III K E K LAIN l>. Schagen 20 Junij 1860. Op de den 18 dezer alhier gehouden jaarlijksche Paarden markt werden aangevoerd 240 Paarden en 4 Veulens, welke laatsten bij de moer werden verkocht; de prijzen liepen van de f 40 tot 350; behalve een span dat op p.m. f 1000 ge schat werd. Over het geheel was de handel r.ict zeer vlug. De miliciens en plaatsvervangers der ligting van 1858, die, tot aanvulling van het in gestadige dienst blijvend ge deelte, zich bij de verschillende regimenten infanterie alsnog in werkelijke dienst bevinden, zullen allen den lsten der volgende maand in het genot van groot verlof worden gesteld. Bij de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der Staten Generaal in het kisdistrict Alkmaar zijn uit- gebragt 1091 stemmen. Waarvan 525 op de heer Jonkhr. Mr. C. van Foreest en 507 op de heer Mr. P. Blussévau Oud-Alblas, zoodat tusschen die beide heeren eene her stemming moet plaats hebben. Te Iloorn is herkozen Mr. P. II. Nolthenius met 641 stemmen. Als een eenvoudig middel om bouquetten in water lang hare frischheid te doen behouden, wordteen eenvoudig middel aanbevolen. Men vermengt slechts een of twee eet lepelshoutskool met het water wanrin de bloemen geplaatst zij n. Van de 1140 kiezers in Groningen werden 198 stem men uitgebragtvan de 86 te Haren 24; van de 97 te Iloogezand 84 en van de 98 te Sappemeer mede 34 stemmen, totaal 290 stemmen. [Gron. C.) Harlingen, 17 Junij. lieden avond deed Ds. Wolters, van Schagenplegtig zijue intrede als leeraar bij de Her vormde gemeente alhiermet eene schoone leerrede over 2 Corr. 4:13, nadat hij in den voormiddag door Ds. M. A. Jentink op eene indrukwekkende wijze was bevestigd, waar bij deze op de hem eigen kernachtige wijze sprak over Gal. 5: 18. Tevens vernamen wij tot ons leedwezendat Ds. Pante- koek, van Charlois, voor de beroeping naar deze gemeente had bedankt. Gisteren avond is een zeventienjarig meisje alhier op het Franeker-eudin de trekvaart gesprongen, ofschoon terstond er uitgehaaldis zij daarbij erg bezeerddoor op een paal neder te komenzoodat zij in bedenkelijke om standigheden verkeert. Kaar men zegt, zou zij iets bedreven en zich verbeeld hebbendat de politie haar vervolgde. Onder den grond. EENE NOVELLE. Vervolg Men kan wel begrijpen, dat dit alles grooten invloed op het gestel van Oliva heeft gehad, en alstoen reeds, als het ware, de kiem gelegd werd tot Oliva's vreesselijk karakter. Toen dit kind opgroeide en leerde denken begreep het, hoe treurig en diep ter nedergedrukt het gemoed van hare moeder was, en er was een tijd waarin de vreugde der moeder,door het ongeluk der vrouw verdrongen werd. Bij de zorg en schande voegde zich nog gebrek. De familie verliet en vergat de ongelukkigen en zoo zij al eens aan hen dachtenzoo was hetom hen te beleedigen en te kwtl- len. Oliva was nog in hare kinderjarentoen hare moeder reeds grijs was. Eiken dag werd de zorg drukkenderja zoo ondragelijk, dat moeder en kind raadpleegdenop welke wijze zij aan hun leven een einde zouden kunnen maken. Ysselijk denkbeeldHet twaalf jarig meisje dacht reeds met koude onverschilligheid om, door kolendampeen einde aan haar rampzalig leven te maken. Toen reeds kende Oliva de geschiedenis van hare moeder, en wist dat de toekomst even hopeloos was als het verledene. De oude Delmaure had een testament gemaakt waarbij hij zy- nen zoon tot zijnen eenigen erfgenaam benoemde. De familie, ja zelfs zijne bedienden waren met legaten bedacht, doch zijne dochter begiftigde de verharde manmet geene enkele penning. Op zekeren dag maakte de oude D e 1 m a n r etoebereidse len, om ter eere van zijnen zoon, bij gelegenheid van diens vier- en-twintigsten geboortedag, een luisterrijk feest te vieren, waar toe zijne familie en alle voorname personen der omstreek uitge- noodigd waren. Voor den avond was een groot vuurwerk bestemd, hetwelk de oude baron in zijne slaapkamer verborgen had en waarmede hij zijnen zoon en zijne gasten wilde verrassen. Toen des avonds de gasten aan tafel zateDwerden plotseling door een vreesselijk oorverdoovend gekraak en hevige schudding de tafels en stoelen omvergeworpenterwijl tegelijker tijd door de gebrokene vensterruiten heldere vlammen naar binnen dron gen. Door een ongelukkig toeval waren eenige vonken op het op eengepakte vuurwerk gevallen, hetwelke daardoor ontplofte, en aan de gasten verrassender aanblik aanbood, dan de oude Del maure bad kunnen denken. De zonnen en het ander vuuwerk Amsterdam12 Junij. Heden deed het Prov. Hof van Noord-Holland uitspraak in zake Cornelia M'ilhelmina Loopwijk, beschuldigd van vergiftiging. Het Hof overwoog, dat de feiten zich hadden toegedragen zoo als bereids in de acte van beschuldiging is vermeld, en verklaarde mitsdien de beklaagde schuldig aan de misdaad van vergif tiging en veroordeelde haar tot de straffe des doodsuit te voeren binnen de gemeente Zaandam. Na de uitspraak van dit arrest, dat door eene talrijke schare aanwezigen met eerbiedige stilte werd aangehoord, hield de voorzitter eene gemoedelijke rede tot de beschuldigde, waarin hij haar aanmaande tot berouw onder opzien tot den Almagtige. 's Gravenhage, 13 Junij. Men verneemt, dat het getal reizigersMaandag van het spoorwegstation alhier naar Leiden vertrokken, ruim 4000 bedraagt. Het getal der trei nen die van Leiden en 's Hage reizigers hebben af en aan gevoerd moet 30 beloopen. 14 Junij. In de vlakte van Waalsdorp houdt men zich sedert eenige dagen onledig met het nemen van proeven met het getrokken kanon. Gisteren heeft Z. K. 11. de Prins van Oranje die proeven bijgewoond. Haarlem, 12 Junij. In de vorige week zijn de torens vau de Groote Kerk en van de Nieuwe Kerk alhier, van bliksem-afleiders voorzien. Deze zijn vervaardigd, ge steld en beproefd door den heer F. W. Flinckler (voorheen Logeman en Fünckler), natuurkundige-instrumentmaker alhier. De spitsen zijn van een metaal, dat niet oxydeert; en de beproeving heeft bewezendat ze volmaakt aan het doel beantwoordenwelke beproeving eerdaags nog eens in tegenwoordigheid van den burgemeester zal herhaald worden. De zeer geringe prijs van zulke afleiders, natuur lijk voor torens iets meer dan voor minder hooge gebouwen, maakt thans dit middel van beveiliging meer algemeen ver krijgbaar en het mag wel onverantwoordelijk heeten, dat de gemeente-gebouwen er niet overal van voorzien wor den. Alkmaar, 11 Junij. Naar men verneemt, laat dezangveree- niging Eurytfmia alhier eene lijst circulereu voor een te ge ven concert, ten voordeele van de nagelaten betrekkingen van de, door den jongsten storm, verongelukte Scheveningsche visschers. Staphorst, 14 Junij. De zoo gevreesde weerweide,of bloedpis onder de runderen, begint zich hier te openbaren. Op verschillende stallen zijn in de afgeloopen week wel 20 meikkoeijen hieraan bezweken Deze voorzomer komt zij voor in eene buurtwaarin men sedert onheugelijke jaren sprong, vonkenschietende tu3schen de verschrikte gasten; groene en roozenroode sterren sisten door de vensters en de vuurpijlen vlogen suisende tegen het dak op. Het vuurwerk was slecht ge rangschikt, doch het effect niet minder grootsch; binnen weinig minuten stond het kasteel in lichte laaije vlam. Degenen die hunne bezinning niet verloren hadden, vlogen naar de trappen, doch daar deze ongelukkig bij de eerste ontploffing ingestort warenbleef hen geen ander middel tot redding over, dan door de ramen in den tuin te springen. Ook het troetelkind van den dagde jonge Delmaure beproefde zulks en brak den hals. Jammer dat zulks niet bij gelegenheid van een schit terenden wedren gebeurde. De oude Delmaure vond zijnen dood in de vlammen, en met hem werd ook zijn testament vernietigd. Alzoo had nu nie mand anders aanspraak op zijne nalatenschap dan zijne dochter, welke gisteren nog eene bedelares was en tusschen honger en zelfmoord ronddooldeea heden als eene rijke erfgenaam be groet werd. De lotsverwisseling van haar ongeluk was alzoo volko men, doch niettegenstaande dezen onverwachten overvloed, was zij zeer verouderd. Hare familie zocht haar thans weder op. De wereld trachtte zich te overredendat zij de ongelukkige armen miskend had. De vervolgers werden weder vriendenschuimloopers en vleijers. De moeder kon men echter geenen wierrook meer toebrengen, doch des te meer vleide men de schoone en bewonderings- waardige Oliva. En Oliva had thans evenmin gevoel voor hare welmeenende aanbidders als voor hare vervolgers. De arme rijke vrouw had echter geene kracht meer om te leven, de vergoeding voor zooveel lijden was te laat gekomen. Het laatste woord dat zij tegen hare dochter zeide was: 200 ge eenmaal eens mogt beminnenraadpleeg dan met uw verstand. Ten einde te voorkomen; dat de brave doode na haren dood niet meer door hare familie beschimpt zou wordenl'e' Oliva haar niet in het trotsche familie graf bijzetten; maar in een eenvoudigmet bloemen begroeide plek ter aarde bestellen en op den eenvoudigen grafsteen stellen„m ij n e moed e r'. Het vooroordeel drukt zelfs op het graf het zegel der verachting, ook voor den doode is geene ontferming. Oliva leed zeer veel ten gevolge van het verledene, haar hart was verbitterdbaar verstand vroeg ontwikkeldarm meisjf> dat reeds zoo vroeg de wereld en de menschen kent

Schager Courant | 1860 | | pagina 2