood. Te 's Hage is een man door het omwaaijen van een boom zwaar gewond en een vrouw in het water gewaaid. Te Amsterdam zijn een 500 tal boomen ontworteld. In de nabijheid van Ilooge Zwaluwe is de stoomboot de Langstraat varende van Capelle op Rotterdam met ongeveer 52 menschen vergaanwaarvan ongelukkiglijk maar een tiental gered zijn geworden. Op de Znider Zee moeten eenige schepen met vee zijn verongelukten te CallantsoogSeheveningenEg mondZand- voort, Texel, Katwijk, TerschellingAmeland, Vlielandenz. zijn vele schepen gestrand en vergaan, waarbij vele inen- schenlevens zijn te betreuren. De Raad dezer gemeente heeft in zijne vergaderiug van 4dezer eervol ontslag verleend aan KI. Koegelberg als veer schipper op Alkmaar, en als zoodanig benoemd P. Knijns- berg thans te Zijpe woonachtig. Omtrent de verongelukte Capelschc boot vernemen wij nog het volgende: De boot was niet het penuybootje van de Rhijnspoorweg-maatschappijmaar eene boot die in het afgeloopen jaar bij de heereu van Rossum en Wurtzte Amsterdam is gebouwd en eerst van daar op Amersfoort heeft gevaren. Verder is het onjuist, dat het water door het breken der raampjes is binnengestroomddaar deze met ijzeren luiken waren gesloten. Het water is over het dek geslagen en door de kolengateu naar binnen gedrongen. Uit Loevestein wordt gemeld, dat de oude lindeboom, welke daar staat en, volgens deoverleveringen.door Elsje van HouweniDgen, gedurende de gevangenschap van Hugo de Groot op dat fort geplant zou zijn, door den storm van Maandag 28 Mei jl. zijne kruin heeft verloren. Uitslag der verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal te Hoorn, in plaats van den heer van Akerlaken. Uitgebragte geldige stemmen 828. Gekozen de heer H. Mensonides met 441 stemmen. De heer Mr. M. J. de Lange bekwam 204 en de heer S. A. van Hoogstraten 110 stemmen. De officier van justitie te Groningen berigt, dat aldaar in handen der justitie is gekomen een van valschheid ver dacht 5 centsstuk hetwelk naar het muntcollegie opgezon den, gebleken is een gewigt te hebben van 0,705 wigtjes; te bestaan uit tin, lood, koper en zink, en te zijn gegoten in een vorm, vervaardigd naar een echt 5 centsstuk; wes halve genoemd stuk wordt verklaard valsch te zijn en ver vaardigd in nabootsing van eene echte rijks muntspecie. Schagen, 31 Mei 1§60. Aangevoerd Paarden flOO, 12 magere gelde Koeijen f90 a 120; 20 Kalfkoeijen f80 a 140; 5 Yaarsen (hokke- lingen) f50 a 70; 18 nuchtere Kalveren f3a5; 200 g**

Schager Courant | 1860 | | pagina 2